علت کاهش کامودیتی ها

با پایان یافتن سال ۲۰۱۶، فلزات اساسی در بورس لندن LME با کاهش قیمت محسوسی مواجه شدند، به طوری که می توان گفت در برخی موارد به پایین ترین سطح طی چند هفته اخیر رسیده اند. آغاز تعطیلات کریسمس و تعطیلی عمده بورسهای سهام و کالا در بازار های اروپا و آمریکا منجر به کاهش تقاضا در بازار و در نتیجه افت ارزش کامودیتی ها شده است.

مس با توجه به افزایش موجودی های انبار LME به اندازه ۳۸۴۰۰ تن شاهد کاهش قیمت شده و از بالاترین سطح ۱۷ ماه گذشته فاصله گرفت. آلومینیوم نیز با کاهش ۵۲۰۰ تن موجودی انبار همراه بود و شاخص قیمت آلومینا رو به افزایش گذاشت اما با این وجود این فلز نیز تحت تاثیر کاهش تقاضا قرارگرفت و با کاهش قیمت رو به رو شد. قیمت روی نیز مانند سایر فلزات،  با وجود کاهش ۶ درصدی موجودی انبار های LME ، به تبع افت بازار با کاهش قیمت همراه شد با این حال انتظار فعالان بازارهای کامودیتی ،افزایش قیمت پس از پایان تعطیلات می باشد.

با بررسی نمودار قیمت های تاریخی فلزات اساسی مشاهده می شود در اکثر موارد در هفته آخر سال، معاملات سال روندی کاهشی داشته ، بنابراین می توان نتیجه گرفت کاهش قیمت فلزات اساسی می تواند ناشی از تعطیلات کریسمس و همینطور خروج سرمایه باشد.

همچنین از طرف دیگر علیرغم کاهش موجود انبارهای LME در بیشتر مواقع طی ماه های گذشته که منجر به افزایش نسبی قیمت فلزات طی ماه های اخیر شد، اما به سبب افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو و متعاقب آن افزایش شاخص دلار به محدوده ۱۰۳، روند افزایش قیمت ها فعلا به کندی صورت خواهد پذیرفت،

بنا به موارد فوق انتظار می رود با آغاز سال جدید میلادی و افزایش سطح تقاضا در بازارهای کالایی روند افزایش قیمت فلزات نیز از سر گرفته شود.

 

zinc-w1

copper-w1

aluminum-w1

دیدگاهتان را بنویسید