تحلیل بنیادی پتروشیمی جم

صنعت پتروشیمی

صنعت پتروشیمی پس از نفت بالاترین سهم از تجارت دنیا را به خود اختصاص داده است. ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی و شیمیایی در دنیا حدود ۱۶۹۸ میلیون تن می باشد. قاره آسیا ۵۳ درصد از کل تولیدات پتروشیمی جهان را به خود اختصاص داده است. ظرفیت اسمی تولید محصولات پتروشیمی ایران ۵۶ میلیون تن است. مجموع تولیدات پتروشیمی ایران حدود ۲٫۵ درصد کل تولیدات جهان می باشد. در حال حاضر اتیلن و پروپیلن پر مصرف ترین محصولات پتروشیمی هستند.

شرکتهای پتروشیمی اساس فرآورده تولیدی به صورت زیر دسته بندی می شوند:

دسته اول) تولید کنندگان محصولات الفینی که شامل الفین، پروپیلن و بوتادین می شود. اتیلن و پروپیلن از اصلی ترین مواد اولیه برای تولید مواد شیمیایی صنعتی و پلاستیک می باشند. بوتادین عمدتا برای ساخت کائوچوی مصنوعی کاربرد دارد.

دسته دوم) تولیدکنندگان محصولات آروماتیک شامل بنزن، تولوئن، و زایلن ها. بنزن یک ماده خام برای رنگ و شوینده های مصنوعی است. از زایلن نیز برای تولید الیافت مصنوعی و ساخت پلاستیک استفاده می شود.

دسته سوم) تولیدکنندگانی که از گاز طبیعی برای تولید محصولاتی نظیر آمونیاک و متانول استفاده می کنند. از آمونیاک برای تولید اوره استفاده می شود.

الفین و پلی الفین

الفین ها نمونه ای از ترکیبات هیدروکربنی اشباع نشده می باشند که در ساختمان آنها حداقل یک پیوند دوگانه یافت می شود و به همین علت تمایل زیادی به واکنش داشته و در صنعت پتروشیمی کاربردهای زیادی دارند. الفین ها شامل ترکیبات دو(اتیلن)، سه (پروپیلن) و چهار(بوتادین و بوتیلن) کربنه می باشند. پرمصرف ترین ماده پایه صنعت پتروشیمی در دنیا اتیلن می باشد که به عنوان سبک ترین الفین محسوب می شود.

اتیلن و پروپیلن دو الفین بزرگ و مهم هستند و خوراک الفین ها می تواند اتان، پروپان، نفتا، گاز طبیعی و نفت خام باشد. برای تهیه الفین مواد پلیمری را به شکل مایع درآورده سپس از طریق دستگاه آنها را به رشته های بلند نخی تبدیل می کنند. سپس از این الیاف جهت تولید محصول نهایی استفاده می شود. این مواد دوستدار طبیعت بوده و به راحتی قابل بازیافت می باشند.

پلی الفین ها از مونومرهای متشکل از اتم های کربن و هیدروژن ساخته شده اند. با دستکاری ساده در اتیلن و پروپیلن در زنجیره پلیمر می توان پلی الفین را با ویژگی هایی کاملا متفاوت تولید کرد. پلی الفین ها کاربردهای فراوانی دارند از جمله به عنوان کیسه های مواد غذایی، ظروف، اسباب بازی، چسب، لوازم خانگی، پلاستیک های مهندسی، قطعات مختلف خودرو، کابردهای پزشکی و ….

پلی پروپیلن و پلی اتیلن از مهمترین الیاف های الفینی بوده و به گروه الیاف مصنوعی تعلق دارند. الیاف پلی پروپیلن که از طریق پلیمریزاسیون پروپیلن به صورت یک پلیمر خطی تولید می شود و پلی پروپیلن نامیده می شود. ماده اولیه در تولید پلی پروپیلن، پروپیلن بوده که از تولیدات جانبی تولید اتیلن به روش شکست مولکول نفت در صنعت پتروشیمی می باشد.

میزان تقاضا در صنعت پلیمر در طی سی سال اخیر روند رو به رشدی داشته است. در حال حاضر کشور چین با ۳۰ درصد میزان تقاضا بیشترین حجم تقاضای پلیمر جهان را به خود اختصاص می دهد و نقش کلیدی در تعیین رشد جهانی صنعت پلیمر داراست. اندازه بازار محصولات پلیمری ۲۵۰ میلیون تن است که حدود ۷۶ میلیون تن آن پلی اتیلن، ۵۹ میلیون تن پلی پروپیلن و ۳۷ میلیون تن پی وی سی تشکیل داده است. بیشترین سهم تقاضای محصولات پلیمری در جهن مربوط به پروپیلن می باشد که ۲۶ درصد تقاضای جهانی را شامل می شود. پس از آن پلی اتیلن سنگین و پی وی سی با ۱۸ درصد رتبه دوم و سپس پلی اتیلن سبک خطی نیز با ۱۲ درصد رتبه سوم را به خود اختصاص داده اند.

موارد استفاده پلیمرها

پلی اتیلن ها و پلی پروپیلن از مهمترین محصولات پلیمری صنعت پتروشیمی می باشند.

فرایند تولید پلی اتیلن به دو دسته تقسیم میشود. ۱- بافشار بالا و ۲- با فشار پایین که به ترتیب منتج به تولید پلی اتیلن سبک و پلی اتیلن سنگین می شود.

پلی اتیلن سنگین HDPE : این محصول کاربرد فراوانی در تولید انواع لوازم پلاستیکی مورد استفاده در آشپزخانه و صنایع غذایی دارد. همچنین در مبلمان پلاستیکی، عایق پلاستیکی و بطری های شیر نیز استفاده می شود. این نوع پلی اتیلن نسبت به سایر انواع سخت تر و سفت تر بوده و دارای ظاهری مات می باشد.

پلی اتیلن سبک LDPE: این محصول ظاهری براق داشته و هنگام لمس صاف به نظر می آید و دارای حالتی نرم و مومی شکل می باشد. معمولا برای کیسه های زباله، چسب بسته بندی، پاکت ساندویچ، بطری های فشاری، ساخت ظروف خانگی، اسباب بازی، فیلم، قطعات مختلف خودرو و … استفاده می شود.

پلی اتیلن سبک خطی LLDPE : این محصول بین پلی اتیلن سبک و سنگین است و معمولا در مقادیر کم به همراه یکی از پلی اتیلن های سبک یا سنگین استفاده می شود. با توجه به اینکه انعطاف پذیری بالایی دارند در تهیه انواع پلاستیک های انعطاف پذیر کاربرد دارند.

پلی پروپیلن PP : یکی از معمول ترین محصولات پلیمری است که کاربردهای فراوانی در زمینه بسته بندی، فیلم، ساخت قطعات صنعتی و محصولات دیگر دارد. دلیل اصلی کاربرد فراوان این محصول سختی و مقاومت در برابر گرما و قابل فرآوری بودن آن جهت تولید محصولات سبک و ارزان می باشد. این پلیمر ویژگیهای پلی اتیلن را دارد و به علاوه استحکام مکانیکی و حرارتی بالاتری دارد. پلی پروپیلن از خانواده پلاستیک های ترموپلاست یا گرمانرم است بدین معنا که با دریافت گرما نرمتر می شود.

تقسیم بندی شرکتهای پتروشیمی در ایران بر اساس فرآورده تولیدی

در جدول زیر تقسیم بندی شرکتهای پتروشیمی بر اساس فرآورده تولیدی مشاهده می شود.

تقسیم بندی شرکتهای پتروشیمی در ایران بر اساس خوراک

خوراک اصلی واحد الفین نفتای سبک و سنگین و گاز اتان می باشد.  در صنعت پتروشیمی انجام عملیات تفکیک و شکستن هیدروکربن های اشباع شده تحت عنوان فرآیند کراکینگ می باشد که در واحد الفین انجام می پذیرد.

اتان بخشی از گاز طبیعی، گازهای همراه یا گازهای مایع‌شده را تشکیل می‌دهد و در واحدهای الفین به عنوان خوراک مصرف می شود و به اتیلن تبدیل می شود.۸۰ درصد اتان جهان در دو منطقه آمریکای شمالی (ایالات متحده و کانادا و مکزیک) و خاورمیانه (قطر، ایران و عربستان) تولید می‌شود. اتیلن حاصل از خوراک اتان به ‌نسبت خوراک نفتا قیمت تمام‌شده کمتری دارد. تا سال ۲۰۱۰ میلادی مبنای محاسبه نرخ اتان، قیمت نفت خام بود با افزایش قیمت نفت خام و افزایش تولید اتان ناشی از Shale gas، مبانی محاسبه به گاز طبیعی تغییر یافت. در دنیا نرخ اتان براساس ترکیبی از ارزش حرارتی و نرخ استحصال اتان از گاز طبیعی محاسبه می‌شود

شرکتهای پتروشیمی بر اساس نوع خوراک دریافتی به صورت زیر تقسیم بندی می شوند.

 

شرکت های پتروشیمی آبادان، جم، امیرکبیر و اصفهان از شرکت هایی هستند که از هر دو نوع خوراک گازی و مایع استفاده می کنند.

معرفی شرکت

شرکت پتروشیمی جم (سهامی خاص) در راستای برنامه های کلان کشور در صنعت پتروشیمی به منظور بهره برداری از میدان گازی پـارس جنـوبـی، در سال ۱۳۷۹ تحت شماره ۳۲۲۸۵  به ثبت رسید. این مجتمع عظیم صنعتی در زمینی به وسعت ۷۷ هکتار در منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی در عسلویه واقع در استان بوشهر احداث شد. مجتمع پتروشیمی جم پس از گذشت حدود یک دهه از راه اندازی و با داشتن واحدهای تولیدی الفین، پلی اتیلن سنگین و سبک خطی، بوتادین و بوتن۱، یــکی از بــزرگتــریــن تولیدکنندگان الفین در جهان و محصولات پلیمری در ایران به شمار می رود.

ميدان گازي پارس جنوبي از اكتشافات شركت ملي نفت ايران، يكي از بزرگترين منابع گازي جهان است كه بر روي خط مرزي مشترك ايران و قطر در خليج فارس و در فاصله ۱۰۵كيلومتري جنوب غربي بندر عسلويه قرار دارد. وسعت اين ميدان گازي۹۷۰۰ كيلومتر مربع است كه ۳۶۰۰ كيلومتر مربع آن در آبهاي ايران قرار دارد. ذخاير اين ميدان نزديك به ۱۴ تريليون متر مكعب گاز تخمين زده ميشود كه حدود ۵۰ درصد ذخاير گازي كل كشور را تشكيل ميدهد.

از تاريخ ۹/۶/۱۳۷۹ اجراي طرحهاي الفين دهم از طرحهاي برنامه پنج ساله سوم توسعه صنايع پتروشيمي بنابر مصوبه هيئت مديره شركت ملي صنايع پتروشيمي به شركت پتروشيمي جم در مرحله قبل از بهره برداري واگذار گرديد.
موضوع فعاليت شركت پتروشيمي جم عمدتاً در زمينه هاي توليد و فروش فرآورده هاي پتروشيمي و ارائه خدمات مي باشد. طبق گواهي سازمان امور مالياتي اين شركت تا تاريخ ۲۵/۱/۱۳۹۷ بابت  %۱۰۰درآمد مشمول ماليات ابرازي ناشي از فعاليتهاي توليد و فروش محصولات از معافيت ماده ۱۳۲ قانون مالياتهاي مستقيم برخوردار شده است.

شرکت پتروشیمی جم با توجه به تنوع دریافت خوراک و تولیدات مختلف الفینی در منطقه پارس جنوبی دارای موقعیتی ویژه نسبت به سایر مجتمع های منطقه می باشد. پتروشیمی جم با دریافت خوراک از فازهای گازی پارس جنوبی و شرکتهای پتروشیمی پارس، نوری و ارسال محصولات تولیدی نظیر هیدروژن، اتیلن، پروپیلن و بنزین پیرولیز به شرکتهای پتروشیمی نوری، مهر، فرساشیمی، پلی پروپیلن جم، مروارید و خط اتیلن غرب نقش مهمی در چرخه تولید منطقه پارس جنوبی دارد. بخشی از تولیدات جم مانند پروپیلن، بنزین پیرولیز در این منطقه منحصر به فرد می باشد. طراحی، ساخت و مدیریت خط اتان تولیدی از پارس جنوبی نیز از دیگر نقشهای مهم این شرکت است.

جم در بازار جهانی

پتروشیمی جم یکی از بزرگترین صادرکنندگان محصولات پلیمری ایران محسوب می شود. درگروه محصولات پلی اتیلن سنگین، این شرکت رتبه نخست صادرات را از آن خود نموده است. در سال ۱۳۹۵ ۶۶ درصد محصولات تولیدی به بیش از ۴۰ کشور جهان صادر شده است. از سوی دیگر کاهش سهم بازار چین به عنوان یکی از بازارهای بزرگ هدف این شرکت به جهت کاهش ریسک تجاری از جمله سیاستهای بالفعل شرکت بوده است. در حال حاضر چین، ترکیه، هند، خاور دور، بنادر اروپایی و کشورهای همسایه دروازه ورود محصولات شرکت به بازارهای بین المللی می باشند.

واحدهای تولیدی شرکت

شرکت پتروشیمی جم دارای واحدهای تولیدی گوناگون با ویژگی‌های خاص است که از آن جمله می‌توان واحدهای الفین، پلی اتیلن سنگین، پلی اتیلن خطی، بوتادین، بوتن-۱ را نام برد.

واحد الفین

واحد الفين مجتمع پتروشيمي جم با ظرفيت  ۱,۳۲۰,۰۰۰ تن اتيلن و  ۳۰۶٫۰۰۰ تن پروپيلن در سال يكي از بزرگترين واحدهاي الفين كشور و جهان مي باشد. از خصوصيات منحصر بفرد واحد الفين مجتمع پتروشيمي جم نسبت به ديگر واحدها ظرفيت بالاي توليد و امكان بهره وري از كوره هاي  دو منظوره است که شرکت قادر به استفاده از خوراك مايع و گاز مي باشد.

محصولات واحد الفین شامل اتیلن، پروپیلن، رافینت C4، بنزین پیرولیز خام، نفت کوره CFO، ترکیبات چهارکربنه می باشد. خصوصیات منحصر بفرد واحد الفین مجتمع پتروشیمی جم نسبت به دیگر واحدها ظرفیت بالای تولید و استفاده از کوره های flexible که قادر به استفاده از خوراک مایع و گاز می باشد. خوراک واحد شامل خوراک گازی (اتان) و انواع خوراک مایع شامل گاز مایع، برش سبک، رافینیت، برش پنتان و پروپان برگشتی و برش C4 هیدروژنه برگشتی می باشد. خوراک مایع از پتروشیمی نوری و بخشی از خوراک گازی از فازهای ۴، ۵ ، ۹، ۱۰ پارس جنوبی و بخش دیگری از پتروشیمی پارس تامین می شود.

واحد پلی اتیلن سنگین

واحد   HDPEشركت پتروشيمي جم با توليد سالانه  ۳۰۰,۰۰۰ تن پلی اتیلن سنگین، يكي از بزرگترين واحدهاي پليمري در ايران مي باشد. اين واحد قابليت توليد  ۲۶ گريد اصلي و توانايي توليد گريد هاي مشكي، زرد، آبي و نرمال را دارد.

واحد پلی اتیلن سبک خطی

واحد  LLDPE پتروشيمي جم با توليد سالانه  ۳۰۰,۰۰۰ تن پلی اتیلن سبک، يكي از بزرگترين واحدهاي پليمري در ايران مي باشد و توانایی تولید بیش از ۵۴ گرید متفاوت را داراست. کاربرد محصولات در صنایع بسته بندی ، صنایع تولید لوازم منزل ، صنایع نساجی ، صنایع کشاورزی ، صنایع خودروسازی می باشد.

واحد بوتادین

واحد بوتادين با ظرفيت توليد  ۱۱۵,۰۰۰ تن در سال از نظر توليد ، درجه خلوص و كيفيت محصول يك واحد

نمونه در سطح كشور مي باشد. و جزء واحدهاي بسيار با ارزش پتروشيمي جم مي باشد.

واحد بوتن۱

واحد بوتن-۱ پتروشیمی جم با ظرفیت ۱۰۰٫۰۰۰ تن درسال بزرگترین واحد تولید بوتن در کشور می باشد که علاوه بر تأمین نیاز واحدهای پایین دستی مجتمع قابلیت تأمین نیاز سایر شرکتهای پلی الفینی کشور را دارا می باشد همچنین بخش عمده تولید، جهت صادرات به کشورهای مصرف کننده در نظر گرفته شده است.

ترکیب سهامداران

سهامداران عمده شرکت پتروشیمی جم به شرح زیر می باشند.

سرمایه شرکت

معرفي شركتهاي وابسته

شرکت جم صنعت کاران تهران (سهامی خاص)

شركت جم صنعت كاران تهران در تاريخ ۲۸/۱/۱۳۸۶ به صورت شركت سهامي خاص تاسيس شده و طي شماره  ۲۹۵۴۸۷ مورخ ۱/۲/۱۳۸۶در اداره ثبت شركتها و مالكيت صنعتي تهران به ثبت رسيد. سرمايه ثبت شده اين شركت ۱۰ ميليون ريال مي باشد.

موضوع اصلي فعاليت اين شركت طراحي و مهندسي و اجراي كليه عمليات نصب، تعمير و نگهداري كارخانجات و ماشين آلات صنعتي در زمينه هاي نفت، گاز و پتروشيمي مي باشد و در اين راستا نسبت به انجام خدمات تعمير و نگهداري و كليه كارهاي پشتيباني و خدماتي در مجتمع پتروشيمي جم فعاليت مي كند.

۱۰۰درصد سهام این شرکت متعلق به پتروشیمی جم می باشد.

شرکت پلی پروپیلن جم

شركت پلي پروپيلن جم در تاريخ ۲۷/۷/۱۳۸۳ به صورت سهامي خاص به شماره ثبت  ۲۳۲۲۴۸ در اداره ثبت شركت ها و مالكيت صنعتي شهرستان تهران به ثبت رسيد.

۵۱ درصد شرکت پلی پروپیلن جم متعلق به شركت پتروشیميران و ۴۹ درصد متعلق به شركت پتروشيمي جم می باشد. ۳۴٫۲۷ درصد سهام شرکت پتروشیمیران نیز به جم تعلق دارد. بنابراین به صورت مجموع ۶۶ درصد سهام پلی پروپیلن جم به پتروشیمی جم تعلق دارد. فعاليت اصلي شركت توليد و فروش محصولات پتروشيمي (گرانول) مي باشد. خوراك شركت پلي پروپيلن جم توسط شركت پتروشيمي جم تأمين و از آذرماه سال  ۱۳۸۷ با ظرفيت اسمي توليد ۳۰۰ هزارتن درسال به بهره برداري رسيده است. در حال حاضر سرمايه شركت  ۵۰۰ ميليارد ريال مي باشد.

شرکت توسعه انرژی پادکیش (تاپکو)

شركت توسعه انرژي پاد كيش در تاريخ  ۳۰/۲/۱۳۹۳ به صورت شركت سهامي خاص تاسيس شده و طي شماره  ۱۱۳۶۰مورخ ۱/۲/۱۳۸۶ در اداره ثبت شركتها و مالكيت صنعتي و معنوي منطقه آزاد كيش به ثبت رسيده است. در حال حاضر اين شركت جزء واحدهاي تجاري فرعي شركت پتروشيمي جم است. مركز اصلي شركت در جزيره كيش واقع است. مأموریت اصلی شرکت تاپکو تجارت کالا، خدمات بازرگانی در بازارهای بین المللی و داخلی ، متمرکز بر محصولات صنعت پتروشیمی، نفت و گاز با ایجاد حلقه اتصال و فصل مشترک بین نیازهای تولید کننده و مصرف کننده ضمن اهتمام به تأمین منافع همه ذینفعان به صورت متوازن در جهت دستیابی به اهداف متعالی اقتصاد مقاومتی.شرکت تاپکو با مالکیت صد درصدی پتروشیمی جم ضمن انجام صادرات محصولات کلیه مجتمع های صنعت پتروشیمی ایران به ۵ قاره جهان، فروش صد در صد محصولات پتروشیمی جم و صادرات پتروشیمی پلی پروپیلن جم را نیز به عهده دارد.

توسعه پلیمری پادجم

شرکت توسعه پلیمر پاد جم (سهامی خاص) در سال ۱۳۹۴ شمسی با هدف راه اندازی واحد ABS/Rubber  پتروشیمی جم تاسیس شده است . این طرح در منطقه ویژه اقتصادی پارس، واقع در بندر عسلویه با ظرفیت تولید ۲۰۰٫۰۰۰ تن ABS و ۶۰٫۰۰۰ تن Rubber  در سال در حال احداث می باشد و تاکنون بیش از  ۶۰ درصد پیشرفت داشته است. این واحد قادر به تولید ۹ گرید مختلف ABS  و ۲ گرید Rubber  با تکنولوژی جرمی پیوسته(Continuous Mass)  تحت لیسانس کمپانی ورسالیس( پلیمر اروپا) می باشد.

شرکت پتروشیمیران

شركت پتروشیمیران (سهامي خاص) توسط مجموعه اي از شركتهاي گروه صدرا و بانك پارسيان با هدف سرمايه گذاري در صنعت پتروشيمي در تاريخ  ۱۱/۱۱/۱۳۸۲ تحت شماره ۲۱۵۹۷۲ در اداره ثبت شركتهاي تهران به ثبت رسيد. درآمد غیر عملیاتی شرکت به مبلغ ۲۳٫۸۱۶ میلیون ریال در ۶ ماه  ابتدای سال ۱۳۹۶ ناشی از سود سپرده و اوراق مشارکت می باشد. ۳۴٫۲۷ درصد این شرکت متعلق به پتروشیمی جم می باشد.

روند سودآوری شرکت

روند سود ناخالص، عملیاتی و خالص شرکت از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ به صورت زیر می باشد.

ترکیب فروش شرکت

بر اساس گزارش صورتهای مالی شرکت در ۹ ماه ابتدای سال ۱۳۹۶ ۶۲ درصد محصولات شرکت به صورت داخلی و ۳۸ درصد آن به صورت صادراتی به فروش می رسد. در این بین محصولات اتلین، پروپیلن و پلی اتیلن سنگین با ۴۹ ، ۱۶ و ۱۴ درصد به ترتیب اصلی ترین محصولاتی هستند که در داخل به فروش می رسند. در بخش صادراتی نیز پلی اتیلن سنگین با ۶۳ درصد عمده ترین سهم را در فروش صادراتی به عهده دارد.

مقایسه درآمد عملیاتی و بهای تمام شده محصولات شرکت

بر اساس گزارش فروش و بهای تمام شده محصولات شرکت در دوره ۶ ماهه ابتدای سال ۱۳۹۶ حاشیه سود محصولات شرکت به شرح ذیل می باشد.

محصول نفت کوره از تولیدات جانبی الفین می باشد که به دلیل مصرف بیشتر خوراک مایع نسبت به محصولات واحد الفین بهای تمام شده آن افزایش داشته است. محصول بوتن۱ نیز به دلیل پایین بودن مقدار تولید نسبت به ظرفیت اسمی و به دنبال آن تقسیم هزینه واحد تولیدی به مقدار تولید باعث افزایش بهای تمام شده هر واحد محصول گردیده است.

تولید شرکت :

محصولات تولیدی شرکت شامل اتیلن، پروپیلن، پلی اتیلن سنگین، پلی اتیلن سبک، بنزین پیرولیز، بوتادین، بوتن۱ و نفت کوره می باشد.  ظرفیت اسمی تولید محصولات شرکت به شرح جدول زیر می باشد.

در واحد الفین در سال ۱۳۹۵ شرکت قادر به تولید ۸۵ تا ۹۰ درصد ظرفیت اسمی محصولات اتیلن و پروپیلن خود بوده است. این نسبت تولید برای پلی اتیلن سنگین ۹۲ درصد و برای پلی اتیلن سبک ۱۰۰ درصد ظرفیت اسمی بوده است. اصلی ترین محصول تولیدی شرکت اتیلن می باشد که ۴۵ درصد تولید در ۹ ماه ابتدای سال ۱۳۹۶ به این محصول اختصاص دارد. برای پیش بینی مقدار تولید سال ۱۳۹۶ از مقدار تولید شرکت در ۹ ماه ابتدای سال  و برای پیش بینی سال های آتی از میانگین نسبتهای تاریخی تولید به ظرفیت شرکت در سالهای ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ استفاده و مقادیر برآوردی استفاده گردید.

در جدول زیر مقدار تولید محصولات شرکت از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ به صورت تاریخی و از سال ۱۳۹۶ لغایت ۱۳۹۸ به صورت پیش بینی شده آورده شده است.

فروش شرکت:

از محصولات تولیدی شرکت حدودا ۷۰ درصد آن در داخل کشور و ۳۰ درصد آن به صورت صادراتی به فروش می رسد. اتیلن بیشترین سهم از فروش داخلی و پلی اتیلن سنگین بیشترین سهم از فروش صادارتی را به خود اختصاص می دهند. پیش بینی مقدار فروش شرکت با توجه به میانگین نسبتهای فروش به تولید طی سالهای ۹۱ تا ۹۵ پیش بینی شده است. در بودجه سال ۱۳۹۶ مقدار فروش محصولات به صورت داخلی و صادراتی تفکیک نشده است.

قیمت فروش داخلی محصولات بین مجتمعی بر اساس نرخ FOB خلیج فارس با کسر ۵% تخفیف و محصولات پلیمری بر اساس قیمت فروش در بورس کالا و فروش محصولات صادراتی به صورت CFR بر اساس استخراج میانگین قیمت محصولات از نشریه بین المللی ICIS تعیین می گردد.  از بین محصولات شرکت پلی اتیلن سنگین و پلی اتیلن سبک در بورس کالا به فروش می رسند. ۹۸ درصد اتیلن نیز در داخل و پروپیلن کاملا در داخل کشور به فروش می رسد. روند میانگین قیمت های ماهیانه محصولات شرکت در سال ۱۳۹۶ به صورت زیر می باشد.

برای برآورد قیمت های داخلی محصولات، نرخ فروش دی ماه برای ۳ ماه باقیمانده سال برای اتیلن و پروپیلن منظور گردید. نرخ فروش پلی اتیلن سنگین و سبک نیز در بورس کالا برای دی و بهمن ماه استخراج گردید و برای اسفند ماه نیز معادل نرخ بهمن ماه در نظر گرفته شد. برای سایر محصولات با توجه به رشد قیمت های دی ماه نسبت به میانگین ۹ ماهه قیمت های ۹ ماهه سایر محصولات نیز رشد داده شدند. در بخش صادراتی پلی اتیلن سنگین عمده ترین محصول صادراتی شرکت محسوب می شود برای این محصول و همچنین پلی اتیلن سبک قیمت ۳ ماه باقیمانده به صورت نسبتی از قیمت داخلی آن در نظر گرفته شد. قیمت اتیلن صادراتی نیز به صورت نسبتی از قیمت پلی اتیلن سنگین صادراتی مبنای محاسبه قرار گرفت. برای سایر محصولات صادراتی نیز با توجه به رشد قیمت های دی ماه نسبت به میانگین ۹ ماهه قیمت های ۹ ماهه سایر محصولات رشد داده شد.  برای برآورد قیمت های سالهای ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ با توجه به همبستگی بالای قیمت های محصولات با نفت از رگرسیون داده های تاریخی قیمت محصولات و نفت استفاده گردید. مبنای قیمت نفت برای سالهای آتی قیمت های میانگین World Bank می باشد که برای سالهای ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ به ترتیب قیمت های ۵۶ و ۵۹ دلار را پیش بینی کرده است. نرخ دلار آزاد برای سال های ۱۳۹۶، ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ به ترتیب برابر ۴۰۲۹۸ ، ۴۳۵۲۱ و ۴۷۰۰۳ ریال برآورد گردیده است.

به منظور پیش بینی فروش سال ۱۳۹۶، در برآورد مبلغ فروش، مقدار فروش ۹ ماه نخست سال جاری از فروش پیش‏بینی شده ۱۲ ماهه این سال کاسته شده و در نرخ محصولات برآوردی برای ۳ ماه باقی مانده سال ضرب شده است. با توجه به نکات بیان شده در قسمت مقدار فروش و نرخ فروش، پیش بینی مبلغ فروش شرکت برای سال‏های ۱۳۹۶ لغایت ۱۳۹۸ به شرح جدول زیر می‏باشد.

سود سرمایه گذاریها سهم سود سرمایه گذاری شرکت در شرکت پلی پروپیلن جم می باشد که در سال های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ در بخش درآمدهای غیر عملیاتی و از سال ۱۳۹۴ در قسمت درآمدهای عملیاتی شرکت آورده شده است. پتروشیمی جم مالک ۴۹ درصد شرکت پلی پروپیلن جم می باشد و خوراک این شرکت را تامین میکند. برای برآورد سهم شرکت از سود سرمایه گذاری در شرکت پلی پروپیلن جم برای سالهای ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸، سود سرمایه گذاری شرکت با نسبت افزایش نرخ پروپیلن رشد داده شده است.

بهای تمام شده:

بر اساس گزارش ۶ ماهه ابتدای سال ۱۳۹۶ مواد مستقیم ۷۵ درصد بهای تمام شده محصولات را تشکیل میدهد. خوراک شرکت شامل خوراک مایع (برش سبک، برش پنتان، پروپان، بوتن۱، گاز مایع، آروماتیک سنگین، برش ۳ کربنهC3+ ) و خوراک گازی (گاز اتان) می باشد. برش سبک و اتان ۸۰ درصد مواد مستقیم مصرفی را شامل می شوند. خوراک مایع شرکت از پتروشیمی برزویه و خوراک گازی از پتروشیمی پارس و فازهای ۴ و ۵ و ۹ و ۱۰ پارس جنوبی تهیه می شود. برای برآورد مقدار مواد مستقیم مصرفی از میانگین نسبت های تبدیل مواد مستقیم سال های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ استفاده گردید.

در گزارشات شرکت نرخ خرید مواد اولیه از شرکت پتروشیمی برزویه و پارس بر مبنای ۵% FOB خلیج فارس و خرید اتان از مجتمع گازی پارس جنوبی به طور متوسط بر اساس نرخهای اعلامی معاونت برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت بوده است. نرخ خرید خوراک C3+ به ازای هر تن ۶۵ درصد قیمت گاز مایع محاسبه می گردد. در ۶ ماهه ابتدای سال نرخ خرید گاز اتان ۲۶۲ دلار به ازای هر تن بوده است. در بودجه شرکت این نرخ ۲۵۳ دلار به ازای هر تن برآورد شده است.

برای سال ۱۳۹۶ نرخ گاز اتان معادل قیمت ۶ ماهه ابتدای سال برابر ۲۶۲ دلار و نرخ سایر مواد مستقیم برابر بودجه در نظر گرفته شد. نرخ سالهای آتی نیز با توجه به همبستگی بالای نرخ مواد مستقیم با نفت از رگرسیون نرخ های مواد مصرفی با نفت برآورد گردیده است

مبلغ مواد مستقیم مصرفی با توجه به مقدار مصرف و نرخ مواد که در قسمت قبل توضیح داده شد به شرح جدول زیر برآورد می گردد.

هزینه های سربار و اداری، عمومی

هزینه های سربار به صورت نسبتی از تولید برآورد گردید. هزینه های اداری و عمومی نیز با در نظر گرفتن میانگین نسبتهای تاریخی این اقلام به مبلغ فروش به صورت نسبتی از مبلغ فروش شرکت در نظر گرفته شده است. و سایر هزینه ها نیز با نرخ تورم رشد داده شده است.

صورت سود وزیان

با توجه به محاسبات قسمت های قبل، صورت سود و زیان شرکت پتروشیمی جم به صورت زیر برآورد می گردد.  با توجه به اینکه معافیت مالیاتی شرکت در سال ۱۳۹۷ به اتمام می رسد برای سال ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ مالیات با نرخ ۲۲٫۵ درصد برای فروش داخلی لحاظ گردیده است.

ارزشگذاری به روش DDM

مفروضات ارزشگذاری به روش DDM به صورت زیر می باشد.

ارزش هر سهم شرکت به روش DDM و با فرض تقسیم سود ۹۵ درصدی در سال های آتی و با در نظر گرفتن سود کارشناسی سال های ۱۳۹۶ ، ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ مطابق جدول زیر می باشد.

تحلیل حساسیت سود هر سهم پتروشیمی جم به نرخ فروش محصولات

جدول زیر حساسیت سود هر سهم پتروشیمی جم را در سال ۱۳۹۶ نسبت به تغییرات نرخ ۳ ماه پایانی سال نشان می دهد. درصورتیکه نرخ همه محصولات شرکت ۱۰ درصد افزایش یابد سود ۲۰۸۰ ریالی برای شرکت قابل تصور می باشد.

در جدول زیر نیز حساسیت سود سال ۱۳۹۷ نسبت به تغییرات نرخ فروش محصولات مشاهده می شود. در صورتیکه نرخ همه محصولات برای سال ۱۳۹۷ ۲۰ درصد افزایش یابد سود شرکت ۳۰۴۹ خواهد بود.

تحلیل حساسیت سود هر سهم پتروشیمی جم به نرخ دلاری حمل محصولات صادراتی و نرخ دلار آزاد

جدول زیر حساسیت سود هر سهم پتروشیمی جم را در سال مالی ۹۷ به تغییرات نرخ دلاری حمل محصولات صادراتی و نرخ دلار آزاد نشان می دهد.

 

دانلود فایل گزارش

دیدگاهتان را بنویسید