گــــــزارش هفتگي منتهي به ۲۰/۰۱/۱۳۹۷

چکيده مديريتی

با توجه به گزارش ارائه شده توسط بانک مرکزی شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در اسفند‏ماه به عدد ۱۱۴٫۷رسید که نسبت به ماه گذشته تقریبا به اندازه یک و یک دهم درصد افزایش داشته است. در بررسي بازار بورس اوراق بهادار تهران در هفته اي که گذشت، صنعت استخراج نفت گاز جز اکتشاف با کسب ۴٫۵۹ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۵ میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت کاشی و سرامیک با کسب ۲٫۹۸ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۴ میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است. در بازار فرابورس صنعت محصولات فلزی با کسب ۱۱٫۷۲ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۳ میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت فنی و مهندسی با کسب ۸٫۴۳ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱ میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است.  قيمت جهاني نفت در طول اين هفته کاهشی بود. در بازار فلزات اساسی نیز قیمت روی کاهش و مس و آلومینیوم افزایش پیدا کرده است.

نرخ دلار و نرخ یورو افزایش پیدا کرده است. قیمت سکه نقدی طی هفته گذشته با افزایش ۱۱ درصدی به ۱۹,۳۰۰,۰۰۰ ریال رسید و قیمت طلای جهانی با کاهش ۰٫۶۱ درصد به ۱۳۳۴ دلار در هر اونس رسید.

سال ۱۳۹۶ هم با تورم تک رقمی به پایان رسید

با توجه به گزارش ارائه شده توسط بانک مرکزی شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در اسفند‏ماه به عدد ۱۱۴٫۷رسید که نسبت به ماه گذشته تقریبا به اندازه یک و یک دهم درصد افزایش داشته است. به عبارت دیگر تورم نقطه به نقطه ماهیانه اسفند‏ماه سال ۱۳۹۶ برابر با ۱٫۱ درصد می باشد. شاخص بهای کالای مصرفی نسبت به اسفند ماه سال گذشته به اندازه ۸٫۳ درصد افزایش پیدا کرده است که این عدد نسبت به بهمن ماه به اندازه ۱٫۱درصد کاهش داشته است.  اما نرخ تورم کل در اسفند ماه با کمی کاهش به ۹٫۶ درصد رسید. به عبارت دیگر می توان گفت که تورم کشور از اردیبهشت ماه سال جاری از ۹٫۸ تا ۱۰ درصد در نوسان بوده و تغییر چندانی نداشته است.

نمودار زیر روند تورم را از فروردین ۱۳۹۵ نشان می‏دهد.

همانطور که در نمودار فوق مشخص است، تورم نقطه به نقطه سالیانه و تورم کل با توجه به فاصله  ای که در ماه  های گذشته داشته  اند در آذر ماه با یکدیگر تلاقی پیدا کردند. اما بر خلاف انتظارات تورم نقطه به نقطه سالیانه در ۳ ماه اخیر با کاهش ۱٫۷ درصدی همراه بوده است. این کاهش با توجه به تغییر قیمت قابل توجه دلار دور از انتظار می  نماید و انتظار می  رود در سال آتی اثر این موضوع در نرخ تورم تغییر بسزایی داشته باشد.

همانطور که در بالا ذکر شد شاخص قیمت بهای مصرف کننده در اسفند  ماه نسبت به ماه گذشته به اندازه ۱٫۱درصد رشد پیدا کرده است. با توجه به گزارش ارائه شده توسط بانک مرکزی، میانگین قیمت (شاخص) گروه خوراکی  ها و آشامیدنی  ها در اسفند  ماه به اندازه ۱٫۵ درصد افزایش پیدا کرده است. مسکن نیز به اندازه ۰٫۷ درصد افزایش قیمت داشته است. اما بیشترین رشد قیمت در بین گروه  های مصرفی متعلق به گروه دخانیات و امور تفریحی بوده که به ترتیب به اندازه ۱۶ و ۶٫۷ درصد می  باشد.

بررسی اوراق بدهی

در جدول زیر اسناد خزانه اسلامی معامله شده در بازار مورد بررسی قرار گرفته است.

نمودار فوق نشان دهنده ی بازدهی اوراق بدهی با افزایش روزهای باقیمانده تا سررسید آن ها است.

جدول زیر نشان دهنده قیمت و بازدهی انواع اوراق مشارکت و اجاره معامله شده در بازار می باشد.

همانطور که در جدول فوق مشخص است، قم۹۷۳ بهترین بازدهی تا سررسید را عاید خریداران خود می کند.

بازار سرمايه

بررسی ارزش و بازدهی صنایع در بورس – ۸ تا ۱۹ فروردین

بررسی عملکرد ۳۰ صنعت مهم بازار بورس در هفته منتهی به ۱۹ فروردین ماه نشان می دهد که صنعت استخراج نفت گاز جز اکتشاف با کسب ۴٫۵۹ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۵ میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت کاشی و سرامیک با کسب ۲٫۹۸ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۴ میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است. صنعت وسایل ارتباطی نیز با کسب ۱٫۱ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۳۶ میلیارد ریال ارتقا داده و جایگاه سوم صنایع پربازده را به خود اختصاص داده است. در مقابل، صنعت محصولات کاغذی با ۵٫۴۳- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱ میلیارد ریال کاهش داده و کم بازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت خودرو و قطعات با اکتساب ۳٫۹۷- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۴۰ میلیارد ریال تقلیل داده و در جایگاه دوم صنایع کم بازده قرار گرفته است. صنعت ماشین آلات و تجهیزات نیز با کسب ۲٫۶۸- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۷ میلیارد ریال رسانده و سومین صنعت کم بازده هفته به شمار می رود. صنعت شیمیایی که بیشترین ارزش بازار را در اختیار دارد، با کسب ۰٫۰۸- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۸۵۳ میلیارد ریال رسانده است. بیشترین افزایش نرخ بازدهی مربوط به صنعت استخراج نفت گاز جز اکتشاف و بیشترین کاهش مربوط به صنعت محصولات کاغذی می باشد.

بررسی ارزش و بازدهی صنایع در فرابورس – ۸ تا ۱۹ فروردین

بررسی عملکرد ۲۹ صنعت مهم بازار فرابورس در هفته منتهی به ۱۹ فروردین ماه نشان می دهد که صنعت محصولات فلزی با کسب ۱۱٫۷۲ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۳ میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت فنی و مهندسی با کسب ۸٫۴۳ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱ میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است. صنعت ماشین آلات و تجهیزات نیز با کسب ۶٫۷۳ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۴ میلیارد ریال ارتقا داده و جایگاه سوم صنایع پربازده را به خود اختصاص داده است. در مقابل، صنعت استخراج کانه های فلزی با ۴٫۶۸- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱ میلیارد ریال کاهش داده و کم بازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت فرآورده های نفتی با اکتساب ۳٫۹- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۴۷ میلیارد ریال تقلیل داده و در جایگاه دوم صنایع کم بازده قرار گرفته است. صنعت حمل و نقل انبارداری و ارتباطات  نیز با کسب ۳٫۱۸- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۶ میلیارد ریال رسانده و سومین صنعت کم بازده هفته به شمار می رود. صنعت شیمیایی که بیشترین ارزش بازار را در اختیار دارد، با کسب ۱٫۳۱- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۳۵۶ میلیارد ریال رسانده است. بیشترین افزایش نرخ بازدهی مربوط به صنعت محصولات فلزی و بیشترین کاهش مربوط به صنعت استخراج کانه های فلزی می باشد.

 

بررسی جهانی فلزات و محصولات پتروشيمی

بازارهای موازی

ارز

قیمت دلار در هفته گذشته با افزایش ۱۵٫۷۳ درصد به ۵۸۲۰ تومان رسید. همچنین قیمت دلار مبادله ای ۳۷,۸۳۰ ریال می باشد.

قیمت یورو در هفته گذشته با ۱۲٫۴۱درصد افزایش به ۶۹۷۵۰تومان رسید.

قیمت یوان در هفته گذشته با افزایش ۸٫۹۳درصدی به قیمت ۹۱۵تومان رسید

سکه نقدی و طلای جهانی

قیمت سکه نقدی در هفته گذشته با افزایش ۱۱٫۶۳ درصدی  به۱۹٫۳۰۰٫۰۰۰ ریال رسید و همچنین طلای جهانی با کاهش ۰٫۶۱ درصد به ۱۳۳۳٫۰۴ دلار در هر اونس رسید.

