گزارش هفتگي منتهي به ۱۳۹۶/۰۷/۱۰

cropped-novin-ic-logoo555.png

مشاور سرمایه گذاری تأمین سرمایه نوین

تورم مصرف کننده شهریورماه

– بررسی اوراق بدهی

– بازار سرمايه

– بازارهاي موازي

– بررسي جهاني فلزات ومحصولات  پتروشيمي

– بررسي بازار بورس کالا

 

چکيده مديريتی

با توجه به گزارش ارائه شده توسط بانک مرکزی شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در شهریور ‏ماه به عدد ۱۰۸(تغییر سال پایه از سال ۱۳۹۰ به سال ۱۳۹۵) رسید که نسبت به ماه گذشته به اندازه ۰٫۳ درصد افزایش داشته است. در بررسي بازار بورس اوراق بهادار تهران در هفته اي که گذشت، صنعت استخراج نفت گاز جز اکتشاف با کسب ۳٫۴۹ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۶ هزار میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت رایانه با کسب ۲٫۵۹ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۴۲ هزار میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است. در فرابورس صنعت اطلاعات و ارتباطات با کسب ۹٫۳۲ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۶ هزار میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت استخراج کانه های فلزی با کسب ۶٫۹۸ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۹۴۹ میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است.

قيمت جهاني نفت در طول اين هفته ابتدا افزایش و سپس کاهش یافت. قیمت جهانی متانول، اوره و اتیلن افزایش و قیمت کائوچو کاهش یافت. قیمت جهانی مس و روی افزایش و آلومینیوم کاهش یافت.

نرخ دلار در این هفته افزایش و یورو کاهش پیدا کرده است.  قیمت سکه نقدی طی هفته گذشته با کاهش ۰٫۱۴ درصدی  به ۱۲,۴۶۶,۰۰۰ ریال رسید و قیمت طلای جهانی با کاهش ۱٫۷۶ درصد به ۱,۲۸۷ دلار در هر اونس رسید.

در بورس کالا نیز حجم و ارزش معاملات فولاد کاهش یافته است در حالیکه حجم معاملات مس کاهش و ارزش آن افزایش یافته است. حجم و ارزش معاملاتی وکیوم باتوم و پلی اتیلن سنگین افزایش یافت، در حالیکه حجم و ارزش معاملاتی اوره و لوبکات کاهش یافته است.

 

تورم تک رقمی در شهریورماه

با توجه به گزارش ارائه شده توسط بانک مرکزی شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در شهریور‏ماه به عدد ۱۰۸ (تغییر سال پایه از سال ۱۳۹۰ به سال ۱۳۹۵) رسید که نسبت به ماه گذشته به اندازه ۰٫۳ درصد افزایش داشته است. به عبارت دیگر تورم نقطه به نقطه ماهیانه شهریور‏ماه سال ۱۳۹۶ برابر با ۰٫۳ درصد می باشد. اما شاخص بهای کالای مصرفی نسبت به شهریور ماه سال گذشته به اندازه ۸٫۴% افزایش پیدا کرده است. این در حالی است که این عدد در مرداد‏ماه برابر با ۸٫۶% بوده است. در واقع تورم سالیانه در شهریور‏ماه به اندازه ۰٫۲درصد کاهش پیدا کرده است.

اما تورم کل نیز در شهریور‏ماه با کاهش ۰٫۱ درصدی به ۹٫۹ درصد رسیده است.

نمودار زیر روند تورم را از فروردین ۱۳۹۴ نشان می‏دهد.

1

همانطور که در نمودار فوق مشخص است، تورم نقطه به نقطه سالیانه از اردیبهشت ماه سال جاری در حال کاهش بوده است تا آنجا که در خردادماه تورم نقطه به نقطه سالیانه با تورم کل تلاقی پیدا کرده است. تورم کل نیز در شهریور ماه کاهش پیدا کرده است. اما با توجه به ادامه روند نزولی تورم نقطه به نقطه سالیانه و با در نظر گرفتن اینکه در حال حاضر این تورم به اندازه ۱٫۵ درصد از تورم کل پایین تر است، این انتظار وجود دارد که تورم کل در ماه های آینده با کاهش همراه باشد.

تورم نقطه به نقطه ماهیانه شهریور‏ماه به اندازه ۰٫۳% بوده است. به عبارت دیگر شاخص کالای مصرفی در کشور نسبت به مرداد‏ماه به اندازه ۰٫۳ درصد افزایش داشته است. با بررسی گروه های مختلف مصرفی طبق گزارش ارائه شده توسط بانک مرکزی، شاخص گروه خوراکی ها و آشامیدنی ها در شهریورماه مانند مرداد ماه به اندازه ۱٫۳ درصد کاهش پیدا کرده است. اما با رشد ۰٫۸ درصدی گروه مسکن که بیشترین وزن را در شاخص کل مصرف کننده در اختیار دارد، و همچنین افزایش ۱٫۲ درصدی گروه بهداشت و درمان، شاخص کل در شهریور ماه به اندازه ۰٫۲ درصد افزایش پیدا کرده است. میانگین قیمت کالا و خدمات گروه تفریح و امور فرهنگی نیز در شهریور ماه به اندازه ۲٫۷ درصد رشد پیدا کرده است.

 

بررسی اوراق بدهی

در جدول زیر اسناد خزانه اسلامی معامله شده در بازار مورد بررسی قرار گرفته است.

2

3

 

نمودار فوق نشان دهنده ی بازدهی اوراق بدهی با افزایش روزهای باقیمانده تا سررسید آن ها است.

نمودار زیر نشاندهنده بازده تا سررسید اخزا ۱۱ می باشد.

4

جدول زیر نشان دهنده قیمت و بازدهی انواع اوراق مشارکت و اجاره معامله شده در بازار می باشد.

5

همانطور که در جدول فوق مشخص است، مشهد۹۷۳ بهترین بازدهی تا سررسید را عاید خریداران خود می کند.

بازار سرمايه

پی به ای صنایع در دو تاریخ ۲ و ۱۰ مهر

جدول زیر، پی به ای ۱۸ صنعت مهم بازار را در دو تاریخ ۲ و ۱۰ مهر به نمایش می گذارد. میانگین پی به ای این صنایع در تاریخ ۲ مهر، ۱۰ بود که این رقم در تاریخ ۱۰ مهر به ۱۰٫۰۱ رسید. صنایع حمل و نقل انبارداری و ارتباطات  با پی به ای ۳۰٫۹۲، خودرو و قطعات با پی به ای ۲۱٫۰۱ و انبوه سازی املاک و مستغلات با پی به ای ۱۳٫۸۵، به ترتیب بیشترین میزان شاخص پی به ای را به خود اختصاص داده اند.

6

7

 

بررسی ارزش و بازدهی صنایع در بورس – ۲ تا ۱۰ مهر

بررسی عملکرد ۳۰ صنعت مهم بازار بورس در هفته منتهی به ۱۰ مهر ماه نشان می دهد که صنعت استخراج نفت گاز جز اکتشاف با کسب ۳٫۴۹ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۶ هزار میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت رایانه با کسب ۲٫۵۹ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۴۲ هزار میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است. صنعت مخابرات نیز با کسب ۱٫۶۷ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۵۴ هزار میلیارد ریال ارتقا داده و جایگاه سوم صنایع پربازده را به خود اختصاص داده است. در مقابل، صنعت محصولات کاغذی با ۱٫۴- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۲ هزار میلیارد ریال کاهش داده و کم بازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت لاستیک و پلاستیک با اکتساب ۱٫۲۳- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۷ هزار میلیارد ریال تقلیل داده و در جایگاه دوم صنایع کم بازده قرار گرفته است. صنعت فنی و مهندسی نیز با کسب ۱٫۱۷- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۷۱ هزار میلیارد ریال رسانده و سومین صنعت کم بازده هفته به شمار می رود. صنعت شیمیایی که بیشترین ارزش بازار را در اختیار دارد، با کسب ۰٫۲۷- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۶۹۲ هزار میلیارد ریال رسانده است. بیشترین افزایش نرخ بازدهی مربوط به صنعت استخراج نفت گاز جز اکتشاف و بیشترین کاهش مربوط به صنعت فنی و مهندسی می باشد.

8

 

9

 

بررسی ارزش و بازدهی صنایع در فرابورس – ۲ تا ۱۰ مهر

بررسی عملکرد ۲۹ صنعت مهم بازار فرابورس در هفته منتهی به ۱۰ مهر ماه نشان می دهد که صنعت اطلاعات و ارتباطات با کسب ۹٫۳۲ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۶ هزار میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت استخراج کانه های فلزی با کسب ۶٫۹۸ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۹۴۹ میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است. صنعت قند و شکر نیز با کسب ۴٫۵۲ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۳ هزار میلیارد ریال ارتقا داده و جایگاه سوم صنایع پربازده را به خود اختصاص داده است. در مقابل، صنعت کاشی و سرامیک با ۵٫۸۳- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۶۴۵ میلیارد ریال کاهش داده و کم بازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت دستگاههای برقی با اکتساب ۳٫۸۵- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۶۱۴ میلیارد ریال تقلیل داده و در جایگاه دوم صنایع کم بازده قرار گرفته است. صنعت عرضه برق،گاز،بخار و آب گرم نیز با کسب ۲٫۲۵- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۴۱ هزار میلیارد ریال رسانده و سومین صنعت کم بازده هفته به شمار می رود. صنعت شیمیایی که بیشترین ارزش بازار را در اختیار دارد، با کسب ۰٫۳۷ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۲۴۴ هزار میلیارد ریال رسانده است. بیشترین افزایش نرخ بازدهی مربوط به صنعت پیمانکاری صنعتی و بیشترین کاهش مربوط به صنعت کاشی و سرامیک می باشد.

 

10

 

11

 

بررسی جهانی فلزات و محصولات پتروشيمی

 

12

 

13

 

14

 

15

 

16

 

17

 

18

 

19

 

بازارهای موازی

ارز

قیمت دلار در هفته گذشته با افزایش ۰٫۲۸ درصد  به ۳,۹۱۱ تومان رسید. همچنین قیمت دلار مبادله ای ۳۳,۸۰۵ ریال می باشد.

 

20

 

قیمت یورو  در هفته گذشته با ۰٫۲۸ درصد کاهش  به ۴,۷۰۲ تومان رسید.

 

21

 

قیمت یوان در هفته گذشته با کاهش ۰٫۳۲درصدی به قیمت ۶۲۰ تومان رسید.

 

22

 

سکه نقدی و طلای جهانی

قیمت سکه نقدی در هفته گذشته با کاهش ۰٫۱۴ درصدی  به۱۲,۴۶۶,۰۰۰ ریال رسید و همچنین طلای جهانی با کاهش ۱٫۷۶ درصد به ۱,۲۸۷ دلار در هر اونس رسید .

23

سکه آتی

قیمت تسویه سکه تحویل آبان ماه ۹۶ با کاهش ۰٫۲۱ درصدی همراه بود .

24

 

بورس کالا

 

گزارش هفتگی بورس کالا منتهی به ۱۰ مهر ماه

فعالیت بورس کالا ایران در زمینه های فلزات و مواد معدنی( کانی های فلزی) و فرآورده های نفتی و پتروشیمی در هفته پیش  مورد بررسی قرارگرفته و بشرح زیر بیان می شود:

فلزات و مواد معدنی

فولاد                                 

شرکت فولاد مبارکه اصفهان

بنا به اعلام  بورس کالا، در این هفته حجم معاملات شرکت فولاد مبارکه اصفهان در بورس کالا در حدود  ۶۲هزار تن و ارزش معاملات انجام شده نیز تقریبا برابر با ۱۵۲۱ میلیارد ریال بوده است که حجم معاملات نسبت به هفته قبل  ۴۸درصد و ارزش معاملات  ۵۱درصد کاهش داشته اند.

شرکت مذکور در هفته جاری ۷ هزار تن ورق گرم C به ارزش معاملاتی ۱۸۰ میلیارد ریال  با قیمت ۲۳۵۰۰هزار ریال بر تن که حجم معاملات نسبت به هفته گذشته ۶۸ درصد و ارزش معاملات ۶۵ درصد کاهش داشته است.

این شرکت ۵۴ هزارتن ورق گرم B به ارزش معاملاتی ۱۳۴۰ میلیارد ریال به قیمت ۲۴۶۰۲ هزار ریال فروش رسانده است که حجم  و ارزش معاملاتی آن نسبت به هفته گذشته با کاهش ۲۱ درصدی همراه بوده است.

شرکت در این هفته فروشی بابت تختال SM، ورق سرد B، ورق گالوانیزه و ورق قلع اندود به ثبت نرسانیده است.

شرکت فولاد خوزستان

این شرکت در هفته جاری ۱۰ هزار تن تختال به ارزش معاملاتی ۱۹۶ میلیارد ریال با قیمت میانگین ۱۹۶۰۰ریال بر تن به فروش رساند. شرکت در این هفته فروشی بابت فولاد، تختال و بلوم به ثبت نرسانیده است.

شرکت ذوب آهن

شرکت در این هفته فروشی به ثبت نرسانیده است.

مس

شرکت ملی مس ایران در هفته ای که گذشت موفق به فروش یک هزار تن مس مفتول به ارزش معاملاتی ۲۵۸ میلیارد ریال (افزایش ۱۹درصدی در حجم و افزایش ۱۷ درصدی ارزش معامله)، یک هزار تن مس کاتد به ارزش ۲۴۹ میلیارد ریال (کاهش ۱٫۵ درصدی ارزش معامله) و ۲٫۵ هزارتن مس کم عیار (کاهش ۲۵ درصدی) به ارزش یک میلیارد ریال (کاهش ۵۰ درصدی) گردید. حجم کل معاملات شرکت ملی مس ایران ۴۵۰۰ تن به ارزش معاملاتی ۵۰۹ میلیارد ریال می باشد که حجم معاملات کاهش ۱۵ درصدی داشته و ارزش معاملات نیز افزایشی ۶٫۹ درصدی را نشان می دهد.

 

آلومينيوم

برای این شرکت در این هفته فروشی به ثبت نرسیده است.

گروه فرآورده های نفتی و پتروشيمی

 

بنا به اعلام بورس کالای ایران، وکیوم باتوم معامله شده طی هفته گذشته توسط شرکت های پالایشی به میزان ۱۱۱هزار تن با ارزش معاملاتی تقریبا ۸۶۰ میلیارد ریال در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران عرضه و معامله شد که حجم معاملات نسبت به هفته ماقبل ۰٫۹ درصد و ارزش معاملات نیز ۲٫۹۹ درصد افزایش داشته است. بیشترین وکیوم باتوم را در هفته گذشته شرکت پالایش نفت بندرعباس به میزان ۶۲ هزار تن به قیمت میانگین ۷۶۰۳ هزار ریال بر تن و ارزش ۴۷۵ میلیارد ریال عرضه نموده است.

 

تالار مذکور همچنین در این هفته ۱۲هزار تن لوب کات سنگین به ارزش فروش تقریبی ۱۴۲ میلیارد ریال را مورد معامله قرار داده است که نسبت به هفته ماقبل حجم معاملات ۳۳ درصد کاهش و ارزش معاملات نیز ۲۶درصد کاهش داشته است. قیمت میانگین لوب کات سنگین معامله شده به ازای هر تن ۱۱۸۴۴هزار ریال بر تن می باشد. طی هفته جاری هم چنین ۲هزار تن لوب کات سبک به ارزش ۲۴ میلیارد ریال معامله گردیده است که حجم کل معاملات لوب کات در هفته اخیر ۱۴ تن با ارزش معاملاتی۱۶۶ میلیارد ریال می باشد .

 

در هفته اخیر در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی، شرکت پتروشیمی جم حدود ۴هزار تن معامله پلی اتیلن سنگین به ارزش معاملاتی ۱۶۱ میلیارد ریال داشته که نسبت به هفته گذشته ۱۰۰درصد افزایش در حجم و ۴۵درصد افزایش در ارزش معاملات داشته است. در این هفته فروشی بابت پلی اتیلن سبک به ثبت نرسیده است.

 

در این هفته، شرکت پتروشیمی خراسان اقدام به فروش ۲۵۰ تن کریستال ملامین با ارزش معاملاتی ۱۲٫۸ میلیارد ریال نموده است که نسبت به هفته گذشته ۰٫۷ درصد افزایش در ارزش معاملات داشته است. شرکت در این هفته فروشی بابت آمونیاک و اوره به ثبت نرسانده است.

 

 

جمع بندی و نتيجه گيری

در هفته ای که گذشت شاخص بورس اوراق بهادار تغییر چندانی نداشته و به اندازه جزئی رشد داشته است. در بین صنایع مختلف صنایع استخراج نفت، استخراج کانه های فلزی و رایانه نسبت به دیگر صنایع بازدهی مناسبی را کسب کرده اند. البته لازم به توضیح است که با توجه به تعطیلی رسمی در این هفته، تنها در ۳ روز معاملات انجام شده است. قیمت¬های جهانی تغییر خاصی نداشته و ثبات داشته¬اند، تنها قیمت جهانی روی با رشد ۴ درصدی همراه بوده است.

با توجه به روند تغییرات شاخص قیمت مصرف­کننده و تورم نقطه­به­نقطه سالیانه همانطور که انتظار می­رفت، تورم مصرف کننده کاهش پیدا کرده و به زیر ۱۰ درصد بازگشت. تورم نقطه­به­نقطه سالیانه در شهریور ماه نیز روند نزولی خود را ادامه داده است، بنابراین این انتظار وجود دارد که تورم کل در مهرماه نیز کاهش پیدا کند.

با این حال، در نیمه دوم سال، قیمت بسیاری از گروه­های مصرفی، از جمله خوراکی­هاو­آشامیدنی­ها و هم­چنین پوشاک با رشد همراه خواهد بود، بنابراین می­توان انتظار داشت با رشدی که تورم نقطه به نقطه در انتهای سال می­گیرد، نرخ تورم در سال ۱۳۹۶ به طور میانگین حول رقم ۱۰ درصد در نوسان باشد.

جهت دانلود فایل گزارش کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید