تحلیل شرکت هلدینگ توسعه معادن روی ایران

۱٫      معرفی شرکت

شرکت توسعه معادن روی ایران (سهامی عام) براساس تبصره ۲۹ قانون بودجه سال ۱۳۷۶ کشور و به منظور اجرای پروژه‌های توسعه صنعت روی تأسیس گردید .

در دی ماه ۱۳۷۶ با تشکیل کمیته راهبری توسط وزارت معادن و فلزات وقت عملاً تلاش و فعالیت جهت تشکیل شرکتی به صورت سهامی عام به منظور ایجاد ظرفیت‌های جدید تولید روی به میزان یکصد هزار تن در سال آغاز گردید و با جلب مشارکت ۲۷ نهاد ملی و منطقه‌ای به عنوان هیأت مؤسس و با اخذ تأییدیه از اداره ثبت زنجان در تاریخ ۲۱/۱۱/۱۳۷۶ نسبت به عرضه سهام به عموم مردم ایران اقدام شد .

اولین مجمع عمومی مؤسسین شرکت در تاریخ ۱۰/۲/۱۳۷۷ برگزار و با تصویب اساسنامه، انتخاب هیأت‌مدیره، بازرس قانونی و ثبت شرکت در تاریخ ۱۹/۲/۱۳۷۷ تحت شماره ۲۹۷۲ در اداره ثبت زنجان، شرکت توسعه معادن روی ایران (سهامی عام) به عنوان یک شرکت خصوصی عملاً فعالیت خود را آغاز نمود. شرکت در تاریخ ۲/۸/۱۳۷۹در سازمان بورس اوراق بهادار تهران مورد پذیرش قرار گرفت و سهام آن در تاریخ ۲۰/۱/۱۳۸۰ بر روی تابلوی بورس معامله شد.

۲٫     موضوع فعالیت

موضوعات اصلی

  • اکتشاف، استخراج، بهره‌برداری و تغلیظ مواد معدنی.‌
  • تولید و استحصال فلز روی و دیگر فلزات اساسی از معادن روی و سایر معادن کشور.
  • واردات ماشین‌آلات، تجهیزات، مواد مصرفی، لوازم یدکی مورد نیاز از خارج از کشور و یا تأمین از داخل کشور به منظور انجام و تسهیل فعالیت‌های فوق.‌
  • سرمایه‌گذاری و مشارکت در کارخانجات تولید روی و دیگر فلزات اساسی.‌
  • مشارکت در سایر شرکت‌ها از طریق تأسیس یا تعهد سهام شرکت‌های جدید و یا خرید یا تعهد سهام شرکت‌های موجود در زمینه‌های تولیدی، معدنی، صنعتی، طراحی مهندسی، مطالعاتی و تحقیقاتی، خدماتی و سرمایه‌گذاری صنعتی و معدنی.

موضوعات فرعی

مبادرت به کلیه امور و عملیات صنعتی، معاملات مالی و اخذ تسهیلات اعتباری و وام از بانک‌ها، صادرات و واردات کالاهای مجاز بازرگانی، سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات، اخذ نمایندگی از سایر شرکت‌های داخلی و خارجی، اعطای نمایندگی و اقدام به عملیات بازرگانی موضوع قانون تجارت و سایر قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران به‌طور مستقیم و یا غیرمستقیم که برای تحقق اهداف شرکت لازم و یا مفید و یا مقتضی به نظر برسد و جهت تأمین اهداف و موضوع شرکت ضرورت داشته باشد.

۳٫    ترکیب سهامداران

ترکیب سهامداران عمده شرکت در تاریخ ۱۳/۰۳/۱۳۹۶ به ترتیب جدول و نمودار زیر می‌باشد.

1

2

۴٫      تغییرات سرمایه شرکت

3

4

۵٫      ترازنامه شرکت

ترازنامه شرکت برای سال‌های ۱۳۹۳ لغایت ۱۳۹۵ به صورت زیر می‌باشد:

5

۶٫      محاسبه NAV کروی

شرکت هلدینگ توسعه معادن روی ایران دارای پرتفوی بورسی با بهای تمام شده‏ای در حدود ۱۹۴ میلیارد تومان و ارزش افزوده ای برابر با ۳۶۵ میلیارد تومان می‏باشد. همچنین این شرکت مالک ۵۷٫۳% کالسیمین، ۵۶% ملی سرب و روی ایران، ۵۱٫۹% فرآوری مواد معدنی ایران و ۱۷٫۸% صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود می‏باشد.

همانطور که جدول زیر ملاحظه می‏شود، سهم اصلی ارزش افزوده پرتفوی بورسی کروی، از آن شرکت کالسیمین (فاسمین) و پس از آن شرکت فرآوری مواد معدنی (فرآور) می‌باشد. ارزش افزوده پرتفوی بورسی شرکت هلدینگ توسعه معادن روی ایران در تاریخ ۰۱/۰۷/۱۳۹۶ به صورت جدول زیر است.

