تحلیل بنیادی شرکت ملی صنایع مس ایران

معرفی صنعت

فلز مس نسبتاً قرمز رنگ است و از خاصیت هدایت الکتریکی و حرارتی بسیار بالایی برخوردار است. (در بین فلزات خالص، تنها خاصیت هدایت الکتریکی نقره در حرارت اتاق از مس بیشتر است) چون قدمت مصنوعات مسی کشف شده به ۸،۷۰۰ سال قبل از میلاد برمی‌گردد، احتمالاً فلز مس قدیمی‌ترین فلز مورد استفاده انسان می‌باشد. مس علاوه بر اینکه در سنگ‌های معدنی گوناگون وجود دارد، به حالت فلزی نیز یافت می‌شود.

این فلز معمولا در طبیعت به همراه سولفور یافت می شود. به طور کلی از فرآیندی چند مرحله‌ای تولید می‌شود، که از استخراج سنگ معدن و کنسانتره کم ارزش سولفید معدنی مس آغاز شده و پس از ذوب و تصفیه الکترولیتی، کاتد مس خالص تولید می‌شود. به دلیل خصوصیاتی مانند قابلیت مفتول شدن، چکش خوری، رسانندگی الکتریکی، حرارتی و نیز مقاومت آن در برابر زنگ زدگی، مس به یکی از فلزات اصلی صنعتی تبدیل شده که از نظر میزان مصرف پس از آهن و آلومینیوم در رتبه سوم قرار دارد. کاربرد­های الکتریکی مس مانند تولید و انتقال برق، سیم کشی ساختمان، ارتباطات، محصولات الکتریکی و الکترونیکی تقریبا سه چهارم کل مصرف مس را شامل می‎شود. اهمیت صنعت مس نه ‌تنها به‌ واسطه تولید خود این فلز، بلکه به سبب امکان تولید محصولات دیگری است که به ‌صورت موازی طی فرآیند تولید آن استحصال می‌شوند. بررسی‌های انجام ‌شده روی رسوبات فرایند بازیابی الکتریکی مس که در کف مخزن ایجاد می‌شوند و همچنین، غبارهای خروجی در مراحل مختلف تولید، نشان می‌دهد که این مواد حاوی عناصر با ارزش و گران‌‌بهایی مانند طلا، نقره، پالادیوم و … هستند که استحصال آن‌ها برای تولیدکنندگان مس از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

در سال ۲۰۱۷ بیشترین میزان تولید مس تصفیه شده در دنیا به ترتیب در مناطق آسیا، اروپا و آمریکای جنوبی بوده است. جدول ذیل وضعیت تولید مس پالایش شده در ۳ کشور برتر دنیا طی سال ۲۰۱۷ و پیش‌بینی سال ۲۰۲۲ را نمایش می‌دهد.

همانطور که از جدول فوق مشخص است کشور چین با ۸،۳۴۲ هزار تن تولید بزرگترین تولید کننده و مصرف کننده مس می‌باشد. جدول ذیل میزان مصرف مس پالایش شده را در نواحی مختلف دنیا طی سال‌های ۲۰۱۷ و۲۰۲۲ نشان می‌دهد.

لازم به توضیح است کشور چین با ۱۱،۱۲۵ هزار تن مصرف مس پالایش شده جایگاه اول را در بین مصرف کنندگان جهانی این فلز دارد.

بر اساس آخرین برآوردهای موسسه CRU بازار مس در میان مدت تغییر قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت. ایجاد ظرفیت‌های جدید در بخش‌های ذوب و پالایش در کشور چین، به منظور تلاش برای خودکفایی در زمینه تولید مس پالایش شده، به تدریج واردات مس تصفیه شده به این کشور را کم می‌کند، اما به طرز چشمگیری، نیاز به واردات کنسانتره و مس بلیستر بیشتر خواهد شد.

تغییر قوانین ضایعات در حال حاضر زنجیره‌های عرضه را تغییر داده است، که این امر از واردات کاتد و بلیستر توسط چین حمایت می‌کند. با ظهور بازارهای جدید در زمینه خودروهای الکتریکی، که باعث تغییر الگوهای رشد تقاضا در چین و حتی سریع­تر در مناطق خارج از چین، گردیده و این موارد موجب یک دوره جدید برای بازار مس می‌گردد.

