تحلیل بنیادی شرکت پتروشیمی مبین

معرفی شرکت

مجتمع پتروشیمی مبین بزرگترین طرح یوتیلیتی متمرکز کشور بوده و در نوع خود یکی از بزرگترین پروژه های دنیا به شمار می آید که در سال ۱۳۷۹ در شرکت ملی صنایع پتروشیمی تصویب و به نام شرکت پتروشیمی مبین احداث گردید. این مجتمع عظیم و مدرن در فاز یک منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی (عسلویه) در پنج بخش مجزا و مساحت ۸۸ هکتار ساخته شده است. هدف از احداث این مجتمع صرفه جویی در هزینه های سرمایه گذاری و تولیدی و کاهش قیمت تمام شده انرژی مصرفی مجتمع های مستقر در منطقه بوده است.

وظایف این مجتمع عظیم صنعتی به شرح زیر است :

تولید و توزیع برق و بخار، تولید و توزیع اکسیژن، نیتروژن، هوای سرویس، هوای ابزار دقیق

تولید و توزیع آب شیرین، آب بدون املاح، آب سرویس، آب آتش نشانی و آب کولینگ

دریافت و تصفیه پساب های صنعتی و بهداشتی شرکت های پتروشیمی منطقه

سوزاندن پسماندهای مایع و جامد در کوره های زباله سوز

دریافت گاز از شبکه سراسری و تقلیل فشار آن و توزیع بین مجتمع های پتروشیمی

پتروشیمی مبین یوتیلیتی مجتمع های فاز ۱ و تاحدی فاز ۲ پارس جنوبی شامل شرکت های پتروشیمی آریاساسول، پتروشیمی جم، پتروشیمی پردیس، پتروشیمی زاگرس، پتروشیمی کاویان، پتروشیمی مروارید، پلی پروپیلن جم، پتروشیمی مهر و پتروشیمی نوری را پشتیبانی می کند. اما با در مدار قرار گرفتن پتروشیمی دماوند که تولید کننده یوتیلیتی است فاز ۲ پارس جنوبی از یوتیلیتی پتروشیمی دماوند استفاده خواهد کرد. دیگر تولید کننده یوتیلیتی پتروشیمی فجر است که در ماهشهر قرار دارد.

از نقاط قوت شرکت می توان به موقعیت خاص جغرافیایی، استمرار تولید، اتصال به شبکه برق سراسری کشور، انحصاری بودن خدمات ارائه شده در منطقه، رشد مستمر تقاضا برای محصولات و خدمات، همچنین برخورداری از تکنولوژی جدید جهت تامین برق و یوتیلیتی مورد نیاز واحدهای فاز یک پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، سهولت دسترسی به داده های تولید و استمرار تولید و تامین نیاز مشتریان بر اساس قراردادهای فیمابین اشاره کرد.

وابستگی به پتروشیمی های منطقه، وابستگی ارزی جهت تامین قطعات یدکی، قطعی گاز ، اورهال شرکتهای پتروشیمی منطقه و به بهره برداری رسیدن پتروشیمی دماوند و قطع خدمات به پتروشیمی های فاز دو عسلویه (شامل مروارید، کاویان و مهر) از نقاط ضعف و تهدیدهای شرکت به شمار می آیند.

تک ‌نرخی‌شدن نرخ دلار در کشور (افزایش آن) و همچنین به بهره‌برداری رسیدن طرح‌های پتروشیمی منطقه پارس جنوبی (عسلویه) از جمله فاز ۳ پتروشیمی پردیس و به‌تبع آن افزایش تقاضا برای خدمات جانبی یوتیلیتی از جانب آنها، از پتانسیل‌های افزایش سودآوری شرکت پتروشیمی مبین در سال‌های آتی محسوب می‌شود.

ترکیب سهامداران

ترکیب سهامداران شرکت پتروشیمی مبین به شرح جدول زیر می‏باشد.1

سرمایه شرکت

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ ۵ میلیون ریال بوده که طی چند مرحله به مبلغ ۱۴٫۲۵۲ میلیارد ریال رسید

2

شرکت از منظر بورس اوراق بهادار

بنا به مصوبه مورخ ۱۲/۵/۱۳۹۳ هیئت پذیرش اوراق بهادار، شرکت پتروشیمی مبین در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده است و در تاریخ ۲۳/۶/۱۳۹۳ به عنوان چهارصدونودمین شرکت پذیرفته شده در بورس در بخش “تامین برق، گاز و آب” در گروه “تایمن برق، گاز، بخار و آب گرم” و طبقه “تامین بخار و آب گرم” با کد ۴۰۳۰ و نماد مبین در فهرست نرخ های بازار دوم بورس درج گردیده و سهام آن برای اولین بار در تاریخ ۸/۲/۱۳۹۴ مورد معامله قرار گرفت.

معرفی واحدهای تولیدی مجتمع پتروشمی مبین

واحد تولید برق: این واحد دارای هشت توربین گازی است که ظرفیت هر یک ۱۲۳ مگاوات است. در صورتی که گاز مورد استفاده این توربین ها بنا به هر دلیل تامین نشود، این امکان وجود دارد که به مدت یک هفته این توربین ها با گازوییل به کار خود ادامه دهند.

واحد تولید بخار: این واحد دارای ۸ بویلر بازیافت حرارتی است و ظرفیت اسمی هر یک ۳۳۰ تن بر ساعت است. همچنین سه بویلر کمکی هر یک با ظرفیت اسمی ۷۵ تن بر ساعت در این واحد وجود دارد.

واحد آب خنک کننده: آب خنک کننده موردنیاز واحدها از طریق دریا تامین می شود. این واحد دارای ۶ دستگاه هر یک با ظرفیت ۷۵٫۰۰۰ مترمکعب در ساعت جهت فیلتراسیون آب ورودی، ۱۹ دستگاه پمپ جهت آب کولینگ مدارباز، ۹ دستگاه پمپ و ۲۷ دستگاه جهت آب کولینگ مداربسته می باشد

لازم به ذکر است که از دو سیستم آب کولینگ به شرح ذیل استفاده می شود: مدار باز که آب دریا پس از فیلتراسیون مستقیما برای مصرف کننده فرستاده شده  و پس از گرم شدن در واحدهای مصرف کننده به دریا بر میگردد. مدار بسته که آب آن، آب شیرین بوده و در یک مدار بسته با استفاده از مبدل های حرارتی با اب دریا (مدارباز) تبادل حرارتی کرده و مجددا برای مصرف کنده فرستاده می شود.

این واحد برای تامین آب کولینگ مصرفی شرکت های پتروشیمی منطقه عسلویه است. از دیگر ویژگی های این واحد وجود ۲ دستگاه پمپ دیزلی برای آب آتش نشانی است که در صورت وجود حریق مورد استفاده قرار می گیرد.

واحد آب شیرین کن: آب شیرین مورد نیاز با نمک زدایی آب دریا بدست می آید. این واحد تاکنون آب مصرفی مجتمع را تامین کرده است (برای تولید آب بدون املاح و آب کولینگ مداربسته و ….) . این واحد همچنین شامل ۶ دستگاه آب شیرین کن از نوع MED است که هر یک ۷۵۰۰ مترمکعب در شبانه روز ظرفیت دارند.

واحد آب بدون املاح: آب تولید شده در این واحد برای تولید بخار به نیروگاه و به منظور مصرف به مجتمع های پتروشیمی فرستاده می شود.

واحد کندانس برگشتی: در این واحد دو مخزن ۱۲ هزار مترمکعبی وجود دارد که کندانس برگشتی از شرکتها را در آن ذخیره کرده و پس از زدودن مواد آلی به آب بدون املاح تبدیل می شود.

واحد تولید اکسیژن، نیتروژن و هوای فشرده: این واحد دارای دو بخش مجزا است. بخش تولید هوای سرویس و هوای ابزاردقیق که شامل تولید ۲۲ هزار مترمکعب بر ساعت هوای ابزاردقیق و ۸۵۰۰ مترمکعب بر ساعت هوای سرویس است. بخش دوم بخش جداسازی هوا و تولید اکسیژن و نیتروژن است. در این قسمت هم ۴ مجموعه وجود دارد که ظرفیت هر یک تولید ۴۲ هزار مترمکعب بر ساعت اکسیژن با فشار بالا و ۱۲۶۰۰ مترمکعب بر ساعت اکسیژن با فشار متوسط و همینطور ۲۴۰۰۰ متر مکعب بر ساعت نیتروژن است.کمپرسورهای این بخش ۳۰ مگاوات در ساعت برق مصرف می کنند و جزء بزرگترین کمپرسورهای دنیا هستند.

واحد تصفیه پساب صنعتی: پتروشیمی مبین پسابهای شرکتهای پتروشیمی منطقه را دریافت می کند و حاصل فرایند تصفیه  آب سرویس و بخشی هم به واحد زباله سوز هدایت می شود که این بخش را به کارخانجات سیمانی برای استفاده در فرایند تولید آنها انتقال می دهیم.

واحد ایستگاه گاز: گاز طبیعی مورد نیاز شرکت پتروشیمی مبین و سایر شرکتهای منطقه از شبکه سراسری گاز تامین میشود. فشار این گاز متناسب با نیاز در ایستگاه تقلیل فشار تنظیم می شود. طرح گازرسانی شامل ایستگاه گاز اصلی، ۷ ایستگاه گاز فرعی و بیش از ۱۰ کیلومتر شبکه توزیع و انتقال گاز است.

3

تاریخ شروع بهره برداری محصولات شرکت عملا از تاریخ ۱/۱/۱۳۸۸ می باشد. به استناد ماده ۱۳۲ قانون مالیاتهای مستقیم شرکت از تاریخ بهره برداری به مدت ده سال از معافیت مالیاتی برخوردار است که استفاده از معافیت مذکور طبق قاون مالیاتهای مستقیم توسط سازمان امور مالیاتی واصل گردیده است. فروش کلیه محصولات مختلف این شرکت به بازار داخلی می باشد و شرکت فروش صادراتی ندارد.

قراردادهای مهم شرکت

زمان کلیه قراردادها ۲۵ ساله می باشد. توافقنامه ها مربوط به مصوبه شرکت ملی صنایع پتروشیمی می باشد که در آن شرکت پتروشیمی مبین موافقت نمود با حفظ اولویت تامین سرویس های جانبی مورد نیاز مجتمع های پتروشیمی فاز ۱ عسلویه تا زمان بهره برداری از واحدهای سرویس های جانبی دماوند، تامین، فروش و انتقال سرویس های جانبی تولیدی توسط شرکت پتروشیمی مبین به مجتمع های پتروشیمی مصرف کننده مستقر در فاز ۲ عسلویه را بر عهده گیرد.

در جدول زیر قراردادهای شرکت مبین و سایر پتروشیمی ها با درج شماره و سال شروع قرارداد آمده است.

4

5

همانطور که در جدول مشاهده می شود سودهای ناخالص و عملیاتی و خالص شرکت طی سالهای ۹۲ تا ۹۵ روندی صعودی داشته است، به طوریکه به ترتیب با رشدی ۸۰ درصدی، ۸۳ و ۷۷ درصدی نسبت به سال ۹۲ مواجه گردیدند.

6

ترکیب فروش شرکت

در سال ۹۵ محصولات گاز با سهم ۴۱ درصدی که ۳۳ درصد آن گاز خوراک و ۸ درصد آن گاز سوخت می باشد، بیشترین سهم از فروش شرکت را به خود اختصاص می دهند و پس از آن برق و اکسیژن با ۱۵% و بخار با ۱۲% مهم‌ترین محصولات شرکت به لحاظ مبلغ فروش محسوب می‌شوند.

7

تولید شرکت

تناژ محصولات تولیدی شرکت از سال ۱۳۹۲ لغایت ۱۳۹۶ به صورت تاریخی و از سال ۱۳۹۶ لغایت ۱۳۹۸ به صورت پیش بینی شده طبق جدول زیر می‏باشد. از محصولات تولیدی شرکت ۷۸% آن برای فروش به سایر مجتمع های پتروشیمی و مصرف کنندگان ارسال میگردد و ۲۲% آن در داخل مجتمع مصرف می گردد. روند تولید شرکت از سال ۹۲ روند رو به رشدی بوده است.

برای پیش بینی مقدار تولید کارشناسی ۹۶ از مقدار تولید واقعی ۷ ماهه استفاده گردید. و برای سالهای آتی از میانگین نرخ رشدهای نسبت تاریخی تولید به ظرفیت شرکت در سالهای ۹۲ تا ۹۵ استفاده و مقادیر پیش بینی حاصل گردید. طبق برآورد صورت گرفته پیش بینی می شود که شرکت در خصوص تحقق بودجه مشکل نداشته باشد و بودجه خود را محقق سازد.

8

فروش شرکت

میزان تولیدات این شرکت وابستگی مستقیمی به میزان مصرف سایر مجتمع ها دارد و این شرکت بر اساس قراردادهای فیمابین و بر اساس دامنه مصرف تعیین شده در قراردادهای فیمابین با شرکتهای مصرف کننده ۸۰ درصد میزان مصرف نشده سرویسهای جانبی را به عنوان دیماند (demand) شناسایی و به حساب مشتریان منظور میگرداند که در سال ۹۲ درآمد مذکور از سرفصل سایر درامدهای عملیاتی به سرفصل فروش انتقال یافته است. پیش بیینی تناژ فروش شرکت برای سال ۹۶ با توجه به مقدار واقعی فروش ۷ ماهه شرکت و برای سالهای ۹۷ و ۹۸ با توجه به میانگین نسبتهای فروش به تولید طی سالهای ۹۱ تا ۹۵ پیش بینی شده است.

9

نرخهای فروش محصولات و خدمات شرکت بر اساس آخرین توافقنامه فیمابین شرکت ملی صنایع پتروشیمی، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی، کلیه مصرف کنندگان و شرکت اعمال گردیده است که از سال ۱۳۹۳ تاکنون تسری یافته است. بر این اساس صورتحسابهای فروش محصولات و خدمات ارائه شده به صورت ارزی می باشد و با اعمال نرخ واقعی برابری ریال در مقابل دلار آمریکا طبق نرخهای رسمی ارز اعلامی بانک مرکزی صادر می گردد. ضمنا بر اساس نامه دریافتی از شرکت ملی صنایع پتروشیمی به تاریخ ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ نرخهایی برای فروش سرویسهای جانبی برای سال ۱۳۹۵ به شرکت اعلام گردیده است که با توجه به اینکه نرخهای مذکور به هیچ وجه مورد تایید شرکت پتروشمی مبین و شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس نبوده شرکت اعتراض مکتوب خود را به شرکت ملی صنایع پتروشیمی ارائه نموده و خواستار تسری نرخهای سال ۹۳ به سال ۹۵ علیرغم افزایش نرخهای تورم و هزینه های تامین قطعات گردیده است.

در خصوص نرخ گاز خوراک و سوخت شرکت نیز طبق ابلاغیه وزیر نفت فرمول پایه محاسبه قیمت گاز سبک و شیرین تحویلی از شبکه سراسری گاز به عنوان خوراک واحدهای پتروشیمی به ترتیب زیر خواهد بود:

 

قیمت گاز طبیعی در بازار تعیین شده * ٠,٥ + معدل وزنی قیمت داخلی، صادراتی و وارداتی * ٠.٥= قیمت گاز طبیعی

 

منظور از معدل وزنی قیمت داخلی، صادراتی و وارداتی، حاصل ضرب کل گاز فروخته شده منهای مقدار گاز وارداتی در متوسط قیمت فروش سایر مصارف داخلی(خانگی، تجاری، دولتی، عمومی، حمل و نقل و صنعت بدون احتساب فروش به پتروشیمی ها به عنوان خوراک) به علاوه کل درآمد حاصل از صادرات گاز و نیز کل پرداختی برای واردات گاز، تقسیم بر مقدار گاز فروخته شده برای سایر مصارف  داخلی (خانگی، تجاری، دولتی، عمومی، حمل و نقل و صنعت غیر خوراک پتروشیمی ها) به علاوه مقدار صادرات گاز است .

این معدل در هر نیمه سال شمسی بر مبنای عملکرد نیمه گذشته سال محاسبه و ملاک عمل قرار خواهد گرفت.

منظور از قیمت گاز طبیعی در بازار تعیین شده عبارت است از متوسط قیمت گاز در هر ماه در هاب‌های تعیین شده به عنوان نشانگر قیمت‌های عمده فروشی گاز طبیعی در مناطق رقیب در توسعه صنعت پتروشیمی ایران، شامل هنری هاب آمریکا، هاب آلبرتا کانادا و هاب‎های NBP انگلیس و FFT هلند.

برای حفظ رقابت پذیری صنایع پتروشیمی متوسط قیمت گاز طبیعی خوراک این صنایع در هیچ حالتی از نود درصد قیمتی که محاسبه می شود، بیشتر نخواهد شد.

قیمت گاز طبیعی موضوع این ابلاغیه از ابتدای فروردین تا انتهای شهریور ١٠ درصد کمتر از قیمتهای محاسبه شده در ماده ١ و از ابتدای مهرماه تا انتهای اسفندماه ١٠ درصد بیشتر از قیمتهای محاسبه شده در ماده ١ است.

این فرمول قیمت از ابتدای سال ١٣٩٥ تا ابتدای سال ١٤٠٥ معتبر است.

مبنای تسعیر نرخ  ارز در هر ماه متوسط نرخ تسعیر ارز رسمی بانک مرکزی خواهد بود.

در عموم موارد قیمت گاز در آمریکا پایین ترین عدد و در هلند تا ۲ برابر قیمت آمریکا است. انگلیس و کانادا نیز قیمتی ما بین این دو را همیشه دارند اما به قیمت آمریکا بسیار نزدیک تر هستند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که آمریکا و کانادا برای تعیین قیمت متان قابل قبول هستند چرا که این کشورها در حوزه تولید و صادرات گاز به عنوان رقیب محسوب می‌شوند.

اما هلند و انگلیس که تولید کننده واقعی گاز نیستند و واردکننده گاز از روسیه بوده، نباید معیار قیمت گذاری و تعیین فرمول فروش خوراک متان به صنایع پتروشیمی باشند.

عدم توجه به رقبا در منطقه خاورمیانه ,استفاده از نرخهای گاز مناطق گرانی همانند هلند و انگلیس ,نامشخص بودن و محرمانه بودن جزییات قراردادهای واردات و صادرات گاز دولتی از مهمترین مشکلات این فرمول است.

طبق پیش بینی بانک جهانی (World Bank) برای سال ۲۰۱۸ به نظر میرسد که قیمت گاز طبیعی ۳ درصد افزایش یابد.

10

با توجه به روند نرخ های ماهیانه اعلام شده سرویس های جانبی (به غیر از گاز) شرکت از فروردین تا مهر ماه، نرخ های فروش ماههای آبان تا اسفند با فرض دلار مبادله ای ۳۷۵۰۰ ریالی تا انتهای سال۹۶ و متناسب با افزایش نرخ دلار مبادله ای رشد داده شده است.

برای پیش بینی نرخ گاز خوراک و سوخت نیز نرخهای سال ۹۵ به میزان ۱۰ سنت برای گاز خوراک و ۵ سنت گاز سوخت برای سال ۹۶ درنظر گرفته شد با میانگین نرخ دلار مبادله ای ۳۴٫۲۶۸ ریال. لذا قیمت گاز خوراک برای سال ۹۶ معادل ۳۴۲۷ ریال و برای گاز سوخت ۱۷۱۳ ریال برای فروش پیش بینی گردید.

11

به منظور پیش بینی فروش سال ۱۳۹۶، برای بالا رفتن میزان دقت در برآورد مبلغ فروش، تناژ فروش ۷ ماه نخست سال جاری از فروش پیش‏بینی شده ۱۲ ماهه این سال کاسته شده و در نرخ محصولات برآوردی برای ۵ ماه باقی مانده سال ضرب شده است. با توجه به نکات بیان شده در قسمت تناژ فروش و نرخ فروش، پیش بینی مبلغ فروش شرکت برای سال‏های ۱۳۹۶ لغایت ۱۳۹۸ به شرح جدول زیر می‏باشد.12

لذا درآمد کل شرکت با توجه به درآمد فروش و درآمد ارائه خدمات شرکت که شامل خدمات تصفیه پساب، تعمیر و نگهداشت خطوط ارتباطی خوراک و محصول بین سایر مجتمع ها، زباله سوز و آب آتش نشانی می باشد، به شرح جدول زیر می باشد.

13

مواد مستقیم مصرفی

مواد مستقیم شرکت شامل گاز سوخت و گاز خوراک و کندانس برگشتی از مجتمع های پتروشیمی و آب و بخار می باشد. در این قسمت مقدار مصرف خوراک گاز و سوخت شرکت که برای جهت ارسال به مجتمع های پتروشیمی می باشد برابر با مقدار برآورد شده گاز در قسمت فروش و سایر مواد مستقیم مصرفی نیز برابر با بودجه در نظر گرفته شده اند. مقدار مواد اولیه مصرفی شرکت به شرح زیر می‏باشد.

14

از آنجاییکه در سال ۹۵ نرخ هر مترمکعب گاز مصرفی با نرخ خرید از شرکت گاز استان بوشهر (نرخ گاز و آبونمان و مالیات بر ارزش افزوده و عوارض گازرسانی ) بعلاوه ۸۵ ریال جهت جبران هزینه های شرکت (هزینه های استهلاک و تعمیر و نگهداری ایستگاههای اصلی و فرعی و تقلیل فشار گاز و خطوط گازرسانی ) می باشد و درسال ۹۴ این رقم ۸۷ ریال بوده است. لذا با توجه به اینکه این رقم اسپرد به طور میانگین برای گاز سوخت ۵% و برای خوراک ۳% بوده لذا با اسپرد ۵ و ۳ درصد با توجه به نرخ های پیش بینی شده فروش گاز به مجتمع های پتروشیمی نرخ گاز سوخت و خوراک پیش بینی گردید. نرخ کندانس برگشتی از مجتمع های پتروشیمی نیز با توجه به نرخ رشد دلار مبادله ای و نرخ بخار نیز با توجه به روند سالهای اخیر که ۷۱ درصد نرخ فروش بخار بوده است به صورت ۷۱ درصد نرخ فروش بخار در نظر گرفته شده است.

15

مبلغ مواد مستقیم مصرفی با توجه به مقدار مصرف و نرخ مواد که در قسمت قبل توضیح داده شد به شرح جدول زیر می‏باشد.

16

سایر

در قسمت هزینه های شرکت هزینه های حقوق و دستمزد با نرخ رشد دستمزد ۱۲% رشد داده شده است

سایر اقلام عملیاتی شامل درآمد جریمه برق برگشتی (راکتیو) بوده است که با میانگین نسبت تاریخی درآمد جریمه برق سالهای ۹۱ تا ۹۵ به درآمد فروش برق رشد داده شده است (۳%)

سایر درآمدهای و هزینه های غیر عملیاتی شامل سود سپرده بانکی و سود ناشی از سرمایه گذاری در سهام شرکتهای فارس و پترول می باشد که در بودجه سال ۹۶ به دلیل تغییر سرفصل از جاری به بلندمدت هزینه کاهش ارزش در محاسبات لحاظ نشده است.

هزینه های مالی شرکت در سال ۹۵ رشد زیادی داشته است که به دلیل این است که شرکت در سال ۹۵ اقدام به اخذ وام ۳۰۰ میلیارد تومانی با نرخ بهره سالانه ۱۸ درصد و دوره بازپرداخت ۱۲ ماهه نموده است که در سال موردنظر تسویه شده است. برای برآورد هزینه های مالی شرکت نیز میانگین نسبت های تاریخی تسهیلات مالی به حقوق صاحبان سهام (D/E) برای سالهای ۹۲ تا ۹۵ محاسبه و نرخ تسهیلات ۱۸% برای سال ۹۶ در نظر گرفته شده است.  شرکت تا ابتدای سال ۹۸ از معافیت مالیاتی برخوردار بوده است، لذا در سال ۹۸ با توجه به پایان دوره معافیت مالیاتی شرکت، مالیات آن با نرخ ۲۲٫۵ درصد محاسبه و لحاظ گردیده است.

صورت سود و زیان

در این قسمت با توجه به اطلاعات ارائه شده در قسمت‏های قبل، صورت سود و زیان شرکت پتروشیمی مبین برای سه سال پیش رو برآورد شده است. لازم به ذکر است که کاهش سود در سال ۹۸ بنا به پایان معافیت مالیاتی ۱۰ ساله شرکت می باشد.

17

ارزشگذاری به روش DDM

مفروضات ارزشگذاری به روش DDM به صورت زیر می‏باشد.

18

ارزش هر سهم شرکت به روش DDM و با فرض تقسیم سود ۸۰ درصد در سال‏های آتی مطابق جدول زیر می‏باشد.

19

دانلود فایل گزارش

دیدگاهتان را بنویسید