تحلیل بنیادی شرکت باما

مقدمه

روی فلزی است به رنگ سفید متمایل به آبی که بر اثر رطوبت هوا تیره رنگ می‌شود و در حین احتراق رنگ سبز براقی تولید می‌کند. روی بعد از آهن، آلومینیوم و مس چهارمین فلز مورد استفاده در دنیا می‌باشد. از موارد استفاده روی می‌توان آلیاژهای مختلف از جمله برنج و فولاد گالوانیزه را نام برد.

روی برای آبکاری الکتریکی فلزها استفاده می‌شود تا از زنگ زدگی آنها جلوگیری کند. روی در آلیاژهایی نظیر برنج، Nickel Silver، فلز ماشین تحریر، فرمولهای مختلف لحیم نقره آلمانی و…. بکار می‌رود.

برنج بخاطر استقامت و مقاومت در برابر زنگ زدگی و خوردگی کاربردهای وسیعی دارد. روی به طور گسترده در صنعت خودرو سازی در  Die Castingها استفاده می‌شود. روی لوله‌ای به عنوان قسمتی از محتوی باتری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اکسید روی به عنوان رنگ دانه‌های سفید در رنگهای آبی و همچنین به عنوان فعال کننده در صنعت Rubber استفاده می‌شود. به عنوان Over the counter ointment به صورت لایه نازکی بر روی پوست بی حفاظ صورت و بینی استفاده می‌شود تا از کم شدن آب پوست جلو گیری کرده و در برابر آفتاب سوختگی در تابستان و باد زدگی در زمستان از پوست محافظت کند.

منابع شناسایی شده فلز روی در جهان حدود ۱٫۹ میلیارد تن برآورد شده است. منابع به معنای تمرکز مواد معدنی است و ذخایر به آن قسمت از منابع گفته می شود که اندازه گیری شده و برای استخراج در دسترس می باشد یا می تواند در دسترس قرار گیرد. طبیعتا با بهبود تکنولوژی مقدار ذخایر افزایش می یابد. به عنوان مثال، در سال ۲۰۰۶ میزان ذخایر در دسترس روی جهان حدود ۲۲۰ میلیون تن اعلام شد، اما این عدد در سال ۲۱۰ به حدود ۲۵۰ میلیون تن رسید. این افزایش ذخایر به علت اکتشافات جدید، ایجاد یا توسعه معادن می باشد. اما این فعالیت‏های توسعه‏ای چندین سال طول خواهد کشید و به قیمت فعلی و قیمت پیش بینی شده روی بستگی دارد.

تولید روی از محل بازیافت، به عنوان یک منبع عرضه روی همچنان برقرار است. قابل ذکر است سالانه حدود ۴ میلیون تن روی بازیافت می شود. تا دهه ۱۹۸۰، اکثریت خودروهای تولید شده در آمریکای شمالی برای محافظت در برابر زنگ‏زدگی گالوانیزه می‏شدند. از آن هنگام تعداد خودروهای گالوانیزه شده سه برابر شده است. این خودروها در پایان عمرشان وارد جریان بازیافت می شوند، بنابراین انتظار می رود که مقدار روی بازیافتی به شدت افزایش یابد.

 

فرآیند تولید روی

از ۸۰ درصد معادن روی در زیرزمین، ۸ درصد به صورت روباز و مابقی به صورت ترکیبی از دو حالت روباز و زیرزمینی هستند. از لحاظ حجم تولید فلز روی، ۶۴ درصد از معادن زیرزمینی (پوشیده)، ۱۲ درصد معادن روباز و ۱۵ درصد از معادن ترکیبی به دست می‌آید.

در مورد سایر فلزات به ندرت تولید فلز از خاک به طور مستقیم انجام می‌شود، برای انجام فرآیند تغلیظ، خاک معدنی خردایش شده و سپس جداسازی سایر فلزات انجام می شود، به صورت معمول کنسانتره روی با غلظت % ۵۵، از کمی سرب، مس و آهن تشکیل می‌شود. فـرآیند تغلـیظ اغلـب در محـل معدن انجام می‌شود تا هزینه‌های حمل و نقل به حداقل برسد .

زینترینگ:

بیش از ۹۵ % از روی تولید شده جهان از سولفید روی تولید می شود، کنسانتره روی معمولاً از %۳۰-۲۵ گوگــرد و مقــادیر مختلـفی از سایر فلــزات مانند آهــن، سـرب و نقره است که قـبل از آنکه فلــز روی به وسیله تکنیک های هیدرومتالوژی و پیرو‌متالوژی استحصال شود، گوگرد موجود در آن باید جداسازی شود. این کار از طریق زینترینگ انجام می شود. در این کار کنسانتره روی تا دمای بالای حرارت داده می شود و سولفور روی به اکسید روی اکتیو تبدیل می‌شود و بلافاصله بعد از آن می‌توان اسید سولفوریک تولید کرد که یک محصول اقتصادی است. به منظور استفاده از سولفید روی نیاز به سیستم تشویه بوده و هزینه مستقیم تشویه تقریباً برابر با هزینه‌های کل قسمت‌های کارخانه روی می‌باشد.