جایگاه ایران در تولید و مصرف مس

کشور ایران به دلیل وضعیت زمین شناسی خاص و منحصر به فردی که دارد از ذخایر فراوان مس برخوردار می‌باشد به ویژه آنکه بخشی از کمربند جهانی مس از این کشور عبور می‌کند. از مهمترین معادن واقع بر روی این کمربند می‌توان به معادن مس سرچشمه، میدوک، دره زار و … در استان کرمان و سونگون اهر اشاره کرد. ایران با دارا بودن ۲۱ میلیون تن ذخایر قابل بهره‌برداری مس، سهم ۹/۲ درصدی از ذخایر دنیا را داراست، میزان تولید معدنی مس کشور در سال ۱۳۹۶ برابر ۳۰۲ هزار تن بوده که ایران را جزء ۱۵ تولیدکننده برتر معدنی مس دنیا قرار داده است. با توجه به پروژه‌های پیش‌رو تا سال ۱۴۰۰ و به ‌بهره‌برداری رسیدن آن‌ها سطح تولید کشور به میزان۴۵۰ هزار تن مس معدنی خواهد رسید و سهم ایران از تولید معدنی مس دنیا به ۹٫۱  درصد افزایش خواهد یافت. جدول ذیل میزان تولید ایران در مقایسه با دنیا و آسیا به تفکیک تولیدات معدنی، تولیدات ذوب و تولیدات مس پالایش شده را نمایش می‌دهد.

همانطور که از جدول فوق مشخص است ایران با تولید ۱۶۰ هزار تن مس پالایش شده رتبه بیست و چهارم تولید در دنیا را به خود اختصاص داده است.

مس و آلیاژ مس برای استفاده در محصولات نهایی مانند خودرو، لوازم خانگی، لوازم الکتریکی و طیف وسیعی از دیگر محصولات وابسته به مس مورد استفاده قرار می‌گیرد. جدول ذیل جایگاه ایران در مصرف مس پالایش شده در سال ۲۰۱۷ را نمایش می‌دهد.

باتوجه به جدول فوق ایران با ۱۳۴ هزار تن مصرف مس پالایش شده به ترتیب رتبه ۱۳ و ۲۴ در آسیا و دنیا را دارا می‌باشد.

معرفی شرکت

گروه شامل شرکت صنایع ملی مس ایران (سهامی عام) و شرکت‌های فرعی آن است. در سال ۱۳۵۱ دولت اقدام به تأسیس «شرکت سهامی معادن مس سرچشمه کرمان» نموده و آن را طی شماره ۱۵۹۵۷ مورخ ۰۷/۰۶/۱۳۵۱ در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسانید. در سال ۱۳۵۵ با اصلاح قانون تشکیل شرکت و تغییر پاره‌ای از مفاد اساسنامه نام شرکت به «شرکت صنایع ملی مس ایران» تغییر نمود. متعاقبا مرکز اصلی شرکت به استان کرمان، ۶۵ کیلومتری رفسنجان (محل کارخانه) انتقال یافت. این تغییر تحت شماره ۲۴۳۰ مورخ ۲۹/۱۲/۱۳۷۰ در اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری کرمان به ثبت رسیده است. از سال۱۳۸۱ با تشکیل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران شرکت ملی صنایع مس ایران به عنوان یکی از شرکت‌های اصلی سازمان مذکور معرفی و با تغییر اساسنامه‌اش در چارچوب قانون تجارت به فعالیت‌اش ادامه می‌دهد. در حال حاضر مرکز اصلی شرکت در تهران می‌باشد. همچنین به موجب صورتجلسه مورخ ۰۹/۱۰/۱۳۸۳ مجمع عمومی فوق العاده، نوع شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل گردیده است، ضمنا در اجرای ابلاغیه رهبر معظم جمهوری انقلاب اسلامی درباره سیاست‌های کلی بند «ج» اصل ۴۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، سهام شرکت ملی صنایع مس ایران در سال ۱۳۸۵ مورد پذیرش سازمان بورس و اوراق بهادار تهران قرار گرفت.

شرکت ملی صنایع مس ایران به عنوان چهارصد و سی و چهارمین شرکت با نماد «فملی» در تاریخ ۱۹/۰۷/۱۳۸۵ در تابلوی اصلی بورس درج و در تاریخ ۱۵/۱۱/۱۳۸۵ اولین عرضه سهام شرکت در بورس آغاز گردید.

موضوع فعالیت شرکت

موضوع فعالیت شرکت طبق ماده ۲ اساسنامه « اکتشافات، استخراج و بهره‌برداری از معادن مس ایران، تولید محصولات پر عیار شده سنگ مس و فلز مس، توزیع و فروش محصولات پر عیار شده سنگ مس و فلز مس، توزیع و فروش محصولات اعم از داخلی و خارجی، مشارکت و جلب مشارکت در طرح‌های سرمایه‌گذاری مربوط به صنایع مس و انجام کلیه عملیات و معاملات مالی، تجاری، صنعتی، معدنی و خدماتی که به طور مستقیم یا غیر مستقیم به تمام یا هریک از موضوعات مشروحه فوق اعم از داخلی و خارجی مربوط باشد» است.

ترکیب سهامداران

ترکیب سهامداران عمده شرکت در تاریخ ۲۹/۱۲/۱۳۹۶ در جدول ذیل ارائه شده است.

