تحلیل بنیادی شرکت آهن و فولاد ارفع

بررسی صنعت

صنعت فولاد کشور

صنعت فولاد را می‌توان یکی از بنیان‌های مهم اقتصاد در هر کشوری برشمرد، به‌گونه‌ای که حتی مصرف سرانه فولاد به‌عنوان شاخصی به‌منظور ارزیابی صنعتی بودن یک کشور مطرح است.

امروزه در کشور ما نیز فولاد با حضور در بخش‌های مهم تولیدی و صنعتی کشور، نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند، به‌گونه‌ای که افزون بر ۶۰۰ صنعت به‌عنوان صنایع پایین‌دستی از آن تغذیه می‌کنند. البته با توجه به وجود منابع سنگ‌آهن در ایران، به‌عنوان نخستین حلقه تولید فولاد، این صنعت در سال‌های گذشته توانسته به جایگاه درخور توجهی دست یابد.

ایران چهاردهمین فولادساز جهان محسوب می‌شود که برای افق چشم‌انداز ۱۴۰۴ دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد خام را هدف‌گذاری کرده است. در حال حاضر، ظرفیت تولید فولاد خام حدود ۳۲ میلیون تن است، با ارتقای ظرفیت تولید ۵۵ میلیون تن فولاد خام در سال، جایگاه ایران در صنعت فولاد از رتبه چهاردهم کنونی به هفتم در سطح جهان ارتقا می‌یابد. در این میان، باهدف افزایش ارزش‌افزوده در صنعت فولاد، صنایع بالادستی آن نیز به‌تناسب زنجیره تولید، تکمیل خواهد شد. بر اساس این برنامه، اهداف کلی پیش‌بینی‌شده برای توسعه صنعت فولاد شامل «استخراج معادن و تولید محصولات فولادی با احداث واحدهایی با مقیاس‌های جهانی»، «احداث واحدهای فرآوری برای تکمیل زنجیره ارزش و ارتقای ارزش‌افزوده»، «ارتقای سطح کیفیت محصولات صنایع معدنی بر اساس استانداردهای جهانی»، «دستیابی به دانش فنی تولید و ارتقای سطح فناوری در تمامی زمینه‌های اکتشاف تا فرآوری مواد معدنی»، «استفاده حداکثری از توان داخلی در مراحل مهندسی، احداث و بهره‌برداری»، «ارتقای بهره‌وری کل عوامل مؤثر در زنجیره معدن به‌موازات شاخص‌های جهانی» و نیز «دستیابی به شاخص‌های استانداردهای زیست‌محیطی» است.

چشم‌انداز ۲۰۱۸ شمش فولاد

بنا به پیش‌بینی انجمن جهانی فولاد، انتظار می‌رود تقاضای جهانی برای فولاد در سال ۲۰۱۸ به یک میلیارد و ۶۴۸ میلیون و ۱۰۰ هزار تن افزایش یابد. بر اساس آمار منتشرشده از سوی این انجمن، انتظار می‌رود تقاضای جهانی برای فولاد، بدون احتساب چین نیز به ۸۸۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن برسد که حاکی از رشد ۳ درصدی نسبت به سال گذشته است. نمودار ۱ میزان تقاضای جهانی برای فولاد را با احتساب نیاز چین و بدون آن نشان می‌دهد.

پیشرفت در بازار فولاد جهانی در سال ۲۰۱۷ دلگرم‌کننده بود و شاهد رشد و تسریع روند صعودی در اقتصاد بسیاری از کشورها بودیم. این رشد منجر به اجرای عملکردی بهتر از انتظارات برای اقتصادهای توسعه‌یافته و درحال‌توسعه بود. به‌علاوه خطرات اقتصاد جهانی همچون افزایش پوپولیسم، تغییرات سیاست ایالات‌متحده، عدم اطمینان از انتخابات اتحادیه اروپا و… کاهش یافت. از طرفی بحران‌های اقتصادی به‌جامانده از سال ۲۰۰۸ به تعادل رسید. بااین‌حال، تشدید تنش ژئوپلیتیک در برخی کشورها همچنان از عوامل مهم تأثیرگذار در بازار کامودیتی‌ها ازجمله فولاد محسوب می‌شود.

در سال ۲۰۱۸، انتظار رشد اقتصاد جهانی راداریم. البته رشد تولید چین، کندتر از قبل پیش‌بینی می‌شود اما دولت چین، همچنان محرک‌هایی را برای توسعه اقتصادی در نظر دارد. این دست  اقدامات در سال ۲۰۱۷، به رشد تولید ناخالص داخلی این کشور منجر شد و انتظار می‌رود که در سال ۲۰۱۸ نیز ادامه پیدا کند. گفتنی است، دولت این کشور، تلاش‌هایی را برای ایجاد تعادل اقتصادی و در کنار آن حفاظت از محیط زیست، در دستور کار خود دارد.

اصلاحات اقتصادی در کشورهای درحال‌توسعه متفاوت است و به نظر می‌رسد برنامه‌های اصلاحاتی در بسیاری از کشورهای درحال‌توسعه مانند مصر، برزیل، آرژانتین، مکزیک و هند، در طول زمان افزایش داشته باشند. همچنین انتظار می‌رود که فعالیت‌های ساخت‌وساز برزیل در سال ۲۰۱۸ بهبود بیشتری را تجربه کند؛ به‌علاوه امید است که اصلاحات دولتی باعث ایجاد یک محیط سرمایه‌گذاری مناسب در هند شود. این در حالی است که ویتنام و فیلیپین در رده کشورهایی قرار دارند که رشد اقتصادی بالایی را تجربه خواهند کرد؛ درحالی‌که اقتصادهای بالغ مانند تایلند و مالزی رشد کمتری دارند.

علاوه براین، انتظار می‌رود تقاضای فولاد در کشورهای مستقل مشترک‌المنافع در سال ۲۰۱۸ تقویت شود و روسیه نیز به‌طور خاص، این روند را تسریع خواهد کرد. به‌علاوه پیش‌بینی می‌شود رشد اقتصادی ترکیه در سال ۲۰۱۸ از سر گرفته شود و تقاضای فولاد این کشور افزایش یابد. البته منطقه منا به دلیل قیمت‌های پایین نفت و مشکلات ژئوپلیتیک و تورم بالا با مشکلاتی همراه است؛ اما پس از پایان جنگ‌های بزرگ این منطقه، با تلاش برای بازسازی، تقاضا برای فولاد بیشتر می‌شود. درمجموع باید گفت که انتظار می‌رود تقاضا برای فولاد در اقتصادهای درحال‌توسعه به‌جز چین در سال ۲۰۱۸، رشد ۴٫۹ درصدی را تجربه کند.

بنابراین می‌توان این‌طور نتیجه گرفت که تقاضا برای فولاد بیشتر می‌شود و تقاضا برای فولاد چین نیز در روند صعودی قرار دارد، اما از شتاب آن کاسته می‌شود. درنتیجه با توجه به اثرگذاری چین، پیش‌بینی می‌شود که از شتاب رشد تقاضای فولاد در تمام دنیا کاسته شود.

عرفی شرکت

تاریخ تأسیس شرکت

شرکت آهن و فولاد ارفع در تاریخ ۰۶/۱۲/۱۳۸۳ به‌صورت شرکت سهامی خاص تأسیس شده و متعاقباً از تاریخ ۱۲/۰۴/۱۳۹۱ (واحد احیاء مستقیم) و تاریخ ۰۹/۰۷/۱۳۹۲ (واحد فولادسازی) شروع به بهره‌برداری نموده است. شرکت در تاریخ ۲۷/۱۱/۱۳۹۲ به شرکت سهامی عام تبدیل و در تاریخ ۱۰/۱۲/۱۳۹۳ در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده است. نشانی مرکز اصلی شرکت تهران، خیابان آفریقا، کوچه ایرج، شماره ۴، طبقه چهارم و محل فعالیت اصلی آن در شهر اردکان، کیلومتر ۲۵ جاده اردکان به نائین واقع است.

مؤسسین و صاحبان سهام شرکت

شرکت معدنی‌وصنعتی‌چادرملو با در اختیار داشتن ۴۳% سهام ارفع، سهامدار اصلی شرکت آهن و فولاد ارفع است. ترکیب سایر سهامداران به شرح زیر است:

موضوع فعالیت شرکت

فعالیت شرکت آهن و فولاد ارفع، تولید شمش فولاد به روش احیای مستقیم، انجام عملیات فولادسازی با روش‌های مختلف عملیات ذوب و ریخته‌گری و نورد فلزات آهنی و تولید انواع قطعات هندسی استاندارد، احداث واحدهای مربوطه و صنایع وابسته جنبی و پایین‌دستی و تکمیلی در راستای توسعه هرچه بیشتر و بهینه صنعت فولاد است. فعالیت اصلی شرکت طی سال پیش رو تولید شمش فولادی و آهن اسفنجی است.

شرکت، گندله موردنیاز واحد احیاء مستقیم خود را از مجتمع گندله‌سازی اردکان، متعلق به شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و آهن اسفنجی موردنیاز برای تولید شمش فولاد را از واحد احیاء مستقیم خود دریافت می‌کند.

تجهیزات عمده شرکت به شرح زیر است:

  • کوره قوس الکتریکی این پروژه توسط شرکت Tenova کشور ایتالیا و ترانسفورماتور و راکتور EAF و LF توسط شرکت Tamini کشور ایتالیا، طراحی و ساخته‌شده است.
  • ماشین ریخته‌گری مداوم شمش فولاد با طرح پایه از شرکت Concast و توسط شرکت MCC چین ساخته‌شده است.
  • تجهیزات هیدرولیکی عمدتاً ساخت شرکت Vickers چین است.
  • تجهیزات برقی و اتوماسیون پروژه از شرکت ABB چین و سایر شرکت‌های معتبر تأمین گردیده است.
  • تجهیزات اصلی واحد احیا مستقیم و نوردهای اصلی: شرکت بین‌المللی مهندسی ایران (ایریتک)
  • پست برق ۴۰۰: شرکت فرانیرو.
  • کارگاه اکسیژن: شرکت Sichuan Air Separation Group چین.

روند سودآوری

با توجه به افزایش میزان تولید و قیمت محصولات شرکت در سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶، سودآوری روند رو به رشدی داشته است. در سال ۱۳۹۷ هم دو عامل رشد تقاضای جهانی برای فولاد و افزایش نرخ دلار، محرک اصلی تداوم این روند هستند.

مفروضات

وضعیت تولید شرکت

ظرفیت اسمی

ظرفیت اسمی تولید شمش فولادی شرکت فولاد ارفع، ۸۰۰٫۰۰۰ تن در سال است که تولید آن در سال‌های گذشته کمتر از ظرفیت اسمی بوده است. سال ۱۳۹۶ اولین سالی است که ظرفیت تولید عملی با ظرفیت تولید اسمی برابر شده است. شرکت در نظر دارد ظرفیت اسمی شمش فولاد را تا ۱ میلیون تن در سال و تولید آهن اسفنجی خود را ۲/۱ میلیون تن در سال افزایش دهد. طبق اظهارات شرکت انتظار می‌رود این افزایش ظرفیت در سال ۱۳۹۸ به بهره‌برداری برسد.

مقدار تولید

مقدار تولید شمش فولاد سال ۱۳۹۷ مطابق سال ۱۳۹۶، برابر با میزان ظرفیت اسمی در نظر گرفته شده است. تولید آهن اسفنجی شرکت در سال‌های اخیر بالاتر از ظرفیت اسمی بوده و همان نسبت تولید آهن اسفنجی به شمش فولاد دو سال اخیر برای سال ۱۳۹۷ لحاظ شده است.

وضعیت فروش

در سال‌های قبل تمام فروش شرکت در بازار داخلی انجام می‌شد. به دلیل پوشش ریسک نوسانات تقاضا در بازار داخل، شرکت تلاش خود را در جهت ایجاد بازارهای خارجی شروع کرده و سبد مشتریان خود را به‌صورت ترکیبی از مشتریان داخلی و خارجی درآورده است. شرکت‌های Steel Resources اردن و VA Interalding اتریش از مشتریان اصلی خارجی شرکت هستند.

مقدار فروش

شرکت در سال ۱۳۹۶، ۳۰۰٫۰۰۰ تن شمش فولاد (۳۸% کل فروش) را از فروش صادراتی کسب کرده است. با توجه به برنامه افزایش صادرات شرکت و عملکرد دو ماهه ابتدای سال ۱۳۹۷ نسبت فروش صادراتی و داخلی برابر ۵۰% فرض شده است. به‌طور خلاصه شرکت در سال ۱۳۹۷ میزان ۴۰۰٫۰۰۰ تن شمش فولاد صادر می‌کند و همین میزان شمش فولاد را در بازار داخلی به فروش می‌رساند.

نرخ فروش

نرخ فروش در سال ۱۳۹۶ دارای روند افزایشی بوده و میانگین ۱۵ میلیون ریال بر تن برای فروش محصولات شرکت ثبت شده است. قیمت فولاد در سال جاری نیز روند صعودی خود را حفظ کرده، بطوریکه در دوماهه ابتدایی سال ۱۳۹۷ نرخ فروش محصولات داخلی به ۶/۲۱ میلیون ریال بر تن رسیده است.

اختلاف زیاد بین نرخ داخلی و خارجی سال ۱۳۹۶ به این دلیل است که فروش صادراتی سال ۱۳۹۶ در نیمه دوم سال و با نرخ‌های بالا انجام شده است. تداوم افزایش تقاضا در بازار جهانی فولاد باعث شده تا در دوماهه ابتدایی سال ۹۷، ۶۰% فروش کل شرکت به فروش صادراتی تخصیص یابد.

برای تخمین نرخ فروش شرکت، نرخ جهانی فولاد برابر با ۵۰۰ دلار و نرخ تبدیل دلار دولتی برابر ۴۳٫۲۶۰ ریال فرض شده و نرخ ۶۳/۲۱ میلیون ریال برای هر دو بخش داخلی و صادراتی فروش لحاظ شده است.

مبلغ فروش

طبق فرضیات مطرح‌شده در بالا مبلغ فروش شرکت در ۱۳۹۷ به مقدار ۳/۱۷ میلیارد ریال برآورد می‌شود.

مواد اولیه مصرفی

مقدار مصرف مواد اولیه

برای تولید هر تن آهن اسفنجی به ۳۹/۱ تن گندله نیاز است؛ لذا میزان مصرف گندله به‌عنوان تابعی از میزان تولید آهن اسفنجی در نظر گرفته شده است. مابقی مواد اولیه به همین صورت دارای ضرایب تبدیل مختص به خود و نسبت به تولید شمش فولاد هستند که از آن‌ها برای تخمین میزان مصرف هر یک استفاده شده است.

نرخ مواد مصرفی

برای محاسبه نرخ مواد مستقیم، نرخ شمش فولاد خوزستان به‌عنوان معیار در نظر گرفته‌شده و نرخ‌ها محاسبه شده‌اند.

مبلغ مواد اولیه

هزینه دستمزد

هزینه دستمزد متناسب با نرخ رشد سرانه هزینه نیروی انسانی محاسبه شده است.

 

هزینه سربار

پیش‌بینی دستمزد غیرمستقیم در قسمت هزینه دستمزد انجام شده است. مابقی بخش‌های هزینه سربار با در نظر گرفتن مقدار تولید و همچنین تورم محاسبه شده است. مقدار استهلاک با توجه به دارایی‌های در جریان تکمیل و بهره‌برداری آن‌ها در سال‌های آتی برآورد گریده است.

بهای تمام‌شده کالای فروش رفته

برای پیش‌بینی مقدار خرید آهن اسفنجی از ضریب تبدیل تولید آهن اسفنجی به شمش فولاد و اختلاف آن با مقدار آهن اسفنجی تولیدشده استفاده شده است. هزینه حمل و ترخیص فروش صادراتی متناسب با حجم فروش صادراتی است و برای محاسبه تغییر در موجودی کالای ساخته‌شده فرض بر این است که تمام کالای تولیدشده طی دوره به فروش می‌رسد.

هزینه‌های عمومی و اداری

هزینه‌های عمومی و اداری با در نظر گرفتن مبلغ فروش، تورم، استهلاک دارایی‌های بهره‌برداری شده در سال پیش رو و رشد تاریخی آن‌ها محاسبه شده‌اند.

سایر درآمدها و هزینه‌های عملیاتی

فروش محصولات فرعی به نسبتی از حجم فروش کل محاسبه شده است.

سایر درآمدها و هزینه‌های غیرعملیاتی

زیان ناشی از تسعیر بدهی ارزی از محل مانده‌حساب تسهیلات ارزی به مبلغ ۱۹ میلیون یورو شامل اصل و سود تسهیلات استفاده شده برای پست برق ۲۳۰/۴۰۰ کیلو ولت، با نرخ یورو دولتی محاسبه شده است.

 

تسهیلات

طبق گزارش شرکت، بازپرداخت تسهیلات پست برق ۲۳۰/۴۰۰ کیلو ولت به‌صورت ۴ ساله با نرخ سود ۷ درصد است؛ اما با توجه به روند تاریخی هزینه مالی تسهیلات مذکور به نظر می‌رسد در رویه حسابداری شرکت بخشی از این هزینه به‌عنوان هزینه سرمایه‌ای ثبت می‌شود، لذا هزینه مالی سال ۱۳۹۷ با استفاده از نسبت‌های تاریخی هزینه مالی به مانده‌حساب تسهیلات محاسبه شده است.

تسهیلات مالی واحدهای احیای مستقیم و فولادسازی معادل ۱۷۳ میلیون یورو شامل ماده ۲۰ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر شده و تبدیل به تسهیلات ریالی شده؛ مطابق گزارش شرکت مانده‌حساب این تسهیلات معادل ۲٫۸۷۹ میلیارد ریال است. بازپرداخت وام به‌صورت ۵ ساله و با نرخ سود ۱۵ درصد است.

صورت سود و زیان

طبق پیش‌بینی، شرکت آهن و فولاد ارفع در سال ۱۳۹۷، ۴٫۰۵۱ میلیارد ریال سود خالص شناسایی می‌کند. حاشیه سود ناخالص معادل ۲۶ درصد، حاشیه سود عملیاتی معادل ۲۵ درصد و حاشیه سود خالص معادل ۲۳ درصد است. با فرض سرمایه ۲٫۹۹۴ میلیارد ریالی، EPS 1.353 ریال و در صورت افزایش سرمایه شرکت به ۴٫۰۰۰ میلیارد ریال، EPS 1013 ریال خواهد شد.

تحلیل حساسیت

نوسانات سود هر سهم بر اثر تغییر دو عامل نرخ جهانی فولاد و نرخ دلار در جدول زیر گزارش شده است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید