گــــــزارش هفتگي ۸ آبان

– تورم مصرف کننده مهرماه

– بررسی اوراق بدهی

– بازار سرمايه

– بازارهاي موازي

– بررسي جهاني فلزات ومحصولات  پتروشيمي

– بررسي بازار بورس کالا

چکيده مديريتی

با توجه به گزارش ارائه شده توسط بانک مرکزی شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در مهر‏ماه به عدد ۱۰۸٫۴(تغییر سال پایه از سال ۱۳۹۰ به سال ۱۳۹۵) رسید که نسبت به ماه گذشته به اندازه ۰٫۴ درصد افزایش داشته است. در بررسي بازار بورس اوراق بهادار تهران در هفته اي که گذشت، صنعت فرآورده های نفتی با کسب ۶٫۰۹ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۲۷۶ هزار میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت استخراج نفت گاز جز اکتشاف با کسب ۵٫۱۷ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۶ هزار میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است. در فرابورس صنعت شیمیایی با کسب ۴٫۶۳ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۲۶۵ هزار میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت فرآورده های نفتی با کسب ۴٫۱۷ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۴۷ هزار میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است. قيمت جهاني نفت در طول اين هفته افزایش یافت. قیمت جهانی مس، آلومینیوم و روی نیز ابتدا با افزایش و سپس با کاهش همراه شد.

نرخ دلار و یورو در هفته ای که گذشت افزایش پیدا کرده است. قیمت سکه نقدی طی هفته گذشته با افزایش ۱٫۰۳ درصدی  به ۱۳,۱۹۰,۰۰۰ ریال رسید و قیمت طلای جهانی با کاهش ۰٫۶۶ درصد به ۱,۲۷۳ دلار در هر اونس رسید.

در بورس کالا نیز حجم و ارزش معاملات فولاد و مس افزایش یافته است. حجم و ارزش معاملاتی وکیوم باتوم، پلی اتیلن سنگین، لوبکات و اوره نیز افزایش یافته است.

کاهش جزئی تورم در مهر ماه

با توجه به گزارش ارائه شده توسط بانک مرکزی شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در مهر‏ماه به عدد ۱۰۸٫۴ (تغییر سال پایه از سال ۱۳۹۰ به سال ۱۳۹۵) رسید که نسبت به ماه گذشته به اندازه ۰٫۴ درصد افزایش داشته است. به عبارت دیگر تورم نقطه به نقطه ماهیانه مهر‏ماه سال ۱۳۹۶ برابر با ۰٫۴ درصد می باشد. اما شاخص بهای کالای مصرفی نسبت به مهر ماه سال گذشته مانند شهریور ماه به اندازه ۸٫۴% افزایش پیدا کرده است. به عبارت دیگر نرخ تورم نقطه به نقطه سالیانه در مهرماه تغییر نکرده است. اما همانطور که انتظار می رفت نرخ تورم کل در مهر ماه با کمی کاهش به ۹٫۸ درصد رسیده است.

نمودار زیر روند تورم را از فروردین ۱۳۹۴ نشان می‏دهد.

9

همانطور که در نمودار فوق مشخص است، تورم نقطه به نقطه سالیانه از اردیبهشت ماه سال جاری در حال کاهش بوده تا آنجا که در خردادماه تورم نقطه به نقطه سالیانه با تورم کل تلاقی پیدا کرده است. تورم کل نیز در مهر ماه کاهش پیدا کرده است. اما لازم به توضیح است که فاصله بین تورم کل و تورم نقطه به نقطه سالیانه در حال کاهش بوده  و این انتظار وجود دارد که رشد نرخ دلار در ۲ماه اخیر اثر خود را در ماه های پیش رو بیشتر نشان دهد. بنابراین می توان گفت که تا انتهای سال انتظار کاهش ۱ تا ۲ درصدی برای تورم وجود نداشته و نرخ تورم ۹ تا ۱۰ درصد پیش بینی می شود.

همانطور که در بالا ذکر شد شاخص قیمت بهای مصرف کننده در مهرماه نسبت به ماه گذشته به اندازه ۰٫۴ درصد رشد پیدا کرده است. با توجه به گزارش ارائه شده توسط بانک مرکزی، میانگین قیمت (شاخص) گروه خوراکی ها و آشامیدنی ها در مهرماه به اندازه نیم درصد کاهش پیدا کرده است. اما با رشد ۰٫۷ درصدی گروه مسکن که بیشترین وزن را در شاخص کل مصرف کننده در اختیار دارد، و همچنین افزایش ۵٫۶ درصدی گروه تحصیل، شاخص کل در مهر ماه به اندازه ۰٫۴ درصد افزایش پیدا کرده است. پرواضح است که رشد کم سابقه قیمت گروه تحصیل در مهرماه به دلیل بازگشایی مدارس می باشد.

بررسی اوراق بدهی

در جدول زیر اسناد خزانه اسلامی معامله شده در بازار مورد بررسی قرار گرفته است.

9

9

نمودار فوق نشان دهنده ی بازدهی اوراق بدهی با افزایش روزهای باقیمانده تا سررسید آن ها است.

جدول زیر نشان دهنده قیمت و بازدهی انواع اوراق مشارکت و اجاره معامله شده در بازار می باشد.

9

همانطور که در جدول فوق مشخص است، قم۹۷۳۱ بهترین بازدهی تا سررسید را عاید خریداران خود می کند.

بازار سرمايه

پی به ای صنایع در دو تاریخ ۳۰ مهر و ۷ آبان

جدول زیر، پی به ای ۱۷ صنعت مهم بازار را در دو تاریخ ۳۰ مهر و ۷ آبان به نمایش می گذارد. میانگین پی به ای این صنایع در تاریخ ۳۰ مهر، ۱۰٫۱ بود که این رقم در تاریخ ۷ آبان به ۱۰٫۰۴ رسید. صنایع خودرو و قطعات با پی به ای ۲۸٫۷۱، حمل و نقل انبارداری و ارتباطات  با پی به ای ۲۶٫۲۵ و انبوه سازی املاک و مستغلات با پی به ای ۱۴٫۷۲، به ترتیب بیشترین میزان شاخص پی به ای را به خود اختصاص داده اند.

9

9

 

بررسی ارزش و بازدهی صنایع در بورس – ۳۰ مهر تا ۷ آبان

بررسی عملکرد ۳۰ صنعت مهم بازار بورس در هفته منتهی به ۷ آبان ماه نشان می دهد که صنعت فرآورده های نفتی با کسب ۶٫۰۹ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۲۷۶ هزار میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت استخراج نفت گاز جز اکتشاف با کسب ۵٫۱۷ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۶ هزار میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است. صنعت مخابرات نیز با کسب ۳٫۱۸ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۶۸ هزار میلیارد ریال ارتقا داده و جایگاه سوم صنایع پربازده را به خود اختصاص داده است. در مقابل، صنعت لاستیک و پلاستیک با ۷٫۳۳- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۵ هزار میلیارد ریال کاهش داده و کم بازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت محصولات کاغذی با اکتساب ۵٫۲۳- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۲ هزار میلیارد ریال تقلیل داده و در جایگاه دوم صنایع کم بازده قرار گرفته است. صنعت واسطه گریهای مالی و پولی نیز با کسب ۳٫۹۳- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۳ هزار میلیارد ریال رسانده و سومین صنعت کم بازده هفته به شمار می رود. صنعت شیمیایی که بیشترین ارزش بازار را در اختیار دارد، با کسب ۰٫۹- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۷۲۱ هزار میلیارد ریال رسانده است. بیشترین افزایش نرخ بازدهی مربوط به صنعت سرمایه گذاریها و بیشترین کاهش مربوط به صنعت واسطه گریهای مالی و پولی می باشد.

9

9

 

بررسی ارزش و بازدهی صنایع در فرابورس – ۳۰ مهر تا ۷ آبان

بررسی عملکرد ۲۹ صنعت مهم بازار فرابورس در هفته منتهی به ۷ آبان ماه نشان می دهد که صنعت شیمیایی با کسب ۴٫۶۳ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۲۶۵ هزار میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت فرآورده های نفتی با کسب ۴٫۱۷ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۴۷ هزار میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است. صنعت رایانه نیز با کسب ۲٫۴۴ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۵ هزار میلیارد ریال ارتقا داده و جایگاه سوم صنایع پربازده را به خود اختصاص داده است. در مقابل، صنعت قند و شکر با ۳٫۰۳- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۳ هزار میلیارد ریال کاهش داده و کم بازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت ماشین آلات و تجهیزات با اکتساب ۲٫۴۱- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۳ هزار میلیارد ریال تقلیل داده و در جایگاه دوم صنایع کم بازده قرار گرفته است. صنعت حمل و نقل انبارداری و ارتباطات  نیز با کسب ۲٫۱۷- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۸ هزار میلیارد ریال رسانده و سومین صنعت کم بازده هفته به شمار می رود. صنعت شیمیایی که بیشترین ارزش بازار را در اختیار دارد، با کسب ۴٫۶۳ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۲۶۵ هزار میلیارد ریال رسانده است. بیشترین افزایش نرخ بازدهی مربوط به صنعت اطلاعات و ارتباطات و بیشترین کاهش مربوط به صنعت پیمانکاری صنعتی می باشد.

9

9

بررسی­ جهانی­فلزات­ ­و محصولات  پتروشيمی:

 

9

9

بازارهای موازی

ارز

قیمت دلار در هفته گذشته با افزایش ۱٫۲۷ درصد  به ۴,۰۶۹ تومان رسید. همچنین قیمت دلار مبادله ای ۳۴,۷۸۹ ریال می باشد.

9

قیمت یورو  در هفته گذشته با ۰٫۲۳ درصد افزایش  به ۴,۸۰۵ تومان رسید.

9

قیمت یوان در هفته گذشته با افزایش ۱٫۱۱ درصدی به قیمت ۶۳۸ تومان رسید.

9

سکه نقدی و طلای جهانی

قیمت سکه نقدی در هفته گذشته با افزایش ۱٫۰۳ درصدی  به۱۳,۱۹۰,۰۰۰ ریال رسید و همچنین طلای جهانی با کاهش ۰٫۶۶ درصد به ۱,۲۷۳ دلار در هر اونس رسید . 9

سکه آتی

قیمت تسویه سکه تحویل آبان ماه ۹۶ با افزایش ۱٫۳۳ درصدی همراه بود.

9

بورس کالا

گزارش هفتگی بورس کالا منتهی به ۶ آبان ماه

فعالیت بورس کالا ایران در زمینه های فلزات و مواد معدنی( کانی های فلزی) و فرآورده های نفتی و پتروشیمی در هفته پیش  مورد بررسی قرارگرفته و بشرح زیر بیان می شود:

فلزات و مواد معدنی

فولاد                                 

شرکت فولاد مبارکه اصفهان

بنا به اعلام  بورس کالا، در این هفته حجم معاملات شرکت فولاد مبارکه اصفهان در بورس کالا در حدود ۱۵۸ هزار تن و ارزش معاملات انجام شده نیز تقریبا برابر با ۴۰۶۸ هزار میلیارد ریال بوده است که حجم معاملات ۵۸ درصد و ارزش معاملات ۴۸ درصد نسبت به هفته قبل رشد داشته اند. شرکت مذکور در هفته جاری ۲۶ هزار تن ورق گرم C به ارزش معاملاتی ۶۲۳ هزار میلیارد ریال  با قیمت میانگین ۲۳۵۰۰ هزار ریال بر تن داشته که حجم معاملات و ارزش معاملات نسبت به هفته گذشته رشد چشم گیری داشته است. همچنین این شرکت ۱۰۵ هزارتن ورق گرم B به ارزش معاملاتی ۲۶۴۸ هزار میلیارد ریال به قیمت میانگین ۲۵۳۳۹ هزار ریال بر تن فروش رسانده است که حجم و ارزش معاملاتی آن رشد چشم گیر ۲۰۰ درصدی نسبت به هفته گذشته را نشان میدهد. شرکت در این هفته حجمی حدود ۱۹ هزار تن ورق سردB  به ارزش ۵۳۸ هزار میلیارد ریال با قیمت میانگین ۲۷۹۷۷ هزار ریال بر تن به فروش رسانده است که حجم معامله و ارزش معامله آن نسبت به هفته گذشته ۶۲ درصد کاهش داشته است. همچنین شرکت حجمی معادل ۱٫۶ هزار تن ورق قلع اندود به ارزش ۶۴ میلیارد ریال با قیمت میانگین ۳۹۵۶۱ هزار ریال بر تن به فروش رسانده است که نسبت به هفته گذشته حجم و ارزش آن ۶۴ درصد کاهش داشته است. این شرکت ۵٫۷ هزار تن ورق گالوانیزه به ارزش ۱۹۳هزار میلیارد ریال با قیمت میانگین ۳۳۸۰۳ هزار ریال بر تن در این هفته به فروش رسانده است که نسبت به هفته گذشته ۲۲ درصد حجم و ارزش آن افزایش داشته است.

شرکت فولاد خوزستان

بنا به اعلام  بورس کالا، در این هفته شرکت مذکور موفق شده تنها ۱۷ هزار تن تختال C به ارزش معاملاتی ۳۳۹ هزار میلیارد ریال  با قیمت میانگین ۱۹۵۰۰ هزار ریال بر تن به فروش رسانده است که حجم و ارزش معاملات نسبت به هفته گذشته ۳۴ درصد کاهش داشته است.

شرکت ذوب آهن

بنا به اعلام  بورس کالا، این هفته فروش سبد میلگرد مخلوط توسط شرکت حدود ۱۵۰۰ تن و ارزش معاملات انجام شده نیز تقریبا برابر ۴۵ هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به هفته گذشته کاهش چشمگیری داشته است.

مس

بنا به اعلام  بورس کالا، شرکت صنایع ملی مس ایران موفق به فروش ۱٫۳ هزار تن مس کاتد به ارزش معاملاتی ۳۷۸ هزار میلیارد شده است. همچنین ۵۰۰ تن مس کم عیار به ارزش ۶۴۰  میلیارد ریال به فروش رسانده است. شرکت در این هفته ۱ هزار تن مس مفتول به ارزش ۳۰۴ هزارمیلیارد ریال به فروش رسانده است.

آلومينيوم

بنا به اعلام  بورس کالا، این هفته شرکت آلومینیوم ایران هیچ فروشی را ثبت نکرده است.

گروه فرآورده های نفتی و پتروشيمی

 

بنا به اعلام بورس کالای ایران، وکیوم باتوم معامله شده طی هفته گذشته توسط شرکت های پالایشی به میزان ۸۲٫۹ هزار تن با ارزش معاملاتی تقریبا ۶۹۱ هزارمیلیارد ریال در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران عرضه و معامله شد که حجم آن ۳۶ درصد و ارزش معاملات ۴۳ درصد افزایش داشته است. بیشترین وکیوم باتوم را در هفته گذشته شرکت پالایش نفت بندر عباس به میزان ۳۷ هزار تن به قیمت میانگین ۸۶۶۲ هزار ریال بر تن و ارزش ۳۲۸هزار میلیارد ریال عرضه نموده است.

تالار مذکور همچنین در این هفته ۲۲٫۵ هزار تن لوب کات سنگین به ارزش فروش تقریبی ۲۸۰ میلیارد ریال را مورد معامله قرار داده است که نسبت به هفته ماقبل حجم معاملات ۵۰ درصد و ارزش معاملات ۵۹ درصد افزایش داشته است. قیمت میانگین لوب کات سنگین معامله شده به ازای هر تن ۱۲۳۹۵ هزار ریال بر تن می باشد. طی هفته جاری حجمی معادل ۴ هزار تن لوب کات سبک به ارزش ۵۱ میلیارد ریال معامله گردیده است که نسبت به هفته قبل حجم معاملات و ارزش معاملات رشد چشمگیری داشته است.

در هفته اخیر در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی، شرکت پتروشیمی جم حدود ۴٫۳ هزار تن معامله پلی اتیلن سنگین به ارزش معاملاتی ۲۱۱ میلیارد ریال داشته که نسبت به هفته گذشته ۸۷ درصد در حجم و ۵۶ درصد در ارزش معاملات رشد داشته است. در این هفته شرکت فروشی بابت پلی اتیلن سبک به ثبت نرسانیده است.

در این هفته، شرکت پتروشیمی خراسان اقدام به فروش ۱۷۰ تن کریستال ملامین با ارزش معاملاتی ۹ هزار میلیارد ریال نموده است که نسبت به هفته گذشته ۷۰ درصد در حجم و ۸۰ درصد در ارزش معاملات افزایش داشته است. همچنین شرکت در این هفته موفق به فروش  ۷۹۰ تن آمونیاک  به ارزش ۶٫۶ هزار میلیارد ریال شده است. پتروشیمی خراسان در هفته گذشته حجمی معادل ۹۳۹ تن اوره پریل به ارزش ۹٫۹ هزار میلیارد ریال به فروش رسانیده است که نسبت به هفته قبل ۹۹ درصد در حجم معاملات و ۱۴۸ درصد در ارزش معاملات افزایش  داشته است.

جمع بندی و نتيجه گيری

در هفته ای که گذشت شاخص بورس اوراق بهادار مانند هفته­ی گذشته صعودی بوده و رشد یک درصدی را تجربه کرده­است. در این هفته صنایع فرآورده­های نفتی (پالایشی­ها)، اسخراج نفت و پتروشیمی از بازدهی مناسبی را برخوردار بوده­اند.  قیمت جهانی فلزات اساسی تغییر جزئی یک درصدی داشته­ به طوری که قیمت جهانی مس با یک درصد کاهش و قیمت جهانی روی و آلومینیم با یک تا دو درصد افزایش همراه بوده­اند.

رشد ۵ درصدی قیمت جهانی نفت و همچنین برخی شایعات مربوط به تعیین نرخ خوراک پالایشی­ها باعث شده است که در اواخر این هفته، قیمت سهام شرکت­های پالایشی با رشد همراه شده و در برخی از نمادها صف خرید ایجاد شود. لازم به توضیح است که در گزارش فعالیت ماهیانه مهرماه و همچنین برخی از گزارش­های ۶ ماهه شرکت­های پتروشیمی، افزایش نرخ فروش این شرکت­ها باعث شده است که سهام برخی از این شرکت­ها با استقبال بالای سرمایه­گذاران مواجه شود.

ارزش کل معاملات بورس نیز در هفته­ای که گذشت تقریبا به اندازه ۱۲ درصد بیشتر از هفته­ی ماقبل آن بوده است.

 

دانلود فایل گزارش

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید