تحلیل بنیادی شرکت پالایش نفت اصفهان

نگاهی به صنعت پالایشی

نفت خام نقش مهمی در تامین مواد اولیه سایر صنایع و همچنین به عنوان سوخت برای تولید انرژی ایفا می کند. بخش پالایش نفت خام نیز یکی از بخش های مهم صنعت نفت می باشد. پالایشگاه ها نفت خام را به طیف وسیعی از فرآورده های نفتی تبدیل می کنند. پالایشگاه نفت یک واحد صنعتی است که در آن نفت خام به مواد مفیدتری مانند بنزین، سوخت های هوایی، گاز مایع ، نفت کوره، نفت گاز و بسیاری دیگر از فرآورده های نفتی تبدیل می شود. پالایشگاه های نفت بسته به نوع خوراکی که بر مبنای آن طراحی شده اند، دارای پیچیدگی های زیادی هستند که بر اساس آن میزان و نوع محصولات متفاوتی تولید می کنند. عمده تولید شرکت های پالایش نفت، محصولاتی چون گاز مایع، بنزین، نفت سفید، گازوییل و نفت کوره است.

صنایع مرتبط با نفت را می توان به سه بخش اصلی طبقه بندي کرد : بخش بالادستی، پایین دستی و پتروشیمی. صنعت پالایش از یک طرف در بخش پایین دستی صنعت نفت قرار می گیرد و از طرف دیگر محصولات ناشی از تقطیر این صنعت به عنوان خوراك سایر صنایع بالادست و پایین دست کاربرد دارد. بخش پایین دستی شامل فعالیتهاي مربوط به خرید و پالایش نفت خام،  بازاریابی، حمل و نقل و فروش فرآورده هاي نفتی و تجارت نفت خام است. صنعت پالایش نفت، صنعتی است که با آن، از تفکیک و تصفیه نفت خام، محصولات متنوع و با ارزشی از قبیل گاز مایع، سوخت اتومبیل و هواپیما، سوخت موتورهاي دیزل، نفت سفید، حلال هاي نفتی، مواد اولیه صنایع پتروشیمی، روغن موتور، انواع گریس و روغن هاي روان کننده و ده ها فرآورده دیگر تولید می شود.

در یک پالایشگاه، اغلب سه نوع فرآورده تولید می گردد:

فراورده های نهایی که مستقیما قابل عرضه به بازار می باشد مانند بنزین، نفت، گاز

فراورده های نیمه نهایی که باید مجددا عملیاتی بر روی آنها انجام گیرد.

فراورده های حد واسط، شامل ترکیباتی که بعنوان مواد اولیه در صنعت پتروشیمی به کار برده می شوند.

فرآورده های نفتی را می توان به صورت زیر طبقه بندی کرد:

گازهای سبک: این گازها شامل هیدروژن و هیدروکربن های سبک می باشند و به عنوان سوخت صنعتی و یا ماده اولیه پتروشیمی به کار می روند.

گازهای مایع شده (LPG) : این گازها شامل پروپان و بوتان می باشد که به عنوان سوخت خانگی یا صنعتی به کار می رود.

بنزین: به عنوان سوخت موتورهای اتومبیل کاربرد دارد.

نفتا: به عنوان حلال رنگها و حلال صنعتی در استخراج روغنها و عطرها به کار می روند.

سوخت جت: در موتورهای واکنشی، توربینهای گازی و موشکها مصرف می شوند.

نفت سفید: در انواع چراغها برای ایجاد روشنایی و گرما به کار می رود.

نفت گاز یا گازوییل: به عنوان سوخت موتورهای دیزلی مصرف می شود.

روغنهای سبک: بعنوان پایه در ترکیب روغنهای موتور و به عنوان روان کننده به کار می روند.

روغنهای سنگین: به عنوان پایه با گرانروی بالا در ترکیب روغنهای موتور وارد می شود.

روغنهای سیلندر: در ماشین های بخار و صنایع سنگین به مصرف می رسند.

پارافینها و موم ها: در عایقکاری الکتریکی و حفاظت مواد غذایی کاربرد دارند.

آسفالت و قیر: در جاده سازی و ساختمان ها به کار می روند.

کک: به عنوان سوخت صنعتی و در ساخت الکترودها مود استفاده قرار می گیرد.

طبق گزارش شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در سال ۱۳۹۴ حدود ۹۸ درصد انرژی مورد نیاز کشور با مصرف فرآورده های نفتی تامین شده است. مصرف فرآورده های نفتی در این سال ۴۳۸۵ هزار بشکه نفت خام بوده است که گاز مایع ۵ درصد، بنزین موتور ۳۵٫۵ درصد، نفت سفید ۴٫۵ درصد، نفت گاز ۴۰٫۶ درصد، نفت کوره ۱۲٫۲ درصد و سوخت های هوایی ۲٫۲ درصد مصرف کشور را تشکیل دادند.

