تحلیل بنیادی شرکت نفت سپاهان

نگاهی به صنعت روانکارها

روانکارها ماده ای جامد، نیمه  جامد، مایع و یا گاز هستند که برای کاهش اصطکاک بین دو سطح در بین آنها قرار می گیرند. شرکتهای روغن ساز  نیز شرکت هایی هستند که روغن خام (لوبکات) را از پالایشگاههای نفت خام دریافت کرده و طی فرآیندهای خاص به روغن نهایی (روغن موتور و صنعتی ) تبدیل می کنند.

تولید برش روغنی (Lube Cut) از نفت خام

تعداد اتمهای کربن موجود در یک هیدروکربن بسیار با اهمیت است و تغییر در تعداد اتمهای کربن موجب تغییرات شدید درخواص هیدروکربن و در نتیجه کاربرد آن می شود. به همین دلیل است که از پالایش نفت خام که حاوی هیدروکربن هایی متفاوت از یک کربنه تا بیش از صد کربنه است، فرآورده هایی با ظاهر، خواص وکاربرد کاملا متفاوت بدست می آید. به طور معمول با انجام پالایش بر روی نفت خام، تنها چند درصد مواد هیدروکربنی با تعداد اتم های بین ۲۰ تا ۵۰ بدست می آید که مناسب برای استفاده به عنوان روانکار هستند. این برش مناسب جهت مصارف روانکاری اصطلاحاٌ برش روغنی یا لوبکات نامیده می شود.

لوبکات جزء اصلی و ماده اولیه تولید روغن موتور است که حدود ۸۰ الی ۹۰ درصد آن را تشکیل می دهد. شرکتهای عرضه کننده لوبکات در بورس کالا شرکت پالایش نفت بندرعباس، شرکت پالایش نفت تبریز، شرکت پالایش نفت تهران و شرکت پالایش نفت اصفهان هستند.

در حال حاضر در ایران چهار شرکت  نفت پارس، بهران، ایرانول و سپاهان به تولید روغن های دست اول از لوبکات حاصل از نفت خام مشغول هستند. تعدادی از روغن های موتوری نیز دارای روغن پایه هایی غیر از نفت خام به نام روغن پایه سنتزی هستند. روغنهای پایه معدنی(یا نفتی) از پالایش برش روغنی (Lube cut) در پالایشگاه روغن به دست می آیند و در ساخت قسمت عمده روغن های موتور و صنعتی به کار می روند. ولی روغنهای سینتتیک محصول فرایند پتروشیمی هستند و معمولا دارای شاخص گرانروی بالاتری نسبت به روغن های معدنی هستند، همچنین این روغنها مقاومت اکسیداسیون بالاتری نسبت به روغن های معدنی داشته و به این دلیل زمان کارکرد طولانی تری نسبت به روغن های معدنی دارند. همچنین این روغن ها به دلیل شاخص گرانروی بالایی که دارند می توانند در محدوده دمایی وسیع تری مورد استفاده قرار گیرند. با وجود اینکه روغن های سینتتیک قیمت بالاتری نسبت به روغنهای معدنی دارند ولی در عمل به دلیل زمان کارکرد بسیار طولانی تر این روغنها، از نظر اقتصادی نیز سود آور هستند.

خوراک شرکت های روغن سازی

  • روغن خام: برش روغنی موجود در نفت خام که تحت عنوان لوبکات از برج تقطیر در خلاء واحدهای تقطیر نفت خام استحصال می شود به عنوان خوراک اصلی شرکتهای تولید کننده روغن محسوب می شود. این فرآورده نزدیک به ۹۰ درصد خوراک این شرکت ها را تشکیل می دهد. قیمت لوبکات در داخل کشور تابع قیمت نفت کوره می باشد و هر گونه تغییرات قیمتی در نفت کوره مستقیما بر قیمت لوبکات تاثیر می گذارد.
  • آیزوریسایکل: محصول فرعی واحدهای آیزوماکس در پالایشگاههای نفت است که تحت عنوان آیزوریسایکل توسط شرکتهای روغن ساز جذب می شود و به عنوان بخشی از خوراک مورد استفاده قرار می گیرد. قیمت آیزوریسایکل تابع قیمت لوبکات می باشد.
  • مواد افزودنی: جهت ساخت گریدهای مختلف روغن موتور و صنعتی مواد افزودنی (با توجه به گرید روغن تولیدی) به روغن پایه تولید شده در کارخانجات روغن سازی اضافه می شود. مواد افزودنی فوق به طور کامل وارداتی بوده و عوامل موثر بر آن نرخ ارز و همچنین تحریم های بین المللی می باشد.

محصولات شرکتهای روانکار شامل روغن پایه جهت تولید روغن نهایی، روغن موتور، روغن صنعتی، اکستراکت جهت تولید دوده صنعتی و کارخانجات لاستیک سازی، اسلاک واکس جهت مصرف در کارخانجات تولید پارافین، گریس و ضد یخ می باشد.

فرصت ها و تهدیدات صنعت روانکار در ایران

تکنولوژی و تجربه، مواد اولیه کافی و در دسترس، رفع تحریم های بین المللی و تولید نفت خام در کشور، از جمله فرصتهای این صنعت به شمار می آید. اما نوسانات نرخ ارز، عدم سرمایه گذاری مناسب جهت تولید روغن های پایه گروه ۲ و ۳، عدم تولید روغن موتور بر اساس تکنولوژی های جدید و قیمت گذاری فرآورده های تولیدی توسط سازمان حمایت از مصرف کنندگان تهدیدات این صنعت در کشور می باشد.

معرفی شرکت

1

پالایشگاه نفت سپاهان در سال ۱۳۷۱ به­عنوان یکی از واحدهای پالایشگاه اصفهان آغاز به فعالیت نمود. این واحد پالایشگاهی در ابتدای مهر ماه سال ۱۳۷۸ به­صورت یک شرکت سهامی خاص تحت عنوان شرکت تصفیه روغن اصفهان تأسیس و تحت شماره ۱۵۵۰۷۸ مورخ ۱/۷/۱۳۷۸ در اداره ثبت شرکت­ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسید.

همچنین طبق بند ج تبصره ۱۰ قانون بودجه سال ۱۳۷۹ و در راستای تصمیمات کمیته تأدیه مطالبات صندوق مقرر گردید این شرکت به­عنوان کارخانه روغن­سازی پالایشگاه اصفهان به صندوق بازنشستگی، پس­انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت واگذار گردد. بر این اساس و با توجه به طولانی شدن فرآیند واگذاری،  این شرکت عملاً تا پایان سال ۱۳۸۰ فعالیت عملیاتی و تجاری نداشته و کلیه فعالیت­ها در قالب شخصیت حقوقی پالایشگاه اصفهان انجام شده است. با واگذاری این شرکت از ابتدای سال ۱۳۸۱ فعالیت آن آغاز و به استناد مصوبه مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام مورخ ۲۸/۲/۱۳۸۱ نام شرکت از تصفیه روغن اصفهان (سهامی خاص) به شرکت نفت سپاهان تغییر یافت.

مرکز اصلی شرکت در تهران، میدان آرژانتین، میدان بهاران، نبش کوچه ۲۸ خیابان خالد اسلامبولی (وزراء)، پلاک ۹۲ و محل کارخانه در کیلومتر ۵ جاده اصفهان – تهران قرار دارد.

شرکت اوجان شیمی تبریز و  شرکت آریا سولار از زیرمجموعه‌های شرکت نفت سپاهان بوده و محصولات شرکت نفت سپاهان  با برند اسپیدی به بازار عرضه می گردند.

ترکیب سهامداران

ترکیب سهامداران عمده شرکت نفت سپاهان به شرح جدول زیر می باشد.

2

سرمایه شرکت

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ ۱۰ میلیون ریال (شامل تعداد ۱۰ هزار سهم به ارزش اسمی هر سهم ۱٫۰۰۰ ریال) بوده که طی دو مرحله به شرح زیر به مبلغ ۱٫۰۵۰٫۰۰۰ میلیون ریال در پیایان سال مالی منتهی به ۳۰/۱۲/۱۳۹۵ افزایش یافته است.

 

3

روند سودآوری شرکت

4

نفت سپاهان پیش بینی سود هر سهم سال مالی ۹۶ را با تعدیل مثبت ۳۷ درصدی به ازای هر سهم ۱۸۰۱ ریال اعلام نمود و در ۶ ماهه ۹۱۵ ریال معادل ۵۱ درصد از سود پیش بینی را پوشش داد.

عمده دلایل تعدیل سود شرکت، اعمال افزایش نرخ فروش روانکارها و افزایش مقدار فروش محصولات جانبی می باشد که موجب رشد مبلغ فروش و حاشیه سود ناخالص به نسبت پیش بینی قبلی گشته است. همچنین کاهش هزینه های مالی و افزایش سایر درامد های عملیاتی تاثیر مثبت بر سود شرکت داشته است.

 

وضعیت تولید شرکت

برای پیش بینی تولید شرکت با توجه به تولید واقعی ۸ ماهه شرکت و میانگین ماهیانه تولید محصولات شرکت، با در نظر گرفتن میانگین تولید ماهیانه در ۸ ماه سپری شده سال برای ۴ ماه باقیمانده سال، مقدار تولید شرکت به شرح جدول زیر پیش بینی گردید. کاهش تولید پیش بینی شده در بودجه ۱۳۹۶ نسبت به سال ۱۳۹۵ به دلیل تعمیرات اساسی شرکت در سال مالی ۱۳۹۶ می باشد.
5

وضعیت فروش

مقدار فروش شرکت

از لحاظ مقداری، ۶۰ درصد فروش شرکت را انواع روانکار تشکیل می دهد که ۳۰ درصد آن به صورت داخلی و ۷۰ درصد به صورت صادارتی به فروش می رسد.

برای پیش بینی مقدار فروش از میانگین نسبتهای مقدار فروش به تولید سالهای ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ و فروش واقعی ۶ ماهه تناژ فروش برای سالهای ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸ استفاده گردید.

6

 

نرخ فروش محصولات شرکت

طق گزارش ۶ ماهه شرکت نرخ روانکار داخلی نسبت به میانگین نرخ سال ۱۳۹۵ رشدی ۳۶ درصدی و نرخ روانکار صادراتی که عمده ان را روغن پایه تشکیل می دهد ۲۵ درصد رشد داشته است. نرخ محصولات جانبی که در داخل به فروش میرسد نیز ۱۳ درصد و محصولات جانبی صادراتی ۱۹ درصد افزایش داشته اند. از آنجائیکه نرخ روغن به نرخ لوبکات وابسته است نرخ محصولات جانبی داخلی و صادراتی و همچنین نرخ روانکار صادراتی را به صورت نسبتی از نرخ لوبکات در نظر گرفته شد. برای نرخ داخلی روانکار از آنجاییکه افزایش نرخ این محصولات توسط سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان اعمال می گردد و با فرض اینکه افزایش نرخ اعمالی در نیمه اول سال رخ داده است نرخ های ۶ ماهه اول سال را برای نیمه دوم سال ۹۶ در نظر گرفته شد.

7

مبلغ فروش شرکت

بر اساس برآوردهای مقدار و نرخ فروش محصولات شرکت، پیش بینی مبلغ فروش شرکت برای سالهای ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸ به شرح جدول زیر می باشد.

8

بهای تمام شده

مواد مستقیم ۹۰ درصد بهای تمام شده را به خود اختصاص می دهد. در این میان نیز لوبکات ۹۰ درصد مواد مستقیم مصرفی را شامل می شود. برای پیش بینی مقدار مواد مستقیم مصرفی از میانگین نسبت تبدیل مواد به تولید برای سالهای ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ استفاده گردید. لذا پیش بینی مقدار تولید شرکت به شرح جدول زیر می باشد.

9

نرخ لوبکات که عمده ترین سهم مواد را به خود اختصاص می دهد در گزارش ۶ ماهه۱۳۹۶ نسبت به نرخ سال ۱۳۹۵ افزایشی ۲۴ درصدی داشته است. برای پیش بینی نرخ های کارشناسی از میانگین نرخ های فروش لوبکات در بورس کالا استفاده گردید.

10

با توجه به نکات بیان شده در قسمت مقدار مصرف و نرخ مواد، مبلغ مواد مستقیم به شرح جدول زیر می باشد.

11

هزینه های سربار تولید

هزینه های سربار با توجه به مقدار تولید به صورت نسبتی از تولید برآورد گردید.

13

هزینه های اداری و عمومی

هزینه حمل و نقل داخلی به عنوان نسبتی از مقدار فروش داخلی، هزینه حمل و نقل خارجی و صادرات به صورت نسبتی از مقدار فروش صادراتی و سایر هزینه های با نرخ تورم رشد داده شده است.

14

صورت سود وزیان

بر اساس پیش بینی های صورت گرفته در قسمت های قبل صورت سود وزیان به صورت زیر می باشد.

15

ارزشگذاری به روش DDM

مفروضات ارزشگذاری به روش DDM به صورت زیر می باشد.

 

16

ارزش هر سهم شرکت به روش DDM و با فرض تقسیم سود ۷۲ درصدی در سال های آتی و با در نظر گرفتن سود کارشناسی سال های ۱۳۹۶ ، ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ مطابق جدول زیر می باشد.

17

دیدگاهتان را بنویسید