گزارش هفتگی منتهی به ۲ بهمن

چکيده مديريتی

در هفته منتهی به ۰۱/۱۱/۱۳۹۶ ، قیمت پایه محصولات پتروشیمی بر اساس قیمت های اعلامی توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی، نسبت به هفته ی ابتدایی دی ماه، افزایش پیدا کرده اند.  در بررسي بازار بورس اوراق بهادار تهران در هفته اي که گذشت، صنعت ماشین آلات و تجهیزات با کسب ۴٫۲۲ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۷ هزار میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت غذایی بجز قند وشکر با کسب ۴٫۱۹ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۴۰ هزار میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است. در بازار فرابورس صنعت فنی و مهندسی با کسب ۹٫۱۴ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۶۱۶ میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت سرمایه گذاریها با کسب ۷٫۴۹ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۳۱ هزار میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است. قيمت جهاني نفت در طول اين هفته کاهش یافت. قیمت اوره، متانول، اتیلن و کائوچو نیز روندی کاهشی داشت.

نرخ دلار و نرخ یورو افزایش پیدا کرده است. قیمت سکه نقدی طی هفته گذشته با افزایش ۲٫۳۶ درصدی به ۱۵,۲۸۲,۰۰۰ ریال رسید و قیمت طلای جهانی با کاهش ۰٫۴۷ درصد به ۱۳۳۴ دلار در هر اونس رسید.

در بورس کالا نیز حجم و ارزش معاملات فولاد و آلومینیوم افزایش پیدا کرده است. حجم و ارزش معاملات وکیوم باتوم، لوبکات سنگین، پلی اتیلن سنگین کاهش و حجم و ارزش معاملات اوره افزایش یافته است.

قیمت پایه محصولات پتروشیمی

در هفته منتهی به ۰۱/۱۱/۱۳۹۶ ، قیمت پایه محصولات پتروشیمی بر اساس قیمت های اعلامی توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی، نسبت به هفته ی ابتدایی دی ماه، افزایش پیدا کرده اند.

قیمت محصولات پلی اتیلن های سبک و سنگین در هفته ای که گذشت، به طور میانگین بدون در نظر گرفتن رشد ۱٫۳ درصدی نرخ دلار رشد تقریبا یک درصدی داشته اند. محصول «پلی اتیلن سنگین سبک فیلم ۲۴۲۰H» در طول این هفته به قیمت ۵۰,۹۰۶ ریال به کیلوگرم معامله شده که نسبت به هفته ی گذشته تقریبا ۲٫۷درصد(دلاری ۱٫۵ درصد) افزایش پیدا کرده است.

بیشترین افزایش قیمت در طول هفته ی گذشته مربوط به محصول اسید استیک بوده است که در طول این هفته بالغ بر ۸ درصد رشد قیمت داشته است. در جایگاه های بعدی کائوچوهای مصنوعی(استایرن بوتادین رابر) و بنزن قرار دارند.  این محصولات با قیمت های ۵۹,۶۷۰ و ۴۰,۵۴۱ ریال بر کیلوگرم معامله شده که افزایش ۳٫۹ و ۳٫۴ درصدی را نشان می دهند.

در میان محصولات پتروشیمی محصولات «پلی اتیلن ترفتالات نساجی(PET TG) و «اوره صنعتی گرانوله» به ترتیب به اندازه ۲٫۵ و ۲٫۸ درصد کاهش قیمت داشته اند. اما بیشترین کاهش قیمت مربوط به متانول بوده است که به قیمت آن به اندازه ۴٫۴ درصد کاهش پیدا کرده و به قیمت ۱۴,۳۷۲ ریال بر کیلوگرم در طول این هفته معامله شده است.

در هفته منتهی به اول بهمن ماه، اوره صنعتی گرانوله با قیمت ۹,۹۰۸ ریال بر کیلوگرم، کریستال ملامین با قیمت ۵۹,۶۵۹ و اسید استیک با قیمت ۳۰,۸۰۵ ریال بر کیلوگرم معامله شده اند.

بررسی اوراق بدهی

در جدول زیر اسناد خزانه اسلامی معامله شده در بازار مورد بررسی قرار گرفته است.

نمودار فوق نشان دهنده ی بازدهی اوراق بدهی با افزایش روزهای باقیمانده تا سررسید آن ها است.

 

جدول زیر نشان دهنده قیمت و بازدهی انواع اوراق مشارکت و اجاره معامله شده در بازار می باشد.

 

همانطور که در جدول فوق مشخص است، قم۹۷۱۱ بهترین بازدهی تا سررسید را عاید خریداران خود می کند.

بازار سرمايه

پی به ای صنایع در دو تاریخ ۲۴ دی و ۱ بهمن

جدول زیر، پی به ای ۱۷ صنعت مهم بازار را در دو تاریخ ۲۴ دی و ۱ بهمن به نمایش می گذارد. میانگین پی به ای این صنایع در تاریخ ۲۴ دی، ۹٫۹۸ بود که این رقم در تاریخ ۱ بهمن به ۱۰٫۲۴ رسید. صنایع خودرو و قطعات با پی به ای ۳۴٫۸۵، حمل و نقل انبارداری و ارتباطات  با پی به ای ۲۱٫۹۶ و فنی و مهندسی با پی به ای ۱۴٫۱۹، به ترتیب بیشترین میزان شاخص پی به ای را به خود اختصاص داده اند.

بررسی ارزش و بازدهی صنایع در بورس – ۲۴ دی تا ۱ بهمن

بررسی عملکرد ۳۰ صنعت مهم بازار بورس در هفته منتهی به ۱ بهمن ماه نشان می دهد که صنعت ماشین آلات و تجهیزات با کسب ۴٫۲۲ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۷ هزار میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت غذایی بجز قند وشکر با کسب ۴٫۱۹ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۴۰ هزار میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است. صنعت شیمیایی نیز با کسب ۳٫۶۴ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۸۴۶ هزار میلیارد ریال ارتقا داده و جایگاه سوم صنایع پربازده را به خود اختصاص داده است. در مقابل، صنعت استخراج نفت گاز جز اکتشاف با ۸٫۱۶- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۵ هزار میلیارد ریال کاهش داده و کم بازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت لاستیک و پلاستیک با اکتساب ۳٫۱۳- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۴ هزار میلیارد ریال تقلیل داده و در جایگاه دوم صنایع کم بازده قرار گرفته است. صنعت فنی و مهندسی نیز با کسب ۲٫۶۸- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۷۶ هزار میلیارد ریال رسانده و سومین صنعت کم بازده هفته به شمار می رود. صنعت شیمیایی که بیشترین ارزش بازار را در اختیار دارد، با کسب ۳٫۶۴ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۸۴۶ هزار میلیارد ریال رسانده است. بیشترین افزایش نرخ بازدهی مربوط به صنعت محصولات کاغذی و بیشترین کاهش مربوط به صنعت استخراج نفت گاز جز اکتشاف می باشد.

بررسی ارزش و بازدهی صنایع در فرابورس – ۲۴ دی تا ۱ بهمن

بررسی عملکرد ۲۹ صنعت مهم بازار فرابورس در هفته منتهی به ۱ بهمن ماه نشان می دهد که صنعت فنی و مهندسی با کسب ۹٫۱۴ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۶۱۶ میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت سرمایه گذاریها با کسب ۷٫۴۹ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۳۱ هزار میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است. صنعت پیمانکاری صنعتی نیز با کسب ۳٫۱۹ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۴ هزار میلیارد ریال ارتقا داده و جایگاه سوم صنایع پربازده را به خود اختصاص داده است. در مقابل، صنعت ماشین آلات و تجهیزات با ۸٫۹- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۴ هزار میلیارد ریال کاهش داده و کم بازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت دستگاههای برقی با اکتساب ۶٫۴۵- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۶۴۹ میلیارد ریال تقلیل داده و در جایگاه دوم صنایع کم بازده قرار گرفته است. صنعت کانی غیر فلزی نیز با کسب ۵٫۶۸- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۳ هزار میلیارد ریال رسانده و سومین صنعت کم بازده هفته به شمار می رود. صنعت شیمیایی که بیشترین ارزش بازار را در اختیار دارد، با کسب ۱٫۵۹ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۳۴۸ هزار میلیارد ریال رسانده است. بیشترین افزایش نرخ بازدهی مربوط به صنعت فنی و مهندسی و بیشترین کاهش مربوط به صنعت ماشین آلات و تجهیزات می باشد.

 

بررسی­ جهانی ­فلزات­ ­و محصولات  پتروشيمی

بازارهای موازی

ارز

قیمت دلار در هفته گذشته با افزایش ۳٫۹۸ درصد به ۴۵۹۷ تومان رسید. همچنین قیمت دلار مبادله ای ۳۶,۶۳۵ ریال می باشد.

قیمت یورو در هفته گذشته با  ۷٫۰۸ درصد افزایش به ۵۸۵۰۰ تومان رسید.

قیمت یوان در هفته گذشته با افزایش ۶٫۲۶ درصدی به قیمت ۷۴۷ تومان رسید.

 

سکه نقدی و طلای جهانی

قیمت سکه نقدی در هفته گذشته با افزایش ۲٫۳۶ درصدی  به ۱۵۲۸۲۰۰۰ ریال رسید و همچنین طلای جهانی با کاهش ۰٫۴۷ درصد به ۱۳۳۴٫۱۳ دلار در هر اونس رسید.

سکه آتی

قیمت تسویه سکه تحویل اسفند ماه ۹۶ با افزایش ۱٫۵۷ درصدی همراه بود.

بورس کالا

گزارش هفتگی بورس کالا منتهی به ۳۰ دی ماه

فعالیت بورس کالا ایران در زمینه های فلزات و مواد معدنی( کانی های فلزی) و فرآورده های نفتی و پتروشیمی در هفته پیش  مورد بررسی قرارگرفته و بشرح زیر بیان می شود:

فلزات و مواد معدنی

فولاد                                 

شرکت فولاد مبارکه اصفهان

بنا به اعلام  بورس کالا، در این هفته حجم معاملات شرکت فولاد مبارکه اصفهان در بورس کالا حدود ۱۹۵ هزار تن و ارزش معاملات انجام شده نیز تقریبا برابر با ۵۰۹۷ هزار میلیارد ریال بوده است که حجم معاملات و ارزش معاملات نسبت به هفته قبل با رشد ۲٫۵ برابری همراه بوده است. شرکت مذکور در هفته ای که گذشت ۲۲ هزار تن ورق گرم C به ارزش معاملاتی ۵۲۹ هزار میلیارد ریال  با قیمت میانگین ۲۳۵۰۰ هزار ریال بر تن که حجم معاملات نسبت به هفته گذشته در حجم و ارزش معاملات با رشد چشمگیری همراه بوده است. همچنین این شرکت ۱۱۱ هزارتن ورق گرم B به ارزش معاملاتی ۲۷۳۰ هزار میلیارد ریال به قیمت میانگین ۲۴۵۲۷ هزار ریال بر تن فروش رسانده است که حجم و ارزش معاملاتی آن نسبت به هفته گذشته با رشد فوق العاده ای همراه بوده است.

در هفته گذشته موفق به فروش۴۶ هزار تن ورق سرد B به ارزش ۱۳۰۷ هزار میلیارد ریال شده است که نسبت به هفته گذشته درصد در حجم معاملات و ارزش معاملات ۱۰۰ درصد رشد داشته است.

این شرکت در هفته گذشته ۵ هزار تن ورق قلع اندود به ارزش ۲۰۸ میلیارد ریال به فروش رسانده است که نسبت به هفته ی پیش در حجم و ارزش معاملات رشد چشمگیری داشته است.

همچنین شرکت موفق به فروش ۹ هزار تن ورق گالوانیزه به ارزش ۳۲۲ هزار میلیارد ریال در هفته ای که گذشته شده است که در حجم و ارزش معاملات ۱٫۵ برابر رشد داشته است.

شرکت فولاد خوزستان

شرکت فولاد خوزستان در هفته ای که گذشت هیج فروشی را در بورس کالا ثبت نکرده است.

شرکت ذوب آهن

بنا به اعلام  بورس کالا، در این هفته شرکت مذکور حجمی معادل ۳۸ هزار تن سبد مخلوط تیرآهن به ارزش ۹۵۷ هزار میلیارد ریال به فروش رسانده است که نسبت به هفته ی گذشته در۴۰ درصد در حجم معاملات و ۴۷ درصد در ارزش معاملات خود رشد داشته است.

مس

بنا به اعلام  بورس کالا، در این هفته شرکت صنایع ملی مس ایران موفق به فروش حجمی معادل ۲۰۰۰ تن مس کم عیار به ارزش ۱هزار میلیارد ریال شده است که نسبت به هفته گذشته ۶۰ درصد درحجم معاملات و  ۷۱ درصد در ارزش معاملات کاهش داشته است. این شرکت در هفته گذشته موفق به فروش ۳۶۰ تن مس مفتول به ارزش ۱۱۳ هزار میلیارد ریال شده است که نسبت به هفته ماقبل ۳۵ درصد در حجم معاملات  و در ارزش معاملات  کاهش داشته است. همچنین این شرکت حجمی معادل ۳هزار  تن  مس کاتد به ارزش ۹۲۳ هزارمیلیارد ریال در هفته ای که گذشت به فروش رسانده است.

آلومينيوم

بنا به اعلام  بورس کالا، این هفته شرکت آلومنیوم ایران موفق به فروش ۱٫۸هزار تن شمش آلومینیوم به ارزش ۱۸۸ هزار میلیارد ریال شده است که نسبت به هفته گذشته  درحجم معاملات  ارزش معاملات رشد چشمگیری داشته است. همچنین این شرکت موفق به فروش ۶۰ تن بیلت آلومنیوم به ارزش ۶٫۵ هزار میلیارد ریال در هفته ای که گذشت شده است.

گروه فرآورده های نفتی و پتروشيمی

بنا به اعلام بورس کالای ایران، وکیوم باتوم معامله شده طی هفته گذشته توسط شرکت های پالایشی به میزان ۷۸ هزار تن با ارزش معاملاتی تقریبا ۸۴۹ هزارمیلیارد ریال در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران عرضه و معامله شد که ۳۸ درصد در حجم معاملات و ارزش معاملات نسبت به هفته گذشته کاهش داشته است. بیشترین وکیوم باتوم را در هفته گذشته شرکت پالایش نفت بندرعباس بوده است  به میزان ۲۶ هزار تن به قیمت میانگین ۱۱۲۱۱هزار ریال بر تن و ارزش ۲۹۱ هزار میلیارد ریال عرضه نموده است.

 

تالار مذکور همچنین در این هفته ۱۴ هزار تن لوب کات سنگین به ارزش فروش تقریبی ۱۹۹ هزار میلیارد ریال را مورد معامله قرار داده است که نسبت به هفته ماقبل در ۶۲ درصد در حجم معاملات و ارزش معاملات کاهش داشته است. قیمت میانگین لوب کات سنگین معامله شده به ازای هر تن ۱۴۲۳۰ هزار ریال بر تن می باشد. طی هفته جاری ۸ هزار تن لوب کات سبک به ارزش ۱۱۵ هزار میلیارد ریال به ثبت رسیده است که نسبت به هفته گذشته در ۷۸ درصد در حجم معاملات و ۴۸ درصد در ارزش معاملات کاهش داشته است.

 

در هفته اخیر در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی، شرکت پتروشیمی جم حدود ۱ هزار تن معامله پلی اتیلن سنگین به ارزش معاملاتی ۴۶ هزار میلیارد ریال داشته که نسبت به هفته گذشته ۶۹ درصد در حجم معاملات کاهش و ۷۲ درصد در ارزش معاملات کاهش داشته است. این شرکت در هفته گذشته فروشی بابت پلی اتیلین سبک در بورس کالا ثبت نکرده است.

 

بنا به اعلام  بورس کالا، در این هفته حجم معاملات شرکت پتروشیمی خراسان در حدود ۱۰۳۰ تن و ارزش معاملاتی ۱۷ هزار میلیارد ریال بوده است. که نسبت به هفته گذشته ۲۴ درصد در حجم معاملات و ۲۱ درصد در  ارزش معاملات رشد داشته است. همچنین این شرکت در این هفته اقدام به فروش حجمی معادل ۱۲۰ تن کریستال ملامین با ارزش معاملاتی ۷ هزار میلیارد ریال نموده است که نسبت به هفته گذشته تغییری در حجم و ارزش معاملات خود نداشته همچنین پتروشیمی خراسان در هفته گذشته حجمی معادل ۵۳۰ تن اوره پریل به ارزش ۵٫۶ هزار میلیارد ریال به فروش رسانیده است که نسبت به هفته گذشته ۱۵ درصد در حجم معاملات و ۱۶ درصد در ارزش معاملات رشد داشته است.

این شرکت در هفته ای گذشت موفق به فروش ۳۸۰ تن آمونیاک مایع به ارزش ۴٫۴ هزار میلیارد ریال شده است. که نسبت هفته گذشته ۵۲ درصد در حجم معاملات و ۵۷ درصد در ارزش معاملات رشد داشته است.

جمع بندی و نتيجه گيری

در هفته ای که گذشت شاخص بورس اوراق بهادار  صعودی بوده و بالغ از یک درصد نسبت به انتهای هفته­ی گذشته رشد پیدا کرده است.

در این هفته، ارزش اکثر صنایع بورس و فرابورس صعودی بوده اند. در بین صنایع مختلف، ماشین­آلات و تجهیزات، صنعت محصولات غذایی و پتروشیمی بازدهی مناسبی داشته­اند.

قیمت جهانی نفت و فلزات اساسی نیز تغییر چندانی نداشته اند. تنها روی به اندازه یک درصد رشد قیمت پیدا کرد.

آنچه که در این هفته توجه بسیاری از فعالان بازار را به خود جلب کرده است، رشد بی سابقه قیمت دلار و عبور از رقم ۴,۶۰۰ تومان بوده است. اما نکته جالب توجه این است که ریاست بانک مرکزی عنوان کرد که کسانی که در حال حاضر دلار خریداری می­کنند درآینده متضرر خواهند شد. همچنین شایعه شده است که بازارساز بازار ارز برای جبران کسری بودجه دولت، باعث افزایش قیمت دلار شده است. اگر این شایعه صحیح باشد باید به‌زودی در انتظار نوسانات کاهشی در بازار ارز بود. محاسبات کلی نشان می‌دهد که از محل افزایش قیمت نفت، درآمدهای ارزی زیادی نصیب دولت می‌شود که تبدیل آنها با نرخ ارز بالاتر توان جبران کسری بودجه را دارد. بنابراین شاید با افزایش عرضه ارز توسط بانک مرکزی این انتظار وجود دارد که نرخ دلار کاهش پیدا کند و تغییر روند دلار، با توجه به افزایش عرضه ارز شرکت‌های پتروشیمی در دو ماه انتهایی سال و افزایش درآمدهای نفتی دور از ذهن نمی‌تواند باشد.

در هفته­ای که گذشت بسیاری از شرکت­ها صورت­های مالی نه ماهه خود را ارائه دادند. با توجه به اینکه دیگر الزامی برای ارائه پیش­بینی سود بر اساس عملکرد ۹ماهه برای شرکت­ها وجود دارد، باتوجه به صورت­های ۹ماهه ارائه شده این انتظار وجود دارد در برخی صنایع مانند پتروشیمی، فلزات اساسی، معادن و … شاهد رشد سودآوری و همچنین تعدیل مثبت آن­ها باشیم.

دانلود فایل گزارش

دیدگاهتان را بنویسید