تحلیل بنیادی شرکت صنایع شیمیایی ایران

1

کلیات شرکت

طرح الکیل بنزن خطی به عنوان یکی از طرح های زیر بنایی کشور و در زمره طرح های صنایع شیمیایی وزارت صنایع بوده که در سال ۱۳۶۲ کار خود را آغاز نمود. در اوایل سال ۱۳۶۵، طرح الکیل بنزن خطی به شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران که متعلق به بانک صنعت و معدن و وزارت صنایع بود واگذار گردید.

شركت سرمايه گذاري صنايع شيميايي ايران (سهامي عام) در سال ۱۳۶۳، تأسيس شد. عمليات اجرايي طرح ايجاد مجتمع الكيل بنزن خطي (LAB) در اواخر سال ۱۳۶۹ در ناحيه اي به مساحت ۳٫۴۲۰٫۰۰۰ متر مربع در منطقه صنعتي شمال غرب اصفهان آغاز شد. اين مجتمع توليدي در خرداد ماه ۱۳۷۳ به بهره برداري رسيد. دانش فني اين طرح براي توليد سالانه ۵۰٫۰۰۰ تن الكيل بنزن خطي و ۴۶٫۰۰۰ تن نرمال پارافين خريداري شده است.  در سال ۱۳۷۹ با افزايش مصرف داخلي و همچنين بهبود بازار مصرف در منطقه، اجراي طرح توسعه براي توليد سالانه ۷۵٫۰۰۰ تن الكيل بنزن خطي و ۱۴۰٫۰۰۰ تن نرمال پارافين قوت گرفت و با بهره گيري از دانش فني موجود، با همكاري شركت LGE&C موفق شد در سال ۱۳۸۲ طرح توسعه را با موفقيت به انجام رساند. همچنين اين شركت در راستاي بهبود كيفيت نرمال پارافين خود از ابتداي سال ۱۳۸۷ توليد نرمال پارافين با آروماتيك كمتر از ۱۵/۰ درصد با استفاده از توان نيروهاي متخصص خود را شروع كرد و به منظور بهبود كيفيت LAB، كاهش ضايعات و كاهش توليد محصول جانبي (LAB) به ميزان ۳۵ درصد و افزايش ۵ درصدي محصول LAB، با همكاري شركت چيني SINOPEC طرح DSH خود را در آبان سال ۱۳۸۷ با موفقيت به بهره برداري رساند.

سرمایه و ترکیب سهامداران

سرمایه شرکت در ابتدای تاسیس ۱۶۵ میلیون ریال بوده و در حال حاضر طی چند مرحله افزایش سرمایه به میزان ۴،۶۲۸،۹۸۸ میلیون ریال رسیده است.

2

همچنین سهامداران بیش از یک درصد شرکت به شرح جدول زیر می باشند.

3

تا پیش از راه اندازی کارخانه در سال ۱۳۷۳ ، LAB مورد نیاز کشور از طریق واردات تامین می گردید. پس از راه اندازی کارخانه و در ادامه آن با به بهره برداری رسیدن طرح افزایش ظرفیت در سال ۱۳۸۲ علاوه بر تأمین نیاز داخلی کشور مازاد تولیدات به خارج از کشور صادر می شود.

از سال  ۱۳۸۴ با راه اندازی شرکت پتروشیمی بیستون و ورود آن شرکت به عنوان تولید کننده دیگر ، LAB تولید مذکور در وضعیت رقابتی قرار گرفته است و در حال حاضر بیش از  %۸۵ مصرف LAB داخل کشور توسط شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران تأمین میگردد. در سال ۱۳۸۱ شرکت به منظور افزایش صادرات و کاهش هزینه های مربوطه، ۱۰۰ درصد سهام شرکت بازرگانی و خدمات بندری ایران را خریداری نموده است.

