تحلیل بنیادین شرکت کشت و صنعت شهداب ناب خراسان

نگاهی بر صنعت کشاورزی و مواد غذایی

نرخ رشد اقتصادی بالاتر سبب افزایش درآمد مصرف کنندگان و در نتیجه تقاضای مواد غذایی می‌شود. بیشترین سهم در ارزش افزوده GDP کشورها مربوط به خدمات، صنایع و کشاورزی می‌باشد. بالاترین ارزش افزوده‌ای که صنعت کشاورزی در افزایش GDP کشورها داشته است به ترتیب مربوط به آفریقا و آسیا است.

طبق آخرین گزارش سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد(FAO) بزرگترین تولیدکنندگان گوجه‏فرنگی در دنیا به ترتیب چین، هند، آمریکا، ترکیه، مصر و ایران هستند این در حالی است که در سال ۲۰۱۶ ایران در رتبه­ی هفتم قرار داشته است. نمودار زیر میزان تولید گوجه فرنگی در ایران را طی سال‌های ۲۰۱۰-۲۰۱۶ نمایش می‌دهد.

همانطور که در نمودار فوق ملاحظه می‌شود تولید گوجه فرنگی در سال ۲۰۱۶ تقریبا معادل ۶٫۴ میلیون تن می‌باشد. میانگین تولید گوجه فرنگی ایران به ازای هر هکتار، از میانگین عملکرد دنیا بالاتر است، به طوریکه به طور میانگین در هر هکتار بالغ بر ۲۷ تن گوجه فرنگی تولید می­شود در حالی که این میزان در ایران ۳۸ تن در هر هکتار می‏باشد. طبق آمارهای ارائه شده ۴٫۷ درصد تولید گوجه‏فرنگی جهان به ایران اختصاص دارد و سطح زیر کشت گوجه‏فرنگی کشور در سال‏های گذشته بین ۱۳۹ تا ۱۹۸ هزار هکتار در نوسان بوده است. ایران در زمینه صادرات رب گوجه‏فرنگی دارای رتبه ۹ جهان می‏باشد. میزان تولید رب گوجه‏فرنگی کشور حدود ۸۰۰,۰۰۰ تن تخمین زده می‏شود.

سرانه مصرف رب گوجه‌فرنگی درکشور حدود ۲۴ کیلوگرم در سال است. به عبارتی هر ایرانی به‌طور متوسط در سال ۲۴ کیلوگرم رب گوجه‌فرنگی استفاده می‌کند. گوجه‏فرنگی در مناطق مختلفی از ایران کاشته می‏شود اما گوجه‏فرنگی مخصوص فرآوری عمدتا در ۵ منطقه به عمل می‏آید که کارخانه‏های بزرگ رب هم در آنجا قرار دارند. این مناطق شامل خراسان در شمال شرقی ایران، استان فارس در جنوب، آذربایجان در شمال غرب و استان‏های تهران و گلستان در شمال ایران می‏باشند که سهم استان خراسان از کل تولید کشور تقریبا ۱۰% می‏باشد.

وضعیت صادرات و واردات رب گوجه‏فرنگی در جهان

صنایع غذایی از جمله صنایع حیاتی و اساسی در هر کشور است و با توجه به روند افزایش تقاضای جهانی برای رب گوجه‏فرنگی و محصولات مشابه آن، بازار بسیار خوبی برای این محصولات وجود دارد. صادر کنندگان عمده رب گوجه فرنگی کشورهای ایتالیا، چین، آمریکا، اسپانیا، پرتقال و ترکیه است. جدول زیر ارزش صادرات جهانی رب گوجه فرنگی را طی سال‌های اخیر ارائه می‌دهد

وارد کنندگان عمده رب گوجه فرنگی در جهان کشورهای آلمان، انگلستان، ژاپن و فرانسه هستند جدول زیر ارزش واردات سال‌های اخیر را نمایش می‌دهد.

وضعیت صادرات رب گوجه‏فرنگی در ایران

بر اساس آمارهای منتشر شده از فائو تا ۷ سال آینده کشورهای اروپای شرقی، روسیه، خاورمیانه و عراق بزرگترین مصرف‌کننده گوجه‌فرنگی دنیا خواهند بود. این در حالی است که ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان رب گوجه‌فرنگی در دنیاست. اشتراکات دینی، فرهنگی، جغرافیایی و اقلیمی کشورهای همسایه با ایران باعث می‎شود این افراد برای استفاده از محصولات غذایی ایران تمایل زیادی داشته باشند، لازم به ذکر است که در سال‌های ۹۳ و ۹۴ حدود ۹۰درصد از صادرات رب گوجه‌فرنگی ایران به کشورهای عراق، روسیه و افغانستان بوده است. ارزش صادرات رب گوجه فرنگی از سال ۱۳۹۲ روندی صعودی داشته و در سال ۱۳۹۵ به مبلغ ۲۰۳ میلیون دلار رسیده است. نمودار زیر مقدار و ارزش صادرات را طی سنوات گذشته نمایش می‌دهد.

صادرات رب گوجه فرنگی نیز طی ۱۱ماه سال ۱۳۹۵ با ۱۸۳ میلیون دلار ارزش به وزن ۱۳۳ هزار تن در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۴ از لحاظ ارزشی تغییری نداشته و افزایش ۲۶ درصدی از لحاظ وزنی را نشان می‌دهد. تولید رب گوجه فرنگی متاثر از تغییرات میزان تولید گوجه فرنگی کشور و نیز قیمت آن  بوده و با توجه به نوسانات تولید صیفی‌جات در سالهای اخیر و افزایش قیمت داخلی محصول رب گوجه فرنگی و همچنین مشکلات تبادل ارز و حمل نقل در حوزه صادرات تمایل به توزیع این محصول نسبت به صادرات آن افزایش یافته و به نظر می رسد بسته بندی رب گوجه فرنگی در قوطی‌های کوچک مناسب مصرف کننده  بازار داغ‏تری داشت و بنابراین حرکت تولید کنندگان و صادرکنندگان داخلی در آینده به این سمت و سو بیشتر خواهد بود.

به گزارش سازمان توسعه تجارت، طی سال گذشته صادرات ۹ گروه محصولات غذایی شامل روغن نباتی، اسانس و عرقیات، محصولات خوراکی گوناگون، فرآورده‌های غلات، بيسکويت، نان شيريني، فرآورده‌های لبنی، خميرهاي غذايي، ماکاروني و خمیرمایه، رب گوجه فرنگي، قند و شکر و فرآورده‌های آن افزایش ارزش دلاری داشته‌اند و چهار گروه شامل کمپوت و کنسرو، کنستانتره و آبمیوه، عسل و نوشیدنی‌ها با کاهش ارزش دلاری مواجه شده‌اند.

طی این مدت صادرات فرآورده‌های لبنی ۱۹، فرآورده‌های غلات ۳٫۷، بيسکويت، نان شيريني و انواع شکلات ۱۰، خوراکی‌های گوناگون ۱۴٫۴ ، روغن نباتی ۱۵٫۶، اسانس و عرقیات ۱۶٫۶، خميرهاي غذايي، ماکاروني و خمیر‏مایه ۲، رب گوجه فرنگی ۱ و قند و شکر و فرآورده‌های آن ۴٫۱ درصد افزایش را نشان می‌دهد و در مقابل روند صادرات کمپوت و کنسرو ۵ ، کنستانتره و آبمیوه ۲۹، عسل ۱۶ و نوشیدنی‌ها ۱۰ درصد کاهش داشته‌اند.

این گزارش می‌افزاید که صادرات رب گوجه فرنگي در سال ۱۳۹۵،  با  ۲۰۸  میلیون دلار ارزش به وزن ۱۴۹ هزار تن در مقايسه با مدت مشابه سال پیش از آن از لحاظ ارزشی یک و  از نظر وزنی حدود ۲۴٫۵ درصد افزایش صادرات را نشان مي‌دهد.

وضعیت واردات رب گوجه‏فرنگی در ایران

در حال حاضر عمده مصرف رب گوجه‏فرنگی در ایران از محل تولید داخلی تامین می‏شود و واردات سهم بسیار اندکی دارد که عمدتا از طریق کشور چین صورت می‏گیرد.

نسبت‏های اساسی شرکت‏های بورسی این صنعت

فرآیند تولید سس مایونز و رب‏گوجه فرنگی

فرآیند تولید محصولات مهم شرکت در نمودارهای زیر ملاحظه می‏شود.

معرفی شرکت شهداب ناب خراسان

شرکت کشت و صنعت شهداب ناب خراسان در سال ۱۳۷۷ به عنوان اولین هسته مجموعه کارخانجات تبرّک در شهرک صنعتی چار طاقی مشهد شروع به فعالیت کرد. محصولات و واحدهای تولیدی و بسته بندی این شرکت شامل سس های سرد و گرم ، آبمیوه ، کنسرو ، کمپوت ، مربا ، چای ، سرکه ، کشک ، بسته بندی برنج و رب گوجه فرنگی می شود.واحد تولید سس مایونز(شیشه ای و بالشتی)، واحد تولید آب میوه (پاکتی وقوطی)، واحد بسته بندی چای، واحد تولید سس کچاپ و واحد تولید رب صادراتی (اسپتیک) که با ماندگاری سه ساله بعنوان مواد اولیه صنعتی کشور های اروپایی می باشد.

شركت كشت و صنعت شهداب ناب خراسان، در تاريخ ۲۴ مرداد ۶۹ به صورت شركت سهامي خاص تاسيس شده است و خلاصه اظهارنامه و اساسنامه شركت طي شماره ۱۷۵۲۱ در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ۸۱ در اداره ثبت شركت ها و مالكيت صنعتي مشهد به ثبت رسيده است.

فعالیت اصلی

تولید انواع محصولات کشاورزی و غذائی توسط کارخانجات وابسته به شرکت و مجتمع های کشاورزی و خرید و فروش محصولات غذائی و پروتئینی و کشاورزی و تولید، خرید و فروش انواع فرآورده های لبنی و پاستوریزه و خرید و فروش انواع میوه و سبزیجات و بسته بندی وتولید انواع محصولات صنایع تبدیلی غذایی و تولید انواع نوشابه های گاز دار و بدون گاز وآب آشامیدنی و معدنی و انواع محصولات کشاورزی و باغی وتولید و استحصال انواع پوره و کنسانتره و شهد میوه جات و تولید و بسته بندی انواع میوه جات و سبزیجات و خرید و فروش صادرات و واردات انواع محصولات کشاورزی و ماشین آلات وابسته به صنایع فوق و انواع مواد اولیه و لوازم یدکی وابسته به صنایع غذایی وتولید وخریدو فروش انواع دانه های روغنی و انواع روغن های خوراکی و دستگاههای مربوط و اخذ تسهیلات بانكی و اعتبار اسنادی و ضمانتنامه های بانكی از موسسات بانكی و مالی و اعتباری جهت شرکت.

عرضه اولیه غشهداب در بازار سرمایه

شهداب در تاريخ ۱۰ بهمن ۹۲ طي مصوبه مجمع عمومي فوق العاده صاحبان سهام به سهامي عام تبديل شد كه تغييرات آن طي آگهي به شماره ۸۳۵۹۳/۹۲/۱۰۰ در اداره ثبت شركت ها به ثبت رسيد و پس از آن در سال ۹۵ در بازار پایه ب فرابورس با نماد (غشهداب) به عنوان ۱۹۷ امین شرکت حاضر در بازار پایه فرابورس درج نماد شد و سپس در اواخر سال ۹۵ به بازار دوم فرابورس منتقل شد.

سرمایه شرکت

سرمایه شرکت در بدو تأسیس ۲،۰۰۰ میلیون ریال بوده است که طی چندین مرحله افزایش سرمایه به ۱،۰۴۰،۰۰۰ میلیون ریال رسیده است و روند افزایش سرمایه آن به شرح زیر است :

بررسی صورت‌های مالی

ترازنامه

ترازنامه شرکت كشت و صنعت شهداب ناب خراسان طی سال‌های ۱۳۹۲-۱۳۹۵ به صورت زیر می‌باشد.

صورت سود و زیان

صورت سود و زیان طی دوره مورد بررسی به شرح زیر می‌باشد :

پیش بینی عملکرد شرکت شهداب ناب خراسان

مفروضات کلی

مفروضات اصلی متغیرهای اقتصادی مورد استفاده در این گزارش برای سنوات آتی در جدول زیر نشان داده شده است:

پیش بینی درآمدهای عملیاتی

فروش مقداری شرکت با توجه به نسبت تولید به ظرفیت اسمی و پس از آن نسبت فروش به تولید بدست آمده است. لازم به ذکر است با توجه به تغییر رویه شرکت از تولید کارمزدی به عادی ارائه خدمات کارمزدی متوقف شده و با توجه به توسعه بازار ظرفیت آزاد شده، جهت تولید و عرضه محصولات توسط خود شرکت به بازار اختصاص یافته است. مقدار فروش سال ۱۳۹۶ معادل مقدار واقعی آن طی گزارش ۱۲ ماهه شرکت در نظر گرفته شده است. مقدار فروش برای سایر سنوات آتی از حاصل ضرب متوسط نسبت فروش به تولید، در تولید پیش بینی شده  بدست آمده است.

لازم به توضیح است قبل از سال ۱۳۹۵، فروش مواد اولیه خریداری شده توسط شرکت در بخش درآمدهای عملیاتی عنوان می­شده است. اما در صورت های مالی ارائه شده در سال ۱۳۹۵ و بعد از آن، فروش و بهای تمام شده مواد اولیه تحت عنوان سود حاصل از فروش مواد اولیه به بخش سایر درآمدهای عملیاتی منتقل شده است.

با توجه به توضیحات فوق، پیش بینی مقدار فروش شرکت طی سال‏های آینده به شرح جدول زیر می‏باشد.

نرخ فروش محصولات در سال ۱۳۹۶ نیز معادل نرخ فروش گزارش ۱۲ ماهه شرکت در نظر گرفته شده است. و برای سنوات آتی نیز، نرخ‏های فروش با میانگین تورم محصولات خوراکی که طبق مفروضات ۱۴% می‏باشد، رشد داده شده است.

با توجه به برآوردهای صورت گرفته، درآمدهای عملیاتی شرکت به صورت زیر پیش­بینی می­شود:

لازم به ذکر است که افزایش مبلغ فروش شرکت در سال ۱۳۹۶ عمدتا بابت تغییر رویه شرکت از فروش کارمزدی به تولید و فروش می‌باشد.

مواد اولیه شرکت

به صورت تقریبی از هر ۴٫۵ کیلوگرم گوجه‏فرنگی ۱ کیلوگرم رب بدست می‏آید و سهم مواد تشکیل دهنده سس مایونز ( به صورت وزنی)  نیز به صورت زیر است:

مقدار مواد مصرفی شرکت با توجه به مواد استفاده شده در هر محصول و نسبت تبدیل آن‏ها بدست آمده است که به صورت زیر است:

نرخ مواد اولیه برای سال ۱۳۹۶ بر اساس نرخ خرید ۶ ماهه نخست شرکت در نظر گرفته شده است و برای سال‏های آتی نیز، نرخ مواد خوراکی با نرخ تورم محصولات خوراکی و سایر اقلام با نرخ تورم رشد داده شده است.

مبلغ مواد اولیه شرکت با توجه به جداول فوق به صورت جدول زیر می‏باشد..

هزینه سربار

سایراقلام هزینه سربار تولید(غیر از دستمزد و استهلاک) با توجه به تغییرات تولید شرکت و همچنین نرخ تورم پیش­بینی شده­اند:

بهای تمام شده درآمد‏های عملیاتی

بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی شرکت شامل بهای تمام شده محصولات، بهای تمام شده ارائه  خدمات کارمزدی، بهای تمام شده تولید کشاورزی و بهای تمام شده مواد اولیه فروش رفته است. لازم به ذکر است با توجه به تغییر رویه شرکت از فروش کارمزدی به تولید و فروش عادی بهای تمام شده ارائه خدمات کارمزدی برای سنوات آتی صفر درنظر گرفته شده است. بهای تمام شده تولید محصولات به شرح زیر است.

دستمزد مستقیم با توجه به میزان تولید و نرخ تورم برآورد شده است، سربار تولید نیز با توجه به رشد تولید و تورم محاسبه شده است. بهای تمام شده تولید کشاورزی  به شرح زیر است:

اجاره زمین با توجه به روند تاریخی آن ثابت در نظر گرفته شده است، هزینه دستمزد مستقیم با در نظر گرفتن میزان تولید و نرخ تورم محاسبه شده است، هزینه کود و بذر و سایر هزینه‌ها با توجه نسبت هزینه به ازای هر واحد تولید و تورم برآورد شده است.

بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی با توجه به جداول فوق به شرح زیر است:

هزینه‏های اداری، عمومی و فروش

پیش بینی هزینه دستمزد بخش عمومی، اداری و فروش با توجه به تعداد کارکنان و نرخ تورم برآوردی محاسبه شده، هزینه استهلاک نیز با توجه به دارایی‌های ثابت و نرخ مؤثر استهلاک برآورد و سایر اجزای هزینه عمومی، اداری و فروش نیز با توجه به تورم پیش بینی شده است.

سایر درآمدهای عملیاتی

سایر درآمدهای عملیاتی طی سنوات گذشته و آتی به شرح زیر است لازم به ذکر است سود حاصل از فروش مواد اولیه با توجه به میزان تولید محاسبه شده است

سایر درآمدها و هزینه‌های غیر عملیاتی

در بخش سایر درآمدها(هزینه)های غیرعملیاتی، سود حاصل از سپرده­گذاری با توجه به تغییرات فروش برآورد شده است، سایر موارد نیز با توجه به تغییرات حاشیه سود عملیاتی و تورم برآورد شده اند. اما سرفصل سود حاصل از سرمایه گذاری های مربوط به سود نقدی حاصل از سرمایه گذاری در شرکت «کشت و صنعت بهاران گلبهار خراسان» می باشد که در سال ۱۳۹۶ شرکت شهداب ۹۹٫۹ درصد این شرکت را تحصیل نموده است. در ادامه این شرکت به اختصار معرفی و سود خالص برآوردی و سود نقدی آن برای سنوات آتی ارائه می­گردد.

در جدول زیر سایر درآمد(هزینه)های غیرعملیاتی ارائه می شود:

شرکت کشت و صنعت بهاران گلبهار خراسان

شرکت کشت و صنعت بهاران گلبهار خراسان در تاریخ ۰۱/۱۰/۱۳۷۷ به صورت شرکت سهامی خاص تأسیس شد و خلاصه اظهارنامه و اساسنامه آن در تاریخ ۰۱/۱۰/۱۳۷۷ در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی (محل ثبت) مشهد به ثبت رسید. شرکت به موجب نامه سازمان بورس شماره ۷۷۹۰/۱۲۲ مجوز تبدیل  از سهامی خاص به سهامی عام را دریافت کرده و با توجه به تعداد سهامداران و حقوق صاحبان سهام مشمول ثبت نزد سازمان بورس و اوراق بهادار می‌باشد. شرکت در تاریخ ۲۷/۰۶/۱۳۹۵ در اداره ثبت شرکت‌ها به سهامی عام تبدیل شده است.

فعالیت اصلی

تولید انواع محصولات کشاورزی و غذایی توسط کارخانجات وابسته به شرکت و مجتمع‌های کشاورزی و خرید و فروش محصولات غذایی و پروتئینی و کشاورزی، تهیه و تولید رب گوجه فرنگی انواع آبلیمو، ترشیجات و تولید، خرید و فروش انواع کمپوت، کنسرو، مرباجات و خرید و فروش انواع میوه و سبزیجات و بسته بندی و تولید انواع محصولات صنایع تبدیلی غذایی و انواع محصولات کشاورزی و باغی و تولید و استحصال انواع پوره و کنسانتره و شهد میوه‌جات، سبزیجات، خرید و فروش و صادرات و واردات انواع محصولات کشاورزی و ماشین آلات وابسته به صنایع فوق و انواع مواد اولیه و لوازم یدکی وابسته به صنایع غذایی و تولید و دستگاه‌های مربوطه و اخذ تسهیلات بانکی و اعتبار اسنادی و ضمانت نامه‌های بانکی از مؤسسات بانکی و مالی و اعتباری جهت شرکت. خرید و فروش مواد اولیه و قطعات و دستگاه‌های مربوطه پس از اخذ مجوزهای لازم و غیره می‌باشد.

مرکز اصلی شرکت استان خراسان رضوی، شهر چناران و اول جاده اخلمد واقع است و فعالیت اصلی آن در حال حاضر، تولید رب گوجه فرنگی و کنسرو، کمپوت و مربا می‌باشد. در سال ۱۳۹۶ کلیه سهام این شرکت به شرکت شهداب ناب خراسان واگذار شد. بنابراین، شرکت کشت و صنعت بهاران گلبهار واحد فرعی شرکت شهداب می‌باشد.

تولید و ظرفیت اسمی شرکت کشت و صنعت بهاران گلبهار به شرح زیر است:

خلاصه از عملکرد مالی شرکت بهاران گلبهار در سنوات گذشته به صورت جدول زیر می باشد:

با توجه به اینکه صورت مالی شرکت بهاران گلبهار به صورت جداگانه توسط شرکت شهداب ارائه نشده است. تنها صورت مالی جدید در دسترس صورت مالی ۶ ماهه تلفیقی غشهداب می باشد. به منظور برآورد درآمدهای عملیاتی شرکت بهاران گلبهار برای سال ۱۳۹۶ از  درآمد تلفیقی ارائه شده در صورت مالی ۶ماهه غشهداب استفاده شده است. برای سنوات آتی نیز فرض بر این است که تا سال ۱۳۹۸ تولید شرکت گلبهار به حداکثر ظرفیت خود رسیده باشد. همچنین قیمت محصولات نیز با توجه به نرخ رشد در نظر گرفته شده در پیش بینی غشهداب برآورد شده است.  سود خالص این شرکت نیز با توجه به میانگین حاشیه سود این شرکت در سنوات گذشته استفاده شده است. بنابراین میزان درآمد، سود عملیاتی و سود خالص شرکت گلبهار برای سنوات آتی به صورت جدول زیر خواهد بود.

هزینه مالی

شرکت شهداب ناب خراسان تسهیلات دریافتی بلندمدت اندکی داشته و عمدتا به منظور تامین سرمایه در گردش خود از تسهیلات کوتاه مدت استفاده می­کند. به منظور تعیین تسهیلات دریافتی شرکت در هر سال از نسبت تسهیلات به بهای تمام شده استفاده شده است.

صورت سود و زیان

با توجه به پیش­بینی­های صورت گرفته، صورت سود و زیان شرکت شهداب ناب خراسان برای سنوات آتی به صورت جدول زیر برآورد می­گردد:

ارزشگذاری

 

روش DDM

بر اساس سود خالص شرکت و با فرض تقسیم ۷۰% سود و سایر مفروضات که در جدول زیر مشاهده می‏شود، ارزش به روش DDM برای هر سهم به صورت بدست می­آید.

 

روش ضرایب نسبی

میانگین وزنی نسبت  قیمت به درآمد، قیمت به ارزش دفتری و قیمت به فروش  شرکت‌های مشابه بورسی به شرح جدول زیر می‌باشد. و با توجه به میانگین آنها ارزش شرکت برای هر کدام از نسبت‌ها برآورد شده است.

 

دانلود فایل گزارش

دیدگاهتان را بنویسید