تحلیل بنیادی سیمان شمال

معرفی صنعت سیمان

صنعت سیمان به عنوان یکی از صنایع پایه، نقش اساسی را در توسعه زیربنای اقتصادی هر کشور دارد. ایران به لحاظ جمعیت هفدهمین و به لحاظ وسعت هجدهمین کشور بزرگ دنیا و دومین کشور خاورمیانه در منطقه­ سوق­الجیشی اوراسیا قرار دارد و حدود ۱۰ درصد سیمان دنیا در این کشور و پانزده همسایه آن مصرف می­شود. سیمان به دلیل کاربردهای فراوان و اهمیت تولید در بخش­ زیرساخت­های توسعه­ای هر کشور، سرمایه­بر بودن و داشتن قابلیت صادرات، از مهم­ترین کالاهای توسعه­ای محسوب می­شود. علاوه بر این، منابع معدنی قابل دسترس و توانایی ساخت حدود ۸۰ درصد از تجهیزات و ماشین­آلات خطوط تولید سیمان در کشور نیز از مزایای تولید این محصول است. جدول زیر ظرفیت و میزان تولید سیمان کشور را طی سنوات اخیر نمایش می‌دهد:

با توجه به اینکه سیمان قابلیت ارزآوری بالایی دارد، در صورت اجرای اقداماتی در خصوص ایجاد زیرساخت‌ها و رفع تحریم‌ها و برداشته شدن موانع بین‌المللی، این صنعت قابلیت بسیار بالایی در تأثیرگذاری بر صادرات غیرنفتی دارد. رکود در بخش مسکن، کاهش پروژه‌های عمرانی، افزایش نامتناسب ظرفیت تولید سیمان و مشکلات مربوط به بازارهای مهم صادراتی می‌توانند دلایل اصلی روند نزولی شاخص‌های تولید و فروش صنعت سیمان محسوب شوند.

رشد بیش از پیش طرح‌های تولیدی سیمان و بهره‌برداری بسیاری از طرح‌ها در سال‌های اخیر، ظرفیت تولید و میزان عرضه سیمان را مازاد بر نیاز داخلی، افزایش داده است. امکان صادرات به ویژه به کشور عراق سبب شد که در سال‌های قبل، بخشی از ظرفیت صنعت سیمان به این مهم اختصاص یابد. سهم بازار عراق از کل فروش صنعت سیمان قابل توجه بوده است. آمار تجارت گمرکی نیز نشان می‌دهد کاهش صادرات به کشور عراق از دلایل عمده کاهش صادرات سیمان در سال گذشته بوده است. تلاش دولت عراق مبنی بر افزایش تولید سیمان و اقدامات کشور ترکیه جهت تأمین مصالح مورد نیاز برای پروژه‌های مشترک خود در کشور عراق، شرایطی را ایجاد نموده که بدون اتخاذ سیاست‌های کارآمد، بازگشت به شرایط گذشته صادرات سیمان به عراق به سهولت امکان‌پذیر نباشد.

در ایران صنعت سیمان یکی از صنایع بنیادی در کشور است، چراکه بر مبنای قیمت‌های جهانی، حداقل ۴ درصد و بر مبنای قیمت مصوب حدود ۲ درصد تولید ناخالص ملی را در اختیار داشته و با داشتن مزیت‌های نسبی انرژی، معدن، تکنولوژی و نیروی انسانی، توانایی ایجاد ارزش‌افزوده در این شاخه از صنعت را داراست. همچنین با خروج سیمان از سبد حمایتی و آزاد شدن صادرات و راه‌اندازی طرح‌های توسعه، بعد از صنعت پتروشیمی این صنعت رتبه دوم را در تولید صادراتی کشور در دست خود دارد. صنعت سیمان ایران با بیش از ۸۰ سال سابقه، متأسفانه طی سال‌های گذشته به علت رکود در ساخت‌وساز داخلی نتوانسته است از تمام ظرفیت‌های تحویل و فروش خود استفاده نماید. این در حالی است که تقاضا برای صادرات سیمان به کشورهای خاورمیانه و آفریقا افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است. به‌طوری‌که در سال‌های اخیر علی‌رغم افزایش ظرفیت تولید واحدهای موجود، سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای توسط بخش‌های دولتی و خصوصی جهت احداث کارخانجات جدید و توسعه کارخانجات موجود به خصوص آن دسته از کارخانجاتی که دارای موقعیت‌های صادراتی خوبی می‌باشند، صورت پذیرفته است.

صنعت سیمان ایران در سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشته است. با فروش محصول توسط تعدادی از کارخانجات سیمانی به قیمت کمتر از ۶۰۰ هزار ریال به ازای هر تن یا به قیمت حدود ۱۶ دلار رکورد ارزان‌ترین سیمان و یا شاید ارزان‌ترین کالای استراتژیک صنعتی جهان را شکست و با بجای گذاشتن میانگین ۱۴ میلیون تن موجودی کلینکر طی ۳ سال گذشته بیشترین حجم کالای صنعتی موجود در انبار جهان را به خود اختصاص داد.

ساختار مالکیت شرکت‌های سیمانی در کشور

ساختار مالکیت شرکت­های سیمانی کشور از منظر ظرفیت تولید و سهم بازار نسبی مطابق جدول زیر است.

 

جایگاه شرکت در صنعت

بازارهای اصلی شرکت شامل استان‌های تهران و شهرهای همجوار است و شرکت در سال ۱۳۹۶ سهمی ۱٫۷۳ درصدی از کل فروش کشور دارد.

معرفی شرکت

شرکت سیمان شمال (سهامی عام) در تاریخ ۲۰/۰۶/۱۳۳۳ تأسیس شده و طی شماره ۴۴۹۲ مورخ ۳۰/۰۶/۱۳۳۳ در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده است. شرکت در اسفند ماه ۱۳۴۷ در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است در حال حاضر، شرکت سیمان شمال جز واحدهای تجاری فرعی شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع سیمان است و واحد تجاری نهایی گروه، شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی می‌باشد. مرکز اصلی شرکت در شهر تهران خیابان شهید دکتر بهشتی شماره ۲۶۹ و کارخانجات آن در کیلومتر ۳۶ جاده آبعلی واقع است.

 فعالیت اصلی

موضوع فعالیت شرکت طبق ماده ۲ اساسنامه عبارتست از:

  • ایجاد و تأسیس کارخانجات تولید سیمان و صنایع جانبی وابسته به آن، تهیه و تأمین کلیه مواد و وسائل، دستگاه‌ها و ماشین آلات مورد نیاز این صنایع از داخل و خارج از کشور.
  • اکتشاف و استخراج و بهره‌برداری از کلیه معادن مورد نیاز این صنعت از قبیل سنگ آهک، خاک رس، سنگ آهن، سیلیس و غیره.
  • تأسیس شرکت‌های جدید و یا سهیم شدن در شرکت‌های موجود در جهت تعقیب اهداف شرکت و بطور کلی انجام کلیه عملیات و معاملات مجاز تولیدی و بازرگانی و صنعتی که بطور مستقیم یا غیرمستقیم با تمام یا هریک از موضوعات مشروحه فوق مربوط می‌باشد.
  • مشارکت در سایر شرکت‌ها از طریق تأسیس یا تعهد سهام شرکت‌های جدید یا تعهد شرکت‌های موجود.
  • فعالیت اصلی شرکت طی دوره مالی مورد گزارش تولید و فروش سیمان بوده است.

