تحلیل بنیادی شرکت پتروشیمی خارک

معرفی شرکت

capture

موضوع فعالیت

موضوع فعالیت شرکت طبق ماده ۱اساسنامه بدین شرح آمده است:

احداث، راه اندازی و بهره برداری کارخانجات صنعتی به منظور تولید، بازاریابی، فروش، صدور محصولات پتروشیمی
مانند گوگرد، بوتان، پروپان، پنتان و مواد نفتی سنگین تر، متانول و هرنوع مواد حلقوی نفتی یا خطی یا هرنوع ماده شیمیایی مشابه.

بهره برداری کارخانه(تولیدات گوگرد، پروپان، بوتان، پنتان) با ظرفیت اسمی ۶۵۱ هزار تن از ابتدای آبان سال ۱۳۴۸ آغاز گردید. عملیات اجرایی طرح متانول خارک از سال ۱۳۷۳ توسط شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی به عنوان مجری طرح آغاز و در تاریخ ۱۵/۱۲/۱۳۷۸ با ظرفیت اسمی ۶۶۰ هزار تن در دو شیفت کاری به بهره برداری رسید.

محل احداث واحد تولید در جزیره خارک می باشد.

شرکت طرح متانول دوم را در دستور کار دارد که در سال ۸۴ شروع شده است و تا شهریور ماه سال جاری مانند سال گذشته تنها ۳۸ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. این طرح ۱٫۵ میلیون تن به ظرفیت شرکت اضافه خواهد کرد که البته به نظر بهره برداری آن در آینده ای نزدیک اتفاق نخواهد افتاد.

فرایند تولید
فرایند تولید در پتروشیمی خارک به شرح نمودار زیر میباشد

a

محصولات شرکت متانول، بوتان، پوپان، پنتان و گوگرد می باشد.

کاربرد متانول

امروزه از متانول به عنوان ماده اولیه در صنایع پایین دستی پتروشیمی، سوخت پاک و همچنین بسیاری از صنایع دیگر استفاده میشود که عمدتاً میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

  • تولید فرمالدئید جهت تهیه MDFوPlywood
  • تولید رزین ملامین برای تهیه انواع ظروف، کلید و پریز و انواع چسبهای صنعتی
  • تولید اسید استیک به منظور تولید VAMو استات سلولز در صنایع نساجی
  • تهیه MTBE جهت ارتقاء درجه آرام سوزی بنزین
  • تهیه DME(دی متیل اتر) جهت جایگزینی سوخت دیزل
  • مخلوط سازی با بنزین جهت سوخت اتومبیلها
  • تولید اتیلن و پروپیلن به عنوان ماده اولیه صنایع پتروشیمی

کاربردگوگرد
ماده اولیه در کارخانجات تهیه ترکیبات گوگردی، اسیدسولفوریک، کودهای مصنوعی، عایقهای الکتریکی، لاستیک،
باروت، کبریت، صنایع بهداشتی و دارویی می باشد

کاربردپروپان
به عنوان ماده اولیه جهت تولید الفینها، سوخت برخی وسایل نقلیه و جوش و برش در صنایع فولاد و لحیم کاری استفاده میشود.

کاربرد بوتان
به عنوان ماده اولیه جهت تولید الفینها، سوخت که اغلب به بنزین معمولی اضافه میشود و استفاده درسیستمهای برودتی و گرمایشی.
کاربرد پنتان
به عنوان حلال با سرعت تبخیر بالا، بعنوان یکی از اجزای سوخت و عامل کفزا در تولید پلی استایرن فوم استفاده میشود.

ترکیب سهامداران

ترکیب سهامداران عمده شرکت پتروشیمی خارک به شرح جدول زیر می باشد.

capture

سرمایه شرکت

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ ۹۰۰ میلیون ریال بوده که طی چند مرحله به شرح زیر به مبلغ ۲٫۰۰۰ میلیارد ریال در پایان سال مالی منتهی به ۳۰/۱۲/۱۳۹۵ رسید.

capture

روند سودآوری شرکت

capture

شرکت در ۶ ماه ابتدای ۱۳۹۶ سود ۱٫۶۵۲ ریالی محقق کرده است و این در حالی است که در سال ۱۳۹۵ سود شرکت ۱٫۸۹۷ ریال بوده است.

 

شرکت در اصلاحیه بودجه برای سال مالی ۹۶ با سرمایه ۲ هزار میلیارد ریالی، سود هر سهم خود را ۳,۴۸۸ ریال پیش بینی کرده است که این مبلغ نسبت به بودجه قبلی با افزایش ۳۳ درصد همراه شده است. در ۶ ماهه نخست امسال شرکت ۱,۶۵۲ ریال سود به ازای هر سهم محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال ۱۰۳ درصد رشد کرده است.

ترکیب فروش شرکت:

در نمودار زیر ترکیب مبلغ فروش ۹ ماهه ۹۶ به تفکیک محصولات نشان داده شده است :

capture

وضعیت تولید شرکت

مهمترین محصول شخارک متانول است که این شرکت با ظرفیت اسمی تولید ۶۶۰ هزار تن از این محصول جایگاه سوم در تولیدکنندگان متانول را در میان شرکتهای بورسی به خود اختصاص داده است.

برای پیش بینی تولید سال ۱۳۹۶ شرکت با توجه به تولید واقعی ۹ ماهه شرکت و برای سالهای آتی با استفاده از میانگین نسبت های تولید به ظرفیت اسمی، به شرح جدول زیر پیش بینی گردید.

capture

وضعیت فروش

مقدار فروش شرکت

برای پیش بینی، مقدار فروش کارشناسی برابر مقدار تولید کارشناسی در نظر گرفته شده است.

capture

نرخ فروش محصولات شرکت

فروش شرکت کاملا صادارتی است و در این میان متانول تقریبا با ۵۰ درصد سهم فروش نقش مهمی در میزان فروش شرکت دارد و پس از آن محصولات بوتان و پروپان با ۲۰ و ۱۳ درصد سهم از فروش محصولات مهم دیگر شرکت می باشند. در نمودار زیر روند نرخ های فروش این محصولات (دلاری) از ابتدای سال ۱۳۹۶ مشاهده می شود. همانطور که قابل ملاحظه می باشد نرخ دلاری متانول با نرخ نفت خام همبستگی بالایی دارد.

capture

نرخ دلاری فروش محصولات از سال ۱۳۹۲ تا سال ۱۳۹۵ به شرح جدول زیر می باشد. برای پیش بینی نرخ محصولات، نرخ متانول برای سه ماه انتهای سال ۱۳۹۶ برابر ۴۰۰ دلار در نظر گرفته شده است و نرخ سایر محصولات برابر نرخ فروش محصولات در آذر ماه در نظر گرفته شده است. برای سالهای ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ نیز میانگین نرخ فروش محصولات در سال ۱۳۹۶ در نظر گرفته شد.

capture

 

با در نظر گرفتن دلار آزاد ۴۲٫۰۰۰ ریال برای سه ماه انتهای سال ۱۳۹۶ و نرخ میانگین ۳۹٫۶۸۵ برای کل سال ۱۳۹۶ و افزایش ۸ درصدی نرخ دلار برای سالهای ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ ، نرخ ریالی فروش محصولات به شرح جدول زیر می باشد.

capture

capture

 

 

مبلغ فروش شرکت

بر اساس برآوردهای مقدار و نرخ فروش محصولات شرکت، پیش بینی مبلغ فروش شرکت برای سالهای ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸ به شرح جدول زیر می باشد.

capture

بهای تمام شده

مواد مستقیم تقریبا ۵۰ درصد بهای تمام شده را به خود اختصاص می دهد.

گازترش (Sour gas) در خود گوگرد و یا ترکیباتی از گوگرد دارد که حتما باید از آن خارج شود زیرا هم محصول پالایش شده را نامرغوب می سازد و هم برای وسایل و دستگاهها زیان آور هستند.گاز ترش به نوعی از گاز طبیعی گفته می‌شود که شامل مقدار اندکی هیدروژن سولفید (H2S) و گاهی اوقات دی اکسید کربن (CO2) است.وجود این دو ناخالصی در خطوط لوله انتقال گاز موجب خوردگی و فرسایش شدید تجهیزات می شود. به منظور زدودن این مواد از گاز طبیعی از فرآیندی به نام شیرین‌سازی گاز استفاده می‌شود.

برای پیش بینی مقدار مواد مستقیم مصرفی از میانگین نسبت تبدیل مواد به تولید برای سالهای ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ استفاده گردید. لذا پیش بینی مقدار تولید شرکت به شرح جدول زیر می باشد.

capture

با توجه به اینکه نرخ گاز ترش شرکت از سال ۱۳۹۳ با نرخ ۱۱ سنت محاسبه گردیده است و در ۶ ماه ابتدای سال نیز این نرخ معادل ۱۱ سنت بوده است برای پیش بینی نرخ کارشناسی گاز خوراک برای سال ۱۳۹۶ از نرخ ۱۱ سنت به ازای هر مترمکعب و نرخ دلار مبادله ای ۳۴٫۱۵۹ ریال استفاده گردید. برای سالهای آتی نیز نرخ دلار مبادله ای با نرخ ۸ درصد رشد داده شده است.

capture

capture

با توجه به نکات بیان شده در قسمت مقدار مصرف و نرخ مواد، مبلغ مواد مستقیم به شرح جدول زیر می باشد.

capture

هزینه های سربار تولید

هزینه های سربار با توجه به مقدار تولید به صورت نسبتی از تولید برآورد گردید.

capture

هزینه های اداری و عمومی

هزینه های اداری و عمومی نیز به صورت نسبتی از فروش برآورد گردید. لازم به ذکر است که هزینه حمل و نقل برای محصول متانول می باشد که در طی سالهای ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ روندی کاهشی داشته است به طوریکه از ۱۰۱ دلار در سال ۱۳۹۲ به ۳۷ دلار در سال ۱۳۹۵ کاهش یافته است. در ۶ ماهه ابتدای سال ۱۳۹۶ نیز این هزینه به ازای هر تن ۲۹ دلار بوده است که برای پیش بینی مبلغ کارشناسی، هزینه حمل و نقل به ازای هر تن ۲۹ دلار با دلار ۳۹٫۶۸۵ ریالی در نظر گرفته شد.

capture

صورت سود وزیان

بر اساس پیش بینی های صورت گرفته در قسمت های قبل صورت سود وزیان به صورت زیر می باشد.

capture

 

ارزشگذاری به روش DDM

مفروضات ارزشگذاری به روش DDM به صورت زیر می باشد.

capture

ارزش هر سهم شرکت به روش DDM و با فرض تقسیم سود ۹۴ درصدی در سال های آتی و با در نظر گرفتن سود کارشناسی سال های ۱۳۹۶ ، ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ مطابق جدول زیر می باشد.

capture

ارزش هر سهم به روش ضرایب

میانگین وزنی نسبت قیمت به درآمد و ارزش دفتری به حقوق صاحبان سهام شرکتهای مشابه بورسی پتروشیمی خارک که شرکتهای پتروشیمی زاگرس و پتروشیمی فناوران می باشد به شرح جدول زیر می باشد.

capture

تحلیل حساسیت سود شرکت:

capture

 

دانلود فایل گزارش

دیدگاهتان را بنویسید