تحلیل بنیادی شرکت تراکتورسازی ایران ( تایرا)

مقدمه ای بر ماشین آلات کشاورزی

افزایش و رشد روز افزون جمعیت در جهان اهمیت کشاورزی را بیش از گذشته برای تمام جوامع بشری مشخص می کند. اولین و مهمترین نیاز هر انسان نیازهای غذایی اوست که به صورت مستقیم و غیر مستقیم با کشاورزی در ارتباط است. امروزه افزایش جمعیت از یک سو و محدودیت منابع از سوی دیگر، استفاده از ماشین و روش های مکانیزه در تولید محصولات کشاورزی را اجتناب ناپذیر می نماید. افزایش تعداد تراکتورها در سراسر جهان خصوصا در کشورهای در حال توسعه نشانه اهمیت روزافزون در کشاورزی مدرن و مکانیزه بوده و استفاده از این وسیله در فعالیت های مختلف زراعی اجتناب ناپذیر است.

واژه تراکتور یک کلمه خارجی به معنی کشنده می‌باشد و به ماشین هایی اطلاق می‌شود که جهت کشیدن یک بار یا یک وسیله بکار می‌ر‌وند. پیدایش تراکتور به شکل امروزی در حدود ۱۰۰ سال قبل آغاز شد. نمونه‌های اولیه تراکتورها برای استفاده در مزارع و به منظور کشیدن وسایل کشاورزی مثل گاو آهن مورد استفاده قرار می گرفتند و برای تامین توان مورد نیاز تراکتور از یک موتور بخار استفاده می کردند. تراکتورهای امروزی همگی به موتورهای درون سوز که از سوخت های فسیلی (بنزین ، گازوئیل ، گاز مایع) استفاده می کنند مجهز هستند. موتورهای این تراکتورها برای تولید توان از سوزاندن این سوخت‌ها استفاده می کنند.

تراکتورهای کشاورزی دارای انواع گوناگونی می‌باشند. اندازه آنها از تراکتورهای دوچرخ کوچک گرفته که دارای ۱۰ اسب بخار قدرت می‌باشند، تا تراکتورهای بزرگ کمرشکن ۸ چرخ که دارای بیش از ۵۰۰ اسب بخار قدرت می‌باشند، تغییر می‌کند. این گوناگونی و تنوع زیاد تراکتورها به خاطر گوناگونی و تنوع زیاد کارهایی است که به کمک این وسیله انجام می پذیرد. تراکتور مهمترین وسیله کمکی در زراعت مکانیزه محسوب می‌شود که از لحاظ سرعت و از لحاظ تحرک، قدرت و حمل ادوات و ماشینهای مختلف بر حیوانات کشنده ارجحیت دارد و شرط اولیه تقلیل و تسهیل کار بدنی است. بطور کلی وظیفه تامین قدرت در مزرعه به علت سختی کارهای زراعی و نیز دراز مدت بودن آنها از عهده انسان و حیوان خارج است و در این زمینه تنها تراکتور است که باعث انجام کارهای کشاورزی در مقیاس گسترده می‌گردد.

معمول‌ترین انواع تراکتورها عبارتند از تراکتور بخار که در آن یک موتور احتراق خارجی (موتور بخار) تولید قدرت می‌کند و تراکتورهای احتراق داخلی که معمولا با بنزین و یا گازوئیل کار می‌کنند.

بر اساس گزارش وزرات صنعت و معدن و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ظرفیت اسمی تولید سالانه کارخانجات اصلی تولیدکننده ماشین آلات کشاورزی (تراکتور و کمباین) در کشور معادل ۴۰٫۴۲۲ دستگاه در سال (۳۰٫۰۰۰ دستگاه توسط سهم گروه تراکتورسازی ایران ، ۹٫۰۵۰ دستگاه سایر شرکتها ، ۱٫۰۰۰ دستگاه کمباین توسط شرکت کمباین سازی ایران و ۳۷۲ دستگاه سایر شرکتها) می باشد. مقایسه تولید سال ۹۵ با ظرفیت اسمی سالیانه تولید شرکت ها بیانگر تحقق حدود ۳۹ درصدی ظرفیت آنها بوده است و به عبارتی ۶۱ از ظرفیت شرکتها بلااستفاده باقی مانده است.

طی سال ۱۳۹۵ معادل ۱۵٫۷۲۳ دستگاه انواع تراکتور و کمباین تولید گردیده است که نسبت به سال ۱۳۹۴ (۱۲٫۳۸۸ دستگاه) معادل ۲۶٫۹ درصد افزایش داشته که در این میان افزایش تولید تراکتور ۲۵٫۹ درصد و کمباین ۸۲٫۷ درصد بوده است.

طبق آمار ارائه شده گمرک ایران در سال ۱۳۹۵ در مجموع ۱٫۸۲۰ دستگاه انواع تراکتور و کمباین وارد کشور شده است که نسبت به سال ۹۴ (۱٫۰۲۰ دستگاه) ۷۸ درصد رشد داشته است.

مجموع فروش ماشین آلات کشاورزی شامل تراکتور و کمباین تولید داخل در سال ۱۳۹۵ معادل ۱۴٫۹۵۷ دستگاه می باشد که نسبت به سال ۱۳۹۴، ۳۱ درصد افزایش یافته است. عمده فروش محصولات داخلی توسط شرکتهای تراکتورسازی ایران و کمباین سازی ایران صورت پذیرفته است.

ضریب مکانیزاسیون (متوسط نیروی محرکه مورد استفاده در هر هکتار از اراضی کشاورزی) در سال ۱۳۹۵ معادل ۱٫۵۴ اسب بخار در هکتار بوده و پیش بینی می شود این ضریب در سال های ۹۶ و ۹۷ و ۹۸ و ۹۹ به ترتیب با رشدی ۶ درصدی به ۱٫۷۴ و ۱٫۸۶ و ۱٫۹۸ و ۲٫۱ افزایش یابد.

جدول زیر مقایسه تولید سالانه ماشین آلات کشاورزی از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ را نشان می دهد.

1

لازم به ذکر است که برقراری تسهیلات بانکی مهمترین عامل جذب ماشین الات کشاورزی محسوب می شود به طوریکه بخش عمده ای از فروش شرکتها از طریق تسهیلات بانکی انجام می شود. بنابراین برقراری شرایط مساعد توسط بانکها جهت پرداخت تسهیلات به کشاورزان و تخصیص بخشی از منایع اعتباری سایر بانکها در جهت اعطای تسهیلات خرید ماشین آلات کشاورزی ضروری به نظر می رسد.

طرح جامع مکانیزاسیون

مکانیزاسیون در ایران از اهمیت فوق العاده ای بدلیل سطح وسیع زیر کشت برخوردار است و با هر گامی که در جهت توسعه مکانیزاسیون کشاورزی برداشته می شود نقش تراکتور در تامین سهم بیشتری از توان مورد نیاز جهت اجرای عملیات زراعی اهمیت بیشتری می یابد. سه اصطلاح متداول در مکانیزاسیون کشاورزی عبارتند از: از ضریب مکانیزاسیون که به مفهوم نیروی محرکه موجود به ازای هر هکتار است، درجه مکانیزاسیون که نسبت میزان عملیات مکانیزه به عملیات غیر مکانیزه است و ظرفیت مکانیزاسیون که بیانگر انرژی مکانیزه مصرفی در واحد سطح بوده و به واقع سرانه انرژی مکانیکی در بخش کشاورزی را بیان می کند. لازم به توضیح است که این شاخص ها از مهمترین عواملی است که میزان مکانیزاسیون را در بخش کشاورزی بیان می کند.

با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید ستاد مکانیزاسیون کشاورزی کشور از مهرماه سال ۱۳۹۲ با حضور مقام وزارت و با مشارکت تعدادی از معاونین وزیر و روسای سازمان ها و مشاورین وزیر، بخش خصوصی دست اندرکار تولید و تامین ماشین های کشاورزی، مراکز تحقیقی و پژوهشی، سیستم بانکی و کشاورزان خبره تشکیل و اقدام به برگزاری جلسات منظم نمود. تدوین طرح جامع ۱۲ ساله مکانیزاسیون کشاورزی در قالب این جلسات صورت گرفت. این طرح در قالب دو طرح ۵ ساله و ۷ ساله و در حوزه های زراعت، باغی، دام و طیور و شیلات صورت خواهد گرفت. بر طبق این طرح پیش بینی تامین سالانه حدود ۱۹,۰۰۰ تراکتور متوسط، نیمه سنگین و سنگین در دو بخش زراعت و باغبانی و همچنین تامین حدود ۲,۰۰۰ کمباین متوسط، نیمه سنگین، سنگین و شالیزاری در بخش زراعت شده است. رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی به عنوان دبیر این ستاد به پیگیری این طرح می پردازد. در قالب این طرح خط اعتباری توسعه مکانیزاسیون وزارت جهادکشاورزی در راستای تحقق اهداف دولت تدبیر و امید و به منظور ارتقای کمی و کیفی مکانیزاسیون در فرآیند تولید محصولات کشاورزی تعریف و خارج از منابع و مصارف به وسیله بانک کشاورزی تخصیص می یابد.

خط اعتباری اول با اعتبار ۷,۵۰۰ میلیارد ریال از تاریخ نیمه دوم سال ۹۲  – (نرخ سود ۱۵% – میزان جذب ۱۰۰%)

خط اعتباری دوم با اعتبار ۸,۰۰۰ میلیارد ریال از تاریخ ۱/۵/۹۳  (نرخ سود ۱۷% – میزان جذب ۹۴%)

خط اعتباری سوم با اعتبار ۱۰,۰۰۰ میلیارد ریال از تاریخ ۱۵/۰۲/۹۴ (نرخ سود ۲۱% و بنابراین عدم استقبال به نحوی که در شش ماهه اول ۹۴ فقط ۱۰% آن جذب شد. با پیگیری شخص وزیر از تاریخ ۱۵/۰۷/۱۳۹۴ نرخ سود به ۱۸% کاهش یافت ) (میزان جذب ۷۰%)

خط اعتباری چهارم با اعتبار ۱۲,۰۰۰ میلیارد ریال ابلاغی از تاریخ ۲۱/۰۱/۱۳۹۵(نرخ سود۱۸% – میزان جذب ۹۲%)

خط اعتباری پنجم با اعتبار ۱۵٫۰۰۰ میلیارد ریال برای سال ۹۶ ، که در ۷ ماه ابتدای سال ۴٫۳۰۰ میلیارد ریال آن جذب شده است و پیش بینی میشود که تا پایان سال جاری تسهیلات حوزه کشاورزی به ۱۱٫۰۰۰ میلیارد ریال برسد. (نرخ سود ۱۵%)

 

 

 

معرفی شرکت تراکتورسازی ایران

تاریخچه

شرکت تراکتورسازي ايران در سال ۱۳۴۷ به صورت شرکت سهامي خاص تاسيس شد و طي شماره ۵۴۰/۳۲۴ مورخ ۲۶/۰۲/۱۳۴۷ در اداره ثبت شرکت ها در تبريز به ثبت رسيد. اين شرکت در تاريخ ۲۱/۰۱/۱۳۷۵ به شرکت سهامي عام تبديل و در تاریخ ۱۹/۰۴/۱۳۷۵ برای اولین بار در بورس اوراق بهادار معامله شد. مرکز اصلي شرکت و کارخانه آن در شهر تبريز واقع است.

شرکت تراکتورسازي ايران توليد خود را با مونتاژ تراکتور از سال ۱۳۴۸ آغاز کرده است. از سال ۱۳۵۶ تراکتورهای سبک FM285 جایگرین تراکتورهای رومانی گردید و بين سال هاي ۱۳۶۶ و ۱۳۷۲ شرکت هاي آهنگري، موتورسازان، ريخته گري، خدمات صنعتي و ماشين الات صنعتي با هدف بهره برداري از امکانات شرکت، استفاده از ظرفيت هاي مازاد شرکت، منعطف و چابک نمودن شرکت مادر، عدم تمرکز و توجه به توسعه محصولات و توسعه توليدات جانبي از شرکت مادر جدا گرديدند.

در سال ۱۳۷۲ شرکت بازرگاني و خدمات پس از فروش و در سال ۱۳۸۲ شرکت تراکتورسازي اروميه خريداري شد.

بين سال هاي ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۸شرکت هاي تراکتورسازي کردستان، مهندسي و تامين قطعات، خودروسازان ديزلي آذر بايجان، ونيران در کشور ونزوئلا، اوگيران در کشور اوگاندا و تاجيران در کشور تاجيکستان تاسيس گرديد.

در سال ۱۳۹۲ نیز اقدام به مشارکت در شرکت سیبا موتور با گروه بهمن نمود.

موضوع فعالیت

موضوع فعالیت شرکت های تراکتورسازی ایران و شرکت های فرعی آن عمدتا در زمینه های تولید و فروش انواع تراکتور، موتور، ماشین آلات و ادوات کشاورزی و سایر فرآورده های صنعتی می باشد.

سرمایه

سرمایه شرکت در حال حاضر مبلغ ۱,۸۰۰ میلیارد ریال است.

2

ترکیب سهامداران

در فروردین ماه سال ۱۳۸۷، بلوک ۴۲٫۵% سهام تراکتورسازی از سوی سازمان خصوصی سازی به نمایندگی ایدرو (سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران) عرضه و در نهایت به وسیله شرکت سرمایه گذاری مهر اقتصاد ایرانیان وابسته به بانک مهر خریداری گردید.  ترکیب سهامداران شرکت تراکتورسازی ایران به شرح جدول زیر می باشد.

3

سرمایه گذاری ها در شرکت های فرعی و تابعه

مهمترین سرمایه گذاری های شرکت در سایر شرکت ها به شرح جدول زیر ارائه می گردد.

4

محصولات

طراحي و توليد تراکتورهاي جديد از سال ۱۳۸۱ و با تراکتورهاي ITM800 شروع شده و متعاقب آن در سال ۱۳۸۶ تراکتورهاي ITM299 و ITM240 در شرکت تراکتورسازي به توليد انبوه رسيد.

در بين سالهاي ۱۳۸۹ و ۱۳۹۰ طراحي و نمونه سازي تراکتورهاي ITM475، ITM485، ITM1000 و ITM1050 تک و دو ديفرانسيل و نيز طراحي و توليد ITM285NEW انجام گرديد. از جمله اقدامات مهم انجام يافته در سال ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ مي توان به طراحي و توليد انبوه محور جلوي تراکتورهاي سري ۲۰۰، طراحي و نمونه سازي تراکتور ITM470 و نيز مقدمات تاسيس شرکت توليد خودروهاي ديزلي با نام شرکت سيبا اشاره نمود که اين شرکت در سال ۱۳۹۲ به بهره برداري رسيده و توليدات خود را روانه بازار نمود.

در سال ۱۳۹۲ در راستاي استراتژي هاي کلان شرکت، پس از تکميل مطالعات انجام يافته شده در خصوص تراکتور سنگين ۱۵۰ اسب بخار، پروژه طراحي و توليد اين تراکتور در گروه صنعتي تراکتورسازي ايران شروع شده و براساس زمانبندي انجام شده در سال ۱۳۹۳ توليد نمونه به پایان رسید و تولید انبوه آن بر طبق برنامه زمان بندی، در سال ۱۳۹۴ آغاز گردید.

در جدول زیر روند فروش محصولات شرکت و تغییر ترکیب فروش شرکت قابل مشاهده می باشد. بر این اساس سهم تراکتورهای تک و دو دیفرانسیل۲۸۵ از فروش شرکت از ۵۱ درصد در سال ۹۲ به ۹ درصد در سال ۹۵ کاهش یافته است. و این در حالی است که تراکتورهای تک و دو دیفرانسیل۴۷۵ که سهم ۴۰ درصدی از فروش سال ۹۵ شرکت را دارند در سال ۹۲ تنها ۱۸ درصد فروش شرکت را به خود اختصاص داده اند. سهم تراکتور تک و دودیفرانسیل۳۹۹ نیز از ۲۳ درصد در سال ۹۲ به ۳۸ درصد در سال ۹۵ رشد داشته است. تراکتورهای تک و دودیفرانسیل۸۰۰ نیز دیگر محصول عمده شرکت می باشد که با افزایش سهم خود از ۳ درصد به ۱۱ درصد در سال ۹۵ مواجه بوده است.

5

روند تولید ۱۰ سال اخیر شرکت :

در نمودار زیر روند تولید محصولات شرکت طی سالهای ۸۶ الی ۹۵ آورده شده است. طی این سالها شرکت در مقاطعی با افزایش تولید و در مقاطعی نیز با کاهش تولید مواجه گردیده است.

6

روند تعداد فروش داخلی شرکت:

در این نمودار روند نوسانی تعداد فروش محصولات شرکت در داخل کشور ارائه می گردد. در سالهای ۹۲ و ۹۳ با اجرای طرح جامع مکانیزاسیون کشاورزی و تخصیص خطوط اعتباری به این طرح و جذب تقریبا ۱۰۰ درصدی تسهیلات اعطایی فروش شرکت افزایش داشته است و این در حالی است که در سال ۹۴ به دلیل افزایش نرخ کارمزد، تسهیلات اعطائی با عدم استقبال مواجه گردید. همچنین به دلیل رکود بازار در سال ۹۴ فروش شرکت کاهش یافته است.

8

روند تعداد فروش صادارتی شرکت:

با بررسی روند ۱۰ سال اخیر صادرات محصولات شرکت مشاهده می شود که در سالهای ۹۰ تا ۹۲ بیشترین میزان صادارت به کشورهای همجوار صورت گرفته است. مقاصد هدف شرکت، کشورهای افغانستان و عراق می باشند که در مقاطعی ناامنی های موجود در این کشورها موجب اخلال در صادرات محصولات شرکت به این کشورها گردید.

9

روند تعداد فروش کل شرکت:

روند تعداد فروش کل شرکت به صورت زیر می باشد.

10

روند مبلغ فروش داخلی شرکت:

همانطور که در جدول زیر مشاهد می شود پس از رکود سال ۹۴ و کاهش فروش شرکت در آن سال، در سال ۹۵ فروش شرکت افزایش داشته است و برای سال ۹۶ نیز افزایش درآمد شرکت پیش بینی گردیده است.

11

روند مبلغ فروش صادارتی شرکت:

با توجه به روند فروش صادراتی شرکت، در سالهای اخیر با رشد صادرات به افغانستان فروش صادراتی روند تقریبا افزایشی داشته است

12

روند مبلغ فروش کل شرکت:

روند فروش ۱۰ سال اخیر شرکت به شرح نمودار زیر می باشد.

13

سهم فروش داخلی و صادراتی

روند مبلغ فروش داخلی و صادراتی و نسبت هرکدام به کل فروش نشان می دهد که در سالهای ۹۴ و ۹۵، سهم فروش داخلی ۹۰ درصد و سهم فروش صادراتی شرکت ۱۰ درصد می باشد.

14

صادرات محصولات شرکت عمدتا شامل تراکتورهای۲۸۵ می باشد. همانطور که در جدول زیر مشاهده می شود صادرات به کشور افغانستان که با کاهش ۹۷ درصدی در سال ۹۲ مواجه گردیده بود در سالهای اخیر روند رو به رشدی داشته است و از ۵۷ دستگاه به ۱٫۲۵۹ دستگاه افزایش یافته است. در حالیکه صادرات به کشور عراق از ۳٫۱۱۱ دستگاه در سال ۹۲ به ۵۳۹ دستگاه در سال ۹۵ کاهش یافته است.

15

قیمت گذاری

بر اساس مصوبه هجدهمین جلسه ستاد هدفمند سازی یارانه ها با عنوان هماهنگ سازی و ایجاد وحدت رویه در نظام قیمت گذاری در شهریورماه ۹۴، تراکتور و کمباین جزء کالاهای اولویت دوم در نظر گرفته شده اند و قیمت گذاری آن ها با تایید و نظارت سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان صورت می گیرد. به گونه ای که قیمت گذاری در داخل شرکت ها تعیین و توسط سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان تایید می گردد. بررسی ضوابط قیمت گذاری کالای تولید داخل مشخص می کند که این سازمان از روش اضافه بر بهای تمام شده (Cost Plus) استفاده می کند.

قیمت انواع تراکتور در سال ۹۵ به شرح زیر می باشد.

16

تکنولوژی و ظرفیت تولید

طبق گزارش هیات مدیره این شرکت با پنج معضل فرسودگی خطوط تولید، انحصاری بودن خطوط تولید موجود، فرسودگی ناوگان حمل و نقل درون کارخانه ای، مشکلات تامین ابزار و ضرورت تنوع بخشی به محصولات تولیدی درعین محدودیت سیستم های تولید اشاره کرده است.

 • فرسودگی ماشین آلات خطوط تولید

خط هولرلامرسون با عمر بیش از ۳۵ سال به عنوان خط انحصاری تولید قطعات خاص تراکتور مانند سنترهاوزینگ، گیربکس و اکسل در صورت از کار افتادن بزرگترین تهدید برای تولید به حساب می آید.

خط ریم سازی با عمر متوسط ۲۹ سال و ظرفیت تولید محدود به عنوان یکی از اصلی ترین گلوگاه های تولیدی محسوب می شودکه کاهش ظرفیت آن با توجه به عدم وجود منابع بیرونی تهدید جدی برای شرکت تراکتورسازی محسوب می شود.

بالا بودن عمر کوره های عملیات حرارتی بالغ بر ۳۰ سال و افزایش مستمر هزینه های تعمیرات آن ها با توجه به نقش کوره ها در فرایند تولید کلیه چرخ دنده ها و شفت ها و وابستگی شدید مراحل تولیدی به این مرحله از عملیات، امکان استفاده از منابع بیرونی را در صورت توقف دستگاه ها غیر ممکن می سازد.

 • خطوط انحصاری موجود در شرکت تراکتورسازی ایران

از جمله تهدیدات و محدودیت هایی که شرکت تراکتورسازی ایران را همواره با نارسایی و مشکلات عدیده در تولید مواجه نموده است، وابستگی به تکنولوژی موجود ماشینکاری قطعات استراتژیک تراکتور از جمله سنترهاوزینگ، گیربکس، لیفت کاور، اکسل های چپ  و راست، اسپیسر، فرانت ساپورت و … به خطوط خاص انحصاری که از شرکت های آلمان در سال های اولیه تاسیس شرکت تراکتورسازی خریداری گردیده اند می باشد. از آنجایی که این خطوط مخصوص بوده و فقط قابلیت ماشینکاری قطعات خاص را دارند، استفاده از این ماشین آلات برای سایر اهداف امکان پذیر نبوده و محدودیت بزرگی را برای شرکت تراکتورسازی از بابت تنوع تولید تراکتور یا افزایش تولید تراکتورهای فعلی ایجاد می نماید.

 • فرسودگی ناوگان حمل و نقل درون کارخانه ای

با توجه به نحوه استقرار کارگاهی (عملکرد) ماشین آلات و دستگاه های تولیدی در شرکت و تعدد کارگاه های تولیدی، مسئله حمل و نقل و جابجایی قطعات بین کارگاه ها یکی از مشخصه ها و فاکتورهای مهم در سیستم تولید شرکت به حساب می آید. نظر به اینکه بخش عمده جابجایی قطعات بین کارگاه ها توسط لیفتراک ها و در سالن های مسقف صورت می گیرد و اکثریت لیفتراک ها ضمن مستعمل بودن به دلیل نوع سوخت مصرفی به شدت فضای کارگاه ها را آلوده می کنند، لذا این قضیه از جمله مسائل پیرامون تولید که نیازمند بررسی و ارائه راه حل می باشد.

 • مشکلات تامین ابزار

با توجه به ابزارهای مصرفی دستگاه ها و ماشین آلات تولیدی که سالانه بالغ بر ۲۰,۰۰۰ نوع ابزار می باشد، از مشکلات و چالش های اساسی تولید به حساب می آید. از آنجا که اغلب ابزارهای مورد نیاز شرکت دارای مشخصات فنی خاص می باشد و توان تولید داخل برای این ابزار محدود می باشد، لذا تامین ابزار مورد نیاز از منابع خارجی با توجه به محدودیت ها و پیچیدگی های موجود در آن جزو چالش های تولید می باشد.

 • ضرورت تنوع بخشی به محصولات تولیدی و محدودیت های سیستم تولید

با توجه به فضای حاکم بر صنعت تراکتور که توام با ورود رقبا با عرضه تراکتورهای با قدرت های متنوع و تغییر ذائقه مشتریان نسبت به محصول تراکتور می باشد، لذا باقی ماندن بر تولید و فروش محصولات سنتی شرکت تضمین کننده بازار آینده شرکت نخواهد بود.

تحلیل SWOT

قوت ها

 • نام تجاری و برند شناخته شده و شهرت در بین مشتریان

شرکت تراکتورسازی با سهم بیش از ۹۰% در تامین تراکتور در ایران و سابقه نزدیک به نیم قرنی در تولید تراکتور، جایگاه قابل توجهی در صنعت کشاورزی ایران دارد.

 • شبکه گسترده فروش و خدمات پس از فروش

این شرکت با دارا بودن بیش از ۲۰۰ نمایندگی فروش و خدمات پس از فروش از جایگاه قابل توجهی در صنعت تولید ماشین آلات کشاورزی برخوردار است و از این لحاظ بی رقیب است.

 • نیروی انسانی نسبتا با تجربه و با سابقه
 • موقعیت مکانی استراتژیک (مجاورت با آزادراه تهران-تبریز)، مساحت قابل توجه زمین و تعدد سوله ها و کارگاه های تولیدی و بنابراین امکان رشد و توسعه

ضعف ها

 • فرسودگی ماشین آلات خط تولید

قدیمی بودن بخش عمده تجهیزات تولید و نیاز به سرمایه گذاری قابل توجه برای ارتقای سطح تکنولوژی و به روز کردن تجهیزات از نقاط ضعف این شرکت است.

 • خطوط انحصاری موجود
 • قدیمی بودن تراکتورهای تولیدی و عدم تنوع مناسب

فرصت ها

 • تعداد قابل توجه تراکتورهای فرسوده و لزوم نوسازی آن ها
 • امکان مشارکت با شرکت های معتبر خارجی و سرمایه گذاری مشترک با آنها به خصوص با شرایط جدید کشور
 • مزیت بالقوه صادرات به همسایگان به خصوص عراق و افغانستان و کشورهای آسیای میانه
 • حمایت ها و پشتیبانی های دولت در جهت حمایت از تولید داخل به خصوص وزارت جهاد کشاورزی
 • خطوط اعتباری بانکی در قالب طرح جامع مکانیزاسیون (۸ سال از این طرح باقی مانده است)

تهدید ها

 • تغییر ذائقه و سلیقه مشتریان

تغییر ذائقه مصرف کنندگان و حضور رقبا با عرضه تراکتورهای با قابلیت های جدید و متنوع این شرکت را تهدید می کند و لزوم به روز کردن و ارتقای کیفی و همچنین افزایش تنوع را اجتناب ناپذیر می کند.

 • امکان عرضه محصولات جدیدتر و متنوع تر از سوی رقبا با قیمت مناسب

مفروضات تحلیل

فروش

با توجه به فروش مناسب شرکت در نیمه ابتدای سال و پوشش ۴۸درصدی تعداد فروش شرکت و همچنین پوشش ۶۶ درصدی فروش ۸ ماهه شرکت، برای برآورد تعداد فروش کارشناسی شرکت از نسبت فروش ۸ ماهه سال گذشته به کل سال برای برآورد تعداد فروش سال ۹۶ با توجه به فروش ۸ ماهه واقعی سال ۹۶ استفاده گردید. برای سال ۹۷ و ۹۸ نیز سه سناریو در نظر گرفته شد. سناریوی بدبینانه که تعداد فروش ۲۰% کمتر از تعداد فروش کارشناسی ۹۶ و سناریوی واقع بینانه برابر با تعداد فروش کارشناسی ۹۶ و سناریوی خوش بینانه ۲۰% بیشتر از فروش کارشناسی ۹۶ برآورد گردید. نرخ فروش ۴ ماهه باقیمانده سال طبق نرخ های اعلامی شرکت که در آبان با افزایش نرخ مواجه گردیده برای ماههای آتی سال در نظر گرفته شد و برای برآورد سالهای آتی نیز نرخ فروش محصولات به میزان ۱۰ درصد رشد داده شد.

17

18

به منظور پیش بینی فروش سال ۹۶ شرکت، تعداد فروش ۸ ماه نخست سال جاری از فروش پیش بینی شده ۱۲ ماهه این سال کسر شده و در نرخ محصولات برای ۴ ماه باقی مانده سال ضرب شده است. لذا پیش بینی مبلغ فروش شرکت برای سال های ۹۶ لغایت ۹۸ به شرح جدول زیر می باشد.

19

بهای تمام شده

با توجه به توضیحات و دلایل زیر، برای تعیین بهای تمام شده از نسبت بهای تمام شده به فروش استفاده می شود.

 • نحوه قیمت گذاری محصولات به روش اضافه بر بهای تمام شده
 • عدم شفافیت و تفکیک اجزای بهای تمام شده به خصوص در مورد مواد مستقیم (نحوه ارتباط بین مواد مستقیم با میزان و ترکیب فروش)
 • غیر قابل پیش بینی بودن ترکیب فروش شرکت به دلیل تغییر ذائقه مصرف کنندگان در سالهای اخیر و تغییر ترکیب فروش نسبت به فروش سال های گذشته

لذا با توجه به حاشیه سود ۱۵ و ۱۳ درصدی در سالهای ۹۴ و ۹۵ و همچنین حاشیه سود ۱۰ درصدی در بودجه ۹۶ ( در گزارش ۶ ماهه نیز حاشیه سود ۱۰ درصد بوده است) و با در نظر گرفتن افزایش نرخ اعلام شده در آبان ماه برای برآورد بهای تمام شده از حاشیه سود ۱۱ درصدی استفاده گردیده است.

 

هزینه های عمومی و اداری

هزینه حقوق و دستمزد با نرخ ۱۲% رشد داده شده است. هزینه های تعمیر و نگهداری، آگهی و تبلیغات، خدمات پس از فروش، هزینه حق العمل و کمیسیون فروش و هزینه حمل و نقل با در نظر گرفتن میانگین نسبتهای تاریخی این اقلام به میلغ فروش به صورت نسبتی از مبلغ فروش شرکت در نظر گرفته شده است.

 

سایر درآمدها و هزینه های عملیاتی

برابر پیش بینی بودجه شرکت در نظر گرفته شده است.

 

سایر درآمدها و هزینه های غیر عملیاتی

سود سهام سرمایه گذاری شده در شرکتهای فرعی نیز برابر بودجه شرکت در نظر گرفته شده است.

صورت سود و زیان پیش بینی

در این قسمت صورت سود وزیان شرکت تراکتورسازی ایران با توجه به اطلاعات ارائه شده در قسمت های قبل برای سه سال پیش رو برآورد گردیده است.

20

ارزشگذاری به روش DDM

مفروضات ارزشگذاری به روش DDM به صورت زیر می باشد.

21

ارزش هر سهم شرکت به روش DDM و با فرض تقسیم سود ۸۸ درصدی در سال های آتی و با در نظر گرفتن سود کارشناسی سال ۹۶ و سناریوهای واقع بینانه سال های ۹۷ و ۹۸ که تعداد فروش برابر با تعداد کارشناسی سال ۹۶ در نظر گرفته شده بود مطابق جدول زیر می باشد.

22

روند قیمتی سهم

روند قیمتی یک سال اخیر نماد شرکت در بازار بورس اوراق بهادار در شکل زیر ارائه گردیده است

23

 

دانلود فایل گزارش

دیدگاهتان را بنویسید