تحلیل بنیادی شرکت سنگ آهن گهر زمین (سهامی عام)

بررسی صنعت

 

سنگ‌آهن

آهن یکی از فراوان‌ترین عناصر موجود در پوسته زمین است. حدود ۵ درصد پوسته زمین از آهن تشکیل شده است. امروزه حدود ۹۸ درصد آهن استخراج‌شده به تولید فولاد اختصاص می­یابد.

سنگ‌آهن استخراجی از نقاط مختلف جهان شامل کانی­های اکسیدی آهن هستند. این کانی­ها، در انواع مختلفی در طبیعت وجود دارند. این کانی­ها شامل: هماتیت (۷۲% Fe) جئولیت (۶۳% Fe)، لیمونیت (تا ۶۰% Fe)، مگنتیت (۷۲% Fe) هستند.

بیشترین ذخایر سنگ‌آهن جهان در سنگ­های رسوبی غنی از آهن به نام کانسارهای آهن نواری وجود دارند. این کانسارها تقریباً در تمام قاره­ها وجود دارند که قدمت آن‌ها ۵۴۱ میلیون سال تخمین زده می‌شود. در بسیاری موارد از این ذخایر به‌منظور برداشت سنگ‌آهن خام استفاده می‌شود که منبع اصلی تأمین کنسانتره آهن در دنیا به شمار می‌آیند. کشورهای تولیدکننده سنگ‌آهن در جهان، استرالیا، برزیل، چین، روسیه و هند مهم‌ترین تأمین‌کنندگان سنگ‌آهن جهان به شمار می‌آیند.

در ابتدای سال ۲۰۱۶، ذخایر جهانی سنگ‌آهن، حدود ۱۸۵ میلیارد تن تخمین زده شده است که بیشترین ذخایر شناخته‌شده در جهان، در استرالیا با ۵۴ میلیارد تن وجود دارد که تقریباً ۳۰ درصد ذخایر سنگ‌آهن جهان است. کشورهای روسیه با ۲۵ میلیارد تن، برزیل و چین با ۲۳ میلیارد تن، آمریکا با ۱۱ میلیارد تن و هند با ۸ میلیارد تن رتبه‌های بعدی در میزان ذخایر قابل استخراج آهن را از آن خود کرده‌اند.

میزان ذخایر کشف‌شده در ایران تا سال ۲۰۱۵ حدود ۵٫۱ میلیارد تن برآورد شده و از این میزان، حدود ۲٫۷ میلیارد تن قابل برداشت است. ظرفیت فعلی تولید سنگ‌آهن ایران ۶۶ میلیون تن برآورد می‌شود. در سال ۹۴ شرکت‌های زیرمجموعه ایمیدرو حدود ۴۶ میلیون تن سنگ‌آهن تولید کرده‌اند. به دلیل عدم وجود توازن در زنجیره ارزش فولاد در ایران، با توجه به وضعیت اقتصادی فعلی جهانی، با مازاد تولید سنگ‌آهن مواجه هستیم که این عرضه مازاد به کشورهای دیگر عمدتاً چین صادر می‌شود. صادرات سنگ‌آهن در سال ۹۴ حدود ۱۳ میلیون تن برآورد شده است.

وضعیت جهانی و تحولات سنگ‌آهن

قیمت سنگ آهن در فصل سوم سال میلادی ۲۰۱۸ متوسط رشد ۲/ ۳ درصد را تجربه کرد و در بازه زمانی مذکور بالاترین قیمت برای سنگ آهن ۶۹ دلار بر تن ثبت شد. سنگ آهن با قیمت ۶۹ دلار بر تن وارد ماه اکتبر شد، حداکثر قیمت سنگ آهن در ماه اکتبر ۷۶ دلار بر تن بود و در نهایت برای متوسط قیمت سنگ‌آهن در این ماه رقم ۷۲ دلار بر تن ثبت شد. قیمت سنگ آهن در ماه نوامبر نیز متفاوت از ماه اکتبر نبود.

بالاترین قیمتی که سنگ آهن در این ماه تجربه کرد ۷۷ دلار بر تن بوده است، متوسط قیمت سنگ آهن در ماه نوامبر ۷۳ دلار بر تن ثبت شد که نسبت به ماه اکتبر تغییر چندانی نکرده است. متوسط قیمت سنگ آهن در ماه دسامبر اما کاهش داشت و به ۶۹ دلار بر تن رسید و این کاهش باعث می‌شود تا متوسط رشد قیمت سنگ آهن در سه ماه پایان سال ۱۳۹۷ رشد منفی ۴/ ۲ درصد را داشته باشد. بنابراین به رغم آنکه قیمت سنگ آهن در ابتدای سال ۲۰۱۸ میلادی به رقم ۷۷ دلار بر تن نیز رسید اما مسیر حرکت قیمت سنگ آهن نوسانی بود و در پایان سال ۲۰۱۸ وارد فاز کاهشی شد. متوسط قیمت سنگ آهن در سال ۲۰۱۸ میلادی ۷۰ دلار بر تن بود. این در حالی است که متوسط قیمت سنگ آهن در سال ۲۰۱۷ معادل ۷۱ دلار بوده است.

در مجموع قیمت سنگ آهن در سال ۲۰۱۸ نسبت به ۲۰۱۷ جهش افزایشی یا کاهشی قابل توجهی نداشته است. تفاوت قابل توجه را می‌توان در روند و مسیر قیمت و شدت افت و خیزها دانست؛ به گونه‌ای که در سال ۲۰۱۸ نوسانات بازار سنگ آهن از عمق و شدت کمتری نسبت به سال ۲۰۱۷ برخوردار بوده و مسیر هموارتری را طی کرده است. ضمن آنکه قیمت سنگ آهن در فصل پایانی سال ۲۰۱۸ روند متفاوتی از سال ۲۰۱۷ طی کرده است. نیروهایی که مانع یا محرک بازار سنگ آهن در سال ۲۰۱۸ میلادی بوده‌اند را می‌توان به‌طور خلاصه چنین برشمرد: یکی از مهم‌ترین عوامل حاکم بر بازار در سال ۲۰۱۸ میلادی، جنگ تجاری آمریکا بوده است. تنش سیاسی شکل گرفته میان دو ابرقدرت اقتصادی جهان فارغ از آثاری که از خود بر جای گذاشته یا خواهد گذاشت، مهم‌ترین نتیجه آن تهدید رشد اقتصادی چین بوده است. از آنجا که چین اولین مصرف‌کننده کامودیتی‌ها به ویژه سنگ آهن در جهان است و تقاضای کامودیتی‌ها همبستگی قابل توجهی با رشد اقتصادی کشورها دارد، لذا هر عاملی که رشد اقتصادی چین را تهدید کند بر تقاضای سنگ آهن این کشور تاثیرگذار خواهد بود. بنابراین طی سال ۲۰۱۸ میلادی هرگاه دو طرف تجاری تهدید به اعمال تعرفه می‌کردند یا در عمل تعرفه جدید اجرایی می‌شد، به‌عنوان یک عامل فشار بر بازار روند افزایشی قیمت را تحت تاثیر قرار داده است. به‌عنوان مثال در هفتم جولای، ترامپ تصمیم خود مبنی بر اعمال تعرفه ۲۵ درصدی بر واردات فولاد را پس از گذشت سه ماه اجرایی کرد. در این بازه سه ماهه از ابتدای ماه مارس تهدیدها، بلوف‌ها و مذاکراتی از هر دو طرف تجاری در فضای اقتصادی اعلام شد که بر جو روانی بازار تاثیرگذار بود. از سوی دیگر، دولت چین به منظور جلوگیری از آثار جنگ تجاری بر رشد اقتصادی، سیاست‌های انبساطی را در دستور کار قرار داد و اجرایی کرد تا از این گذر پویایی بازار را حفظ کند. افزایش ۱۲ درصدی تزریق تسهیلات بانکی (دولت چین در سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۵ هزار و ۶۷۰ میلیارد یوآن به اقتصاد تسهیلات تزریق کرد)، افزایش قدرت وام‌دهی بانک‌ها، افزایش سرفصل‌های معافیت مالیاتی، افزایش مشوق‌های صادراتی، سختگیری کمتر بر کاهش محدودیت‌های تولید زمستانه در مقایسه با سال ۲۰۱۷ میلادی و… به‌عنوان عوامل محرک بازار در سال ۲۰۱۸ عمل کردند و باعث شدند تا تولید و تقاضای فولاد پرقدرت عمل کرده، حاشیه سود فولادسازان قابل توجه و قیمت سنگ آهن نیز با تبعیت از قیمت فولاد دچار افت شدیدی نشود.  آنچه به‌طور مشخص باعث شد تا روند قیمت سنگ آهن در سه ماهه سوم سال کاهشی باشد را می‌توان به کاهش حاشیه سود فولادسازان مرتبط دانست. سیاست‌های انبساطی هر چند که از یکسو توانست مانع شکل‌گیری رکود در بازار فولاد چین شود، اما در نهایت مازاد تولید باعث شد تا قیمت فولاد کاهش یابد و کاهش حاشیه سود فولادسازان (که از ماه هشتم میلادی آغاز شد و در ماه نوامبر به اوج خود رسید) به دلیل کاهش قیمت، تقاضا برای سنگ آهن کم‌عیار را با هدف صرفه‌جویی در هزینه افزایش داد و در نهایت قیمت سنگ آهن با عیار بالا وارد روند نزولی شد (قیمت سنگ‌آهن با عیار ۶۲ درصد از ۷۲ دلار به ۶۹ دلار کاهش و قیمت سنگ آهن با عیار ۵۸ درصد از ۳۹ دلار به ۴۳ دلار افزایش یافت).

چشم‌انداز ۲۰۱۹ سنگ‌آهن

سال ۲۰۱۸ سال خوبی برای صنعت فولاد در اقتصاد داخلی و هم‌چنین بین‌المللی کشورمان نبود. شاخص سهام فولاد در بازارهای آمریکا ۵۰ درصد کاهش یافت اما در دو هفته آغازین سال ۲۰۱۹ وضعیت سهام شرکت‌های فولادی در بازار آمریکا بر وفق مراد بوده است؛ آمارها نشان می‌دهند طی دو هفته از سال جاری، شرکت‌های معتبری مثل شرکت فولاد آمریکا و AK Steel با افزایش ارزش سهام و رشد قیمت مناسب محصولات روبه‌رو شده‌اند این در حالی است که ارزش سهام شرکت معدنی کلیلوند نیز که سنگ‌آهن شرکت‌های فولادی را تأمین می‌کند با رشدی در حدود ۱۱ درصد مواجه بوده است.

با توجه به مذاکرات صورت گرفته میان آمریکا و چین پیش‌بینی می‌شود سه‌ماهه اول سال ۲۰۱۹ بازار فولاد این کشور با بهبود نسبی همراه شود.گروهی از تحلیل‌گران نیز معتقدند با توجه به شاخص‌های مسکن، خودرو و ساخت‌وساز پیش‌بینی افزایش تقاضا برای این بازار در سال ۲۰۱۹ را دارند.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا در هفته آینده به‌منظور تصمیم‌گیری در خصوص صنعت فولاد این قاره جلسه‌ای برگزار خواهند کرد. یکی از اقدامات محتملی که می‌تواند خروجی این جلسه باشد محدودیت‌های واردات فولاد از آمریکا است. اعمال تعرفه واردات ۲۵ درصدی از سوی آمریکا برای واردات فولاد مهم‌ترین مسئله‌ای است که اروپاییان را بر آن داشته تا در این خصوص تصمیمات جدیدی اتخاذ نمایند. تصمیماتی که در جلسه سران اتحادیه اروپا اتخاذ می‌شود می‌تواند تا حدود زیادی روشن‌کننده ادامه مسیر بازار فولاد در سطح جهان باشد.

در اولین روزهای سال ۲۰۱۹ قیمت سنگ‌آهن خلوص ۶۲ درصد استرالیا ۷۲ دلار هر تن سی‌اف‌آر ثبت شد، درحالی‌که بیلت در بازار داخلی چین ۱.۶ دلار افت داشت. بعید است تقاضای فولاد در چین تا تعطیلات فستیوال بهاره اوایل فوریه در چین بهتر شود ولی قیمت سنگ‌آهن با امید به بهبود خرید کارخانه‌ها در ژانویه بالا ماند.

به‌طورکلی سنگ‌آهن در سال ۲۰۱۸ ثبات بیشتری نسبت به سال ۲۰۱۷ داشته که اختلاف حداقل و حداکثر قیمت بازار از ۴۰ دلار هر تن هم فراتر رفته بود. امسال این ماده اولیه بیشتر در محدود ۶۰ تا ۷۰ دلار هر تن سی‌اف‌آر نوسان داشته و اواخر فوریه به اوج ۷۹٫۷۵ دلار رسید و اوایل جولای نیز کف ۶۲ دلار هر تن سی‌اف‌آر را تجربه نمود.

کاهش رشد اقتصادی چین و آغاز جنگ تجاری با امریکا تقاضای فولاد و درنتیجه قیمت سنگ‌آهن را در سال جاری پایین آورد. کاهش تولید فولاد زمستانی برای کنترل آلاینده‌ها نیز مزید بر علت شد.

این عوامل در کنار افزایش عرضه در سال ۲۰۱۹ بر بازار سنگ‌آهن فشار می‌آورد و افت قیمت بیشتری در انتظار خواهد بود. اغلب کارشناسان میانگین ۶۰ تا ۶۳ دلار هر تن سی‌اف‌آر را برای سال آینده برآورد کرده‌اند درحالی‌که برای سال ۲۰۱۸ حدود ۶۹ دلار هر تن سی‌اف‌آر بوده است.

البته برای ماه‌های پیش رو پروژه‌های زیر بنایی و فعالیت ساخت‌وساز در چین اجازه افت قیمت شدید را به سنگ‌آهن نخواهد داد.

معرفی شرکت

 

تاریخ تأسیس شرکت

به‌منظور تجهیز و اجرای عملیات استخراج آنومالی سنگ‌آهن شماره ۳ منطقه گل‌گهر با برآورد ذخیره سنگ‌آهن ۲۴۰ میلیون تن، واقع در جنوب غربی شهرستان سیرجان و فرآوری محصول به‌منظور ایجاد ارزش‌افزوده و همچنین ایجاد و استفاده از زمینه‌های مستعد جذب سرمایه‌گذاری بین‌المللی و داخلی، طرح موصوف موردنظر سهامداران قرار گرفته است. لذا در تکمیل زنجیره تولید و توسعه و افزایش برداشت‌های اقتصادی از منابع معدنی کشور و تسریع در ایجاد و تجهیز قطب مجتمع صنایع فولاد در منطقه معدنی گل‌گهر در استان کرمان، شرکت سهامی عام سنگ‌آهن گهرزمین تأسیس شده است.

جواز تأسیس کارخانجات خطوط تولید کنسانتره (شامل ۵ خط و هر خط ۲ میلیون تن در سال) و خطوط تولید گندله (شامل ۲ خط و هر خط با ظرفیت تولید ۵ میلیون تن در سال) با مدت اعتبار تمدیدشده تا تاریخ ۲۷/۰۵/۱۳۹۷ می‌باشد. ضمناً قابل توضیح می‌باشد که خط تولید خردایش با توجه به اینکه بخشی از پروسه تولید این کارخانجات می‌باشد نیازی به اخذ جواز تأسیس ندارد. شروع بهره‌برداری رسمی از طرح‌های مولد شرکت که منجر به فروش کلوخه برداشتی از معدن گردیده از تاریخ دی ماه ۱۳۹۴ شروع شده است. همچنین جهت اخذ پروانه بهره‌برداری جهت خطوط تولیدی کنسانتره و گندله اقدامات اساسی انجام گرفته و با توجه به موضوع اخذ گواهی عدم آلایندگی از سازمان حفاظت محیط زیست پیگیری‌های لازم به عمل آمده و در مرحله تعیین تکلیف شدن می‌باشد.

با توجه به ترکیب سهامداران شرکت در حال حاضر جز شرکت‌های فرعی گروه سرمایه‌گذاری امید می‌باشد. بر اساس قرارداد منعقده با سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) انجام عملیات تجهیز، آماده‌سازی، باطله‌برداری و استخراج حداکثر ۲۴۰ میلیون تن سنگ‌آهن از توده شماره ۳ گل‌گهر سیرجان به مدت ۲۵ سال به این شرکت واگذار گردیده است. بر اساس آخرین توافق، سهام مالکانه ایمیدرو از برداشت معدن معادل ۲۲ درصد است.

آخرین افزایش سرمایه شرکت در سال ۱۳۹۶ انجام شد که سرمایه شرکت از ۸،۳۰۰ به ۱۲،۳۰۰ میلیارد ریال افزایش یافت.

 

سهامداران

مطابق اطلاعات مندرج در سایت مدیریت فناوری بورس تهران، در تاریخ ۱ دی ماه ۱۳۹۷، ترکیب سهامداران شرکت به شرح جدول زیر است.

موضوع فعالیت شرکت

موضوع فعالیت شرکت طبق ماده ۲ اساسنامه به شرح زیر است.

  • اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری از معادن سنگ‌آهن و تولید کنسانتره، گندله و فولاد از آن؛
  • نصب و راه‌اندازی، تعمیرات، نگهداری، بازرسی، سرویس تجهیزات و ماشین‌آلات موردنیاز شرکت؛
  • خرید و تهیه انواع و اقسام ماشین‌آلات و تجهیزات و تأسیسات و مصالح موردنیاز برای انجام موضوع شرکت؛
  • انجام خدمات مهندسی، مشاوره، آموزش، مدیریت و فراهم نمودن دانش فنی از داخل یا خارج برای تحقق موضوع شرکت؛
  • مشارکت و سرمایه‌گذاری در سایر شرکت‌ها و طرح‌های معدنی و صنعتی، انعقاد قراردادهای پیمانکاری به‌منظور ارائه خدمات فنی و مهندسی؛
  • مبادرت به کلیه امور بازرگانی از قبیل خریدوفروش، صادرات و واردات و کلیه امور عملیاتی که به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم در جهت اجرای موضوع شرکت ضرورت داشته باشد.

بازارهای اصلی و مشتریان شرکت

بازارهای اصلی شرکت مشتمل بر صنعت استخراج کانه‌های فلزی و تأمین مواد اولیه در بخش صنعت فولاد کشور می‌باشد. ازجمله مشتریان اصلی شرکت بابت محصولات تولیدی (شامل کلوخه، کنسانتره و سنگ‌آهن دانه‌بندی) شرکت‌های صنعتی و معدنی گل‌گهر، جام تجارت آریانا و فولاد مبارکه می‌باشد.

محصولات شرکت شامل سنگ‌آهن کلوخه، سنگ‌آهن دانه‌بندی و کنسانتره می‌باشد که در مورد محصول کنسانتره، فروش شرکت هم داخلی و هم صادراتی است.

با توجه به زمان بهره‌برداری از خط تولید گندله در سال ۱۳۹۷، در آینده نزدیک گندله هم به سبد محصولات شرکت اضافه خواهد شد.

 

ترازنامه

ترازنامه شرکت مربوط به سنوات ۱۳۹۵، ۱۳۹۶ و نه‌ماهه ۱۳۹۷ به شرح زیر است.

صورت سود و زیان

صورت سود و زیان شرکت مربوط به سنوات ۱۳۹۵، ۱۳۹۶ و نه‌ماهه ۱۳۹۷ به شرح زیر است.

