تحلیل بنیادی شرکت پتروشیمی پردیس

نگاهی به صنعت اوره و آمونیاک

آمونیاک: یکی از مهمترین ترکیبات مواد نیتروژن دار، آمونیاک می باشد. استفاده از این ماده در مقیاس صنعتی در جنگ جهانی اول، توسط آلمان به منظور تولید مواد منفجره صورت گرفت. آمونیاک یکی از مواد خام پایه برای صنایع مختلف از جمله صنعت نفت، صنعت و معدن، صنعت لاستیک، صنعت چرم و به ویژه صنعت کشاورزی می باشد. این ماده در فرآیند تولید کودهای شیمیایی ازت دار کشاورزی و اسید نیتریک و سایر ترکیبات نیتروژنه و در ساخت مواد منفجره و در تکنولوژی حفاری و استخراج و انتقال گاز کاربرد دارد. این محصول در تولید اوره، ساخت حلال ها و شوینده ها و تولید کود فسفات آمونیم و سولفات آمونیم مصرف می شود. بیش از ۸۰ درصد آمونیاک تولیدی درچین به تولید کود اختصاص می یابد. خوراک چین برای تولید آمونیاک زغال سنگ است به نحویکه ۸۰ درصد از کل خوراک مورد استفاده برای تولید آمونیاک چین به زغال سنگ اختصاص دارد. ۲۰درصد باقی مانده از گاز طبیعی وارداتی تولید می گردد. چین توافق ۳۰ساله ۴۰۰ میلیارد دلاری برای خرید گاز طبیعی از روسیه امضا کرده است که ممکن است این نسبت را تغییر دهد.

با افزایش جمعیت، مردم به تنوع غذایی بیشتری نیاز خواهند داشت. تنوع غذایی بیشتر تقاضای پروتئین را با افزایش همراه می سازد و این موضوع خود موجب مصرف غلات و به دنبال آن میوه جات و سبزیجات و در کل محصولات متنوع کشاورزی می شود. نیتروژن عنصر اصلی پروتئین می باشد که ماده اصلی در رشد و نمو گیاهان محسوب می شود. کمبود نیتروژن در خاک مهمترین عامل محدودکننده محصولات کشاورزی  و زراعی است. بنابراین می توان این ماده را در توسعه کشاورزی مدرن ارزشمند دانست که دلیلی بر افزایش مصرف کود کشاورزی می باشد. بر اساس گزارش FAO، مصرف جهانی کودهای نیتروژن دار، فسفات و پتاس در سال ۲۰۱۶ به ۱۸۶٫۶۷ میلیون تن رسید. که ۱٫۴ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۵ می باشد. به نظر میرسد که تقاضای نیتروژن، فسفات و پتاس سالیانه ۱٫۵ و ۲٫۲ و ۲٫۴ درصد رشد داشته باشد.

امروزه آمونیاک در صنعت از واکنش مستقیم هیدروژن و نیتروژن به دست می آید. گاز طبیعی پس از اختلاط با بخار و فعل و انفعال در قسمت ریفرمر اولیه به هیدروژن، منواکسیدکربن (co) و دی اکسیدکربن تبدیل می گردد. واکنش ریفرمینگ با تزریق هوا در ریفرمر ثانویه تکمیل شده و همزمان با آن، ازت مورد نیاز برای واکنش آمونیاک سازی نیز از طریق هوا وارد چرخه فرآیند می گردد. منواکسیدکربن همراه گاز پروسس در مراحل بعدی به دی اکسید کربن تبدیل می شود و مخلوط حاصله، جهت خالص سازی، به بخش جذب هدایت می گردد. مخلوط گاز ازت (نیتروژن) و هیدروژن، اصطلاحاً گاز سنتز نامیده شده که پس از تراکم، تحت شرایط خاص دما و فشار در مجاورت کاتالیست در راکتور، سنتز به آمونیاک تبدیل می گردد.

اوره بصورت تجاری از دو مواد اولیه آمونیاک و دی اکسید کربن تولید می شود. بیشتر اوره تولید شده در جهان به صورت جامد و به شکل پریل ، گرانول و کریستال (برای مصارف خاص و به مقدار کم) می باشد. اوره ماده اولیه برای تولید بسیاری از ترکیبات شیمیایی مهم می باشد. اوره جز بزرگترین دسته از کودهای نیتروژنی است هر چند سایر کودهای نیتروژنی به دلیل داشتن مزیت ارگانیکی بر اوره اولویت دارند ولی این محصول نیز جزء محصولات مهم و تاثیر گذار شناخته می شود. اوره بالاترین میزان ازت را بین کودهای نیتروژنی دیگر دارا می باشد. حدود ۵۶% اوره تولیدی به شکل کود جامد استفاده می شود و  حدود ۳۱% اوره تولیدی آن به شکل کود مایع استفاده می شود. کاربرد اصلی این محصول در تولیدات کشاورزی بعنوان کود و همچنین ساخت و تولید رزین های مختلف می باشد. تولید تجاری اوره از طریق واکنش آمونیاک و CO2 حاصل می گردد.

اوره در گزارشات بین المللی

بر اساس گزارش منتشره بانک جهانی در اکتبر ماه، شاخص قیمتی کودهای نیتروژنی در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۷ ۲ درصد افزایش یافت و این در حالی است که طبق این گزارش قیمت کود در بازه نه ماهه ۲۰۱۷ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۶ درصد کاهش یافته است. قیمت اوره نیز در سومین فصل سال۲۰۱۷ (تابستان ۱۳۹۶) به دلیل افزایش تقاضا و محدودیت عرضه ۸ درصد رشد داشته است. افزایش تقاضای برزیل و افزایش ۴۱ درصدی واردات آن در نه ماه ابتدای ۲۰۱۷ از جمله مهمترین دلایل افزایش قیمت اوره می باشد. محدودیت عرضه در کشورهای اندونزی، خاورمیانه و آفریقای شمالی و همچنین کاهش صادرات چین که بزرگترین تولیدکننده اوره می باشد نیز باعث ایجاد فشار قیمتی بر اوره و افزایش قیمت آن شدند.

کاهش صادرات کشور چین در نتیجه افزایش هزینه های تولید شامل افزایش قیمت زغال سنگ و محدودیت های زیست محیطی این کشور می باشد. بر اساس گزارش بانک جهانی به نظر میرسد تقاضا در کشور آمریکا که سومین مصرف کننده بزرگ کودهای نیتروژنی بعد از چین و هند می باشد در فصل پاییز با افزایش مواجه شود اما  ظرفیت داخلی جدید و بااهمیت در این کشور باعث کاهش واردات آن خواهد شد. طبق گزارش بانک جهانی بازار جهانی اوره در سالهای پیش رو به دلیل ظرفیت های جدید ایجاد شده در کشورهایی که از گاز طبیعی ارزان استفاده می کنند مانند ایران، مالزی، نیجریه و آمریکا با مازاد عرضه مواجه خواهد بود.

 

در نمودار زیر روند قیمتی فصلی قیمت اوره در یک سال اخیر قابل مشاهده می باشد.

 

capture

نمودار زیر نیز روند قیمتی اوره را از سال ۲۰۱۳ نشان می دهد. بر این اساس قیمت اوره از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ روندی کاهشی داشته است و از ۳۴۰ دلار به ۱۹۹ دلار در سال ۲۰۱۶ کاهش یافته است. هر چند این روند در سال ۲۰۱۷ روندی صعودی به خود گرفته است و طبق برآوردها به طور میانگین در ۲۰۱۷ قیمت اوره در سطح ۲۱۶ دلار خواهد بود. طبق گزارش بانک جهانی روند قیمتی اوره در سال بعد به دلیل افزایش ظرفیت تولید اوره کاهش یافته یا در همین سطوح باقی خواهد ماند و برای سال های بعد روند قیمتی با شیب کمی می تواند افزایش یابد.

2

معرفی شرکت پتروشیمی پردیس
2

ترکیب سهامداران

ترکیب سهامداران عمده شرکت پتروشیمی پردیس به شرح جدول زیر می باشد.

 

2

سرمایه شرکت

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ ۱٫۰۰۰ میلیون ریال (شامل تعداد ۱۰۰٫۰۰۰ سهم به ارزش اسمی هر سهم ۱۰٫۰۰۰ ریال) بوده که طی دو مرحله به مبلغ ۶٫۰۰۰٫۰۰۰ میلیون ریال (شامل تعداد ۶٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ سهم به ارزش اسمی هر سهم ۱٫۰۰۰ ریال) تا پایان سال مالی منتهی به ۳۱ شهریور ماه ۱۳۹۶ افزایش یافته است.

 

2

معرفی شرکت پتروشیمی پردیس

شرکت ابتدا با نام پتروشیمی اوره و آمونیاک غدیر در تاریخ ۲۸/۵/۱۳۸۳ به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس و تحت شماره ۲۳۱۳۴۹ در تاریخ ۹ مهر ماه ۱۳۸۳ در اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده است. در تاریخ ۲۳ مرداد ماه ۱۳۸۷ به موجب مصوبه مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام نام شرکت به پتروشیمی پردیس تغییر یافته و در تاریخ ۱۰/۱۲/۱۳۸۹ نوع شرکت به سهامی عام تبدیل و در تاریخ ۱۱/۸/۱۳۹۰ در سازمان بورس اوراق بهادار پذیرفته شده است. در حال حاضر شرکت جزء واحدهای فرعی شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان(سهامی عام) می باشد و واحد تجاری نهایی گروه شرکت سرمایه گذاری غدیر است. مرکز اصلی شرکت در تهران و محل کارخانه در منطقه عسلویه واقع است.

موضوع فعالیت شرکت، بهره برداری کارخانجات صنعتی به منظور تولید، بازاریابی، فروش، صادرات، تبدیل کلیه مواد پتروشیمی و پتروشیمیایی، فرآورده های فرعی، مشتقات ذی ربط آنها، انجام کلیه فعالیتهای تولیدی، صنعتی، بازرگانی، فنی و مهندسی که به طور مستقیم یا غیر مستقیم مربوط به عملیات مذکور می باشد. با رعایت قوانین و مقرررات مربوط بهره برداری آزمایشی شرکت از اواسط اردیبهشت ماه ۱۳۸۶ شروع و در تاریخ ۱۰/۸/۱۳۸۶ بهره برداری رسمی آغاز شده است. ظرفیت تولید سالانه در فازهای یک و دو شرکت شامل ۱٫۳۶۰٫۰۰۰ تن آمونیاک و ۲٫۱۵۰٫۰۰۰ تن اوره می باشد. با راه اندازی واحد اوره فاز ۳ در ۲۳ آبان ماه سال جاری ظرفیت سالانه تولید اوره به ۳٫۲۲۵٫۰۰۰ تن رسید. همچنین با راه اندازی واحد آمونیاک فاز ۳ در ۶ آبان ماه سال جاری ظرفیت تولید آمونیاک نیز به ۲٫۰۴۰٫۰۰۰ تن افزایش یافت.

شرکت پتروشیمی پردیس در زمینی به مساحت ۵٫۶۴ هکتار و در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی در شهرستان عسلویه و در فاصله ۲۷۰ کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر واقع شده است.

سال مالی شرکت تا سال ۱۳۹۲ آذر ماه بوده است که در سال ۱۳۹۳ به شهریور ماه تغییر یافت. به دلیل تغییر سال مالی شرکت به ۳۱ شهریور ماه هر سال گزارشات مالی سال ۱۳۹۳ برای ۹ ماه گزارش گردیده است.

ترکیب فروش شرکت

برای شرکت پتروشیمی پردیس، فروش داخلی شرکت به اوره اختصاص دارد و در بخش صادارتی نیز اوره ۸۷ درصد مبلغ فروش و آمونیاک نیز ۱۳ درصد مبلغ فروش را به خود اختصاص می دهند.

ترکیب فروش داخلی و صادراتی و کلی شرکت درسال مالی ۱۳۹۶ به صورت زیر می باشد:

 

capture

capture

وضعیت تولید شرکت

شرکت تا پایان سال مالی ۱۳۹۶ و قبل از راه اندازی فاز ۳ دارای ظرفیت اسمی تولید ۲٫۱۵۰٫۰۰۰ تن اوره و ۱٫۳۶۰٫۰۰۰ تن آمونیاک بود که در سال مالی ۱۳۹۷ با راه اندازی واحدهای اوره و آمونیاک در آبان ماه به ظرفیت اسمی تولید ۳٫۲۲۵٫۰۰۰ تن اوره و ۲٫۰۴۰٫۰۰۰ تن آمونیاک رسید. در طی سال های گذشته شرکت همواره قادر به تولید ۹۴ درصد ظرفیت اسمی خود بوده است. در بودجه سال ۱۳۹۷ طبق پیش بینی شرکت میزان تولید کل با توجه به تولید ۷۰ درصد ظرفیت در فاز ۳، به اندازه ۸۴ درصد ظرفیت اسمی جدید خواهد بود.

برای پیش بینی تولید سال ۱۳۹۷ شرکت ابتدا با توجه به میانگین نسبتهای تاریخی تولید به ظرفیت سالهای گذشته شرکت و ظرفیت اسمی جدید شرکت میزان تولید آمونیاک برآورد گردید و سپس با توجه به ضریب تبدیل آمونیاک به اوره که ۱٫۵ واحد می باشد میزان تولید اوره پیش بینی گردید. لازم به ذکر است که ظرفیت تولید آمونیاک فازهای ۱ و ۲ شرکت همانند سالهای گذشته ۹۷ درصد و برای فاز ۳ بنا به اعلام شرکت به میزان ۷۰ درصد در نظر گرفته شد. برای سالهای ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ ظرفیت تولید فاز ۳ به ترتیب ۸۰ و ۹۰ درصد برآورد گردید.

بر این اساس روند تولید شرکت و همچنین پیش بینی تولید شرکت به شرح جدول زیر می باشد

capture

وضعیت فروش

مقدار فروش شرکت

برای پیش بینی مقدار فروش شرکت از میانگین نسبتهای تاریخی فروش به تولید استفاده شده است. روند مقدار فروش شرکت و همچنین برآورد مقدار فروش برای سالهای ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ به شرح جدول زیر می باشد.

capture

نرخ فروش محصولات شرکت

پتروشیمی پردیس در بودجه سال مالی ۱۳۹۷ خود نرخ فروش اوره داخلی را که عمدتا به شرکت خدمات حمایت کشاورزی صورت می گیرد را ۶۱۲٫۵۰۰ تومان به ازای هر تن پیش بینی کرده است. در ۲ ماهه نخست سال جاری هر تن اوره داخلی به قیمت ۶۱۵٫۰۰۰ تومان به فروش رسیده است. از آنجائیکه نرخ فروش اوره داخلی با نرخ مصوب دولت انجام میگیرد همواره کمتر از نرخ فروش صادراتی آن می باشد.

پتروشیمی پردیس نرخ فروش اوره صادراتی در بودجه ۹۷ خود را مبلغ ۲۰۰ دلار با نرخ دلار ۳۸٫۰۰۰ ریالی معادل ۷٫۶۰۰٫۰۰۰ ریال در نظر گرفته است. طبق گزارشات ماهانه شرکت، فروش اوره صادراتی شرکت در مهر ماه ۹۶ با نرخ ۸٫۷۶۰٫۵۴۶ ریال و در آبان ماه به دلیل رشد قیمتهای جهانی با نرخ ۱۰٫۲۱۷٫۵۳۳ ریال انجام گردیده است.

برای پیش بینی قیمت اوره صادراتی از آخرین گزارش و پیش بینی قیمت اوره جهانی World Bank  بهره گرفته شده است. بر این اساس برای سال ۱۳۹۷ نرخ فروش اوره صادراتی ۲۱۵ دلار در نظر گرفته شده است. قیمت اوره داخلی نیز برابر با قیمت بودجه ۶٫۱۲۵٫۰۰۰ ریال و قیمت آمونیاک صادراتی به صورت درصدی از نرخ اوره صادراتی درنظر گرفته شده است. نرخ دلار کارشناسی برای سال مالی ۱۳۹۷ شرکت ۴۲٫۴۳۷ ریال و برای سالهای ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ نیز با نرخ ۱۰ درصد رشد داده شده است. بر اساس مفروضات ذکر شده نرخ فروش برآوردی برای سالهای پیش رو به شرح جدول زیر می باشد.

 

capture

مبلغ فروش شرکت

بر اساس برآوردهای مقدار و نرخ فروش محصولات شرکت، پیش بینی مبلغ فروش شرکت برای سالهای ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۸ به شرح جدول زیر می باشد.

capture

بهای تمام شده

عمده ماده اولیه مصرفی این شرکت گاز طبیعی (متان) است که ۵۴ درصد مواد مستقیم مصرفی را شامل می شود و طی فرآیند تولید ابتدا به محصول آمونیاک تبدیل و سپس آمونیاک تولیدشده در واحد اوره تبدیل به اوره می گردد. سایر مواد مصرفی شرکت عبارتند از آب خنک کننده مداربسته، بخار، برق و سایر مواد شیمیایی هستند. تامین کننده اصلی مواد مستقیم شرکت، پتروشیمی مبین می باشد.

برای پیش بینی مقدار مواد مصرفی از میانگین نسبت های تبدیل سالهای قبل استفاده شده است و بر این اساس مقدار مواد مصرفی با توجه به تولید کارشناسی شرکت برآورد گردید. روند مقدار مواد مصرفی و برآورد صورت گرفته برای سالهای پیش رو در جدول زیر آورده شده است.

capture

از آنجاییکه تامین کننده یوتیلیتی شرکت، پتروشیمی مبین می باشد برای برآورد نرخ های مواد مستقیم مصرفی از نرخ های فروش پتروشیمی مبین استفاده گردید و برای نرخ گاز خوراک بر اساس دلار مبادله ای ۳۴٫۲۶۸ ریال و نرخ ۱۰ سنت برآورد قیمت انجام شده است. برای سالهای آتی نیز نرخ های مواد مستقیم بر اساس رشد دلار مبادله ای رشد داده شده است. شرکت در بودجه سال ۱۳۹۷ نرخ خوراک را معادل ۳٫۴۰۱ ریال به ازای هر مترمکعب برآورد کرده است. این در حالیکه در سال مالی ۱۳۹۶ برای هر متر مکعب ۳٫۲۲۸ ریال محقق شده است.
capture

با توجه به نکات بیان شده در قسمت مقدار مصرف و نرخ مواد، مبلغ مواد مستقیم به شرح جدول زیر می باشد.

capture

هزینه های سربار ساخت

هزینه حقوق و دستمزد به صورت نسبتی از تولید برآورد گردید. هزینه های تعمیر و نگهداشت، قطعات ولوازم مصرفی و تامین نیروی خدماتی با در نظر گرفتن میانگین نسبتهای تاریخی این اقلام به مبلغ فروش به صورت نسبتی از مبلغ فروش شرکت در نظر گرفته شده است. و سایر هزینه ها نیز با نرخ تورم رشد داده شده است.

capture

هزینه های اداری و عمومی

در این بخش نیز هزینه اسکله نسبتی از مقدار فروش صادارتی شرکت و هزینه حمل و نقل به صورت نسبتی از مقدار فروش کل برآورد گردید. هزینه های استهلاک نیز به دلیل در نظر گرفتن استهلاک ماشین آلات فاز ۳ افزایش یافته است. سایر هزینه ها نیز با نرخ تورم رشد داده شده است.

capture

صورت سود وزیان

با توجه به محاسبات قسمت های قبل، صورت سود و زیان شرکت پتروشیمی پردیس به صورت زیر برآورد می گردد.

capture

از آنجاییکه سود شرکت تحت تاثیر تولید و فروش محصولات شرکت می باشد و تغییر در میزان تولید و فروش شرکت سود را تغییر خواهد داد با فرض ثبات سایر شرایط هر گونه کاهش تولید به میزان ۱۰۰٫۰۰۰ تن سود شرکت را ۴۰ ریال کاهش خواهد داد.

برای پیش بینی سود هر سهم قیمت اوره در محدوده ۲۱۵ دلار در نظر گرفته شد. در صورتیکه نرخ اوره به میزان ۵ دلار افزایش یابد سود هر سهم ۶۶ ریال افزایش خواهد یافت.

ارزشگذاری به روش DDM

مفروضات ارزشگذاری به روش DDM به صورت زیر می باشد.

capture

ارزش هر سهم شرکت به روش DDM و با فرض تقسیم سود ۷۰ درصدی در سال های آتی و با در نظر گرفتن سود کارشناسی سال های ۱۳۹۷ ، ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ مطابق جدول زیر می باشد.

capture

ارزش هر سهم به روش ضرایب

میانگین وزنی نسبت قیمت به درآمد و ارزش دفتری به حقوق صاحبان سهام شرکتهای مشابه بورسی پتروشیمی پردیس که شامل پتروشیمی خراسان، پتروشیمی کرمانشاه و پتروشیمی شیراز می باشند در تاریخ ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۶ به شرح جدول زیر می باشد.

 

capture

بر اساس میانگین روشهای محاسبه ارزش هر سهم بر اساس روش DDM و ضریب میانگین P/E و MV/BV شرکتهای مشابه فعال در صنعت اوره، ارزش هر سهم پتروشیمی پردیس به صورت جدول زیر می باشد.

 

capture

 

دانلود فایل گزارش

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید