گــــــزارش هفتگي منتهي ۲۹ آبان

– آمار تسهیلات بانک های کشور در ۷ ماهه سال جاری

– بررسی اوراق بدهی

– بازار سرمايه

– بازارهاي موازي

– بررسي جهاني فلزات ومحصولات  پتروشيمي

– بررسي بازار بورس کالا

چکيده مديريتی

با توجه به گزارش ارائه شده توسط بانک مرکزی ایران، تسهیلات اعطایی کلیه بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور طی هفت ماه سال ۱۳۹۶ تقریبا به مبلغ ۳,۱۳۶ هزار میلیارد ریال است. این مبلغ نسبت به ۷ ماهه سال ۱۳۹۵ به اندازه ۳۵۱.۵ هزار ميليارد ريال معادل ۱۲٫۶ درصد افزايش داشته است. در بررسي بازار بورس اوراق بهادار تهران در هفته اي که گذشت، صنعت فرآورده های نفتی با کسب ۳٫۱۶ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۲۹۲ هزار میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت سیمان آهک گچ با کسب ۲٫۹ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۵۹ هزار میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است. در فرابورس صنعت دستگاههای برقی با کسب ۶٫۴ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۶۵۸ میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت ماشین آلات و تجهیزات با کسب ۶٫۱۵ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۴ هزار میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است. قيمت جهاني نفت در طول اين هفته ابتدا کاهش و سپس افزایش یافت. قیمت جهانی مس، آلومینیوم و روی نیز کاهش یافت.

نرخ دلار و نرخ یورو کاهش پیدا کرده است. قیمت سکه نقدی طی هفته گذشته با افزایش ۱٫۹۸ درصدی  به ۱۴,۱۵۵,۰۰۰ ریال رسید و قیمت طلای جهانی با افزایش ۱٫۱۳ درصد به ۱,۲۹۲ دلار در هر اونس رسید.

در بورس کالا نیز حجم و ارزش معاملات فولاد و آلومینیوم افزایش یافته است. حجم و ارزش معاملاتی وکیوم باتوم  و لوبکات افزایش و حجم و ارزش معاملات پلی اتیلن سنگین و اوره کاهش یافته است.

آمار تسهیلات بانک های کشور در ۷ ماهه سال جاری

با توجه به گزارش ارائه شده توسط بانک مرکزی ایران، تسهیلات اعطایی کلیه بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور طی هفت ماه سال ۱۳۹۶ تقریبا به مبلغ ۳,۱۳۶ هزار میلیارد ریال است. این مبلغ نسبت به ۷ ماهه سال ۱۳۹۵ به اندازه ۳۵۱.۵ هزار ميليارد ريال معادل ۱۲٫۶ درصد افزايش داشته است.

همانطور که در جدول زیر قابل مشاهده است، ۴۰ درصد از تسهیلات پرداخت شده توسط بانک های کشور به بخش خدمات و بیش از ۳۰ درصد از آن ها به بخش صنعت و معدن اختصاص پیدا کرده است. پس از آن ها بخش های بازرگانی، کشاورزی، مسکن و ساختمان و غیره قرار دارد. نکته قابل توجه این است که بخش مسکن و ساختمان کمترین سهم را از تسهیلات بانکی داشته اند.

1

لازم به ذکر است که تسهیلات اعطایی به بخش صنعت معدن همانطور که انتظار می رود، بسیار بزرگتر از سایر بخش های اقتصادی کشور است.

جدول زیر هدف از دریافت تسهیلات بانکی را در بخش های مختلف اقتصادی نشان می دهد:

2

همانطور که در جدول فوق مشخص است، تقریبا ۶۳ درصد از تسهیلات اعطایی بانک ها در کل کشور در جهت تامین سرمایه در گردش بخش های مختلف اقتصادی بوده است. این در حالی است که بخش ایجاد ۹ درصد و بخش توسعه تنها ۴٫۶ درصد از تسهیلات اعطایی بانک ها را دریافت کرده اند. به عبارت دیگر می توان گفت که کلیه بخش های اقتصادی کشور، در جهت تامین نقدینگی فعالیت های عملیاتی خود با مشکل مواجه بوده و نیازمند تسهیلات اعطایی بانک ها می باشند.

در بخش خدمات، تقریبا ۵۱ درصد تسهیلات در جهت تامین سرمایه در گردش ، ۱۰ درصد در جهت ایجاد و ۶ درصد در جهت توسعه اعطا شده است. اما در بخش صنعت و معدن این اعداد به ترتیب ۸۴، ۸ و ۴ درصد بوده اند. البته لازم به ذکر است که با توجه به کمبود تقاضا در بسیاری از صنایع کشور، تولید در صنایع مختلف پایین تر از ظرفیت اسمی یا حتی عملی می باشد؛ بنابراین آنچه که مشخص است این است که بسیاری از کارخانجات تولیدی کشور برنامه ای در جهت ایجاد و توسعه یا به عبارتی افزایش ظرفیت تولیدی خود ندارند.

در این بین نکته قابل توجه در بخش مسکن و ساختمان این است که در ۷ ماه ابتدایی سال جاری، ۴۵ درصد از تسهیلات اعطایی در این بخش به منظور خرید مسکن بوده و بالغ بر ۵۰ درصد از تسهیلات اعطایی بخش مسکن در جهت فعالیت های ساخت و ساز مورد استفاده قرار گرفته است.

شایان ذکر است که همچنان باید در تداوم مسير جاري ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نيز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسيل تورمي ناشي از فشار تقاضاي کل در اقتصاد نيز بود. بر اين اساس ضروري است به افزايش توان مالي بانک‌ها از طريق افزايش سرمايه و بهبود کفايت سرمايه بانک‌ها، کاهش تسهيلات غيرجاري و بازگرداندن آنها به مسير صحيح اعتباردهي بانک‌ها، افزايش بهره‌وري بانک‌ها در تامين سرمايه در گردش توليدي، پرهيز از فشارهاي مضاعف بر دارايي بانک‌ها و ترغيب بنگاه‌هاي توليدي به سمت بازار سرمايه به عنوان يک ابزار مهم درتامين مالي طرح‌های اقتصادي (ايجادي) توجه ويژه‌اي کرد.

بررسی اوراق بدهی

در جدول زیر اسناد خزانه اسلامی معامله شده در بازار مورد بررسی قرار گرفته است.

3

4

نمودار فوق نشان دهنده ی بازدهی اوراق بدهی با افزایش روزهای باقیمانده تا سررسید آن ها است.

جدول زیر نشان دهنده قیمت و بازدهی انواع اوراق مشارکت و اجاره معامله شده در بازار می باشد.

5

همانطور که در جدول فوق مشخص است، سکرد۹۸۱ بهترین بازدهی تا سررسید را عاید خریداران خود می کند.

بازار سرمايه

پی به ای صنایع در دو تاریخ ۲۱ و ۲۸ آبان

جدول زیر، پی به ای ۱۷ صنعت مهم بازار را در دو تاریخ ۲۱ و ۲۸ آبان به نمایش می گذارد. میانگین پی به ای این صنایع در تاریخ ۲۱ آبان، ۱۰٫۱۳ بود که این رقم در تاریخ ۲۸ آبان به ۱۰٫۱۶ رسید. صنایع خودرو و قطعات با پی به ای ۲۹٫۷۵، حمل و نقل انبارداری و ارتباطات  با پی به ای ۲۵٫۲ و انبوه سازی املاک و مستغلات با پی به ای ۱۴٫۵، به ترتیب بیشترین میزان شاخص پی به ای را به خود اختصاص داده اند.

6

7

8

بررسی ارزش و بازدهی صنایع در بورس – ۲۱ تا ۲۸ آبان

بررسی عملکرد ۳۰ صنعت مهم بازار بورس در هفته منتهی به ۲۸ آبان ماه نشان می دهد که صنعت فرآورده های نفتی با کسب ۳٫۱۶ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۲۹۲ هزار میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت سیمان آهک گچ با کسب ۲٫۹ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۵۹ هزار میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است. صنعت سرمایه گذاریها نیز با کسب ۲٫۸۲ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۷۹ هزار میلیارد ریال ارتقا داده و جایگاه سوم صنایع پربازده را به خود اختصاص داده است. در مقابل، صنعت استخراج نفت گاز جز اکتشاف با ۵٫۲- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۶ هزار میلیارد ریال کاهش داده و کم بازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت محصولات کاغذی با اکتساب ۳٫۷۴- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۲ هزار میلیارد ریال تقلیل داده و در جایگاه دوم صنایع کم بازده قرار گرفته است. صنعت واسطه گریهای مالی و پولی نیز با کسب ۱٫۹۹- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۳ هزار میلیارد ریال رسانده و سومین صنعت کم بازده هفته به شمار می رود. صنعت شیمیایی که بیشترین ارزش بازار را در اختیار دارد، با کسب ۰٫۳۸- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۷۳۱ هزار میلیارد ریال رسانده است. بیشترین افزایش نرخ بازدهی مربوط به صنعت محصولات فلزی و بیشترین کاهش مربوط به صنعت محصولات کاغذی می باشد.

9

10

بررسی ارزش و بازدهی صنایع در فرابورس – ۲۱ تا ۲۸ آبان

بررسی عملکرد ۲۹ صنعت مهم بازار فرابورس در هفته منتهی به ۲۸ آبان ماه نشان می دهد که صنعت دستگاههای برقی با کسب ۶٫۴ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۶۵۸ میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت ماشین آلات و تجهیزات با کسب ۶٫۱۵ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۴ هزار میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است. صنعت دارویی نیز با کسب ۴٫۳۸ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۹ هزار میلیارد ریال ارتقا داده و جایگاه سوم صنایع پربازده را به خود اختصاص داده است. در مقابل، صنعت محصولات فلزی با ۴٫۲۸- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۲ هزار میلیارد ریال کاهش داده و کم بازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت وسایل ارتباطی با اکتساب ۳٫۶- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱ هزار میلیارد ریال تقلیل داده و در جایگاه دوم صنایع کم بازده قرار گرفته است. صنعت کاشی و سرامیک نیز با کسب ۱٫۶- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۶۴۳ میلیارد ریال رسانده و سومین صنعت کم بازده هفته به شمار می رود. صنعت شیمیایی که بیشترین ارزش بازار را در اختیار دارد، با کسب ۲٫۹۲ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۳۰۱ هزار میلیارد ریال رسانده است. بیشترین افزایش نرخ بازدهی مربوط به صنعت دستگاههای برقی و بیشترین کاهش مربوط به صنعت محصولات فلزی می باشد.

11

12

13

14

بازارهای موازی

ارز

قیمت دلار در هفته گذشته با کاهش ۰٫۹۷ درصد  به ۴,۰۹۶ تومان رسید. همچنین قیمت دلار مبادله ای ۳۵,۲۳۳ ریال می باشد.

15

قیمت یورو  در هفته گذشته با ۰٫۱۲ درصد افزایش به ۴,۸۸۴ تومان رسید .

16

قیمت یوان در هفته گذشته با کاهش ۰٫۱۶ درصدی به قیمت ۶۳۴ تومان رسید.

17

سکه نقدی و طلای جهانی

قیمت سکه نقدی در هفته گذشته با افزایش ۱٫۹۸ درصدی  به۱۴,۱۵۵,۰۰۰ ریال رسید و همچنین طلای جهانی با افزایش ۱٫۱۳ درصد به ۱,۲۹۲ دلار در هر اونس رسید .

 

18

سکه آتی

قیمت تسویه سکه تحویل دی ماه ۹۶ با افزایش ۱٫۲۹ درصدی همراه بود .

19

بورس کالا

 

گزارش هفتگی بورس کالا منتهی به ۶ آبان ماه

فعالیت بورس کالا ایران در زمینه های فلزات و مواد معدنی( کانی های فلزی) و فرآورده های نفتی و پتروشیمی در هفته پیش  مورد بررسی قرارگرفته و بشرح زیر بیان می شود:

فلزات و مواد معدنی

فولاد                                 

شرکت فولاد مبارکه اصفهان

بنا به اعلام  بورس کالا، در این هفته حجم معاملات شرکت فولاد مبارکه اصفهان در بورس کالا در حدود ۱۰۳ هزار تن و ارزش معاملات انجام شده نیز تقریبا برابر با ۲۵۱۸ هزار میلیارد ریال بوده است که حجم معاملات نسبت به هفته قبل ۳ درصد و ارزش معاملات ۶درصد رشد داشته اند. شرکت مذکور در هفته جاری ۳ هزار تن ورق گرم C به ارزش معاملاتی ۷۹ هزار میلیارد ریال  با قیمت میانگین ۲۳۵۰۰ هزار ریال بر تن که حجم معاملات نسبت به هفته گذشته ۸۷ درصد و ارزش معاملات ۴۳ درصد کاهش داشته است. همچنین این شرکت ۱۵ هزارتن ورق گرم B به ارزش معاملاتی ۳۹۶ هزار میلیارد ریال به قیمت میانگین ۲۵۹۹۷ هزار ریال بر تن فروش رسانده است که حجم و ارزش معاملاتی آن با کاهش ۷۴ درصدی نسبت به هفته گذشته همراه بوده است . همچنین این شرکت ۵۵۰۰ تن ورق گالوانیزه به ارزش معاملاتی ۱۸۹ هزار میلیارد ریال به قیمت میانگین ۳۴۲۱۶ هزار ریال بر تن فروش رسانده است که نسبت به هفته گذشته ۱۲۰ درصد در حجم معاملات و ارزش معاملات رشد داشته است. همچنین این شرکت ۲۴۰۰ تن ورق قلع اندود به ارزش معاملاتی ۹۶ هزار میلیارد ریال به قیمت میانگین ۳۹۵۶۱ هزار ریال بر تن فروش رسانده است که نسبت به هفته گذشته ۱۴۰ درصد در حجم معاملات و ۱۴۷ درصد در ارزش معاملات رشد داشته است. همچنین این شرکت ۴۷ هزارتن ورق سرد B به ارزش معاملاتی ۱۳۲۰ هزار میلیارد ریال به قیمت میانگین ۲۷۹۷۷ هزار ریال بر تن فروش رسانده است که نسبت به هفته گذشته در حجم معاملات و ارزش معاملات رشد فوق العاده ای داشته است. همچنین این شرکت ۳۰ هزارتن تختال به ارزش معاملاتی ۵۸۵ هزار میلیارد ریال به قیمت میانگین ۱۹۵۰۰ هزار ریال بر تن فروش رسانده است که نسبت به هفته گذشته در حجم معاملات و ارزش معاملات رشد چشمگیری داشته است.

شرکت فولاد خوزستان

بنا به اعلام  بورس کالا، در این هفته شرکت مذکور موفق به فروش هیج یک از محصولات خود نشده است

شرکت ذوب آهن

بنا به اعلام  بورس کالا، این هفته فروش سبد میلگرد مخلوط توسط شرکت حدود ۲۳هزار تن و ارزش معاملات انجام شده نیز تقریبا برابر ۴۹۲ هزار میلیارد ریال بوده است که نسبت به هفته گذشته رشد چشم گیری داشته است. همچنین این شرکت موفق به فروش تیرآهن ۱۴ به حجمی معادل ۱۱ هزارتن به ارزش معاملاتی ۲۶۳ هزار میلیارد در هفته گذشته شده است

مس

بنا به اعلام  بورس کالا، در این هفته حجم معاملات شرکت صنایع ملی مس ایران ۶۱۰۰ تن و ارزش معاملات آن۵۸۴ هزار میلیارد ریال می باشد که نسبت به هفته گذشته ۴۹ درصد در حجم معاملات افزایش و ۱۹ درصد در ارزش معاملات کاهش داشته است

شرکت مذگور در هفته جاری  ۱۶۴۰ تن مس کاتد به ارزش ۴۵۰ هزارمیلیارد ریال با قیمت میانگین ۲۷۴۹۸۳ ریال بر تن به فروش رسانده است که نسبت به هقته گذشته ۱۸ درصد در حجم و ۲ درصد در ارزش معاملات رشد داشته است همچنین این شرکت موفق به فروش حجمی معادل ۴هزار تن مس کم عیار به ارزش ۳ هزارمیلیارد شده است که نسبت هفته قبل رشد چشمگیری در حجم و ارزش معاملات داشته است.

شرکت مذکور در هفته گذشته حجمی معادل ۴۶۰ تن مس مفتول به ارزش ۱۳۰ هزار میلیارد ریال به فروش ر سانده است که نسبت به هقته گذشته ۵۴ درصد در حجم معاملات و ارزش معاملات کاهش داشته است.

آلومينيوم

بنا به اعلام  بورس کالا، این هفته شرکت آلومنیوم ایران تنها موفق به فروش۱۱۸۰ تن شمش به ارزش ۱۱۵ هزارمیلیارد شده است.

گروه فرآورده های نفتی و پتروشيمی

بنا به اعلام بورس کالای ایران، وکیوم باتوم معامله شده طی هفته گذشته توسط شرکت های پالایشی به میزان ۹۰ هزار تن با ارزش معاملاتی تقریبا ۷۶۳ هزارمیلیارد ریال در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران عرضه و معامله شد که حجم آن ۵۰ درصد و ارزش معاملات ۵۳ درصد رشد داشته است. بیشترین وکیوم باتوم را در هفته گذشته شرکت پالایش نفت بندرعباس به میزان ۵۱ هزار تن به قیمت میانگین ۸۶۶۲ هزار ریال بر تن و ارزش ۴۴۱ هزار میلیارد ریال عرضه نموده است.

تالار مذکور همچنین در این هفته ۲۱ هزار تن لوب کات سنگین به ارزش فروش تقریبی ۲۶۵ هزار میلیارد ریال را مورد معامله قرار داده است که نسبت به هفته ماقبل حجم معاملات ۸ درصد و ارزش معاملات ۱۰ درصد افزایش داشته است. قیمت میانگین لوب کات سنگین معامله شده به ازای هر تن ۱۲۵۹۵ هزار ریال بر تن می باشد. طی هفته جاری حجمی معادل ۳٫۵ هزار تن لوب کات سبک به ارزش ۴۴ هزار میلیارد ریال معامله گردیده است که نسبت به هفته قبل حجم معاملات و ارزش معاملات ۵۳ درصد کاهش داشته است.

در هفته اخیر در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی، شرکت پتروشیمی جم حدود ۱٫۱ هزار تن معامله پلی اتیلن سنگین به ارزش معاملاتی ۶۰هزار میلیارد ریال داشته که نسبت به هفته گذشته ۶۹ درصد در حجم معاملات کاهش و ۶۳ درصد در ارزش معاملات کاهش داشته است. در این هفته شرکت حجمی معادل ۲هزار تن به ارزش معاملاتی ۸۷ هزار میلیارد ریال بابت پلی اتیلن سبک به ثبت رسانیده است که نسبت به هفته گذشته حجم معاملات و ارزش معاملات آن رشد چشم گیری داشته است

بنا به اعلام  بورس کالا، در این هفته حجم معاملات شرکت پتروشیمی خراسان در حدود ۷۷۵ تن و ارزش معاملاتی ۱۷ هزار میلیارد ریال بوده است. که نسبت به هفته گذشته ۳۵ درصد در حجم معاملات و ۲۲ درصد در ازش معاملات کاهش داشته است.

همچنین این شرکت در این هفته اقدام به فروش حجمی معادل ۲۰۵ تن کریستال ملامین با ارزش معاملاتی ۱۱ هزار میلیارد ریال نموده است که نسبت به هفته گذشته ۲۱ درصد در حجم و ۲۳ درصد در ارزش معاملات افزایش داشته است.

همچنین شرکت در این هفته موفق به فروش  ۲۲۰ تن آمونیاک  به ارزش ۲٫۴ هزار میلیارد ریال شده است. که نسبت به هفته گذشته ۴۷ درصد در حجم معاملات و ۵۴ درصد در ارزش معاملات افزایش داشته است.

همچنین پتروشیمی خراسان در هفته گذشته حجمی معادل ۲۲۰ تن اوره پریل به ارزش ۲٫۴ هزار میلیارد ریال به فروش رسانیده است که نسبت به هفته قبل۴۷ درصد در حجم معاملات و ۴۹ درصد در ارزش معاملات کاهش داشته است.

همچنین این شرکت در هفته گذشته موفق به فروش ۱۰۰ تن کریستال ملامین به ارز ۲٫۷ هزارمیلیارد ریال شده است.

جمع بندی و نتيجه گيری

در هفته ای که گذشت شاخص بورس اوراق بهادار صعودی بوده و به اندازه نیم درصد نسبت به انتهای هفته­ی گذشته افزایش پیدا کرده است. شرکت­های پالایشگاهی، سیمان، فلزات اساسی و سرمایه گذاری تقریبا از بازدهی مناسبی نسبت به دیگر صنایع برخوردار بوده­اند.

قیمت نفت با توجه به رشد ذخایر نفتی امریکا، در این هفته کاهش جزئی داشته است. قیمت جهانی مس، آلومینیم و روی با وجود نوسانی که در طول این هفته داشته­اند در نهایت نسبت به انتهای هفته­ی گذشته بدون تغییر بوده­اند. از اخبار مهم در این هفته که باعث رشد قیمت سهام برخی از شرکت­ها شد، این بود که قرار است از روز چهارشنبه اول آذر، کلیه معاملات در رینگ صادراتی شرکت بورس کالای ایران بر مبنای نرخ ارز آزاد محاسبه گردد.

در بررسی ارزش معاملات بورس اوراق بهادار، آنچه که مشخص است این است که ارزش معاملات نسبت به روزهای ابتدایی آبان­ماه کاهش پیدا کرده است. از عوامل کاهش ارزش معاملات می­توان به افزایش ریسک سیاسی در منطقه و کمبود اخبار محرک در سرمایه­گذاری اشاره کرد. این انتظار وجود دارد که گزارشات ماهانه مربوط به آبان ماه که از انتهای این هفته شروع به انتشار می­گردد، باعث رشد معاملات بازار شده و حرکت برخی از نمادها را در پی داشته باشد.

دانلود فایل گزارش

 

دیدگاهتان را بنویسید