ترکیب سهامداران

ترکیب سهامداران دارای مالکیت بیش از ۱ درصد سهام شرکت در پایان سال مالی منتهی به ۳۰/۰۹/۱۳۹۶ و تاریخ تأیید گزارش به شرح جدول زیر می‌باشد. لازم به توضیح است طبق صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده مورخ ۰۴/۰۴/۱۳۹۶ سرمایه شرکت با ۳۰ درصد افزایش به مبلغ ۱،۰۷۵ میلیارد ریال افزایش یافته که در تاریخ ۰۵/۱۲/۱۳۹۶ در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسیده است.

سرمایه شرکت

سرمایه شرکت در بدو تأسیس مبلغ ۳۰ میلیون ریال (شامل تعداد ۳،۰۰۰ سهم به ارزش اسمی هر سهم ۱۰،۰۰۰ ریال) بوده که طی چند مرحله به شرح زیر به مبلغ ۱،۰۷۵،۰۷۱ میلیون ریال (شامل تعداد ۱،۰۷۵،۰۷۱،۰۰۰ سهم به ارزش اسمی هر سهم ۱،۰۰۰ ریال) در پایان سال مالی منتهی به ۳۰/۰۹/۱۳۹۶ افزایش یافته است.

ترازنامه

ترازنامه شرکت سیمان شمال برای سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۶ به شرح جدول ذیل می‌باشد:

صورت سود و زیان

جدول زیر صورت سود و زیان شرکت را برای سال­های ۱۳۹۶-۱۳۹۳ به نمایش می­گذارد:

پیش‌بینی عملکرد شرکت سیمان شمال

مفروضات کلی

مفروضات کلی متغیرهای اقتصادی مورد استفاده در این گزارش برای سنوات آتی در جدول زیر نشان داده‌شده است:

نرخ تورم مورد استفاده برای سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰ بر اساس گزارش ارائه شده توسط صندوق بین‌المللی پول (IMF) است. نرخ ارز بر اساس تفاوت تورم ایران و آمریکا برای سنوات آتی برآورد شده است.

درآمد عملیاتی

شرکت سیمان شمال با توجه به برنامه‌ بازسازی و راه‌اندازی خط تولید کلینکر سفید و خرید تجهیزات استخراج و انتقال سنگ آهک از معدن به کارخانه اقدام به انتشار گزارش توجیهی افزایش سرمایه ۲۰ درصدی از محل مطالبات حال شده و آورده نقدی نموده است که پیش‌بینی عملکرد شرکت بر مبنای تحقق این افزایش سرمایه صورت گرفته است.  فروش مقداری شرکت با توجه به نسبت تولید به ظرفیت اسمی و پس از آن نسبت فروش به تولید برآورد شده است. همچنین مقدار فروش سال ۱۳۹۷ با در نظرگرفتن گزارش فعالیت ماهیانه شرکت منتهی به ۳۰/۰۸/۱۳۹۷ محاسبه شده است. با توجه به شرایط اقتصادی و اعمال تحریم‌ها و همچنین مقدار اندک آن در سنوات گذشته از برآورد آن برای سنوات آتی صرف‌نظر شده است.

پیش‌بینی نرخ فروش محصولات با توجه به نرخ تورم محاسبه شده است. همچنین پیش‌بینی نرخ فروش سال ۱۳۹۷ با در نظر گرفتن نرخ فروش محقق شده گزارش فعالیت ماهانه منتهی به ۳۰/۰۹/۱۳۹۷ برآورد شده است که به شرح جدول ذیل می‌باشد:

مبلغ فروش شرکت با توجه به جداول فوق به صورت زیر پیش‌بینی می‌شود. لازم به توضیح است مبلغ فروش سال ۱۳۹۷ با توجه به گزارش فعالیت منتهی به ۳۰/۰۹/۱۳۹۷ شرکت با فرض اینکه تخفیفات در این گزارش لحاظ شده است در نظر گرفته شده است.

مواد مستقیم مصرفی

بیش از ۵۵ درصد مواد مستقیم مصرفی را سنگ آهک تشکیل می‌دهد. پیش‌بینی مقدار مواد مستقیم مصرفی با توجه به نسبت تاریخی تبدیل مواد اولیه برآورد شده است. همچنین میزان هریک از مواد با در نظر گرفتن نسبت تاریخی آن از کل مواد اولیه مصرفی محاسبه شده است.

نرخ مواد مستقیم مصرفی با توجه به نرخ رشد تاریخی و همچنین در نظر گرفتن کاهش هزینه تأمین سنگ آهک از سال ۱۳۹۸ با توجه به خرید تجهیزات استخراج و انتقال سنگ آهک از معدن به کارخانه برآورد شده است.

 

با توجه به برآوردهای صورت گرفته مبلغ مواد اولیه مصرفی به شرح جدول زیر می‌باشد.

هزینه سربار

هزینه دستمزد با توجه به تعداد پرسنل و رشد سرانه حقوق کارکنان بین بخش‌های مختلف به نسبت تاریخی تسهیم شده است. هزینه استهلاک نیز با توجه به نرخ مؤثر استهلاک برآورد شده است. سایر اقلام سربار با استفاده از تغییرات تولید و نرخ تورم پیش‌بینی شده است.

بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی

مواد مستقیم، دستمزد مستقیم و سربار مطابق توضیحات فوق در جدول قرار گرفته است. موجودی کالای در جریان ساخت نیز با توجه به مجموع هزینه ساخت برآورد شده است.

هزینه عمومی، اداری و فروش

هزینه پرسنلی و استهلاک مانند قسمت قبل محاسبه شده است. سایر اقلام هزینه عمومی، اداری و فروش نیز با استفاده از تورم برآورد شده است. در نهایت هزینه عمومی، اداری و فروش برای سنوات آتی به شرح جدول زیر می‌باشد.

خالص سایر درآمد (هزینه)های غیرعملیاتی

سود سپرده بانکی با استفاده از نسبت تاریخی آن به موجودی نقد محاسبه شده است. سود سرمایه‌گذاری در سهام نیز با توجه به رشد سود عملیاتی شرکت برآورد شده است. سایر اقلام نیز با توجه به میزان فروش و نرخ تورم برآورد شده است.

 صورت سود و زیان

صورت سود و زیان سنوات آتی شرکت سیمان شمال با توجه به برآوردهای صورت گرفته به شرح جدول ذیل می‌باشد.

 

 ارزش‌گذاری

 مفروضات ارزش‌گذاری

جدول زیر مفروضات به‌کاررفته در این ارزش‌گذاری را به نمایش می‌گذارد:

 روش DDM

برای ارزش‌گذاری به این روش، سود نقدی سالانه شرکت برآورد گردیده و سپس با استفاده از نرخ بازده مورد انتظار سهامداران تنزیل می‌گردد. برای سال‌های پس از آخرین دوره پیش‌بینی، سود نقدی آخرین دوره بر اساس فرمول رشد ثابت گوردون محاسبه می‌گردد. درصد تقسیم سود در سنوات آتی با توجه به میانگین تاریخی آن ۹۱ درصد در نظر گرفته‌شده است.

 

 تحلیل حساسیت

با توجه به نرخ فروش محصولات از جمله تأثیرگذار ترین عوامل بر سودآوری شرکت سیمان شمال است در این بخش به بررسی تأثیر تغییرات نرخ رشد فروش محصولات در سال ۱۳۹۸ پرداخته شده است.

 

مقدار مواد مستقیم مصرفی برای سال ۱۳۹۷ با توجه به ضریب تبدیل مواد اولیه پیش‌بینی شده است که مقدار آن با مقدار مواد مستقیم مصرفی در گزارش ۹ ماهه شرکت تفاوت چشمگیری دارد. در صورت متناسب نمودن مقدار مواد مصرفی با گزارش ۹ ماهه، سود هر سهم سال ۱۳۹۷ معادل ۲۱۲ ریال برآورد.

برای دانلود فایل  اینجا کلیک کنید

 

 

دیدگاهتان را بنویسید