بولتن هفتگی ۱۳۹۵/۱۰/۱۹

cropped-novin-ic-logoo555.png

مشاور سرمایه گذاری تأمین سرمایه نوین

– قیمت پایه محصولات پتروشیمی در دی ماه

– بازار سرمايه

– عملکرد صندوق‌ها

– بازارهاي موازي

– بررسي جهاني فلزات ومحصولات پتروشيمي

– بررسي بازار بورس کالا

چکيده مديريتی

در ابتداي گزارش، قیمت پایه محصولات پتروشیمی برای دوهفته منتهی به ۱۹/۱۰/۱۳۹۵ بر اساس قیمت‌های اعلامی توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی مورد بررسی قرار گرفته اند. با توجه به این گزارش، قیمت این محصولات در دی ماه نسبت به ماه گذشته افزایش پیدا کرده است.

در بررسي بازار بورس اوراق بهادار تهران در هفته اي که گذشت، بيشترين ميزان پي به اي در بين صنايع مربوط به صنعت خودرو و قطعات با پي به اي ميانگين ۳۶٫۷۹ واحدي مي باشد. صنعت حمل و نقل نيز در جايگاه دوم قرار دارد. در بازار بورس اوراق بهادار تهران صنعت وسایل ارتباطی با کسب تنها ۳٫۳۹ درصد بازدهی ، بيشترين بازدهي را در بين صنايع در اين هفته کسب کرده است. در بازار فرابورس نیز صنعت پیمانکاری صنعتی، به اندازه ۴٫۲۱ درصد بازدهی داشته است و پربازده ترین صنعت بازار فرابورس بوده است.

در بررسی صندوق های مشترک سرمایه گذاری در طول این هفته مشخص شده است که از ۷۰ صندوق بررسی شده، ۲۸ صندوق بازدهی بالاتر از شاخص کسب نموده و میانگین بازدهی صندوق ها در طول این هفته تقریبا برابر با منفی یک درصد بوده است.

قيمت جهاني نفت در طول اين هفته بدون تغییر بوده و در انتهای هفته میلادی به قیمت ۵۳٫۷ دلار به ازای هر بشگه معامله شده است. اما قیمت جهانی برخی محصولات پتروشیمی صعودی و فلزات اساسی نزولی بوده اند.

نرخ ارز های رسمی دلار، یورو و یوآن در هفته ای که گذشته نسبت به ریال افزایش پیدا کرده اند قيمت سکه نیز در طول اين هفته بر خلاف افزایش  قیمت طلای جهانی، تغییر چندانی نداشته است.

در گزارش ارائه شده در بخش بورس کالا آنچه که مشخص است اين است که حجم معاملات فلزات اساسی کاهش و همچنین برخی محصولات پتروشیمی افزایش پیدا کرده است.

 

قيمت پايه محصولات پتروشيمی در دی ماه

قیمت پایه محصولات پتروشیمی برای دوهفته منتهی به ۱۹/۱۰/۱۳۹۵ بر اساس قیمت های اعلامی توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی نسبت به ماه گذشته، افزایش قیمت داشته اند.

قیمت محصولات پلی اتیلن های سبک و سنگین در کمترین حالت به اندازه ۲درصد افزایش قیمت داشته اند. بیشترین افزایش قیمت در این دسته مربوط به پلی اتیلن سبک خطی می باشد.

بیشترین افزایش قیمت مربوط به محصول کائوچوی مصونوعی و در رتبه ی بعدی منو اتیلن گلایکول می باشد. SBR تقریبا به اندازه ۲۴% و MEG به اندازه ۲۰ درصد افزایش قیمت داشته اند که در این دو هفته به طور میانگین به ترتیب به قیمت ۸۵,۶۶۲ و ۳۲,۱۸۰ ریال بر کیلوگرم معامله شده اند. لازم به توضیح است که منو اتیلن گلایکول در ماه گذشته نیز بیشترین افزایش قیمت را داشته است.

در دو هفته منتهی به ۲۳ آبان ماه ، متانول با قیمت ۱۰,۴۷۴ ریال بر کیلوگرم، پلی وینیل کلراید (PVC) با قیمت ۳۴,۸۳۴ و بنزن با قیمت ۳۱,۲۳۸ریال بر کیلوگرم معامله شده اند. لازم به توضیح است که در این ماه تنها محصولی که کاهش قیمت داشته است، پلی وینیل کلراید بوده است.