روش پیرومتالوژی:

مرحله نهایی ذوب برپایه کاهش روی و سرب با استفاده از کربن در کوره‌های خاصی که به همین منظور طراحی شده اند انجام می شود، این مرحله با توجه به مقدار بالای انرژی مصرفی بسیار هزینه زاست، امروزه این روش فقط در کشورهای چین، هند، ژاپن و لهستان مورد استفاده است.

روش هیدرومتالورژی:

در این فرآیند، در مرحله لیچینگ، اکسید روی از سایر ناخالصی‌ها گرفته می شود. برای این کار از اسید سولفوریک استفاده می شود، اکسید سرب در اسید حل شده و آهن رسوب کرده و سرب و نقره به صورت حل نشده و معلق باقی می‌مانند. با این وجود محلول دارای ناخالصی‌های حل نشده‌ای است که باید از محلول خارج شوند، این کار اغلب از طریق افزودن پودر روی به محلول انجام می‌شود. این کار در مــرحله استخراج فلز در حوضچه‏های الکترولیز انجام می‌شودکه ناخالصی‌ها در حوضچه رسوب می‌کنند، محلول خالص به دست آمده در این مرحله در مجاورت آندهای سرب و کاتدهای آلومینیومی قرار گرفته و با جریان الکتریسیته، فلز خالص روی جداسازی می‌شود، جریان الکتریسیته‌ای در حدود ۵/۳ -۳/۳ ولـت در مــدار الکـترولیز جریان پیدا می‌کند، فلز روی برسطح کاتد آلومـینیومی جمع می‌شـود، فلز روی جمع آوری، خشک و ذوب شده و از طریق ذوب در کوره به شکل شمش در می‌آید. شمش روی می‌تواند درجات مختلفی داشته باشد. روند شماتیک تولید فلز روی (شمش روی) به روش هیدرومتالورژی در ایران در تصویر مشاهده می‌شود:

1

تولید و مصرف سرب و روی در جهان

با توجه به آخرین آمار گروه مطالعه بین‏المللی سرب و روی، تولید معدنی و مصرف سرب جهان در سال ۲۰۱۶ نسبت به ۲۰۱۵ مقدار کمی افزایش داشته است. روند تولید و مصرف این ماده از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ و سال ۲۰۱۷ تا ماه آگوست در جدول زیر مشاهده می‏شود.

1

تولید معدنی فلز روی در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال ۲۰۱۵ کاهش داشته است اما تولیدات تا ماه آگوست سال ۲۰۱۷ نسبت به ۲۰۱۶ افزایشی بوده است. مصرف روی نیز در سال ۲۰۱۶ افزایش یافته و در سال ۲۰۱۷ نیز این افزایش ادامه دارد. روند تولید و مصرف این ماده از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ و سال ۲۰۱۷ تا ماه آگوست در جدول زیر مشاهده می‏شود.

1

برای درک بهتر، نمودار جدول بالا به صورت زیر می‏باشد.

1

قیمت جهانی سرب و روی

حدود ۹۰% فروش شرکت باما به صورت صادراتی است. بنابراین نرخ فروش این شرکت رابطه بسیاری نزدیکی با نرخ‏های جهانی دارد. در ادامه به بررسی روند و پیش بینی قیمت جهانی سرب و روی می‏پردازیم.

قیمت سرب در سال ۲۰۰۹ از ۱,۷۱۹ دلار تا ۲,۴۰۱ دلار در سال ۲۰۱۱ افزایش یافت و سپس مسیر نزولی به خود گرفت و در سال ۲۰۱۵ نیز مجددا به محدوده ۱،۷۰۰ دلار بازگشت. با توجه به پیش بینی‏های بانک جهانی، قیمت جهانی سرب طی سال‏های ۲۰۱۷ لغایت ۲۰۱۹ افزایشی خواهد بود که به صورت نمودار زیر می‏باشد.

1

قیمت جهانی روی در سال ۲۰۰۹ از ۱,۶۵۵ دلار به ۲,۰۹۰ دلار در سال ۲۰۱۶ رسیده است. طبق پیش بینی بانک جهانی قیمت روی در سال‏های ۲۰۱۷ لغایت ۲۰۱۹ افزایشی خواهد بود. همچنین در کنفرانس LME.WEEK در لندن، موسسه CRU در گزارشی اعلام کرد که قیمت روی در سال آینده با وجود رشد عرضه، به سقف ۳,۵۳۰ دلار خواهد رسید. دلیل این افزایش کسری عرضه و افزایش هزینه‏های تولید بیان شده است.

با توجه به پیش بینی‏های بانک جهانی، قیمت جهانی روی طی سال‏های ۲۰۰۹ لغایت ۲۰۱۹ مشاهده می‏شود.

1

معرفی شرکت

شرکت باما تولید کننده انواع کنسانتره پرعیار سرب و روی است که این محصولات را عمدتا با استخراج ماده اولیه از معادن تحت بهره برداری خود در جنوب غربی اصفهان تولید می‏کند. همچنین شرکت با در اختیار داشتن ۶۸ درصد از مالکیت شرکت ذوب روی اصفهان ظرفیت ۵۰ هزار تن تولید شمش روی را نیز در مجموعه خود در اختیار دارد و می‏تواند به طور پیوسته مراحل تولید را از خاك معدن تا شمش روی طی کند. مهم ترین محصول شرکت اصلی، کنسانتره سولفور روی و سرب است.  ظرفیت اسمی شرکت باما حدود ۵۱ هزار تن کنسانتره سرب و روی است که در سال ۱۳۹۵ تولید واقعی آن ۵۵ هزار تن بوده است. بخش عمده بهای تمام شده در شرکت مواد اولیه می باشد، مواد اولیه در شرکت باما عمدتاً دو بخش می باشد که بخش اول آن استخراج مواد اولیه و بهای استخراج معادن شرکت است که توسط پیمانکاران صورت می پذیرد و بخش دوم مربوط به خرید خاك از شرکت تهیه و تولید مواد معدنی برای تولید کربنات سرب و روی می باشد. بنابراین نکته مثبت شرکت استخراج از معادنی است که متعلق به خود شرکت می باشد. دو شرکت ذوب روی اصفهان و شاهین روی سپاهان، عمده شرکت های تولید کننده روی و از تاثیر گذاران بر شرکت باما هستند.

موضوع فعالیت

موضوع فعاليت شركت طبق اساسنامه عبارت است از اكتشاف، استخراج و بهره برداري از معادن ايران، فروش و صادرات محصولات معدني و كليه اموري كه مستقيم و يا غيرمستقيم با موضوع شركت ارتباط دارد. همچنين فعاليت اصلي شركت عبارت است از استخراج و بهره برداري از معادن گوشفيل، كلاه‏دروازه و تپه سرخ و عمليات اكتشافي در معادن گوشفيل، كلاه‏دروازه و تپه سرخ و تغليظ و كانه آرايي مواد معدني سرب و روي استخراج شده از معادن فوق و صادرات مواد تغليظ شده به خارج كشور و فروش آن در داخل كشور و همچنين فعاليت در زمينه برنامه ريزي و تجهيز معادن جهت بالا بردن سطح توليد و استخراج.

از جمله استراتژي‏هاي توسعه شركت مي‏توان به فرايند اكتشاف، استخراج و فرآوري و افزايش ظرفيت طبق طرح‏هاي مصوب مجمع در اين شركت و شركتهاي تابعه اشاره كرد. همچنين ريسك‏هاي عمده كه شركت را تهديد ميكند ريسك نوسان نرخ جهاني فلزات و نرخ فروش ارز ، فروش محصولات در سطح بين‏المللي و بحث انتقال ارز به داخل مي‏باشد. از عوامل تأثير گذار بر اين صنعت نيز مي‏توان به آزادسازي نرخ ارز، افزايش تورم و افزايش هزينه‏ها، نوسان قيمت روي در بازارهاي جهاني اشاره كرد. در مورد آينده صنعت سرب و روي بررسي پارامترهاي افزايش قيمت جهاني روي، عرضه و تقاضاي روي در سطح جهاني، رشد اقتصادي جهان ضروري است که بخش قبل به آن اشاره شد.

 

ترکیب سهامداران

ترکیب سهامداران شرکت بر اساس اطلاعات روز سایت بورس اوراق بهادار به صورت جدول زیر می‏باشد.

1

سرمایه شرکت

سرمایه شرکت در حال حاضر ۵۰۰ میلیارد ریال می‏باشد و آخرین افزایش سرمایه شرکت نیز در فروردین ماه سال ۱۳۹۴ انجام شده است.

مفروضات تحلیل

در مفروضات این تحلیل، قیمت‏های جهانی سرب و روی برای سال‏های ۱۳۹۶ لغایت ۱۳۹۸ از پیش بینی بانک جهانی استخراج شده است. نرخ رشد دلار ۸% و نرخ تورم نیز ۱۰% در نظر گرفته شده است.

جدول زیر مفروضات تحلیل را برای سال‏های ۱۳۹۶ لغایت ۱۳۹۸ نشان می‏دهد.
1

تولیدات شرکت

تولیدات این شرکت شامل کنسانتره سولفور سرب و روی، کنسانتره کربنات سرب، کربنات روی و سایر محصولات می‏باشد. مقدار تولید شرکت از سال ۱۳۹۱ لغایت ۱۳۹۵ از ۶۲,۳۵۰ تن به ۱۸۴,۳۴۷ هزار تن رسیده است. در این بخش برای پیش بینی مقدار تولید از تولید هفت ماه اول سال ۱۳۹۶ استفاده شده است به صورتی که مقدار تولید هفت ماه (با فرض اینکه مقدار تولید ماهانه در ۵ ماه دیگر سال برابر با آخرین ماه تولید باشد) با مقدار تولید پیش‏بینی شده ۵ ماهه آخر سال جمع شده است. جدول زیر مقدار تولید برآوردی سال ۱۳۹۶لغایت ۱۳۹۸ را نشان می‏دهد.

1

فروش

برای پیش بینی مقدار فروش از نسبت تاریخی فروش به تولید با توجه به فروش هفت ماه اول سال ۱۳۹۶ برای این سال استفاده شده است که به شرح زیر می‏باشد.

11

نرخ فروش شرکت به با توجه به افزایش نرخ جهانی سرب و روی رو به افزایش است. برای برآورد این بخش با توجه به نرخ فروش ۶ماهه اول سال، نرخ فروش مهرماه و نسبت تاریخی آن‏ها با نرخ‏های جهانی، نرخ فروش شرکت نسبتی از نرخ‏های جهانی در سال‏های ۱۳۹۶ لغایت ۱۳۹۸ در نظر گرفته شده است. جدول زیر نرخ فروش شرکت را برای سال‏های ۱۳۹۱ لغایت ۱۳۹۸ نشان می‏دهد.

1

برای سال ۱۳۹۶، فروش تحقق یافته هفت ماه نخست سال جدا شده و نرخ‏های پیش‏بینی شده سال ۱۳۹۶ در مقدار فروش ۵ماه آخر سال ضرب شده است. برای سال‏های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ نیز مبلغ فروش حاصل‏ضرب نرخ در مقدار فروش می‏باشد که به شرح زیر است.

11

مواد اولیه مصرفی

مقدار مواد مصرفی شرکت با استفاده از نسبت تاریخی تبدیل مواد اولیه به محصول برآورد شده است که به شرح زیر می‏باشد.

1

نرخ مواد اولیه مصرفی برای سال ۱۳۹۶ برابر با نرخ ۶ماهه اول سال در نظرگرفته شده است زیرا رشد سالانه نرخ‏ها با نرخ‏های شش ماهه اول سال همخوانی دارد. برای سال‏های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ نیز نرخ‏های مواد اولیه نسبتی از قیمت‏های جهانی در نظر گرفته شده است.

1

مبلغ بدست آمده برای مواد اولیه مصرفی به صورت جدول زیر می‏باشد.

1

سربار ساخت

در این بخش:

 • برای برآورد دستمزد مستقیم، غیرمستقیم و هزینه پرسنلی اداری از نرخ رشد سرانه دستمزد و نرخ رشد تعداد کارکنان استفاده شده است.
 • مواد شیمیایی نسبتی از مواد مستقیم در نظر گرفته شده است.
 • هزینه حمل و بارگیری با توجه به نرخ آن برای هر تن فروش برآورد شده است.
 • سایر بخش‏ها برای سال ۱۳۹۶ با استفاده از بودجه برآورد شده و برای سال‏های آتی با نرخ تورم رشد داده شده است.
  1

بهای تمام شده کالای فروش رفته

با توجه به مطالب بیان شده در بخش قبل بهای تمام شده کالای فروش رفته به شرح زیر می‏باشد.

11

هزینه عمومی، اداری و فروش

در این بخش:

 • پاداش هیئت مدیره برابر با سال ۱۳۹۵ برآورد شده است.
 • عوارض آلایندگی، کرایه حمل و کمیسیون فروش نسبتی از فروش در نظر گرفته شده است.
 • هزینه صادرات بر اساس فروش صادراتی شرکت پیش بینی شده است.
  1

  صورت سود و زیان

  با توجه به بخش‏های قبل، صورت سود و زیان شرکت به صورت جدول زیر می‏باشد. لازم به ذکر است که هزینه های مالی، خالص سایر درآمدها و هزینه‏های عملیاتی و خالص سایر درآمدها و هزینه‏های غیرعملیاتی برابر با بودجه در نظر گرفته شده است.

  1

ارزشگذاری به روش  DDM

مفروضات ارزشگذاری به روش DDM به شرح جدول زیر می‏باشد.

1

دانلود فایل تحلیل

دیدگاهتان را بنویسید