6

پرتفوی غیربورسی کروی نیز بهای تمام شده‏ای برابر با ۷۴٫۵ میلیارد تومان و ارزش افزوده‏ای برابر با ۱۲۹ میلیارد تومان دارد. همچنین این شرکت مالک ۹۹٫۸% شرکت سرمایه‏گذاری اندیشه محوران، ۹۸٫۵% ذوب روی بافق، ۹۸% شرکت معدنکاران انگوران، ۸۳٫۵% شرکت مهندسی و تحقیقاتی فلزات غیر آهنی و ۷۹٫۴% شرکت تولید روی ایران می‏باشد. ارزش خالص دارایی‏های شرکت اندیشه محوران در تاریخ ۰۱/۰۷/۱۳۹۶ با توجه به صورت وضعیت پرتفوی منتهی به ۳۱/۰۳/۱۳۹۶ و صورت‏های مالی منتهی ۲۹/۱۲/۱۳۹۵به صورت جدول زیر می‏باشد.لازم به توضیح است که در سناریوی اول ارزش افزوده پرتفوی غیر بورسی لحاظ شده و در سناریوی دو صرفاً به بررسی و تحلیل سبد بورسی پرداخته شده و ارزش سهام پرتفوی غیر بورسی معادل بهای تمام شده در نظر گرفته شده است.

7

با استفاده از خالص ارزش دارایی‏های محاسبه شده برای شرکت اندیشه محوران و استفاده از سود هر سهم برآوردی شرکت ذوب روی بافق و استفاده از سود هر سهم پیش بینی شده در بودجه شرکت توسعه معادن روی و لحاظ نمودن نسبت P/E=5.5 برای برآورد ارزش بازار شرکت های غیربورسی موجود در پرتفوی، ارزش افزوده پرتفوی غیربورسی شرکت هلدینگ توسعه معادن روی ایران در تاریخ ۰۱/۰۷/۱۳۹۶ به صورت جدول زیر است.

8

با توجه به صورت پرتفوی منتهی ۳۱/۰۵/۱۳۹۶ و صورت‏های مالی منتهی به ۳۱/۰۳/۱۳۹۶ شرکت هلدینگ توسعه معادن روی ایران، خالص ارزش دارایی‏های این شرکت به ازاء هر سهم به صورت جدول زیر محاسبه می شود. لازم به ذکر است در سناریوی اول ارزش افزوده پرتفوی غیر بورسی لحاظ شده و در سناریوی دو صرفا به بررسی و تحلیل سبد بورسی کروی پرداخته شده است.

9

۷٫      تحلیل سود هر سهم کروی

در این قسمت برای برآورد سود هر سهم شرکت هلدینگ توسعه معادن روی ایران در سالهای آتی، به تحلیل و بررسی شرکت های کالسیمین، سرب و روی ایران و فرآوری مواد معدنی ایران پرداخته ایم. روش کار به این ترتیب است که با توجه به حاشیه سود ناخالص هر یک از محصولات تولیدی این ۳ شرکت و سایر متغیرهای تاثیرگذار در سود هر سهم نظیر نرخ‏ جهانی روی و نرخ ارز، سود هر سهم به صورت برآوردی از سال ۱۳۹۶ تا سال ۱۳۹۸ برای این شرکت ها محاسبه شده است و سهم شرکت هلدینگ توسعه معادن روی ایران در سود هر زیرمجموعه با توجه به درصد مالکیت آن مشخص شده است.

مفروضات اصلی لحاظ شده در این برآورد ها به شرح جداول زیر است:

10

11

12

سود هر سهم شرکت های کالسیمین، ملی سرب و روی ایران و فرآوری مواد معدنی ایران به عنوان زیرمجموعه های بورسی گروه توسعه معادن روی در سه سال ۱۳۹۶ لغایت ۱۳۹۸ با لحاظ نمودن مفروضات گفته شده در فوق به شرح جدول زیر می باشد.

13

همچنین برآورد سود هر سهم شرکت ذوب روی بافق به عنوان زیر مجموعه غیر بورسی شرکت توسعه معادن روی به صورت زیر برآورد شده است.

14

با عنایت به مطالب پیش گفته سود هر سهم هلدینگ توسعه معادن روی ایران به شرح جدول زیر می باشد.

15

۸٫     ارزش هر سهم به روش DDM و نسبت P/NAV

در این قسمت با استفاده از دو روش تنزیل سود نقدی و همچنین نسبت قیمت به خالص ارزش هر سهم تحلیلی، ارزش هر سهم کروی برآورد شده است.

 

الف-تنزیل سود نقدی

مفروضات ارزشگذاری به روش  DDM به صورت جدول زیر می‏باشد

16

ارزش هر سهم به روش DDM با فرض تقسیم سود ۷۰% به شرح جدول زیر برآورد می شود.

17

ب- محاسبه NAV تحلیلی

با توجه به تحلیل شرکت‏های زیرمجموعه کروی، با قراردادن سود برآوردی هر شرکت در پرتفوی بورسی کروی و نسبت قیمت به سود هر سهم ۶٫۵ برای سه سهم فاسمین، فرآور و فسرب، NAV تحلیلی هر سهم شرکت بدست می‏آید که به صورت زیر می‏باشد.

18

نسبت P/NAV تاریخی کروی به صورت جدول زیر است.

19

با استفاده از میانگین نسبت P/NAV کروی و NAV تحلیلی این سهم، ارزش هر سهم کروی به صورت جدول زیر می‏باشد.

20

۹٫      تحلیل حساسیت سود هر سهم کروی به نرخ جهانی روی و نرخ دلار

در این قیمت با استفاده از دو متغییر نرخ جهانی روی و نرخ ارز تحلیل حساسیت سود هر سهم کروی ارائه شده است.

21

مهر ۹۶

دیدگاهتان را بنویسید