گــــــزارش هفتگي منتهي به ۹ بهمن

چکيده مديريتی

با توجه به گزارش ارائه شده توسط بانک مرکزی شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در دی‏ماه به عدد ۱۱۲٫۴(تغییر سال پایه از سال ۱۳۹۰ به سال ۱۳۹۵ رسید که نسبت به ماه گذشته به اندازه ۰٫۴ درصد افزایش داشته است. در بررسي بازار بورس اوراق بهادار تهران در هفته اي که گذشت، صنعت استخراج نفت گاز جز اکتشاف با کسب ۹٫۹۴ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۵ هزار میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت چندرشته ای صنعتی با کسب ۶٫۶۶ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۲۵۷ هزار میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است. در بازار فرابورس صنعت پیمانکاری صنعتی با کسب ۱۳٫۰۲ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۵ هزار میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت قند و شکر با کسب ۶٫۶۴ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۳ هزار میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است. قيمت جهاني نفت در طول اين هفته افزایش یافت. قیمت اوره، روندی افزایشی و متانول و اتیلن روندی کاهشی داشته اند.

نرخ دلار و نرخ یورو کاهش پیدا کرده است. قیمت سکه نقدی طی هفته گذشته با کاهش ۲٫۹۷ درصدی به ۱۴,۸۵۵,۰۰۰ ریال رسید و قیمت طلای جهانی با افزایش ۱ درصد به ۱۳۴۶ دلار در هر اونس رسید.

در بورس کالا نیز حجم و ارزش معاملات مس و آلومینیوم افزایش پیدا کرده است. حجم و ارزش معاملات لوبکات سنگین افزایش و حجم و ارزش معاملات اوره و وکیوم باتوم، کاهش یافته است.

تورم مصرف کننده دی ماه

با توجه به گزارش ارائه شده توسط بانک مرکزی شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در دی‏ماه به عدد ۱۱۲٫۴(تغییر سال پایه از سال ۱۳۹۰ به سال ۱۳۹۵ رسید که نسبت به ماه گذشته به اندازه ۰٫۴ درصد افزایش داشته است. به عبارت دیگر تورم نقطه به نقطه ماهیانه دی‏ماه سال ۱۳۹۶ برابر با ۰٫۴ درصد می باشد. اما شاخص بهای کالای مصرفی نسبت به دی ماه سال گذشته به اندازه ۹٫۷% افزایش پیدا کرده است که این عدد نسبت به آذر ماه به اندازه ۰٫۳درصد کاهش داشته است.  اما نرخ تورم کل در دی ماه بدون تغییر به اندازه ۱۰درصد باقی ماند.

نمودار زیر روند تورم را از فروردین ۱۳۹۵ نشان می‏دهد.

همانطور که در نمودار فوق مشخص است، تورم نقطه به نقطه سالیانه و تورم کل با توجه به فاصله ای که در ماه های گذشته داشته اند در آذر ماه با یکدیگر تلاقی پیدا کردند. اما بر خلاف انتظارات تورم نقطه به نقطه سالیانه در دی ماه نه تنها افزایش پیدا نکرده بلکه به اندازه ۰٫۳ درصد نسبت به ماه گذشته کاهش پیدا کرده است. این در حالی است که با توجه به رشد نرخ دلار و همچنین نزدیک شدن به انتهای سال و افزایش خرید کالاهای مصرفی برای سال جدید، انتظار افزایش تورم وجود داشت.

همانطور که در بالا ذکر شد شاخص قیمت بهای مصرف کننده در دی ماه نسبت به ماه گذشته به اندازه ۰٫۴ درصد رشد پیدا کرده است. با توجه به گزارش ارائه شده توسط بانک مرکزی، میانگین قیمت (شاخص) گروه خوراکی ها و آشامیدنی ها در دی ماه به اندازه ۰٫۴ درصد افزایش پیدا کرده است. مسکن نیز به اندازه ۰٫۳درصد افزایش قیمت داشته است. اما بیشترین رشد قیمت در بین گروه های مصرفی متعلق به گروه تفریح و امور فرهنگی به اندازه ۱٫۲ درصد می باشد.

 

بررسی اوراق بدهی

 

در جدول زیر اسناد خزانه اسلامی معامله شده در بازار مورد بررسی قرار گرفته است.

نمودار فوق نشان دهنده ی بازدهی اوراق بدهی با افزایش روزهای باقیمانده تا سررسید آن ها است.

جدول زیر نشان دهنده قیمت و بازدهی انواع اوراق مشارکت و اجاره معامله شده در بازار می باشد.

همانطور که در جدول فوق مشخص است، قم۹۷۱ بهترین بازدهی تا سررسید را عاید خریداران خود می کند.

بازار سرمايه

پی به ای صنایع در دو تاریخ ۱ و ۸ بهمن

جدول زیر، پی به ای ۱۸ صنعت مهم بازار را در دو تاریخ ۱ و ۸ بهمن به نمایش می گذارد. میانگین پی به ای این صنایع در تاریخ ۱ بهمن، ۱۰٫۲۴ بود که این رقم در تاریخ ۸ بهمن به ۱۰٫۲۵ رسید. صنایع خودرو و قطعات با پی به ای ۳۴٫۸۸، حمل و نقل انبارداری و ارتباطات  با پی به ای ۲۱٫۷۲ و فنی و مهندسی با پی به ای ۱۴٫۲، به ترتیب بیشترین میزان شاخص پی به ای را به خود اختصاص داده اند.

بررسی ارزش و بازدهی صنایع در بورس – ۱ تا ۸ بهمن

بررسی عملکرد ۳۰ صنعت مهم بازار بورس در هفته منتهی به ۸ بهمن ماه نشان می دهد که صنعت استخراج نفت گاز جز اکتشاف با کسب ۹٫۹۴ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۵ هزار میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت چندرشته ای صنعتی با کسب ۶٫۶۶ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۲۵۷ هزار میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است. صنعت محصولات کاغذی نیز با کسب ۴٫۹۸ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۲ هزار میلیارد ریال ارتقا داده و جایگاه سوم صنایع پربازده را به خود اختصاص داده است. در مقابل، صنعت بیمه و بازنشستگی با ۳٫۷۴- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۲۲ هزار میلیارد ریال کاهش داده و کم بازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت غذایی بجز قند وشکر با اکتساب ۳٫۲۸- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۳۹ هزار میلیارد ریال تقلیل داده و در جایگاه دوم صنایع کم بازده قرار گرفته است. صنعت حمل و نقل انبارداری و ارتباطات  نیز با کسب ۱٫۴۴- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۶۶ هزار میلیارد ریال رسانده و سومین صنعت کم بازده هفته به شمار می رود. صنعت شیمیایی که بیشترین ارزش بازار را در اختیار دارد، با کسب ۳٫۱۴ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۸۷۳ هزار میلیارد ریال رسانده است. بیشترین افزایش نرخ بازدهی مربوط به صنعت استخراج نفت گاز جز اکتشاف و بیشترین کاهش مربوط به صنعت غذایی بجز قند وشکر می باشد.

بررسی ارزش و بازدهی صنایع در فرابورس – ۱ تا ۸ بهمن

بررسی عملکرد ۲۹ صنعت مهم بازار فرابورس در هفته منتهی به ۸ بهمن ماه نشان می دهد که صنعت پیمانکاری صنعتی با کسب ۱۳٫۰۲ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۵ هزار میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت قند و شکر با کسب ۶٫۶۴ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۳ هزار میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است. صنعت اطلاعات و ارتباطات نیز با کسب ۵٫۲۳ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۵ هزار میلیارد ریال ارتقا داده و جایگاه سوم صنایع پربازده را به خود اختصاص داده است. در مقابل، صنعت فنی و مهندسی با ۳٫۸۸- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۵۹۲ میلیارد ریال کاهش داده و کم بازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت عرضه برق،گاز،بخار و آب گرم با اکتساب ۳٫۳۱- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۴۰ هزار میلیارد ریال تقلیل داده و در جایگاه دوم صنایع کم بازده قرار گرفته است. صنعت دستگاههای برقی نیز با کسب ۱٫۷۳- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۶۳۸ میلیارد ریال رسانده و سومین صنعت کم بازده هفته به شمار می رود. صنعت شیمیایی که بیشترین ارزش بازار را در اختیار دارد، با کسب ۰٫۳۵- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۳۴۷ هزار میلیارد ریال رسانده است. بیشترین افزایش نرخ بازدهی مربوط به صنعت اطلاعات و ارتباطات و بیشترین کاهش مربوط به صنعت فنی و مهندسی می باشد.

بررسی­ جهانی­فلزات­ ­و محصولات  پتروشيمی

بازارهای موازی

ارز

قیمت دلار در هفته گذشته با کاهش ۰٫۲۴ درصد  به ۴۵۶۸ تومان رسید. همچنین قیمت دلار مبادله ای ۳۶,۹۰۵   ریال می باشد.

 

قیمت یورو  در هفته گذشته با  ۱٫۸ درصد کاهش به  ۵۷۱۳تومان رسید

قیمت یوان در هفته گذشته با افزایش ۰٫۵۴ درصدی به قیمت ۷۵۱ تومان رسید.

سکه نقدی و طلای جهانی

قیمت سکه نقدی در هفته گذشته با کاهش ۲٫۹۷ درصدی  به ۱۴۸۵۵۰۰۰ریال رسید و همچنین طلای جهانی با افزایش ۱ درصد به ۱۳۴۶٫۵۹ دلار در هر اونس رسید

سکه آتی

قیمت تسویه سکه تحویل اسفند ماه ۹۶ با افزایش ۲٫۶۹۷ درصدی همراه بود .

بورس کالا

گزارش هفتگی بورس کالا منتهی به ۷ بهمن ماه

فعالیت بورس کالا ایران در زمینه های فلزات و مواد معدنی( کانی های فلزی) و فرآورده های نفتی و پتروشیمی در هفته پیش  مورد بررسی قرارگرفته و بشرح زیر بیان می شود:

فلزات و مواد معدنی

فولاد                                 

شرکت فولاد مبارکه اصفهان

بنا به اعلام  بورس کالا، در این هفته حجم معاملات شرکت فولاد مبارکه اصفهان در بورس کالا حدود ۸۳ هزار تن و ارزش معاملات انجام شده نیز تقریبا برابر با  ۱۸۳۱هزار میلیارد ریال بوده است که در حجم معاملات ۵۷ درصد و ارزش معاملات ۶۴ درصد نسبت به هفته قبل کاهش داشته است. شرکت مذکور در هفته ای که گذشت ۲۲٫۹ هزار تن ورق گرم C به ارزش معاملاتی ۵۴۰ هزار میلیارد ریال  با قیمت میانگین ۲۳۵۰۰ هزار ریال بر تن که حجم معاملات نسبت به هفته گذشته در حجم و ارزش معاملات با رشد ۲ درصدی همراه بوده است. همچنین این شرکت ۱۶٫۹ هزارتن ورق گرم B به ارزش معاملاتی ۴۱۳ هزار میلیارد ریال به قیمت میانگین ۲۴۴۸۷ هزار ریال بر تن فروش رسانده است که حجم و ارزش معاملاتی آن نسبت به هفته گذشته با کاهش ۸۴ درصدی همراه بوده است.

در هفته گذشته موفق به فروش۳٫۶ هزار تن ورق سرد B به ارزش ۱۰۰٫۹ هزار میلیارد ریال شده است که نسبت به هفته گذشته درصد در حجم معاملات و ارزش معاملات ۹۲ درصد کاهش داشته است.

این شرکت در هفته گذشته ۴ هزارتن تختال به ارزش ۷۷۶ هزارمیلیارد ریال به فروش رسانده است.

این شرکت در هفته گذشته هیچ فروشی بابت ورق قلع اندود و گالوانیزه در بورس کالا به ثبت نرسانده است.

 

شرکت فولاد خوزستان

 

شرکت فولاد خوزستان در هفته ای که گذشت تنها موفق به فروش ۱۰ هزارتن شمش بلوم به ارزش ۱۹۸ هزارمیلیارد ریال شده است.

شرکت ذوب آهن

این شرکت در هفته گذشته هیچ فروشی را در بورس کالا به ثبت نرسانده است.

مس

بنا به اعلام  بورس کالا، در این هفته شرکت صنایع ملی مس ایران موفق به فروش حجمی معادل ۴هزار تن مس کم عیار به ارزش ۲٫۵ هزار میلیارد ریال شده است که نسبت به هفته گذشته ۱۰۰ درصد درحجم معاملات و  ۱۵۰ درصد در ارزش معاملات افزایش داشته است. همچنین این شرکت موفق به فروش ۱هزار تن مس کم عیار ۵% به ارزش ۶٫۸ هزارمیلیارد ریال در هفته ی گذشته شده است.

این شرکت در هفته ای که گذشته موفق به فروش ۳۴۰ تن مس مفتول به ارزش ۱۰۹ هزار میلیارد ریال شده است که نسبت به هفته گذشته ۵٫۵ درصد در حجم معاملات و ۳٫۵ درصد در ارزش معاملات  کاهش داشته است.

همچنین این شرکت حجمی معادل ۳هزار  تن  مس کاتد به ارزش ۹۴۱  هزارمیلیارد ریال  به فروش رسانده است که نسبت به هفته گذشته ۱ درصد در حجم و ارزش معاملات  افزایش داشته است .

آلومينيوم

بنا به اعلام  بورس کالا، این هفته شرکت آلومنیوم ایران موفق به فروش ۲٫۸ هزار تن شمش آلومینیوم به ارزش ۳۰۴ هزار میلیارد ریال شده است که نسبت به هفته گذشته  ۵۵ درصد درحجم معاملات و ۶۱درصد در ارزش معاملات رشد داشته است.

همچنین این شرکت موفق به فروش ۵۲۰ تن بیلت آلومنیوم به ارزش ۵۸ هزار میلیارد ریال شده است که نسبت به هفته گذشته در حجم و ارزش معاملات خود رشد چشمگیری داشته است.

گروه فرآورده های نفتی و پتروشيمی

بنا به اعلام بورس کالای ایران، وکیوم باتوم معامله شده طی هفته گذشته توسط شرکت های پالایشی به میزان ۶۶ هزار تن با ارزش معاملاتی تقریبا ۷۶۶ هزارمیلیارد ریال در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران عرضه و معامله شد که ۱۵ درصد در حجم معاملات و ۹ درصد در ارزش معاملات نسبت به هفته گذشته کاهش داشته است. بیشترین وکیوم باتوم را در هفته گذشته شرکت پالایش نفت بندرعباس بوده است  به میزان ۴۱ هزار تن به قیمت میانگین ۱۱۸۱۱هزار ریال بر تن و ارزش ۴۸۷ هزار میلیارد ریال عرضه نموده است.

 

تالار مذکور همچنین در این هفته ۱۴ هزار تن لوب کات سنگین به ارزش فروش تقریبی ۲۱۱ هزار میلیارد ریال را مورد معامله قرار داده است که نسبت به هفته ماقبل ۶ درصد در ارزش معاملات رشد داشته است. قیمت میانگین لوب کات سنگین معامله شده به ازای هر تن ۱۵۵۶۲هزار ریال بر تن می باشد. طی هفته جاری ۵ هزار تن لوب کات سبک به ارزش ۷۷ هزار میلیارد ریال به ثبت رسیده است که نسبت به هفته گذشته در ۳۷ درصد در حجم معاملات و ۳۳ درصد در ارزش معاملات کاهش داشته است.

 

در هفته اخیر در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی، شرکت پتروشیمی جم حدود ۲ هزار تن معامله پلی اتیلن سنگین به ارزش معاملاتی ۹۹ هزار میلیارد ریال داشته که نسبت به هفته گذشته ۶۹ درصد در حجم معاملات کاهش و ۷۲ درصد در ارزش معاملات کاهش داشته است. این شرکت در هفته گذشته فروشی بابت پلی اتیلین سبک در بورس کالا ثبت نکرده است.

بنا به اعلام  بورس کالا، در این هفته حجم معاملات شرکت پتروشیمی خراسان در حدود ۶۸۰ تن و ارزش معاملاتی ۱۲ هزار میلیارد ریال بوده است. که نسبت به هفته گذشته ۳۳ درصد در حجم معاملات و ۲۹ درصد در  ارزش معاملات کاهش داشته است.

همچنین این شرکت در این هفته اقدام به فروش حجمی معادل ۱۰۰ تن کریستال ملامین با ارزش معاملاتی ۵٫۹ هزار میلیارد ریال نموده است که نسبت به هفته گذشته ۱۶ درصد در حجم و ارزش معاملات خود کاهش داشته است همچنین پتروشیمی خراسان در هفته گذشته حجمی معادل ۴۸۰ تن اوره پریل به ارزش ۵ هزار میلیارد ریال به فروش رسانیده است که نسبت به هفته گذشته ۹ درصد در حجم معاملات و ۱۰ درصد در ارزش معاملات کاهش داشته است.

این شرکت در هفته ای گذشت موفق به فروش ۱۰۰ تن آمونیاک مایع به ارزش ۱٫۲ هزار میلیارد ریال شده است. که نسبت هفته گذشته ۷۳ درصد در حجم معاملات و ۷۲ درصد در ارزش معاملات کاهش داشته است.

 

جمع بندی و نتيجه گيری

در هفته ای که گذشت شاخص بورس اوراق بهادار  با وجود نوساناتی که در اواسط هفته داشت، در انتهای هفته نسبت به انتهای هفته­ی گذشته بالغ بر یک درصد رشد پیدا کرده است. لازم به توضیح است که شاخص بورس اوراق بهادار تهران به مرز ۱۰۰ هزار واحد نزدیک شده است که تاثیر روانی خاصی بر اقتصاد کشور خواهد داشت.

در این هفته، ارزش اکثر صنایع بورس و فرابورس صعودی بوده اند. در بین صنایع مختلف، استخراج نفت، چند رشته­ای صنعتی و محصولات کاغذی که صنایع کوچک بازار را تشکیل می­دهند، بازدهی مناسبی را کسب کرده­اند.

قیمت جهانی نفت در این هفته افزایش پیدا کرده و رشد تقریبا ۵ درصدی را داشته است به طوری­که قیمت نفت اوپک به مرز ۷۰ دلار به ازای هر بشکه نزدیک می­شود.  دلیلی اصلی این افزایش کاهش ذخایر نفتی امریکا و اعلام عربستان سعودی مبنی بر ادامه همکاری تولیدکنندگان جهت کاهش تولیدات نفتی تا پس از سال ۲۰۱۸، می­باشد.

قیمت جهانی فلزات اساسی نیز تغییر چندانی نداشته اند. تنها روی به اندازه ۲ درصد رشد پیدا کرده و به قیمتی بالاتر از ۳۵۰۰ دلار به ازای هر تن رسیده است.

ارزش معاملات در این هفته نسبت به هفته­های گذشته کاهش پیدا کرده و تنها صنایع با ارزش پایین جابجایی قابل توجهی داشتند. رشد قیمت نفت نیز بر سهام شرکت­هایی که با قیمت جهانی نفت رابطه­ی مستقیم دارند تاثیر گذار بود. اما در کل تغییرات بنیادی قابل توجهی که نشان از رشد بیشتر بازار باشد وجود ندارد. برخی از سهام بازار به دلیل رشد قیمت کامودیتی­ها تعدیل مثبت و در نتیجه افزایش قیمت داشته اند؛ اما باید خاطر نشان کرد که این امکان وجود دارد که قیمت­های جهانی ممکن است دوباره به کانال نزولی خود بازگردند.

ذکر این نکته ضروری است که در گزارش­های تفسیری مدیریتی ارائه شده توسط شرکت­ها تناقض­های زیادی وجود داشته و باید منتظر ماند تا این گزارش­ها، به مرور به الگوی استاندارد مورد نظر دست یابند.

دانلود فایل گزارش

دیدگاهتان را بنویسید