سکه آتی

قیمت تسویه سکه تحویل اردیبهشت ۹۷با افزایش ۱۰٫۴۸درصدی همراه بود.

بورس کالا

گزارش هفتگی بورس کالا منتهی به ۱۸ فروردین ماه

فعالیت بورس کالا ایران در زمینه های فلزات و مواد معدنی( کانی های فلزی) و فرآورده های نفتی و پتروشیمی در هفته پیش  مورد بررسی قرارگرفته و بشرح زیر بیان می شود:

فلزات و مواد معدنی

فولاد                                 

شرکت فولاد مبارکه اصفهان

این شرکت از ابتدای سال هیچ فروشی در بورس کالا به ثبت نرسانده است.

شرکت فولاد خوزستان

شرکت فولاد خوزستان از ابتدای سال فروشی را در بورس کالا ثبت نکرده است.

شرکت ذوب آهن

این شرکت از ابتدای سال هیچ فروشی در بورس کالا به ثبت نرسانده است.

مس

بنا به اعلام  بورس کالا، شرکت صنایع ملی مس ایران نیز هیچ فروشی را در بورس کالا به ثبت نرسانده است.

آلومينيوم

بنا به اعلام  بورس کالا، در سال جاری شرکت آلومنیوم ایران موفق به فروش ۴۴۰ تن  شمش الومنیوم به ارزش ۴۵ میلیارد ریال شده است. همچنین این شرکت موفق به فروش ۲۰ تن بیلت آلومنیوم به ارزش ۲ میلیارد ریال شده است.

گروه فرآورده های نفتی و پتروشيمی

بنا به اعلام بورس کالای ایران، وکیوم باتوم معامله شده  از ابتدای سال جدید توسط شرکت های پالایشی به میزان ۱۲۶ هزار تن با ارزش معاملاتی تقریبا ۱٫۴۸۶ هزارمیلیارد ریال در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران عرضه و معامله شده است و بیشترین وکیوم باتوم را در هفته گذشته شرکت پالایش نفت بندرعباس به فروش رسانده است که به میزان ۷۵ هزار تن با قیمت میانگین ۱۲۰۵۹ هزار ریال بر تن و ارزش ۹۰۵ میلیارد ریال عرضه نموده است.

تالار مذکور همچنین از ابتدای سال ۸ هزار تن لوب کات سبک به ارزش ۱۲۹ میلیارد ریال به ثبت رسیده است. همچنین ۲۵ هزار تن لوب کات سنگین به ارزش ۳۷۵ میلیارد ریال به فروش رسانده است.

شرکت پتروشیمی خراسان نیز موفق به فروش ۴۰ تن آمونیاک به ارزش  ۴۵۸ میلیون ریال، ۱۲۰ تن کریستال ملامین به ارزش ۸ میلیارد ریال و ۲۶۰ تن اوره به ارزش ۳ میلیارد ریال شده است.

 

جمع بندی و نتيجه گيری

در هفته ای که گذشت با توجه به تعطیلات نوروزی، ارزش معاملات بازار بسیار پایین بوده و شاخص بورس اوراق بهادار تغییر چندانی از ابتدای سال نداشته است. در این بین صنایع کوچک مانند صنعت استخراج نفت، کاشی و سرامیک و استخراج کانه های فلزی بازدهی مناسبی داشته اند.

قیمت نفت امریکا در این هفته با ۵ درصد کاهش همراه بوده است. قیمت جهانی مس تغییر چندانی نداشته اما روی کاهش ۱٫۵ درصدی داشته است.

در حالی که معاملات بازار سرمایه در دو هفته اخیر بسیار پایین بوده و بازدهی چندانی برای سرمایه گذاران نداشته است، در بازار ارز رشد بسیار بالایی اتفاق افتاده و نرخ دلار را به مرز ۶ هزار تومان نزدیک کرده است. بسیاری از تحلیل گران بازار ارز بر این اعتقاد هستند که نرخ دلار به نرخ واقعی خود نزدیک شده است، این در حالی است که سرمایه­گذاران معتقدند عرضه ارز می تواند نرخ دلار را کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید