تحلیل بنیادی شرکت ارتباطات سیار ایران

معرفی صنعت مخابرات

امروزه صنعت مخابرات، به عنوان یکی از اصلی‌ترین صنایع خدماتی در جهان مورد توجه قرار می­گیرد. با توجه به اقبال عمومی به صنعت و استفاده روز افزون از خدمات ارائه شده توسط آن، سودآوری صنعت مخابرات همواره مورد توجه کارشناسان حوزه مالی و اقتصادی قرار داشته است. رشد و توسعه صنایع تکنولوژیک، نظیر صنایع تولید گوشی‌های تلفن همراه نیز تابعی از رشد این صنعت است.

اهمیت کلیدی این صنعت، تنها به ابعاد اقتصادی آن محدود نمی شود، به عنوان مثال، توسعه صنعت مخابرات و اینترنت، تأثیر شگرفی در تبادلات فرهنگی و صنعت گردشگری بر عهده دارد. ضمن اینکه سطح بالای قابلیت های فناوری و ارتباطات نزدیک این صنعت با سایر صنایع، منجر به سرریز فناوری در زمینه فنی نیز می شود.

بازارهای برتر مخابرات در جهان

با توجه به نمودار ذیل، سهم چین از بازار مخابرات جهان در  حدود ۳۶ درصد می باشد. چاینا موبایل، شرکت چینی ارائه­دهنده خدمات مخابراتی و بزرگترین اپراتور مخابراتی چین اعلام کرده، تعداد مشتریانش که در سال ۲۰۱۶ از خدمات نسل چهارم شبکه تلفن همراه موسوم به ۴ جی استفاده می کنند به رقم ۵۱۰ میلیون نفر رسیده است. این رقم معادل ۳۰ درصد کل افرادی است که در دنیا از این خدمات بهره می برند.

capture

 

میزان سود خالص چاینا موبایل در سال ۲۰۱۶ میلادی، ۱۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو گزارش شده است. ۴۶ درصد درآمد این کمپانی مربوط به فعالیتهای آن در بخش تلفن­های همراه می شود. بعد از چین، بازار مخابرات ژاپن و برزیل به ترتیب با دارا بودن ۱۸ و ۱۴ درصد از  سهم جهانی، در رتبه های بعد قرار می گیرند.

درآمد جهانی از خدمات مخابراتی تا سال ۲۰۱۸

مخابرات و ارتباطات در جهان امروز، رکنی غیرقابل انکار در زندگی مردم به شمار می‌رود و نقش بی‌بدیلی در این میان به عهده دارد. همین نیاز اساسی به این تکنولوژی و اهمیت وجود چنین تجهیزاتی برای جوامع مختلف موجب شده تا بازاری جهانی با بازیگرانی بزرگ به وجود بیاید و گردش مالی عظیمی را هم رقم بزند.

براساس پیش‌بینی‌های موجود، درآمدهای حاصل از مخابرات و خدمات و تجهیزات این حوزه تا سال ۲۰۱۸ به بیش از ۹۵۷میلیارد یورو می‌رسد. در این میان سریع‌ترین رشد مربوط به بازارهای مناطق مختلف قاره آسیا و اقیانوس آرام است که به صورت تخمینی ارزشی معادل ۳۷۳میلیارد یورو دارد[۱].

۱۰ شرکت مخابراتی برتر جهان در سال ۲۰۱۶

در حالی که تقاضای روزافزون بسیاری در جهان برای سرویس های مخابراتی و ارتباط بی سیم وجود دارد، نگاهی به ۱۰ شرکت برتر در این حوزه از اهمیت خاصی برخوردار است

capture

 

شرکت چینی، که مقر آن در پکن است با ارزش بازار ۲۱۵٫۳ میلیارد دلار ، به عنوان بزرگترین شرکت در میان شرکت های مخابراتی در جهان است. بعد از آن نیز، دو شرکت از ایالات متحده آمریکا، به ترتیب در رتبه های دوم و سوم قرار دارند.


وضعیت اینترنت در جهان

براساس آخرین گزارشی که از سوی اتحادیه بین‌المللی مخابرات[۱] منتشر شده است، بیش از نیمی از جمعیت دنیا (۳٫۹ میلیارد نفر) هنوز از اینترنت استفاده نمی‌کنند. اتحادیه بین‌المللی مخابرات، آمار جدیدی را از وضعیت استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات در سال ۲۰۱۶ منتشر کرده است که نشان می‌دهد کشورهای درحال توسعه با ۲٫۵ میلیارد کاربر، دارای بیشترین کاربران اینترنت هستند، درحالی که کشورهای توسعه یافته دارای یک میلیارد کاربر اینترنت هستند.

ضریب نفوذ کاربران اینترنت در کشورهای توسعه یافته ۸۱ درصد، در کشورهای در حال توسعه ۴۰ درصد و در کشورهای کمتر توسعه یافته ۱۵درصد است. آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد، پوشش تلفن همراه با تخمین پوشش ۹۵ درصد جمعیت جهان یا هفت میلیارد نفر که حداقل تحت پوشش شبکه موبایل سلولی نسل دوم است، هم اکنون نزدیک به وضعیت فراگیر قرار دارد. شبکه‌های پیشرفته پهن باند سیار[۱] در سه سال گذشته رشد خوبی داشته‌اند و حدود ۵۳ درصد جمعیت جهان یعنی ۴ میلیارد نفر تحت پوشش این شبکه‌ها هستند. اما با وجود اینکه تعداد مشترکان پهن باند سیار در کشورهای درحال توسعه با تجربه نرخ رشد دو رقمی به ضریب نفوذ ۴۱ درصد رسیده، اما آهنگ رشد ضریب نفوذ پهن‌باند سیار در جهان کاهش یافته است.

انتظار می‌رود که تعداد کل مشترکان پهن باند سیار در انتهای سال ۲۰۱۶ به ۶/ ۳ میلیارد مشترک برسد که این مقدار در سال ۲۰۱۵ حدود ۲/ ۳ میلیارد مشترک بوده است. هم اکنون، خدمات پهن باند سیار مقرون به صرفه­تر از خدمات پهن باند ثابت شده‌اند. یکی از اهداف کمیسیون پهن باند این است که تا سال ۲۰۱۶، تعرفه خدمات پایه پهن باند در کشورهای درحال توسعه باید کمتر از ۵درصد میانگین درآمد ماهانه باشند.

در انتهای سال گذشته، ۸۳ کشور درحال توسعه به این هدف رسیده بودند. در تمامی نقاط جهان، ضریب نفوذ اینترنت در میان مردان بیشتر از زنان است. این شکاف جنسیتی در استفاده از اینترنت از ۱۱درصد در سال ۲۰۱۳ به ۱۲درصد در سال ۲۰۱۶ رسیده است. بیشترین شکاف جنسیتی با میزان ۲۳درصد در آفریقا و کمترین شکاف جنسیتی در قاره آمریکا به میزان ۲درصد است. در ابتدای سال ۲۰۱۶، پهنای باند اینترنت بین‌الملل از ۳۰ هزار گیگابیت در ثانیه به ۱۸۵ هزار گیگابیت در ثانیه رسیده است. اما، پهنای باند در جهان به شکل نابرابری توزیع شده است و کمبود پهنای باند در جهان در بسیاری از کشورهای درحال توسعه و کمتر توسعه یافته یکی از گلوگاه‌های اصلی است. اتحادیه بین‌المللی مخابرات با اشاره به اهداف جهانی توسعه پایدار تا سال ۲۰۳۰ اعلام کرده است: میزان اتصال پذیری در سطح جهان به سرعت در حال گسترش است، اما برای کاهش شکاف دیجیتال و فراهم کردن زمینه حضور بیشتر از نیمی از جمعیت جهان که هم اکنون از اینترنت استفاده نمی‌کنند، باید اقدامات اساسی بیشتری در اقتصاد دیجیتال صورت پذیرد.

چشم‌انداز صنعت مخابرات جهان

براساس نتایج حاصل از آخرین بررسی جهانی موبایل، استفاده‌کنندگان از موبایل‌های هوشمند در ایالات متحده آمریکا روزانه بیش از ۸ میلیارد بار دستگاه‌های خود را چک می‌کنند یعنی حدودا به اندازه جمعیت کل مردم جهان و این معامله اقتصادی بزرگی را برای شرکت‌های مخابراتی رقم می‌زند که شامل کل صنعت مخابرات از جمله بی‌سیم و سیمی، پهنای باند حامل، شبکه شرکت‌های تجهیزات، زیرساخت‌ها و تولیدکنندگان دستگاه‌ها می‌شود که به نوعی همه اجزای مهم این اکوسیستم را تشکیل می‌دهند.به این حجم استفاده از شبکه مخابراتی باید خانه‌های هوشمند و اتومبیل‌های هوشمند را هم اضافه کنید که روز به روز در سطح جهان در حال افزایش‌اند که همه اینها نیز به نصب‌ دستگاه‌هایی برای اتصال به شبکه‌های هوشمند نیازمند هستند. فضای هوشمند سازمانی در هر منطقه و کشوری را نیز باید به این شبکه بزرگ وصل کنیم.در سال ۲۰۱۹، منطقه آسیا و اقیانوسیه به همراه آمریکای شمالی، کمی بیش از نیمی از حجم کل ترافیک داده در جهان را به خود اختصاص خواهند داد.

capture

منطقه خاورمیانه و آفریقا نیز بیشترین نرخ افزایش را داشته و با ۷۲% رشد ترکیبی متوسط سالانه، تا سال ۲۰۱۹، ۱۵ برابر افزایش خواهد یافت. دومین رشد بالای حجم ترافیک در جهان مربوط به منطقه اروپای شرقی و مرکزی خواهد بود که با نرخ ترکیبی متوسط سالانه ۷۱% افزایش داشته و ۱۴ برابر خواهد شد. آمریکای لاتین و آسیا اقیانوسیه به ترتیب ۵۹% و ۵۸% رشد ترکیبی متوسط سالانه خواهند داشت. بنابر پیش بینی شرکت اریکسون، منطقه خاورمیانه و آفریقا، تا سال ۲۰۲۰، به طور متوسط سالانه ۱۳/۴۹% افزایش مصرف داده موبایل خواهد داشت.

 

صنعت مخابرات در ایران

به طور کلی در بحث مخابرات چند ارگان نقش موثری را ایفا می‌کنند. از جمله آنها می‌توان به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی, شرکت ارتباطات زیرساخت و شرکت مخابرات ایران اشاره کرد:

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

این سازمان یک نهاد مستقل قانونگذار و نظارتی است که با هدف افزایش کیفیت خدمات مخابراتی و رقابتی ساختن بازار ارائه این نوع خدمات تاسیس شده است. رئیس این سازمان معاون وزیر ارتباطات است. وظايف سازمان در اساسنامه آن شرح داده شده كه اهم آن عبارت است از:

 • صدور پروانه براي ارائه هرگونه خدمات مخابراتي، پستي و فناوري اطلاعات و تعيين شرايط و الزامات و نحوه جبران خسارت ناشي از عدم اجراي آنها
 • نظارت بر عملكرد دارندگان پروانه در چارچوب مفاد پروانه و رسيدگي به تخلفات
 • پيشنهاد اصلاح و تجديد ساختار بخش‌هاي ارتباطي كشور
 • پيشنهاد اصلاح قوانين پستي و ارتباطات و فناوري اطلاعات كشور
 • تنظيم، مديريت و كنترل فضاي فركانسي كشور،
 • سياستگذاري در خصوص صدور مجوز فركانس و بهره برداري از شبكه‌هاي ارتباطات راديويي و تعيين و دريافت حق فركانس
 • تعيين سياست نرخ‌گذاري بر كليه خدمات در بخش هاي مختلف ارتباطات و فناوري اطلاعات و تصويب جداول تعرفه‌ها و نرخ‌هاي كليه خدمات ارتباطي و تدوين و پيشنهاد دستورالعمل‌ها براي تصويب توسط كميسيون تنظيم مقررات ارتباطات
 • تهيه و انتشار گزارش هاي دوره‌اي از وضعيت و كيفيت ارايه خدمات پستي، ارتباطات و فناوري اطلاعات

شرکت ارتباطات زیرساخت

این شرکت در راستای سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی به عنوان شرکتی مستقل از شرکت مخابرات ایران فعالیت دارد. هدف از تاسیس این شرکت توسعه و نگهداری از شبکه زیرساخت است. بر این اساس توسعه, تامین, نظارت, نگهداری و بهره برداری از شبکه ارتباطات زیر ساخت کشور با استفاده از فناوری‌های نوین ارتباطی، بر عهده شرکت ارتباطات زیر‌ساخت است.

شركت مخابرات ايران

شرکت مخابرات ایران در سال ۱۳۵۰ با سرمایه ۵ میلیارد ریال به منظور تأسيس و توسعه و نگاه‌داري و بهره‌برداري شبكه‌هاي مخابرات كشور، براي ايجاد ارتباط مخابرات اعم از عمومي و اختصاصي در داخل كشور و يا ساير كشورهاي جهان تاسيس شد. شرکت داراي شخصيت حقوقي بوده و به صورت بازرگاني اداره مي‌شود. این شرکت، مالک ۳۰ شرکت فرعی استانی، شرکت ارتباطات ثابت (آشنای اول) و شرکت ارتباطات سیار (همراه اول) است. سهام شرکت مخابرات ایران پیرو قانون خصوصی سازی در بورس اوراق بهادار عرضه شد.

موضوع اصلی فعالیت شرکت عبارت است از:

 • ایجادوبهره‌برداریشبكه‌هایتلفنثابت،سیار،انتقالداده‌هاومحتوا
 • تدوینپیشنهادهایلازمدرزمینهراهبردها،سیاست‌هاوبرنامه‌هایبلندمدتومیانمدتدرچارچوبمقررات
 • تصویبطرح‌هایجامعمخابراتوفناوریاطلاعات
 • نظارتوارزیابیعملكردشبكههایمخابراتیشرکت‌هایوابسته

مقایسه ضریب نفوذ تلفن همراه رایتل، همراه اول و ایرانسل تا پایان خردادماه ۱۳۹۶

مطابق اطلاعات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور، ضریب نفوذ دایری همراه اول بیشترین میزان را در کل استان‌ها به خود اختصاص داده و کمترین میزان ضریب نفوذ دایری مربوط به رایتل می‌باشد

capture

مشترکین همراه اول، ایرانسل و رایتل از نظر خطوط واگذار شده دایری تا پایان خردادماه ۱۳۹۶

مطابق نمودار ذیل، از لحاظ خطوط واگذار شده شرکت‌های همراه اول و ایرانسل و رایتل، بیشترین واگذاری مربوط به شرکت همراه ایرانسل می­باشد، اما بیشترین میزان دایری مشترکین فعال دائمی و اعتباری و دیتا، متعلق به شرکت همراه اول می­باشد و کمترین درصد را رایتل به خود اختصاص داده است.

capture

سهم بازار اپراتورهای تلفن همراه تا پایان آذر سال ۹۵

با مقایسه انجام شده در خصوص سهم بازاراپراتورها، همراه اول پیشتاز بوده و با ۵۹% بیشترین سهم بازار را نصیب خود نموده است و در رتبه، شرکت ایرانسل با کسب ۳۹% از سهم بازار رتبه دوم را کسب نموه و رایتل با ۲% در رده آخر قرار گرفته است.

capture

چشم‌انداز صنعت مخابرات ایران

تحلیلگران یورومانیتور پیش‌بینی می‌کنند، عوامل مهمی همچون اتخاذ سیاست‌های جدید دولت ایران، کاهش تحریم‌‌های اقتصادی و علاقه‌ فزاینده سرمایه‌گذاران در حوزه خدمات اینترنت پرسرعت همراه، سبب شده بازار مخابرات و ارتباطات راه دور ایران چشم‌انداز نویدبخشی را پیش رو داشته باشد.

طی دو سال اخیر، دولت محدودیت سرعت اینترنت را برداشته است و پروانه بهره‌بردای اینترنت نسل سوم ۳G و نسل چهارم ۴G، برای اپراتورهای تلفن همراه صادر شده است. اپراتورها در حال سرمایه‌گذاری روی شبکه‌های فیبر نوری شهری هستند. ضمن آنکه قرار است مزایده طیف باند (فرکانس) مخابراتی نسل چهارم نیز برگزار شود که تقاضای روبه‌رشد جوانان را تامین خواهد کرد.

تاریخچه شرکت

نخستين مرحله از راه اندازي فناوری تلفن همراه در سال ۷۳ با ظرفیت سازی برای ۹۲۰۰ شماره در شهر تهران با مسئوليت امور ارتباطات سيار شرکت مخابرات ايران آغاز شد. در ۱۹مردادماه همان سال با واگذاری ۴ سیم کارت به نهاد ریاست جمهوری، برای اولین بار عرضه رسمی سیم کارت در ایران آغاز شد.

گروه شامل شرکت ارتباطات سیار ایران (شرکت اصلی) و شرکت­های فرعی به ترتیب شرکت ارتباطات مبین نت (سهامی خاص) و شرکت سرمایه­گذاری توسعه نور دنا (سهامی خاص) و شرکت نقش اول کیفیت (سهامی خاص) است. شرکت ارتباطات سیار ایران بر اساس بند ۳ مصوبه شماره ۷۶۰۱۶/۱۹۰ مورخ ۲۴/۰۴/۸۲  شورای عالی اداری با انتزاع فعالیت های شبکه ارتباطات سیار از شرکت مخابرات ایران و انتقال آن به شرکت مزبور که با تغییر نام مرکز سنجش از راه دور ایران به شرکت ارتباطات سیار شکل گرفته، تاسیس گردید و از تاریخ ۱/۸/۸۳ بر اساس مصوبه شماره ۴ مورخ ۲۰/۷/۸۳ مجمع عمومی صاحبان سهام فعالیت خود را آغاز نمود. در تاریخ ۴/۱۲/۸۶ بر اساس مصوبه شماره ۴۹ مورخ ۵/۸/۸۳ مجمع عمومی صاحبان سهام، نام شرکت به « شرکت ارتباطات سیار ایران » تغییر نام یافت و مورخ ۴/۱۲/۸۶  در اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری تهران به ثبت رسید.

در حال حاضر شرکت از شرکت های فرعی شرکت مخابرات ایران می باشد و در تاریخ ۲۸/۹/۸۹ پس از عرضه ۵% از کل سهام خود در بازار فرابورس ایران از سهامی خاص به سهامی عام تغییر شخصیت حقوقی داد و نهایتا در تاریخ ۲۹/۱۱/۹۱ در شرکت بورس و اوراق بهادار ایران پذیرفته و از تاریخ ۲۹/۵/۹۲ نام شرکت از فرابورس به تابلو اصلی بورس منتقل شده است.

capture

capture

معرفی شرکت

شرکت ارتباطات سیار ایران (MCI) تحت نام تجاری همراه اول، اولین و بزرگترین اپراتور شبکه تلفن همراه ایران با حدود ۶۵,۰۰۰,۰۰۰ سیم کارت فعال (۶۳,۰۰۰,۰۰۰ مشترک فعال طبق گزارش هیات مدیره تا پایان سال ۹۳ و فروش بیش از ۳,۵۰۰,۰۰۰ سیم کارت در شش ماه اول سال ۹۴  طبق گزارش پیش بینی ۳۱/۶/۹۴) سهم حدودا ۵۸ %  از بازار تلفن همراه کشور را در اختیار دارد. (اپراتور ایرانسل با حدود ۴۵,۰۰۰,۰۰۰ مشترک فعال سهم ۴۰ % از بازار تلفن همراه را در اختیار دارد) این شرکت با دارا بودن میزان پوشش شبکه در ۱۲۴۲ شهر (تمامی شهرها)، بیش از ۸۶,۹ %  از جمعیت روستایی و بیش از ۷۰,۰۰۰ کیلومتر از راه های مواصلاتی کشور دارای بیشترین میزان پوشش در بین اپراتورهای تلفن همراه کشور می باشد.

پروانه فعالیت شرکت،  موضوع و اعتبار

مرجع صدور پروانه : وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات – سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

قلمرو فعالیت : جمهوری اسلامی ایران

در خصوص پروانه بهره برداری نیز شایان ذکر است در حال حاضر شرکت ارتباطات سیار ایران دارای پروانه بهره برداری مستقل نبوده و بر اساس پروانه بهره برداری  شرکت مخابرات ایران (سهامدار عمده) فعالیت می نماید.

پروانه فعالیت

پروانه فعالیت شركت مخابرات ایران، به استناد تبصره ۳ ماده ۸ قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مصوب ۱۹/۹/۱۳۸۲ مجلس شورای اسلامی، تاییدیه مورخ ۱۹/۹/۱۳۸۲ شورای نگهبان و ابلاغیه مورخ ۳۰/۹/۱۳۸۲ هیات وزیران و بند ۱ ماده ۶ اساسنامه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعطا گردیده است. این پروانه، در جلسه مورخ ۲۱/۱۱/۱۳۸۶ كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، تصویب و طی نامه شماره ۱۱۲۸۴/۱۰۰ مورخ ۵/۱۲/۱۳۸۶، توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مورد تایید قرار گرفته است.

مهم‌ترین بند‌های پروانه مذكور به شرح زیر است :

شبكه‌های موضوع پروانه

تجهیزاتی كه دسترسی و ایجاد ارتباط برای ارایه سرویس را برای مشتركان فراهم می‌كنند شامل شبكه ارتباطات رادیویی سیار با حداقل استاندارد جی‌اس‌ام نسل دو که خود شامل مراكز سوییچینگ، ایستگاه‌ها و سایر تجهیزات لازم برای كاركرد صحیح آنها در محدوده استان (به استثنای شبكه زیر‌ساخت مادر و دروازه‌های ارتباطات بین‌المللی) می‌باشد.

خدمات موضوع پروانه

هرگونه خدمات مخابراتی شامل خدمات صوت و داده و ارزش افزوده اعم از محلی، ملی و بین‌المللی و اجاره خطوط انتقال در اختیار در محدوده غیر زیر‌ساخت مادر كه در شبكه‌های موضوع پروانه توسط دارنده پروانه عرضه می‌شود.

مدت اعتبار و شرایط تمدید پروانه

مدت اعتبار پروانه، ۱۵ سال از تاریخ لازم‌الاجرا شدن آن است. وزارت ارتباطات  می‌تواند پروانه را بنا به درخواست تقدیمی توسط دارنده پروانه به وزارت ارتباطات برای دو دوره ۵ ساله تمدید كند، مشروط بر آنكه دارنده پروانه حداقل یك سال قبل از انقضای مدت اعتبار پروانه كه حسب مورد ممكن است تمدید شده باشد، تمدید آن را درخواست كند.

صدور پروانه‌های جدید و رقابت

صدور این پروانه هیچگونه محدودیتی را برای صدور پروانه‌های دیگر در زمینه موضوع فعالیت پروانه برای سازمان ایجاد نمی‌كند. هر پروانه جدید اعطایی توسط سازمان برای ایجاد و بهره‌برداری از خدمات موضوع پروانه در قلمرو فعالیت، طی مدت اعتبار پروانه باید حاوی مواد و شرایطی باشد كه به طور اساسی معادل مواد و شرایطی است كه در مورد دارنده پروانه قابل اعمال می‌باشد (به جز در مورد مبالغ)، معهذا، سازمان به سطح مبالغ لازم‌التادیه توسط شركت‌كننده جدید توجه خواهد نمود تا آنكه شرایط حاكم بر بازار و توسعه رقابت سالم در داخل قلمرو فعالیت را امكان‌پذیر سازد.

شبكه انتقال

به موجب قانون، ایجاد و بهره‌برداری از «شبكه زیر‌ساخت مادر» در انحصار بخش دولتی می‌باشد بنابراین دارنده پروانه حق نخواهد داشت كه برای بهره‌برداری از شبكه موضوع پروانه مبادرت به ایجاد شبكه انتقال در زیر‌ساخت مادر كند و باید خطوط انتقال و تسهیلات مربوط به شبكه زیر‌ساخت مادر را از ارایه كننده خدمات مخابراتی مجاز دولتی اجاره نماید. ارایه كننده خدمات مخابراتی مجاز دولتی به دارنده پروانه اجازه خواهد داد كه به منظور ارایه خدمات موضوع پروانه به شبكه‌های انتقال در زیر‌ساخت مادر دسترسی یابد.

دارنده پروانه می‌تواند به منظور برقراری ارتباط بین تجهیزات مختلف شبكه موضوع پروانه (از جمله در محل نقاط اتصال متقابل) شبكه انتقال كابلی یا رادیویی، به غیر از شبكه زیر‌ساخت مادر احداث نماید.

اتصال متقابل

دارنده پروانه حق خواهد داشت كه شبكه موضوع پروانه را به كلیه شبكه‌های مخابراتی دارای پروانه در جمهوری اسلامی ایران به طور متقابل متصل كند و به منظور ارایه خدمات موضوع پروانه به تمامی شبكه‌های مخابراتی دارای پروانه دسترسی داشته باشد.

دارنده پروانه متعهد است كه اتصال متقابل كلیه شبكه‌های مخابراتی دارای پروانه را به شبكه موضوع پروانه اجازه دهد و دارنده پروانه باید به هر طرف ذینفع دارای پروانه قانونی اجازه دسترسی به شبكه موضوع پروانه به منظور ارایه خدمات مخابراتی را بدهد. اتصال متقابل بر اساس موافقت‌نامه‌ای كه توسط طرف‌های ذی‌ربط منعقد می‌شود، فراهم خواهد گردید. در صورت بروز هر گونه مشكل و یا اختلاف در این مورد، هر یك از طرفین می‌تواند موضوع را جهت اخذ تصمیم نزد سازمان مطرح كند.

ضمنا موافقتنامه ارتقاي پروانه شبكه و خدمات شركت مخابرات ايران به نسل ۳ و بالاتر در شهریور ماه ۹۳ به شرکت مخابرات ایران اعطا گردید.

درآمدهای عملیاتی

همانگونه که مشاهده می­شود، درآمد کارکرد مشترکین در سال ۱۳۹۵ با تشکیل ۹۳% از کل درآمد شرکت، اصلی­ترین منبع درآمد به حساب می­آید. این درآمد به چهار بخش درآمد مکالمات – خدمات صوتی، خدمات داده، آبونمان و سایر تقسیم بندی می­شود.

با بررسی گزارش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، صورت­های مالی و گزارش هیئت مدیره شرکت ارتباطات سیار ایران، تعداد سیم­کارت­های فعال شرکت در بازار برای سال­های مختلف بدست می­آید. میزان درآمد مکالمات و خدمات صوتی شرکت ارتباطات سیار تابعی از تعداد سیم­کارت­های فعال شرکت و میزان مصرف سرانه هر سیم­کارت می­باشد

capture

برای پیش بینی وضعیت آتی درآمد مکالمات و خدمات صوتی در مرحله نخست، تعداد سیم­کارت­های دائمی و اعتباری فعال کشور در سال­های بعد پیش بینی گردید. بدین منظور، آمار تعداد سیم کارت­های فعال شرکت ارتباطات سیار از گزارش “وضعیت ارتباطات داخلی”وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اخذ شده و با نرخ رشد متوسط سال­های گذشته برآورد شده است.

دومین مرحله از پیش­بینی وضعیت آتی مکالمات و خدمات صوتی، برآورد میزان سرانه مکالمات و خدمات صوتی در آینده است. بدین منظور، از نرخ رشد متوسط سال­های گذشته استفاده گردیده است.

بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی

مجموع بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی شرکت ارتباطات سیار برای سال­های آتی به شکل زیر پیش بینی می‏گردد

capture

هزینه تسهیم درآمد به میزان سهم اعطا کننده پروانه از محل درآمد در طول هر سال قراردادی اطلاق می شود که به آیتم های تسهیم درآمد ۲۸٫۱%، خدمات اجباری عمومی (USO)، حق سازمان، و هزینه ارتباطات بین الملل مشترکین زیرساخت تقسیم می شود. برای برآورد این هزینه­ها، نرخ­های متوسط سال­های گذشته (هزینه به درآمد)، به درآمدهای آتی نسبت داده شده است. بدین ترتیب، هزینه­های تسهیم درآمد سال­های آتی به شرح جدول زیر ارزیابی می‏گردد:

capture

برای برآورد وضعیت آتی هزینه استفاده از امکانات شبکه شرکت های تلفن همراه، میزان درآمد حاصل از این روش در سال­های گذشته، به هزینه­های آن محاسبه گردیده و نرخ کارشناسی برای سال­های آتی به کار گرفته شد.

capture

برای پیش بینی هزینه استهلاک بهای تمام شده، نرخ مؤثر استهلاک با توجه به بهای تمام شده دارایی‏های مربوطه محاسبه شده و با توجه به رسد دارایی‏های مذکور در سال‏های آتی هزینه استهلاک هر بخش برآورد شده است.

capture

هزینه‏های عمومی، اداری و فروش

برای پیش‏بینی وضعیت آتی هزینه­های اداری و فروش، هزینه خدمات مشتریان، هزینه خدمات توزیع و فروش، هزینه خدمات اداری مالی و عمومی، هزینه تبلیغات و اطلاع رسانی نسبتی از فروش در نظر گرفته شده است. همچنین هزینه استهلاک نیز از طریق نرخ مؤثر آن برای بهای تمام شده دارایی‏ها برآورد شده است. سایر قسمت‏ها نیز با توجه به بودجه شرکت و نرخ تورم ۱۰% برآورد شده است که به شرح زیر می‏باشد.

capture

خالص سایر درآمدهای عملیاتی

برای برآورد این بخش، هزینه‏های سال ۱۳۹۶ برابر با بودجه و برای سال‏های آتی خالص درآمد خدمات ارزش افزوده نسبتی از فروش درنظر گرفته شده است.

capture

سایر درآمدهای غیرعملیاتی

در این بخش، میزان سود سپرده­های بانکی با استفاده از نسبت سپرده­گذاری­های بانکی به درآمد فروش در سال­های گذشته و اعمال نرخ کارشناسی به این سپرده­ها در آینده محاسبه گردیده است. همچنین درآمد حاصل از سرمایه‏گذاری نیز با توجه به سرمایه‏گذاری‏های شرکت و نرخ سود سرمایهگذاری به صورت کارشناسی برآورد شده است که به شرح زیر می‏باشد.

capture

صورت سود و زیان

با توجه به محاسبات قسمت‏های قبل، صورت سود و زیان شرکت ارتباطات سیار به صورت زیر برآورد می­گردد. نرخ مالیات استفاده شده در این محاسبات، معادل نرخ مالیات تاریخی شرکت و هزینه مالی شرکت برابر با بودجه در نظر گرفته شده است:

capture

ارزشگذاری به روش DDM

مفروضات ارزشگذاری به روش DDM به شرح جدول زیر می‏باشد.

capture

با توجه به مفروضات ارائه شده و فرض تقسیم سود ۹۲% برای سال‏های ۱۳۹۶ لغایت ۱۳۹۸ و ۷۰% برای سال‏های ۱۳۹۸ به بعد، ارزش هر سهم شرکت ارتباطات سیار به روش DDM به صورت جدول زیر می‏باشد.

capture

 

دانلود فایل تحلیل

 

 

دیدگاهتان را بنویسید