طرح توسعه با ظرفیت ۱۱۰ هزار تن LAB  در سال

دانش فنی برای تولید LAB  به طور انحصاری در اختیار شرکت UOP از کشور آمریکاست. قرار دادهای خرید دانش فنی و مهندسی پایه طرح اول مجتمع تولید LAB در اصفهان در سال ۱۹۸۵ با شعبه انگلیس UOP امضا و مبادله شده است. برای طرح افزایش ظرفیت تولید LAB و تبدیل سالانه حدود ۸۰ هزار تن نرمال پارافین به LAB با استفاده از DETAL به جای اسید بسیار خطرناک HF ضروری است از دارنده انحصاری دانش فنی UOP، دانش فنی و مهندسی پایه استفاده از کاتالیست DETAL در واحدهای فعلی و جدید گرفته شود.

گزارش توجیه اقتصادی و فنی این طرح با گروه مشاورین سرمایه گذاری ستاره صنعت پردازان منعقد شده است. سه منطقه چابهار، بوشهر و اصفهان برای اجرای طرح در نظر گرفته شده و در نهایت اصفهان به لحاظ شاخص های مالی از توجیه قابل قبول و مناسب برخوردار است. همچنین شرکت SCTE&C  از کره جنوبی به عنوان شرکت مهندسی مشاور انتخاب شد.

4

وضعیت تولید

تولید اصلی شرکت، الکیل بنزن خطی LABاست که دارای کاربرد های متعدد در فرمولاسیون های مختلف نظیر حشره کش ها، انواع پاک کننده های صنعتی و خانگی، مایعات ظرفشویی، پاک کننده سطوح سخت و شوینده های چند منظوره می باشد. استفاده از این ماده دارای مزایای متعددی مانند قدرت پاک کنندگی بالا، قابلیت برگشت پذیری به محیط زیست و پایین بودن نسبی قیمت می باشد. نرمال پارافین محصول میانی است که در مرحله اول از نفت سفید حاصل می گردد و با اضافه شدن بنزن به آن در مرحله دوم تبدیل به LAB می شود. در واقع در یک کارخانه تولید LAB دو قسمت اصلی وجود دارد. قسمت اول مربوط به تولید نرمال پارافین و قسمت دوم مربوط به تولید LAB از نرمال پارافین می باشد. علاوه بر تولید LAB از این محصول می توان در تولید الکل های چرب و حلال های مورد استفاده صنایع رنگ و رزین استفاده نمود. آلکیلات سنگین نیز جزء محصولات جانبی شرکت می باشند. ظرفیت اسمی تولید LAB،NP،HAB در حال حاضر به ترتیب ۷۵ هزار تن، ۱۴۰ هزار تن و ۶ هزار تن می باشد.

5

فروش شرکت

درآمد اصلی شرکت از محل آلکیل بنزن خطی می باشد. نرمال پارافین محصول میانی در تولید آلکیل بنزن خطی می باشد. مازاد پارافین تولیدی شرکت در بازار داخلی مشتری چندانی نداشته و با توجه به نیاز کشورهایی نظیر هند ۹۵% آن صادر می شود. آلکیلات سنگین نیز به عنوان محصول نهایی به مقدار کمی تولید می شود و عمده آن صادر می گردد. آلکیلات سنگین محصول جانبی بوده و بیشتر کاربرد آن در صنایع چرم سازی، روغن موتور و.. بوده و عمده آن صادر می گردد.

ترکیب فروش شرکت درسال ۹۵ به شکل زیر بوده است

6

بهای تمام شده

مواد مستقیم ۶۵% از بهای تمام شده را تشکیل می دهد که مهم ترین فاکتور در تعیین بهای تمام شده محسوب می گردد. مواد اولیه اصلی شرکت نفت سفید و بنزن می باشند. نفت سفید شرکت به دلیل مجاورت با شرکت پالایش نفت اصفهان، به طور انحصاری از طریق این شرکت تامین می گردد و به قیمت   FOBخلیج فارس و با ارز مرجع خریداری می گردد. نفت سفید پس از ورود به شرکت با عملیات خالص سازی همراه شده و به برشی از نفت سفید C10-C14 که شامل هیدرو کربن های خطی به نام نرمال پارافین مجزا می شود. بنزن ماده اولیه دیگری ست که در ادامه فرآیند به محصول میانی اضافه شده و موجب رسیدن به محصول نهایی می گردد.

در جدول زیر نرخ خرید مواد اولیه شرکت برای سالهای ۹۰ تا ۹۵ و همچنین نرخ پیش بینی بودجه سال ۹۶ قابل مشاهده می باشد. با توجه به کاهش قیمت نفت از اواخر سال ۹۳ همانطور که مشاهده می شود نفت سفید و بنزن نیز به تبع آن با کاهش همراه شده اند. علاوه بر آن پیش بینی مصرف شرکت برای سال ۹۶ با نرخ ۱۴،۴۰۵٫۱۷۲ ریال به ازای هر تن نفت سفید و ۱۹،۹۳۴٫۴۷۶ ریال به ازای هر تن بنزن می باشد.

7

وضعیت عملکرد شرکت

با توجه به کاهش شدید قیمت نفت در سال ۹۳،  قیمت L.A.B که محصول اصلی شرکت است نیز با کاهش همراه شد. همچنین نفت سفید و بنزن که به عنوان مواد اولیه شرکت محسوب می شوند نیز با کاهش چشمگیری همراه شدند حاشیه سود ناخالص شرکت از ۳۸% در سال ۹۲ به ۳۹% در سال ۹۵، حاشیه سود عملیاتی از ۳۷% در سال ۹۲ به ۳۵% در سال ۹۵ رسیده و حاشیه سود خالص شرکت از ۴۰% به ۵۱% در سال ۹۵ رسیده است.

8

مفروضات اصلی تحلیل

فروش شرکت به طور میانگین به صورت درصدی از ظرفیت اسمی در سال های گذشته در نظر گرفته شده و طی ۳ سال آینده بدون تغییر به اندازه ۹۱ درصد از ظرفیت اسمی در نظر گرفته شده است. در صورتی که در بودجه ۹۶ درصد و در سال ۱۳۹۵ به اندازه ۸۵ درصد می باشد. ترکیب فروش نیز تغییری نداشته است.

به طور میانگین ۶۲ درصد از فروش LAB به صورت داخلی و مابقی به صورت صادراتی به فروش خواهد رسید. بیش از ۹۰ درصد فروش محصولات دیگر یعنی الکیلات سنگین و نرمال پارافین نیز به صورت صادراتی در نظر گرفته شده اند.

نرخ فروش محصولات صادراتی با توجه به تغییر قیمت نفت تغییر پیدا کرده اند. بنابراین نرخ محصولات صادراتی با پیش بینی قیمت نفت و دلار تغییر پیدا کرده اند.

برای پیش بینی قیمت نفت از پیش بینی World Bank استفاده شده است.

نرخ دلار مبادلاتی و آزاد نیز در هر سال به اندازه ۸ درصد رشد پیدا کرده اند.

پیش بینی فروش شرکت به  صورت زیر است.

9

ارزشگذاری به روش DDM

بتای شرکت صنایع شیمیایی ایران معادل ۱٫۱۴ و بازده مورد انتظار آن ۲۷% می باشد. شرکت در سال مالی ۹۴ ، میزان ۷۰% سود خود را تقسیم نمود. طی اعلام شرکت مبنی بر تقسیم سود ۹۰ درصدی این درصد در نظر گرفته می شود.

10

ارزش هر سهم به روش DDM به ازای هر سهم ۳٫۵۶۷ ریال است. لازم به ذکر است که این سهم در تاریخ ۲۰ بهمن به قیمت ۳٫۸۳۷ ریال معامله گردید.

دیدگاهتان را بنویسید