سرمایه شرکت

سرمایه شرکت در بدو تأسیس ۱،۰۰۰ میلیون ریال شامل ۱،۰۰۰ سهم ۱،۰۰۰،۰۰۰ ریالی بوده است که طی چندین مرحله افزایش سرمایه به ۶۰،۰۰۰ میلیارد ریال رسیده است و روند افزایش سرمایه آن به شرح ذیل است.

ترازنامه

ترازنامه شرکت صنایع ملی مس ایران برای سال­های ۱۳۹۳ تا ۳ ماهه منتهی به ۳۱/۰۳/۱۳۹۷ به شرح ذیل می‌باشد :

صورت سود و زیان

جدول زیر صورت سود و زیان شرکت را برای سال­های ۱۳۹۳ تا ۳ ماهه منتهی به ۳۱/۰۳/۱۳۹۷ به نمایش می­‌گذارد:

پیش‌بینی عملکرد شرکت صنایع ملی مس ایران

مفروضات کلی

مفروضات کلی متغیرهای اقتصادی مورد استفاده در این گزارش برای سنوات آتی در جدول زیر نشان داده شده است:

لازم به توضیح است نرخ دلار برای ۸ ماه منتهی به ۲۹/۱۲/۱۳۹۷ معادل ۸۵،۰۰۰ ریال در نظر گرفته شده است.

پیش‌بینی درآمدهای عملیاتی

شرکت ملی صنایع مس ایران در سال ۱۳۹۷ با توجه به بهره‌برداری از طرح‌های توسعه ذوب سرچشمه و احداث پالایشگاه خاتون آباد ظرفیت تولید کاتد مس خود را افزایش داده است. فروش مقداری شرکت با توجه به نسبت تولید به ظرفیت اسمی و پس از آن نسبت فروش به تولید و ضرایب تبدیل محصولات برآورد شده است. همچنین مقدار فروش سال ۱۳۹۷ با درنظر گرفتن گزارش ماهیانه شرکت منتهی به ۳۱/۰۴/۱۳۹۷محاسبه شده است. لازم به ذکر است برآورد میزان فروش صادراتی و داخلی شرکت با توجه به روند تاریخی نسبت فروش صادراتی به داخلی  محاسبه شده است. با توجه به شرایط اقتصادی و اعمال تحریم‌ها برای ۸ ماه باقیمانده سال مقدار فروش صادراتی با استفاده از روند تاریخی سنوات قبل (۱۳۹۲-۱۳۹۱) کاهش یافته است. جدول زیر مقدار فروش تاریخی شرکت طی سال‌های ۱۳۹۶-۱۳۹۳ و برآوردی شرکت برای سنوات آتی را نمایش می‌دهد:

پیش‌بینی نرخ فروش محصولات با توجه به نسبت تاریخی هریک از محصولات به قیمت جهانی مس محاسبه شده است. همچنین پیش‌بینی نرخ فروش سال ۱۳۹۷ با در نظر گرفتن نرخ فروش محقق شده ۴ ماهه شرکت و قیمت جهانی مس برآورد شده است که به شرح جدول ذیل می‌باشد:

مبلغ فروش شرکت با توجه به جداول فوق به صورت زیر پیش‌بینی می‌شود.

لازم به توضیح است عمده فروش شرکت ملی صنایع مس ایران شامل مس کاتد و کنسانتره مس می‌باشد که بیش از ۹۹ درصد کنسانتره مس فروش رفته صادراتی است. محصولات داخلی شرکت از طریق بورس کالا به فروش می‌رسد، همچنین فروش محصولات صادراتی از طریق عقد قرارداد با شرکت‌های خارجی صورت می‌پذیرد.

مواد مستقیم مصرفی

بیش از ۸۰ درصد مواد مستقیم مصرفی را کنسانتره مس تولید شده تشکیل می‌دهد. پیش‌بینی مقدار مواد مستقیم مصرفی با توجه به نسبت تاریخی تبدیل مواد اولیه برآورد شده است. لازم به توضیح است با توجه به عدم ارائه بودجه مقداری و مبلغی مواد مستقیم مصرفی،  ارقام سال ۱۳۹۶ به صورت تخمینی بر اساس عملکرد ۶ ماهه ۱۳۹۶ محاسبه شده است.

نرخ مواد مستقیم مصرفی با استفاده از نسبت تاریخی آن‌ها به قیمت جهانی مس و همچنین تأثیر افزایش نرخ ارز محاسبه شده است.

با توجه به برآوردهای صورت گرفته مبلغ مواد اولیه مصرفی به شرح جدول زیر می‌باشد.

هزینه سربار

هزینه دستمزد با توجه به تعداد پرسنل و رشد سرانه حقوق کارکنان بین بخش‌های مختلف به نسبت تاریخی تسهیم شده است. هزینه استهلاک نیز با توجه به نرخ مؤثر استهلاک برآورد شده است. سایر اقلام سربار با استفاده از تغییرات تولید و نرخ تورم پیش‌بینی شده است.

بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی

مواد مستقیم، دستمزد مستقیم و سربار مطابق توضیحات فوق در جدول قرار گرفته است. موجودی کالای ساخته شده نیز با توجه به مجموع هزینه ساخت برآورد شده است.

هزینه عمومی، اداری و فروش

هزینه پرسنلی و استهلاک مانند قسمت قبل محاسبه شده است. هزینه حمل، بارگیری و تحویل کالا با توجه به رشد فروش برآورد شده است. سایر اقلام هزینه عمومی، اداری و فروش نیز با استفاده از تورم برآورد شده است. در نهایت هزینه عمومی، اداری و فروش برای سنوات آتی به شرح جدول زیر می‌باشد.

خالص سایر درآمد (هزینه)های عملیاتی

در این بخش درآمد حاصل از فروش محصولات فرعی و ضایعات با توجه به نسبت تاریخی آن به فروش  محاسبه شده است. همچنین هزینه‌های جذب نشده مطابق محاسبات انجام شده در قسمت بهای تمام شده به خالص سایر درآمدهای عملیاتی منتقل شده است.

خالص درآمد (هزینه)های غیر عملیاتی

سود سپرده بانکی با استفاده از نسبت تاریخی آن به موجودی نقد محاسبه شده است. همچنین سود (زیان) حاصل از فروش، اجاره یا اسقاط دارایی ثابت نیز با توجه به نرخ تورم برآورد شده است.

صورت سود و زیان

صورت سود و زیان سنوات آتی شرکت ملی صنایع مس ایران با توجه به برآوردهای صورت گرفته به شرح جدول ذیل می‌باشد.

مفروضات ارزش‌گذاری

جدول زیر مفروضات به کار رفته در این ارزش‌گذاری را به نمایش می‌گذارد:

روش DDM

برای ارزش‌گذاری به این روش، سود نقدی سالانه شرکت برآورد گردیده و سپس با استفاده از نرخ بازده مورد انتظار سهامداران تنزیل می­گردد. برای سال­های پس از آخرین دوره پیش‌بینی، سود نقدی آخرین دوره بر اساس فرمول رشد ثابت گوردون محاسبه می­گردد. لازم به توضیح است نرخ رشد بلند مدت با توجه به نرخ نگهداشت سود و بازده حقوق صاحبان سهام محاسبه شده است. درصد تقسیم سود در سنوات آتی نیز با توجه به میانگین تاریخی آن ۹۰ درصد در نظر گرفته شده است. همچنین برآورد نرخ فروش سنوات آتی برای محصولات داخلی که در بورس کالا فروش می‌رود با فرض نرخ دلار بازار ثانویه قیمت گذاری شده است و محصولات صادراتی با توجه به قیمت جهانی مس و اعمال اثرات تحریم اقتصادی بر مقدار فروش صادراتی شرکت در نظر گرفته شده است.

برآورد سود هر سهم سال ۱۳۹۷

سود هر سهم سال ۱۳۹۷ با توجه به شرایط موجود به عوامل مختلفی از قبیل تغییرات نرخ ارز از جمله نرخ ارز پایه مبنای محاسبه قیمت بورس کالا و اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ایران بستگی دارد. بنابراین جدول زیر به بررسی ۴ سناریو ممکن پرداخته است. لازم به توضیح است نرخ ارز دولتی مبنای محاسبات بورس کالا ۴۲،۰۰۰ ریال و نرخ ارز آزاد ۸۵،۰۰۰ ریال در نظر گرفته شده است. همچنین فرض اعمال تحریم با تأثیر بر مقدار فروش صادراتی با توجه به روند سال‌های ۱۳۹۱-۱۳۹۲ محاسبه شده است.

همانطور که در جدول فوق مشاهده می‌شود سود هر سهم در خوشبینانه ترین سناریو معادل ۱،۲۱۷ ریال و در بدبینانه ترین سناریو ۵۵۲ ریال است.

تحلیل حساسیت

سود هر سهم شرکت ملی صنایع مس ایران با فرض اعمال تحریم (کاهش مقدار فروش شرکت) و آزاد شدن نرخ ارز در قیمت گذاری محصولات بورس کالا برآورد شده است. با توجه به اینکه تغییرات نرخ دلار و قیمت جهانی مس تأثیر به سزایی در نرخ فروش و خرید مواد اولیه و متعاقبا بهای تمام شده شرکت دارد در جدول زیر به بررسی سود هر سهم سال ۱۳۹۷ شرکت ملی صنایع مس ایران پرداخته‌ شده است.

 

برای دریافت فایل گزارش اینجا کلیک کنید

 

دیدگاهتان را بنویسید