1

بازار سرمايه

پی به ای صنايع در دو تاريخ ۱۲ و ۱۹ دی

جدول زیر پی به ای ۱۸ صنعت مهم بازار را در دو تاریخ ۱۲ و ۱۹ دی به نمایش می گذارد. میانگین پی به ای این صنایع در تاریخ ۱۲ دی ۴۱/۱۱ بود که این رقم در تاریخ ۱۹ دی به ۲۵/۱۱ رسید. صنایع خودرو و ساخت قطعات با ۷۹/۳۶، حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات با ۸۵/۱۹ و سیمان آهک گچ با ۱۴/۱۸ واحد پی به ای، بیشترین میزان این شاخص را به خود اختصاص داده اند.

2

3

بررسی ارزش و بازدهی صنايع در بورس ۱۲ تا ۱۹ دی

بررسی عملکرد ۳۰ صنعت مهم بازار بورس در هفته منتهی به ۱۹ دی نشان می دهد که صنعت وسایل ارتباطی با کسب۳۹/۳ درصد بازدهی، پربازده ترین صنعت هفته بوده و ارزش روز خود را به ۲/۱۳۵ هزار میلیارد ریال افزایش داده است. صنعت فلزات اساسی با کسب ۲۶/۳ درصد بازدهی، دومین صنعت پربازده هفته شناخته می شود که ارزش روز خود را به ۳۲۹ هزار میلیارد ریال رسانده است. همچنین صنعت فرآورده های نفتی با کسب ۲۶/۱ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۴/۲۰۹ هزار میلیارد ریال ارتقا داده و در جایگاه سوم صنایع پربازده قرار گرفته است. در مقابل، صنعت محصولات کاغذی با کسب ۷۷/۹- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱ هزار میلیارد ریال تقلیل داده و کم‌بازده‌ترین صنعت هفته شناخته می‌شود. صنعت خودرو و ساخت قطعات با ۶۸/۷- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۴/۱۶۰ هزار میلیارد ریال رسانده و دومین صنعت کم‌بازده هفته به شمار می‌رود. همچنین صنعت کانی غیرفلزی با ۷/۱۰ هزار میلیارد ریال ارزش بازار، بازدهی ۶۵/۵- درصد بازدهی کسب نموده و در جایگاه سوم صنایع کم‌بازده قرار گرفته است. صنعت محصولات شیمایی که بیشترین ارزش بازار را در اختیار دارد با کسب ۰۹/۰ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۶/۷۰۰ هزار میلیارد رسانده است. بیشترین افزایش نرخ بازدهی مربوط به صنعت وسایل ارتباطی و بیشترین کاهش مربوط به صنعت خودرو و ساخت قطعات می باشد.

4

5

بررسی ارزش و بازدهی صنايع در فرابورس ۱۲ تا ۱۹ دی

عملکرد ۲۹ صنعت مهم فرابورس در هفته منتهی به ۱۹ دی نشان می دهد که صنعت پیمانکاری صنعتی با کسب ۲۱/۴ درصد بازدهی، پربازده ترین صنعت هفته بوده که ارزش روز خود را به ۸/۴ هزار میلیارد ریال افزایش داده است. صنعت فلزات اساسی با کسب ۴۵/۲ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۰۸ هزار میلیارد ریال ارتقا داده و در جایگاه دوم صنایع پربازده قرار گرفته است. همچنین صنعت محصولات غذایی بجز قند و شکر با کسب ۵۲/۱ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۷/۱۲ هزار میلیارد ریال ارتقا داده و سومین صنعت پربازده هفته بوده است. در مقابل، صنعت وسایل ارتباطی که تنها از نماد لپیام تشکیل شده است، با ۹۹/۱۶- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۹۹ میلیارد ریال کاهش داده است. صنعت مخابرات که متشکل از تک نماد اپرداز می باشد نیز با ۵۷/۱۲- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱/۳ هزار میلیارد ریال تقلیل داده است. صنعت ماشین آلات و تجهیزات نیز با کسب ۲۲/۱۰- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۷/۲ هزار میلیارد ریال رسانده است. صنعت محصولات شیمیایی که بیشترین ارزش بازار را در اختیار دارد با کسب ۴۹/۳- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۲۳۵ هزار میلیارد ریال رسانده است. بیشترین افزایش نرخ بازدهی مربوط به صنعت پیمانکاری صنعتی و بیشترین کاهش مربوط به صنعت وسایل ارتباطی می باشد.

6

7

عملکرد صندوق ها

بررسی بازدهی صندوق ها در هفته منتهی به ۱۸ دی

در هفته منتهی به ۱۸ دی، بررسی عملکرد ۷۰ صندوق سرمایه گذاری بیانگر میانگین بازدهی ۲۲/۱- درصدی صندوق هاست. ۲۸ صندوق بازدهی بیشتری از شاخص داشته و بازدهی ۹ صندوق مثبت بوده است. بیشترین بازدهی هفتگی ۰۵/۲ درصد و کمترین آن ۵۶/۵- درصد بوده است.

بررسی جهانی فلزات و محصولات پتروشيمی

8

9

10

11

12

13

14

15

بازارهای موازی

 

ارز

قیمت دلار در هفته ی گذشته با افزایش ۰٫۵۱ درصد  به ۳,۹۴۵ تومان رسید . همچنین قیمت دلار مبادله ای  ۳۲,۳۷۰ ریال می باشد .

16

قیمت یورو در هفته ی با ۱٫۴ درصد افزایش  به ۴،۲۷۵ تومان رسید .

17

قیمت یوان در هفته ی گذشته با افزایش ۲٫۲۳ درصد  به ۵۹۵ تومان رسید .

18

سکه نقدی و طلای جهانی

قیمت سکه نقدی طی هفته گذشته با افزایش ۲٫۰۷ درصدی  به۱۱,۸۰۴,۰۰۰ ریال رسید و همچنین طلای جهانی با کاهش ۱٫۸۴ درصد به ۱,۱۷۳ دلار در هر اونس رسید .

19

سکه آتی

قیمت تسویه سکه تحویل دی ماه ۹۵ با افزایش ۱٫۹۱ درصدی همراه بود .

20

بورس کالا

 

گزارش هفتگی بورس کالا منتهی به  ۱۸ دی ماه

فعالیت بورس کالا ایران در زمینه های فلزات و مواد معدنی( کانی های فلزی) و فرآورده های نفتی و پتروشیمی  در هفته پیش  مورد بررسی قرارگرفته وبشرح زیر بیان می شود:

فلزات و مواد معدنی

فولاد                                 

شرکت فولاد مبارکه اصفهان

بنا به اعلام  بورس کالا، مجموع حجم معاملات شرکت فولاد مبارکه اصفهان در بورس کالا در هفته اخیر در محدوده ۱۳۲ هزار تن بوده است که نسبت به هفته گذشته حجم معاملات حدود ۴۷۴% افزایش یافته است و ارزش معاملات انجام شده تقریبا برابر با ۲٫۵۳۳ میلیارد ریال بوده است.

شرکت مذکور ۴۱٫۷ هزار تن ورق گرم C با قیمت ۱۹٫۸۵۵ هزار ریال بر تن، ۵۴٫۴ هزار تن ورق گرم B به قیمت ۱۹٫۹۶۵ هزار ریال بر تن، ۱٫۵ هزار تن ورق گالوانیزه G با قیمت ۲۶٫۷۳۰ هزار ریال بر تن ، ۰٫۴ هزار تن ورق قلع اندود به قیمت ۳۴٫۷۱۰ هزار ریال بر تن، ۲ هزار تن ورق سرد B به قیمت ۲۵٫۴۳۴ هزار ریال بر تن و ۳۲ هزار تن تختال به قیمت ۱۶٫۰۵۵ هزار ریال بر تن در طول این هفته فروخته است. لازم به ذکر است که شرکت فولاد در بودجه ۹۵ قیمت محصولات سرد و گرم را به ترتیب ۱۸,۹۳۱ و  ۱۴,۸۰۷ میلیون ریال برتن پیش بینی کرده است .

 

شرکت ذوب آهن اصفهان

بنا بر اعلام بورس کالا، شرکت ذوب آهن اصفهان در هفته ای که سپری شد ۴۶ تن میلگرد به فروش رسانده است که ارزش این معاملات ۰٫۷۹۱ میلیارد ریال می باشد. طی هفته گذشته حجم و ارزش فروش شرکت ذوب آهن کاهش چشمگیری داشته است به طوریکه حجم فروش و ارزش معاملات شرکت به میزان ۹۹٫۶% کاهش یافته است.

مس

شرکت ملی صنایع مس ایران درهفته اخیر در بورس کالا ۱٫۶ هزارتن مس کاتد و ۲۸۰ تن مس مفتول و ۱٫۵ هزار تن مس کم عیار به ارزش کل ۴۲۷٫۳ میلیارد ریال معامله داشته است. ارزش معاملات این شرکت در هفته جاری ۴۳٫۵% کاهش یافته است.

آلومينيوم

شرکت آلومینیوم ایران در هفته اخیر معاملاتی به حجم ۱٫۴ هزار تن داشت که در مقایسه با هفته گذشته  ۹۹٫۴%  کاهش داشته است. از مجموع معاملات، ۴۰۰ تن مربوط به معاملات بیلت به ارزش ۳۲ میلیارد ریال و ۱۰۶۰ تن مربوط به معامله شمش به ارزش ۸۱ میلیارد ریال می شود.

گروه فرآورده‌های نفتی و پتروشيمی

بنا به اعلام بورس کالای ایران ، وکیوم باتوم معامله شده در هفته جاری توسط شرکت های پالایشی به میزان    ۵۲ هزار تن با ارزش معاملاتی تقریبا ۴۰۵ میلیارد ریال در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران عرضه و معامله شد. حجم معاملات این محصول نسبت به هفته ماقبل آن به میزان ۴۱% کاهش یافته است. بیشترین وکیوم باتوم را در هفته گذشته شرکت پالایش نفت بندرعباس به میزان ۳۶ هزار تن عرضه کرده است.

تالار مذکور همچنین در این هفته ۱۸ هزار تن لوب کات سنگین به ارزش فروش تقریبی ۲۰۱٫۶ میلیارد ریال را مورد معامله قرار داده است. قیمت میانگین لوب کات سنگین معامله شده به ازای هر تن ۱۱,۲۰۳ هزار ریال بر تن می باشد. لوب کات سبک نیز به میزان ۵ هزارتن و ارزش معاملاتی ۵۷٫۹ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفته است.حجم کل معاملات لوب کات در هفته اخیر ۲۳ هزار تن می باشد که نسبت به هفته گذشته ۹۲% کاهش داشته است.

در هفته اخیر در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی، شرکت پتروشیمی جم حدود ۱۶۵ تن معامله پلی اتیلن سنگین به ارزش معاملاتی ۶٫۷ میلیارد ریال و ۴۱۸ تن معامله پلی اتیلن سبک به ارزش ۱۷,۳ میلیارد ریال داشته است. مجموع ارزش معالات این دو محصول از جانب شرکت پتروشیمی جم ۲۴ میلیارد ریال می باشد.

در این هفته ، شرکت پتروشیمی خراسان ۱٫۱۴۰ تن اوره صنعتی به قیمت میانگین ۸,۹۴۸ هزار ریال به ازای هرتن و ارزش معامله ۱۰٫۲ میلیارد ریال انجام داده است.

 

 جمع بندی و نتيجه گيری

بورس اوراق بهادار در هفته اي که گذشت کاملا نزولی بوده و شاخص بورس اوراق بهادار تهران در این هفته تغییر چندانی نداشته است. در هفته ای که گذشت صنعت فلزات اساسی افزایش ارزش مناسبی را کسب کرده است.

رشد اقتصادی ایران در سال جاری بالاتر از ۶ درصد پیش بینی می گردد. این درحالی است که تمامی صنایع کشور در سال جاری مانند سال گذشته در رکود بسر می برند. افزایش قدرت خرید مردم و همچنین استقبال بیشتر بازار های صادراتی از محصولات ایرانی می تواند باعث خروج از رکود بسیاری از صنایع کشور، به خصوص فلزات اساسی و پتروشیمی باشد. تحقق این اتفاق به تنش های سیاسی ایران و امریکا و همچنین شرایط منطقه وابستگی بسیار بالایی دارد.

دریافت فایل گزارش

دیدگاهتان را بنویسید