مفروضات

نرخ فولاد سنوات آتی با در نظر گرفتن نرخ تورم چین پیش­بینی شده است. همچنین برای محاسبه نرخ دلار برای سنوات آتی از اختلاف نرخ تورم ایران و آمریکا جهت رشد نرخ دلار استفاده شده است. نرخ تورم برای سال­های ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۱ مطابق با پیش­بینی­های صندوق بین­المللی پول در نظر گرفته شده است. نرخ دلار فرض شده برای سال مالی ۱۳۹۷ از میانگین وزنی نرخ آزاد (برای ماه‌های دی، بهمن، اسفند و فروردین)، نرخ دلار کالای اساسی (۴۲،۰۰۰ ریالی برای ماه‌های اردیبهشت، خرداد و تیر) و نرخ دلار سامانه نیما (برای ماه‌های مرداد، شهریور، مهر، آبان و آذر) با توجه به بازه زمانی اثرگذاری هر نرخ به دست آمده است.

وضعیت تولید شرکت

ظرفیت اسمی

محصولات شرکت شامل سنگ‌آهن کلوخه، سنگ‌آهن دانه‌بندی، کنسانتره و گندله می‌باشد که در مورد محصول کنسانتره، فروش شرکت هم داخلی و هم صادراتی است.جمع محصولات تولیدی در سال ۱۳۹۷ حدود ۲۹،۶۳۸،۱۵۷ تن بوده است و این در حالی است که ظرفیت تولید در حال حاضر برای سه خط تولید سنگ‌آهن کلوخه، سنگ‌آهن دانه‌بندی و کنسانتره ۲۵،۰۰۰،۰۰۰ تن است.

ظرفیت تولید سنگ‌آهن کلوخه شرکت ۱۵،۰۰۰،۰۰۰ تن در سال می‌باشد که در سال مالی ۱۳۹۷ میزان ۱۷،۵۴۳،۷۵۵ تن تولید گردیده است. ظرفیت تولید سنگ‌آهن دانه‌بندی ۶،۰۰۰،۰۰۰ تن در سال می‌باشد که در سال مالی ۱۳۹۷ ۷،۷۶۱،۰۳۹ تن تولید گردیده است.

بر اساس برآورد انجام‌شده خط تولید گندله شرکت با ظرفیت تولید سالانه ۵ میلیون تن گندله، در خردادماه سال ۱۳۹۸ راه‌اندازی و به بهره‌برداری خواهد رسید، که بر اساس استاندارد ضریب مصرف، معادل همین مقدار کنسانتره به‌عنوان خوراک این کارخانه مصرف خواهد شد. در حال حاضر ۲ خط تولید کنسانتره شرکت با ظرفیت تولید ۴ میلیون تن در سال در حال بهره‌برداری می‌باشد و به‌منظور تکمیل کنسانتره موردنیاز خط تولید گندله، خط سوم کنسانتره نیز در دست اجرا و تکمیل می‌باشد. پیش‌بینی می‌شود با توجه به محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها، حداکثر ظرف مدت ۲ سال آتی به بهره‌برداری برسد. ضمناً قابل توضیح می‌باشد که خط تولید خردایش با توجه به اینکه بخشی از پروسه تولید این کارخانجات می‌باشد نیازی به اخذ جواز تأسیس ندارد؛ بنابراین فرض شده به‌منظور تأمین خوراک خط تولید کنسانتره، ظرفیت تولید سنگ‌آهن دانه‌بندی به ۹،۰۰۰،۰۰۰ تن افزایش یابد.

مقدار تولید

مقدار تولید شرکت با توجه به سابقه چند سال اخیر شرکت در امر تولید برآورد شده است.

فرض شده خط تولید گندله در سال اول بهره‌برداری ۴۰ درصد ظرفیت خود را تولید می‌کند و در سال سوم بهره‌برداری (سال ۱۴۰۰) قابلیت تولید با ظرفیت کامل را خواهد داشت. برای خط جدید کنسانتره هم فرض شده این خط تولید در سال دوم بهره‌برداری (سال ۱۴۰۰) با ظرفیت کامل تولید خواهد کرد.

وضعیت فروش

محصولات قابل فروش توسط شرکت شامل سنگ‌آهن، کنسانتره و گندله‌ سنگ‌آهن می‌باشد. محصول کنسانتره علاوه بر فروش به مشتریان داخلی به بازارهای جهانی نیز صادر می‌گردد. فرآیند فروش محصولات به مشتریان داخلی از طریق انعقاد قراردادهای فروش سالیانه و با نرخ مشخصی بر اساس میانگین قیمت فروش شمش فولاد خوزستان در دوره‌های سه‌ماهه انجام می‌شود.

در خصوص فروش صادراتی کنسانتره، شرکت اقدام به برگزاری مزایده می‌نماید و برنده از این طریق مشخص می‌شود.

مقدار فروش

با توجه به تعهدات ارزی این شرکت در رابطه با واردات ماشین‌آلات تولیدی خطوط گندله و خط سه کنسانتره و با در نظر گرفتن محدودیت‌های ناشی از اعمال تحریم‌ها جهت ارسال و حواله نمودن مبلغ این تجهیزات و ماشین‌آلات، شرکت طی درخواست کتبی از مشتریان خارجی خود تقاضا می‌نماید وجوه حاصل از فروش را به حساب تامین‌کنندگان تجهیزات در خارج از کشور واریز و مستندات پرداخت را به شرکت ارائه کنند. پس از اخذ تاییدیه مبنی بر دریافت وجوه از تامین‌کنندگان، پروسه تحویل محصولات شرکت انجام می‌شود.

با توجه به مصرف گندله توسط بسیاری از شرکت‌های فولادی کشور و انجام واردات این محصول، در بازار داخل تقاضای خوبی برای گندله تولیدی شرکت وجود دارد. با توجه به مشکلات صادرات ناشی از تحریم‌ها، فرض شده مقدار فروش صادراتی کشور نسبت به سال‌های گذشته افزایش نمی‌یابد و شرکت تا جایی به امر صادرات مبادرت می‌ورزد که ارز موردنیاز برای طرح‌های توسعه خود را تأمین کند.

نرخ فروش

نرخ فروش با توجه به نرخ جهانی شمش و نرخ فروش فولاد خوزستان برآورد شده است. نکته قابل‌توجه این است که برای محصولات کنسانتره و گندله که در بازار داخلی به فروش می‌رسند، نرخ فروش بر اساس درصدی از نرخ فروش شمش داخلی فولاد خوزستان محاسبه می­گردد.

نرخ فروش کنسانتره صادراتی با توجه قیمت کنسانتره ایران و پیش‌بینی نرخ دلار برآورد شده است.

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در گزارش تفسیری ۹ ماهه سال ۱۳۹۷ آورده است: اصلاح ضریب فروش کنسانتره به شرکت فولاد خوزستان از ۱۳٫۸% به ۱۵% بوده است. لذا در گزارش پیش رو برای محاسبه نرخ فروش داخلی کنسانتره شرکت گهرزمین نیز از سال ۱۳۹۸ ضریب ۱۵ درصد برای قیمت‌گذاری کنسانتره نسبت به شمش فولاد خوزستان لحاظ شده است.

مبلغ فروش

علت افزایش فروش سال مالی ۱۳۹۷ در مقایسه با سال مالی قبل عمدتا ناشی از افزایش نرخ فولاد و دلار می­باشد. در سال‌های بعد بهره‌برداری از خطوط تولید مذکور نیز باعث افزایش درآمد عملیاتی شرکت خواهد شد.

هزینه دستمزد

نرخ رشد حقوق و دستمزد متناسب با تورم در نظر گرفته شده است.

هزینه سربار

هزینه سربار با در نظر گرفتن مقدار تولید و همچنین تورم محاسبه شده است. مقدار استهلاک با توجه به دارایی­های در جریان تکمیل، زمان‌بندی بهره­برداری و پیش‌بینی هزینه تکمیل پروژه‌ها برآورد گردیده است.

حق مالکانه پرداختی به ایمیدرو برای سنگ‌آهن، کنسانتره و گندله به ترتیب برابر ۲۲%، ۲۰% و ۱۸% درآمد فروش لحاظ شده است.

بهای تمام‌شده کالای فروش رفته

بهای تمام‌شده کالای فروش‌رفته مطابق جدول زیر است. برای سال‌های آینده فرض شده است که تولید و فروش برابر هستند، لذا تغییری برای موجودی انبارها لحاظ نشده است.

مواد مستقیم مصرفی شرکت، تماما از محل استخراج سنگ‌آهن معادن خود تأمین می‌شود. با توجه به تغییر رویه گزارش‌گری سرفصل بهای تمام‌شده شرکت از سال ۱۳۹۷، جدول زیر با اعمال این تغییرات تهیه شده است.

هزینه‌­های عمومی و اداری

هزینه­های عمومی و اداری با در نظر گرفتن مقدار فروش و تورم برآورد شده‌اند. استهلاک با توجه به دارایی­های بهره­برداری­شده و رشد تاریخی آن‌ها محاسبه شده­ است.

سایر درآمدها و هزینه­‌های عملیاتی

سایر درآمدهای عملیاتی شرکت به شرح جدول زیر است. درآمدها و هزینه‌های مربوط به حمل، توزین و بارگیری با توجه به مقدار فروش شرکت و تورم برآورد شده‌اند.

سایر درآمدها و هزینه‌­های غیرعملیاتی

درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری ناشی از سود سهام شرکت سرمایه‌پذیر نظم‌آوران صنعت و معدن می‌باشد. فعالیت این شرکت احداث، ایجاد، نصب و راه‌اندازی انواع کارخانجات صنعتی، معدنی و تولیدی است. در حال حاضر فعالیت شرکت در راستای تکمیل طرح‌های توسعه دو شرکت گل‌گهر و گهرزمین می‌باشد.

تسهیلات

محاسبه هزینه مالی تسهیلات بلندمدت شرکت، بر مبنای آخرین اطلاعات در دسترس و زمان‌بندی سررسید اقساط برای سال‌های آتی محاسبه گردیده است.

تسهیلات کوتاه‌مدت بر مبنای سرمایه در گردش موردنیاز برای تأمین هزینه‌های مربوط به بهای تمام‌شده شرکت برآورد شده است. به‌طور میانگین نرخ سود ۲۵ درصد برای برآورد هزینه مالی شرکت استفاده شده است.

صورت سود و زیان

صورت سود و زیان پیش‌بینی‌شده شرکت مطابق جدول زیر است. با توجه به اینکه شرکت مواد اولیه مصرفی خود را از معادن خود به دست می‌آورد و هزینه‌های استخراج و تولید سنگ‌آهن هم از جنس هزینه‌هایی نیستند که به‌طور خطی با افزایش نرخ دلار رشد پیدا کنند. به همین دلیل حاشیه سود ناخالص شرکت با افزایش نرخ دلار افزایش یافته و سرعت رشد سود شرکت را افزایش می‌دهد.

ارزش‏‌گذاری

مدل DDM

ارزش­گذاری شرکت سنگ‌آهن گهرزمین(سهامی عام) با روش تنزیل سود تقسیمی مطابق جدول زیر است. برای ارزش­گذاری به این روش، سود نقدی سالانه شرکت برآورد گردیده و سپس با استفاده از نرخ بازده مورد انتظار سهام­داران تنزیل می­گردد. برای سال­های پس از آخرین دوره پیش­بینی، سود نقدی آخرین دوره بر اساس فرمول رشد ثابت گوردن محاسبه می­گردد.

نسبت تقسیم سود برای سال­های آتی معادل ۸۰ درصد فرض شده است.

تحلیل حساسیت

جدول زیر حساسیت متغیرهای تأثیرگذار بر سودآوری سال ۱۳۹۸ را نمایش می­دهد که به ازای مقادیر مختلف نرخ ارزی شمش فولاد (ستون اول) و نرخ دلار (سطر اول) محاسبه شده است.

 

برای دریافت فایل گزارش اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید