کاهش جزئی تورم در مهر ماه

با توجه به گزارش ارائه شده توسط بانک مرکزی شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در مهر‏ماه به عدد ۱۰۸٫۴(تغییر سال پایه از سال ۱۳۹۰ به سال ۱۳۹۵) رسید که نسبت به ماه گذشته به اندازه ۰٫۴ درصد افزایش داشته است. به عبارت دیگر تورم نقطه به نقطه ماهیانه مهر‏ماه سال ۱۳۹۶ برابر با ۰٫۴ درصد می باشد. اما شاخص بهای کالای مصرفی نسبت به مهر ماه سال گذشته مانند شهریور ماه به اندازه ۸٫۴% افزایش پیدا کرده است. به عبارت دیگر نرخ تورم نقطه به نقطه سالیانه در مهرماه تغییر نکرده است. اما همانطور که انتظار می­رفت نرخ تورم کل در مهر ماه با کمی کاهش به ۹٫۸ درصد رسیده است.

نمودار زیر روند تورم را از فروردین ۱۳۹۴ نشان می‏دهد.

1

 

همانطور که در نمودار فوق مشخص است، تورم نقطه به نقطه سالیانه از اردیبهشت ماه سال جاری در حال کاهش بوده تا آنجا که در خردادماه تورم نقطه به نقطه سالیانه با تورم کل تلاقی پیدا کرده است. تورم کل نیز در مهر ماه کاهش پیدا کرده است. اما لازم به توضیح است که فاصله بین تورم کل و تورم نقطه به نقطه سالیانه در حال کاهش بوده  و این انتظار وجود دارد که رشد نرخ دلار در ۲ماه اخیر اثر خود را در ماه­های پیش رو بیشتر نشان دهد. بنابراین می­توان گفت که تا انتهای سال انتظار کاهش ۱ تا ۲ درصدی برای تورم وجود نداشته و نرخ تورم ۹ تا ۱۰ درصد پیش­بینی می­شود.

همانطور که در بالا ذکر شد شاخص قیمت بهای مصرف کننده در مهرماه نسبت به ماه گذشته به اندازه ۰٫۴ درصد رشد پیدا کرده است. با توجه به گزارش ارائه شده توسط بانک مرکزی، میانگین قیمت (شاخص) گروه خوراکی­ها و آشامیدنی­ها در مهرماه به اندازه نیم درصد کاهش پیدا کرده است. اما با رشد ۰٫۷ درصدی گروه مسکن که بیشترین وزن را در شاخص کل مصرف کننده در اختیار دارد، و همچنین افزایش ۵٫۶ درصدی گروه تحصیل، شاخص کل در مهر ماه به اندازه ۰٫۴ درصد افزایش پیدا کرده است. پرواضح است که رشد کم سابقه قیمت گروه تحصیل در مهرماه به دلیل بازگشایی مدارس می­باشد.

دیدگاهتان را بنویسید