شرکتهای پالایشگاهی حاضر در بورس عبارتند از : پالایشگاه نفت بندرعباس، پالایشگاه نفت اصفهان، پالایشگاه نفت تهران، پالایشگاه نفت لاوان، پالایشگاه نفت تبریز و پالایشگاه نفت تبریز٫

ظرفیت خوراک دریافتی این پالایشگاه ها بدین صورت می باشد.

 

معرفی شرکت

شرکت پالایش نفت اصفهان فعالیت خود را در زمینه پالایش نفت خام و تولید فرآورده هاي نفتي و تامين خوراک صنايع پايين دستي (شرکت هاي پتروشيمي اصفهان، پتروشيمي اراک، نفت سپاهان، پالايش نفت جي و صنايع شيميايي ايران) از سال ۱۳۵۸ آغاز نموده و هم اکنون حدود ۲۰ درصد از فرآورده هاي نفتي مورد نياز كشور را توليد مي نمايد. اين شركت در منطقه اي با مساحت كل ۳۴۰ هكتار و دارا بودن فضاي سبز به مساحت ۱۱۴/۵ هكتار، در شمال غربي اصفهان واقع شده است. شركت پالايش نفت اصفهان در طي سال ها از سال هاي آغازين دهه ۶۰، ظرفيت پالايش نفت خام اين شركت با افزايش ۸۵ درصدي نسبت به ظرفيت طراحي آن از ۲۰۰ هزار بشكه در روز به بيش از ۳۷۵ هزار بشكه افزايش يافته است.

سرمایه شرکت

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال (شامل تعداد هزار سهم به ارزش اسمی هر سهم ۱۰۰ هزار ریال) بوده است که طی چند مرحله به مبلغ ۲۰٫۰۰۰ میلیارد ریال (شامل تعداد ۲۰ میلیارد سهم به ارزش اسمی هر سهم ۱۰۰۰ ریال) در پایان سال مالی ۲۹/۱۲/۱۳۹۴ افزایش یافته است.

ترکیب سهامداران شرکت

سهامداران عمده شرکت به صورت زیر می باشند.

عملکرد شرکت

روند سود ناخالص، عملیاتی و خالص شرکت از سال ۱۳۹۲ تا ۶ ماهه سال ۱۳۹۶ به صورت زیر می باشد.

محصولات تولیدی شرکت

محصولات اصلی شرکت، گاز مایع (پروپان)، بنزین، نفت سفید، نفت گاز، نفت کوره و سوختهای هوایی می باشد. محصولات فرعی نیز شامل وکیوم باتوم، نفتا، روغن خام، هیدروکربورهای بدون شاخه،مخلوط آروماتیک سبک، آیزوریسایکل و حلالها می باشد. مرجع قیمت گذاری محصولات و مواد اولیه شرکت ملی پالایش و پخش می باشد. این شرکت تامین خوراک صنایع پایین دستی خود همچون شرکتهای پتروشیمی اصفهان، پتروشیمی اراک، نفت سپاهان، پالایش نفت جی و صنایع شیمیایی ایران را به عهده دارد.

ترکیب فروش شرکت

فروش محصولات شرکت به صورت داخلی می باشد. بر اساس گزارش صورتهای مالی شرکت در ۶ ماه ابتدای سال ۱۳۹۶ محصولات نفت گاز و بنزین با ۵۰ و ۳۰ درصد به ترتیب اصلی ترین محصولاتی هستند که به فروش می رسند.

بهای تمام شده

تقریبا ۹۸ درصد بهای تمام شده را مواد مستقیم تشکیل می دهد. و نفت خام مصرفی نیز ۹۸ درصد مواد مستقیم مصرفی را شامل می شود. نفت خام تحویلی به پالایشگاه ها برای یک بشکه نفت خام معادل ۹۵% متوسط بهای محوله های صادراتی نفت  مشابه در هر ماه شمسی محاسبه می گردد و مبنای تعیین قیمت آزاد فرآورده ها بر اساس قیمت های وارداتی و یا صادارتی حسب مورد در آن ماه می باشد. بر این اساس محصولات شرکت به شرکت ملی پالایش و پخش ارسال و پس از فروش اعلامیه لازم جهت ثبت در حسابها به شرکت ارسال می گردد. روند تاریخی مقدار نفت خام مصرفی شرکت و تعداد روزهای کارکرد بر اساس دریافت ۳۷۵ هزار بشکه خوراک در روز از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ به صورت زیر می باشد.

برای پیش بینی مقدار نفت خام مصرفی شرکت، با توجه به روزهای کارکرد شرکت در ۶ ماهه ابتدای سال ۱۳۹۶ برای کل سال ۱۳۹۶ ۳۳۱ روز کارکرد و برای سالهای آتی از میانگین روزهای کارکرد سال های گذشته استفاده گردید. بر این اساس مقدار نفت خام مصرفی شرکت برای سال های آتی به صورت زیر پیش بینی گردید.

مفروضات تحلیل

نرخ نفت خام برای سال های ۱۳۹۶،۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ طبق گزارش World Bank به ترتیب ۵۳، ۵۶ و ۵۹ دلار در نظر گرفته شد. دلار مبادله ای نیز برای سال های ۱۳۹۶،۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ به ترتیب برابر ۳۴٫۲۱۰، ۴۱٫۰۰۰ و ۴۴٫۲۸۰ می باشد.

بر اساس مفروضات در نظر گرفته شده نرخ نفت خام مصرفی برای سال های ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸ بدین صورت برآورد می گردد.

مبلغ نفت خام مصرفی با توجه به مقدار مصرف و نرخ آن به شرح جدول زیر برآورد می گردد.

تولید شرکت

با توجه به نسبت های تبدیل نفت خام به محصولات برای سال های گذشته شرکت از میانگین این نسبت های تاریخی برای برآورد مقدار تولید محصولات استفاده گردید.

فروش شرکت

مقدار فروش برابر با مقدار تولید در نظر گرفته شد.

برای برآورد مبلغ فروش شرکت، اسپرد محصولات برای سالهای ۱۳۹۰ تا ۶ ماهه ابتدای سال ۱۳۹۶ با استفاده از نرخ های نفت خام مصرفی و نرخ فروش محصولات شرکت طی سال های گذشته، محاسبه گردید. برای سال ۱۳۹۶ اسپرد محصولات معادل ۶ ماهه ۱۳۹۶ و برای سالهای ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ از میانگین اسپرد محصولات طی سال های گذشته استفاده گردید. لذا مبلغ فروش محصولات بدین صورت پیش بینی گردید.

هزینه های سربار و اداری، عمومی

هزینه های سربار به صورت نسبتی از تولید برآورد گردید. هزینه های اداری و عمومی نیز با در نظر گرفتن میانگین نسبتهای تاریخی این اقلام به مبلغ فروش به صورت نسبتی از مبلغ فروش شرکت در نظر گرفته شده است. و سایر هزینه ها نیز با نرخ تورم رشد داده شده است.

صورت سود وزیان

با توجه به محاسبات قسمت های قبل، صورت سود و زیان شرکت پالایش نفت اصفهان به صورت زیر برآورد می گردد.  شرکت هزینه مالی ندارد.

 

تحلیل حساسیت سود هر سهم پالایش نفت اصفهان به اسپرد محصولات

از آنجاییکه اسپرد محصولات نقش تعیین کننده ای در درآمد شرکت دارد حساسیت سود برآوردی شرکت برای سال ۱۳۹۷ به اسپرد محصولات محاسبه گردید. اصلی ترین محصولات شرکت نفت گاز و بنزین می باشند لذا حساسیت سود هر سهم با توجه به تغییرات اسپرد این محصولات محاسبه گردید. اسپرد محصول نفت گاز از کم ترین میزان اسپرد در سال ۱۳۹۰ (۱٫۱۷) تا بیشترین میزان اسپرد در سال ۱۳۹۵(۱٫۳۱) مرتب شده است. بر این اساس اگر در سال ۱۳۹۷ اسپرد دو محصول اصلی نفت گاز و بنزین برابر با اسپرد محصولات در سال ۱۳۹۵ باشد سود هر سهم شرکت برای سال ۱۳۹۷ برابر با ۱۴۳۶ ریال خواهد بود.

 

تحلیل حساسیت سود هر سهم پالایش نفت اصفهان به دلار مبادله ای

تغییرات سود هر سهم برای سال ۱۳۹۷ با توجه به تغییرات نرخ دلار مبادله ای به صورت جدول زیر می باشد.

 

ارزشگذاری به روش DDM

مفروضات ارزشگذاری به روش DDM به صورت زیر می باشد.

ارزش هر سهم شرکت به روش DDM و با فرض تقسیم سود ۶۷ درصدی در سال های آتی و با در نظر گرفتن سود کارشناسی سال های ۱۳۹۶ ، ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ مطابق جدول زیر می باشد.

ارزش هر سهم به روش ضرایب

میانگین وزنی نسبت قیمت به درآمد و ارزش دفتری به حقوق صاحبان سهام شرکتهای مشابه بورسی پالایش نفت اصفهان که شامل پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت تهران، پالایش نفت لاوان، پالایش نفت شیراز و پالایش نفت تبریز می باشند در تاریخ ۲ اسفند ماه ۱۳۹۶ به شرح جدول زیر می باشد.

 

بر اساس میانگین روشهای محاسبه ارزش هر سهم بر اساس روش DDM و ضریب میانگین P/E و MV/BV شرکتهای مشابه فعال در صنعت پالایشی، ارزش هر سهم پالایش نفت اصفهان به صورت جدول زیر می باشد.

روند قیمتی سهم

روند قیمت هر سهم شرکت پالایش نفت اصفهان طی یک سال گذشته به صورت زیر می باشد.

دانلود فایل گزارش

دیدگاهتان را بنویسید