گزارش هفتگي منتهي ۱۶ بهمن

چکيده مديريتی

به گزارش بانک مرکزی شاخص بهای تولید کننده در دی ماه ۱۳۹۵ افزایش پیدا کرده و به ۲۵۸٫۸ واحد رسیده است. این شاخص نسبت به ماه گذشته به اندازه ۱٫۱درصد و نسبت به سال گذشته به اندازه ۱۰٫۹ درصد افزایش پیدا کرده است. در بررسي بازار بورس اوراق بهادار تهران در هفته اي که گذشت، صنعت ماشین آلات و تجهیزات با کسب ۳٫۰۹ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۹ هزار میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت رایانه با کسب ۱٫۷۵ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۴۱ هزار میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است. در بازار فرابورس صنعت پیمانکاری صنعتی با کسب ۱۳٫۹۶ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۸ هزار میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت استخراج کانه های فلزی با کسب ۸٫۵۸ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۹۱۹ میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است. قيمت جهاني نفت در طول اين هفته افزایش یافت. قیمت اوره، متانول و اتیلن روندی کاهشی داشته اند.

نرخ دلار و نرخ یورو افزایش پیدا کرده است. قیمت سکه نقدی طی هفته گذشته با افزایش ۲٫۸۸ درصدی به ۱۵,۱۹۵,۰۰۰ ریال رسید و قیمت طلای جهانی با کاهش ۰٫۹۷ درصد به ۱۳۲۸ دلار در هر اونس رسید.

در بورس کالا نیز حجم و ارزش معاملات فولاد افزایش و حجم و ارزش معاملات مس و آلومینیوم کاهش پیدا کرده است. حجم و ارزش معاملات لوبکات سنگین و پلی اتیلن سنگین کاهش و حجم و ارزش معاملات وکیوم باتوم، افزایش یافته است.

تورم تولیدکننده دی ماه

تورم تولید کننده میزان تغییر شاخص بهای تولید کننده را تعیین می کند. این شاخص مانند شاخص بهای مصرف کننده میانگین قیمت ها را نشان می دهد با این تفاوت که سبد این شاخص تنها مربوط به هزینه‌های تولید توسط کارخانجات است.  به گزارش بانک مرکزی شاخص بهای تولید کننده در دی ماه ۱۳۹۵ افزایش پیدا کرده و به ۲۵۸٫۸ واحد رسیده است. این شاخص نسبت به ماه گذشته به اندازه ۱٫۱درصد و نسبت به سال گذشته به اندازه ۱۰٫۹ درصد افزایش پیدا کرده است. به عبارت دیگر، تورم تولیدکننده نقطه به نقطه سالیانه در دی ماه برابر با ۱۰٫۹ درصد می باشد که نسبت به آذر ماه به اندازه ۰٫۲ واحد افزایش پیدا کرده است.

اما تورم تولید کننده کل در دی ماه سال ۱۳۹۵ با ۰٫۲ واحد افزایش نسبت به آذر ماه به عدد ۹٫۹% رسیده است. تورم تولید کننده از اسفند سال ۱۳۹۴، رقم بی سابقه پایین تر از ۵ درصد را به بدست آورده و با ادامه روند نزولی تا دی ماه ۱۳۹۵ به ۳٫۲ درصد رسید. اما با تغییر روند نزولی به صعودی در حال افزایش بوده و در اسفند ماه سال ۱۳۹۵ مرز ۵درصد را رد کرد.

نمودار زیر روند تورم سالیانه و کل تولید کننده را از فروردین ۱۳۹۵ نشان می دهد.

همانطور که درنمودار فوق مشخص است، از تیر ماه سال جاری فاصله تورم تولیدکننده نقطه به نقطه سالیانه با تورم تولیدکننده کل در هر ماه در حال افزایش بوده است؛ اما همانطور که پیش¬بینی شده بود، در آذرماه این فاصله کاهش پیدا کرده و در دی ماه نیز تغییری نداشته است. لازم به توضیح است که رشد نرخ دلار در ماه-های اخیر نیز تاثیر خود را بر تورم تولیدکننده گذاشته است. بنابراین آنچه که مشخص است این است که تورم تولیدکننده در ماه¬های آینده با رشد همراه است تا فاصله خود را با تورم نقطه به نقطه سالیانه به حداقل برساند. انتظار می¬رود که تا انتهای سال تورم تولیدکننده در بازه¬ی ۱۰ تا ۱۱ درصد تثبیت گردد.

در بین گروه¬های مختلف تولیدی در کشور، در ماه دی بیشترین رشد قیمت مربوط به گروه ساخت بوده که در طول این ماه به طور میانگین به اندازه ۲٫۳ درصد افزایش یافته است. این گروه در ماه گذشته نیز به اندازه ۲٫۲ درصد رشد قیمت داشته است. لازم به توضیح است که در گروه¬های کشاورزی و حمل و نقل کاهش قیمت اتفاق افتاده است.

 

بررسی اوراق بدهی

در جدول زیر اسناد خزانه اسلامی معامله شده در بازار مورد بررسی قرار گرفته است.

نمودار فوق نشان دهنده ی بازدهی اوراق بدهی با افزایش روزهای باقیمانده تا سررسید آن ها است.

جدول زیر نشان دهنده قیمت و بازدهی انواع اوراق مشارکت و اجاره معامله شده در بازار می باشد.

همانطور که در جدول فوق مشخص است، قم۹۷۱ بهترین بازدهی تا سررسید را عاید خریداران خود می کند.

بازار سرمايه

پی به ای صنایع در دو تاریخ ۸ و ۱۵ بهمن

جدول زیر، پی به ای ۱۷ صنعت مهم بازار را در دو تاریخ ۸ و ۱۵ بهمن به نمایش می گذارد. میانگین پی به ای این صنایع در تاریخ ۸ بهمن، ۱۰٫۲۵ بود که این رقم در تاریخ ۱۵ بهمن به ۹٫۹۲ رسید. صنایع خودرو و قطعات با پی به ای ۳۳٫۹۵، حمل و نقل انبارداری و ارتباطات  با پی به ای ۲۰٫۹۲ و فنی و مهندسی با پی به ای ۱۴٫۱۹، به ترتیب بیشترین میزان شاخص پی به ای را به خود اختصاص داده اند.

+

بررسی ارزش و بازدهی صنایع در بورس – ۸ تا ۱۵ بهمن

بررسی عملکرد ۳۰ صنعت مهم بازار بورس در هفته منتهی به ۱۵ بهمن ماه نشان می دهد که صنعت ماشین آلات و تجهیزات با کسب ۳٫۰۹ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۹ هزار میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت رایانه با کسب ۱٫۷۵ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۴۱ هزار میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است. صنعت کانی غیر فلزی نیز با کسب ۰٫۷ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۲ هزار میلیارد ریال ارتقا داده و جایگاه سوم صنایع پربازده را به خود اختصاص داده است. در مقابل، صنعت استخراج نفت گاز جز اکتشاف با ۸٫۸- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۵ هزار میلیارد ریال کاهش داده و کم بازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت واسطه گریهای مالی و پولی با اکتساب ۳٫۱۲- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۸ هزار میلیارد ریال تقلیل داده و در جایگاه دوم صنایع کم بازده قرار گرفته است. صنعت خودرو و قطعات نیز با کسب ۲٫۷۱- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۴۸ هزار میلیارد ریال رسانده و سومین صنعت کم بازده هفته به شمار می رود. صنعت شیمیایی که بیشترین ارزش بازار را در اختیار دارد، با کسب ۲٫۳۵- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۸۵۲ هزار میلیارد ریال رسانده است. بیشترین افزایش نرخ بازدهی مربوط به صنعت غذایی بجز قند وشکر و بیشترین کاهش مربوط به صنعت استخراج نفت گاز جز اکتشاف می باشد.

بررسی ارزش و بازدهی صنایع در فرابورس – ۸ تا ۱۵ بهمن

بررسی عملکرد ۲۹ صنعت مهم بازار فرابورس در هفته منتهی به ۱۵ بهمن ماه نشان می دهد که صنعت پیمانکاری صنعتی با کسب ۱۳٫۹۶ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۸ هزار میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت استخراج کانه های فلزی با کسب ۸٫۵۸ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۹۱۹ میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است. صنعت دستگاههای برقی نیز با کسب ۵ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۶۷۰ میلیارد ریال ارتقا داده و جایگاه سوم صنایع پربازده را به خود اختصاص داده است. در مقابل، صنعت قند و شکر با ۴٫۷۸- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۳ هزار میلیارد ریال کاهش داده و کم بازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت کاشی و سرامیک با اکتساب ۴٫۵۸- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۴۵۸ میلیارد ریال تقلیل داده و در جایگاه دوم صنایع کم بازده قرار گرفته است. صنعت وسایل ارتباطی نیز با کسب ۳٫۳۲- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱ هزار میلیارد ریال رسانده و سومین صنعت کم بازده هفته به شمار می رود. صنعت شیمیایی که بیشترین ارزش بازار را در اختیار دارد، با کسب ۰٫۹۳- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۳۴۴ هزار میلیارد ریال رسانده است. بیشترین افزایش نرخ بازدهی مربوط به صنعت دستگاههای برقی و بیشترین کاهش مربوط به صنعت قند و شکر می باشد.

بررسی جهانی فلزات و محصولات پتروشيمی

بازارهای موازی

ارز

قیمت دلار در هفته گذشته با افزایش ۴٫۲۶ درصد  به ۴۷۴۴ تومان رسید. همچنین قیمت دلار مبادله ای ۳۶,۹۴۸   ریال می باشد.

قیمت یورو در هفته گذشته با ۴٫۶۹ درصد افزایش به  ۶۰۲۸ تومان رسید.

قیمت یوان در هفته گذشته با افزایش ۴٫۰۷  درصدی به قیمت ۷۹۳ تومان رسید

سکه نقدی و طلای جهانی

قیمت سکه نقدی در هفته گذشته با افزایش ۲٫۸۸ درصدی  به ۱۵٫۱۹۵٫۰۰۰ریال رسید و همچنین طلای جهانی با کاهش۰٫۹۷ درصد به ۱۳۲۸٫۵۱ دلار در هر اونس رسید.

سکه آتی

قیمت تسویه سکه تحویل اسفند ماه ۹۶ با افزایش ۲٫۰۸ درصدی همراه بود.

بورس کالا

گزارش هفتگی بورس کالا منتهی به ۱۴ بهمن ماه

فعالیت بورس کالا ایران در زمینه های فلزات و مواد معدنی( کانی های فلزی) و فرآورده های نفتی و پتروشیمی در هفته پیش  مورد بررسی قرارگرفته و بشرح زیر بیان می شود:

فلزات و مواد معدنی

فولاد                                 

شرکت فولاد مبارکه اصفهان

بنا به اعلام  بورس کالا، در این هفته حجم معاملات شرکت فولاد مبارکه اصفهان در بورس کالا حدود ۱۶۸ هزار تن و ارزش معاملات انجام شده نیز تقریبا برابر با  ۴۱۹۹هزار میلیارد ریال بوده است که در حجم معاملات ۱۰۲ درصد و ارزش معاملات ۱۲۵درصد نسبت به هفته قبل رشد داشته است. شرکت مذکور در هفته ای که گذشت ۴۳ هزار تن ورق گرم C به ارزش معاملاتی ۱۰۳۳ هزار میلیارد ریال  با قیمت میانگین ۲۳۵۰۰ هزار ریال بر تن که حجم معاملات نسبت به هفته گذشته ۷۸درصد در حجم و۹۱ درصد در ارزش معاملات رشدداشته است. همچنین این شرکت ۱۰۶ هزارتن ورق گرم B به ارزش معاملاتی ۲۶۴۵ هزار میلیارد ریال به قیمت میانگین ۲۴۸۷۶ هزار ریال بر تن فروش رسانده است که حجم و ارزش معاملاتی آن نسبت به هفته گذشته رشد فوق العاده ای همراه بوده است.

در هفته گذشته موفق به فروش۱۳ هزار تن ورق سرد B به ارزش ۳۸۴ هزار میلیارد ریال شده است که نسبت به هفته گذشته در حجم معاملات و ارزش معاملات خود رشد چشمگیری داشته است.

همچنین این شرکت در هفته گذشته موفق به فروش ۴۰۰ تن ورق قلع اندود به ارزش ۱۵ هزاز میلیارد ریال به فروش رسانده است

شرکت مذکور درهفته گذشته ۳٫۵ تن ورق گالوانیزه به ارزش ۱۲۰ هزار میلیارد به فروش رسانده است. این شرکت در هفته گذشته فروشی بابت تختال در بورس کالا به ثبت نرسانده است.

 

 

شرکت فولاد خوزستان

شرکت فولاد خوزستان در هفته ای که گذشت تنها موفق به فروش ۲۰ هزارتن تختال به ارزش ۳۹۶ هزارمیلیارد ریال شده است.

شرکت ذوب آهن

این شرکت در هفته گذشته هیچ فروشی را در بورس کالا به ثبت نرسانده است.

مس

بنا به اعلام  بورس کالا، در این هفته شرکت صنایع ملی مس ایران موفق به فروش حجمی معادل ۵۰۰ تن مس کم عیار به ارزش ۲۸۳ میلیارد ریال شده است که نسبت به هفته گذشته در حجم و ارزش معاملات کاهش چشمگیری داشته است. این شرکت در هفته ای که گذشته موفق به فروش ۲۰ تن مس مفتول به ارزش ۶ هزار میلیارد ریال شده است که نسبت به هفته گذشته کاهش شدیدی در حجم و ارزش معاملات  خود داشته است. همچنین این شرکت حجمی معادل ۲٫۴ هزار  تن  مس کاتد به ارزش ۸۰۷  هزارمیلیارد ریال  به فروش رسانده است که نسبت به هفته گذشته ۲۵ درصد در حجم و ۱۴ درصد در ارزش معاملات کاهش داشته است.

آلومينيوم

بنا به اعلام  بورس کالا، این هفته شرکت آلومنیوم ایران موفق به فروش ۱٫۶ هزار تن شمش آلومینیوم به ارزش ۱۸۴ هزار میلیارد ریال شده است که نسبت به هفته گذشته ۴۲ درصد درحجم معاملات و ۳۹  درصد در ارزش معاملات کاهش داشته است.

همچنین این شرکت موفق به فروش ۶۰  تن بیلت آلومنیوم به ارزش ۷ هزار میلیارد ریال شده است که نسبت به هفته گذشته در حجم و ارزش معاملات خود کاهش چشمگیری داشته است.

گروه فرآورده های نفتی و پتروشيمی

بنا به اعلام بورس کالای ایران، وکیوم باتوم معامله شده طی هفته گذشته توسط شرکت های پالایشی به میزان ۶۶ هزار تن با ارزش معاملاتی تقریبا ۷۶۶ هزارمیلیارد ریال در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران عرضه و معامله شد که ۹ درصد در حجم معاملات و ۶ درصد در ارزش معاملات نسبت به هفته گذشته افزایش داشته است. بیشترین وکیوم باتوم را در هفته گذشته شرکت پالایش نفت بندرعباس بوده است  به میزان ۴۵ هزار تن به قیمت میانگین ۱۱۳۹۴ هزار ریال بر تن و ارزش ۵۱۲ هزار میلیارد ریال عرضه نموده است.

 

تالار مذکور همچنین در این هفته ۱۰ هزار تن لوب کات سنگین به ارزش فروش تقریبی ۱۵۱ هزار میلیارد ریال را مورد معامله قرار داده است که نسبت به هفته ماقبل ۲۸ درصد در حجم و ارزش معاملات کاهش داشته است. قیمت میانگین لوب کات سنگین معامله شده به ازای هر تن ۱۵۱۶۶هزار ریال بر تن می باشد. طی هفته جاری ۳ هزار تن لوب کات سبک به ارزش ۴۵ هزار میلیارد ریال به ثبت رسیده است که نسبت به هفته گذشته ۴۰ درصد در حجم معاملات و ۴۱ درصد در ارزش معاملات کاهش داشته است.

 

در هفته اخیر در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی، شرکت پتروشیمی جم حدود ۱٫۵ هزار تن معامله پلی اتیلن سنگین به ارزش معاملاتی ۷۴ هزار میلیارد ریال داشته که نسبت به هفته گذشته ۲۵ درصد در حجم معاملات کاهش و ۷۲ در ارزش معاملات کاهش داشته است. این شرکت در هفته گذشته فروشی بابت پلی اتیلین سبک در بورس کالا ثبت نکرده است.

بنا به اعلام  بورس کالا، در این هفته شرکت پتروشیمی خراسان تنها موفق به فروش ۱۹۵ تن آمونیاک به ارزش ۱٫۲ هزار میلیارد ریال شده است.

 

جمع بندی و نتيجه گيری

در هفته ای که گذشت شاخص بورس اوراق بهادار  روند کاملا نزولی داشته است؛ با وجود اینکه در انتهای هفته­ی گذشته بسیاری از فعالان بازار انتظار ۶ رقمی شدن شاخص را داشتند، شاخص به پایین تر از ۹۸ هزار واحد کاهش پیدا کرد.

در این هفته، ارزش اکثر صنایع بورس و فرابورس کاهش پیدا کرده و در بین صنایع مختلف، تنها برخی صنایع کوچک مانند ماشین آلات و تجهیزات بازدهی تقریبا مناسبی داشته اند.

قیمت جهانی نفت تقریبا به اندازه ۱٫۵ درصد کاهش پیدا کرده است.   دلیلی اصلی این کاهش، افزایش ذخایر نفتی امریکا بوده است.

قیمت جهانی فلزات اساسی نیز تغییر چندانی نداشته اند. تنها روی به اندازه ۱٫۲ درصد رشد پیدا کرده و به قیمتی بالاتر از ۳۵۵۰ دلار به ازای هر تن رسیده است.

ارزش معاملات در این هفته نسبت به هفته­های گذشته کاهش پیدا کرده و تنها صنایع با ارزش پایین جابجایی قابل توجهی داشتند.

پایین آمدن سود بانکی بیشتر از آن­که تصور می­شد بر دیگر بازارها تاثیرگذار بوده است،؛ به طوری­که قیمت دلار در این هفته  مرز ۴۸۰۰ تومان را نیز رد کرد. با توجه به صحبت­های ماه گذشته ریاست بانک مرکزی مبنی بر عدم ثبات در نرخ بالای ارز، انتظار افزایش عرضه ارز از طرف بزرگترین عرضه کننده ارز کشور می­رفت اما با صعود بی­محابانه قیمت دلار در هفته­های اخیر، شایعات حاکی از تغییر سیاست­های پولی ایران می­باشد.

در هفته­ای که گذشت، اخبار خاصی از شرکت­ها استخراج نشده است. تنها خبر مهم بازار این است که تصمیمات اقتصادی بر آن است که وارادات شکر در سال ۱۳۹۷ ممنوع شود. این خبر می­تواند بر سهام شرکت­های قندی تاثیرگذار باشد. همچنین لازم به توضیح است که با کاهش قیمت سهام بسیاری از شرکت­ها، فرصت خرید آن برای سرمایه­گذاران جذاب خواهد شد.

دانلود فایل گزارش

دیدگاهتان را بنویسید