بولتن هفتگی منتهی به ۱۳۹۵/۱۲/۱۵

cropped-novin-ic-logoo555.png

مشاور سرمایه گذاری تأمین سرمایه نوین

– تورم تولیدکننده بهمن ماه

– بررسی اوراق بدهی

– بازار سرمايه

– عملکرد صندوق ها

– بازارهاي موازي

– بررسي جهاني فلزات ومحصولات  پتروشيمي

– بررسي بازار بورس کالا

چکيده مديريتی

به گزارش بانک مرکزی شاخص بهای تولید کننده در بهمن ماه ۱۳۹۵ افزایش پیدا کرده و به ۲۳۳٫۸ واحد رسیده است. نرخ تورم تولید کننده در بهمن ماه ۴٫۵ درصد شده است.

در بررسي بازار بورس اوراق بهادار تهران در هفته اي که گذشت، صنعت فرآورده های نفتی با کسب ۲٫۶۸ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۲۱۳ هزار میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت چندرشته ای صنعتی با کسب ۱٫۲۶ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۲۱۹ هزار میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است. در فرابورس صنعت کاشی و سرامیک با کسب ۱۱٫۷۹ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۳۲۸ میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت مخابرات با ۱۰ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۵ هزار میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است.

در هفته منتهی به ۱۴ اسفندماه، بررسی عملکرد ۸۲ صندوق سرمایه گذاری نشان می دهد که متوسط بازدهی صندوق ها، ۲۳/۱- درصد بوده است. ۳۶ صندوق بازدهی بیشتری از شاخص کسب نموده و ۸ صندوق بازدهی مثبت داشته اند. بیشترین بازدهی هفتگی صندوق ها ۷۶/۳ درصد و کمترین بازدهی ۸۹/۱۲- درصد بوده است.

قيمت جهاني نفت در طول اين هفته کاهش یافت. قیمت جهانی اوره افزایشی و قیمت متانول و اتلین کاهش بوده است. قیمت جهانی فلزات اساسی پس از یک افزایش مجددا از روندی نزولی برخوردار بوده اند.

نرخ دلار در طول این هفته نزولی و به اندازه ۰٫۱۹ درصد کاهش یافته است. نرخ یورو و نرخ یوان نیز کاهشی بوده است. قیمت سکه نقدی طی هفته گذشته با کاهش ۱٫۱ درصدی  به۱۲,۰۱۲,۰۰۰ ریال رسید و همچنین طلای جهانی با کاهش ۱٫۸۵ درصد به ۱,۲۳۴ دلار در هر اونس رسید .

در گزارش ارائه شده در بخش بورس کالا آنچه که مشخص است اين است که ارزش معاملات  فولاد و آلومینیوم افزایش و ارزش معاملات مس کاهش یافته است. همچنین حجم معاملات محصولات پتروشیمی نظیر وکیوم باتوم و لوبکات افزایش و پلی اتیلن و اوره با کاهش مواجه گردیده است.

 

تورم تولیدکننده به ۴٫۵ درصد رسيد

تورم تولید کننده میزان تغییر شاخص بهای تولید کننده را تعیین می کند. این شاخص مانند شاخص بهای مصرف کننده میانگین قیمت ها را نشان می دهد با این تفاوت که سبد این شاخص تنها مربوط به هزینه‌های تولید توسط کارخانجات است . به گزارش بانک مرکزی شاخص بهای تولید کننده در بهمن ماه ۱۳۹۵ افزایش پیدا کرده و به ۲۳۳٫۸ واحد رسیده است. تورم نقطه به نقطه ماهیانه تولید کننده در بهمن ماه ۱۳۹۵ برابر با ۰٫۲% می باشد. این تورم نسبت به دی ماه ۰٫۸% کاهش پیدا کرده است. تورم تولید کننده نقطه به نقطه سالیانه در بهمن ماه نیز ۸٫۹ درصد میباشد. به عبارت دیگر شاخص بهای تولید کننده در بهمن ماه سال ۱۳۹۵ نسبت به ماه مشابه در سال ۱۳۹۴ به اندازه ۸٫۹% رشد داشته است.

تورم تولید کننده کل در بهمن ماه سال ۱۳۹۵ با ۰٫۵ درصد تغییر نسبت به آذر ماه ۴٫۵% رسیده است . با بررسی تورم تولید کننده طی ۲۴ سال گذشته مشخص شده است که این تورم تا به حال به زیر ۵ درصد نرسیده است. نکته قابل توجه این است که تورم تولید کننده از شهریور ماه سال ۱۳۹۲ که برای دومین بار رقم بالاتر از ۴۰ واحد را تجربه می کرده است، روند نزولی داشته و از ۴۵٫۹% به پایین ترین رقم خود یعنی ۳٫۲% رسیده و سپس افزایش یافته و اکنون ۴٫۵% می باشد. با افزایش فعلی این رقم انتظار می رود رکود حاکم بر بخش تولید رفته رفته کم رنگ شود .

نمودار زیر روند تورم سالیانه و کل تولید کننده را از شهریور ۱۳۹۲ که بیشترین مقدار را طی ۱۰ سال اخیر داشته است تا به امروز نشان می دهد.

1

همانطور که از نمودار فوق مشخص است آخرین باری که تورم نقطه به نقطه سالیانه و کل با هم تلاقی داشته اند، در تابستان ۱۳۹۵ بوده است، پس از آن تورم سالیانه بسیار نزدیک به تورم تولید کننده کل حرکت کرده است. اما این فاصله در ماه های اخیر افزایش پیدا کرده است و رفته رفته نمودار تورم سالیانه در حال رشد سریع تری نسبت به تورم کل می باشد .

در بهمن ماه بیشترین افزایش قیمت بهای تولید نسبت به ماه قبل در بخش کشاورزی با ۱٫۲% افزایش بوده است و صنعت حمل و نقل و انبارداری با ۰٫۱% کاهش بهای تولید روبرو بوده است .

بررسی اوراق بدهی

در جدول زیر اسناد خزانه اسلامی معامله شده در بازار مورد بررسی قرار گرفته است.

2

همانطور که در جدول فوق مشخص است بیشترین بازده تا سررسید اوراق خزانه مربوط به نماد اخزا۶ می باشد.

3

 

نمودار فوق نشان دهنده ی بازدهی اوراق اخزا با افزایش روزهای باقیمانده تا سررسید آن ها است. قاعده ی اصلی بر آن است که منحنی بازدهی(Yield Curve) صعودی باشد. اما با انتشار اوراق اخزا در ابتدا این منحنی نزولی بوده و در حال حاضر ثابت به نظر می رسد. منحنی بازدهی نزولی نشان دهنده رکود در جامعه بوده و از عوامل پیش بینی کننده آن است.

نمودار زیر نیز بازدهی تا سررسید اخزا ۶ را در روز های مختلف نشان می دهد.

4

جدول زیر نشان دهنده قیمت و بازدهی انواع اوراق مشارکت و اجاره معامله شده در بازار می باشد.

5

همانطور که در جدول فوق مشخص است، گلگهر ۱۱ بهترین بازدهی تا سررسید را عاید خریداران خود می کند.

بازار سرمايه

پی به ای صنایع در دو تاریخ ۸ و ۱۵ اسفند

جدول زیر، پی به ای ۱۸ صنعت مهم بازار را در دو تاریخ ۸ و ۱۵ اسفند به نمایش می گذارد. میانگین پی به ای این صنایع در تاریخ ۸ اسفند، ۱۱٫۵۴ بود که این رقم در تاریخ ۱۵ اسفند به ۱۱٫۲۶ رسید. صنایع خودرو و قطعات با پی به ای ۲۶٫۸۷، بانکها و موسسات اعتباری با پی به ای ۱۹٫۸۶ و حمل و نقل انبارداری و ارتباطات  با پی به ای ۱۹٫۳۴، به ترتیب بیشترین میزان شاخص پی به ای را به خود اختصاص داده اند.

6

7

بررسی ارزش و بازدهی صنایع در بورس – ۸ تا ۱۵ اسفند

بررسی عملکرد ۳۰ صنعت مهم بازار بورس در هفته منتهی به ۱۵ اسفند ماه نشان می دهد که صنعت فرآورده های نفتی با کسب ۲٫۶۸ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۲۱۳ هزار میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت چندرشته ای صنعتی با کسب ۱٫۲۶ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۲۱۹ هزار میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است. صنعت بیمه و بازنشستگی نیز با کسب ۰٫۸۵ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۲۵ هزار میلیارد ریال ارتقا داده و جایگاه سوم صنایع پربازده را به خود اختصاص داده است. در مقابل، صنعت فنی و مهندسی با ۱۵٫۷- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۷۷ هزار میلیارد ریال کاهش داده و کم بازده ترین صنعت هفته بوده است. دلیل اصلی این میزان بازدهی منفی، کاهش چشمگیر ارزش سهام گروه مپنا در روز ۱۵ اسفند بوده است. صنعت ماشین آلات و تجهیزات با اکتساب ۳٫۹- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۷ هزار میلیارد ریال تقلیل داده و در جایگاه دوم صنایع کم بازده قرار گرفته است. صنعت محصولات کاغذی نیز با کسب ۳٫۷۴- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱ هزار میلیارد ریال رسانده و سومین صنعت کم بازده هفته به شمار می رود. صنعت شیمیایی که بیشترین ارزش بازار را در اختیار دارد، با کسب ۱٫۲۵- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۶۶۸ هزار میلیارد ریال رسانده است. بیشترین افزایش نرخ بازدهی مربوط به صنعت کاشی و سرامیک و بیشترین کاهش مربوط به صنعت فنی و مهندسی می باشد.

8

9

بررسی ارزش و بازدهی صنایع در فرابورس – ۸ تا ۱۵ اسفند

بررسی عملکرد ۲۹ صنعت مهم بازار فرابورس در هفته منتهی به ۱۵ اسفند ماه نشان می دهد که صنعت کاشی و سرامیک با کسب ۱۱٫۷۹ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۳۲۸ میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت مخابرات با کسب ۱۰ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۵ هزار میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است. صنعت استخراج کانه های فلزی نیز با کسب ۹٫۷۱ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۶۲۸ میلیارد ریال ارتقا داده و جایگاه سوم صنایع پربازده را به خود اختصاص داده است. در مقابل، صنعت ماشین آلات و تجهیزات با ۸٫۳۱- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۳ هزار میلیارد ریال کاهش داده و کم بازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت وسایل ارتباطی با اکتساب ۶٫۳۶- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۷۵ میلیارد ریال تقلیل داده و در جایگاه دوم صنایع کم بازده قرار گرفته است. صنعت محصولات کاغذی نیز با کسب ۳٫۴۲- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۴ هزار میلیارد ریال رسانده و سومین صنعت کم بازده هفته به شمار می رود. صنعت شیمیایی که بیشترین ارزش بازار را در اختیار دارد، با کسب ۱٫۳ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۲۴۹ هزار میلیارد ریال رسانده است. بیشترین افزایش نرخ بازدهی مربوط به صنعت استخراج کانه های فلزی و بیشترین کاهش مربوط به صنعت ماشین و تجهیزات می باشد.

10

11

عملکرد صندوق ها

بررسی بازدهی صندوق ها در هفته منتهی به ۱۴ اسفند

در هفته منتهی به ۱۴ اسفندماه، بررسی عملکرد ۸۲ صندوق سرمایه گذاری نشان می دهد که متوسط بازدهی صندوق ها، ۲۳/۱- درصد بوده است. ۳۶ صندوق بازدهی بیشتری از شاخص کسب نموده و ۸ صندوق بازدهی مثبت داشته اند. بیشترین بازدهی هفتگی صندوق ها ۷۶/۳ درصد و کمترین بازدهی ۸۹/۱۲- درصد بوده است.

بررسی­ جهانی­ فلزات­ ­و محصولات  پتروشيمی

12

13

14

15

16

17

18

19

بازارهای موازی

ارز

قیمت دلار در هفته ی گذشته با کاهش ۰٫۱۹ درصد  به ۳,۷۷۴ تومان رسید . همچنین قیمت دلار مبادله ای ۳۲,۴۰۹ ریال می باشد.

20

قیمت یورو در هفته ی گذشته با ۰٫۱ درصد کاهش  به ۴،۰۶۷ تومان رسید.

21

قیمت یوان در هفته ی گذشته با کاهش ۰٫۱۷ درصد  به ۵۷۹ تومان رسید.

22

سکه نقدی و طلای جهانی

قیمت سکه نقدی طی هفته گذشته با کاهش ۱٫۱ درصدی  به۱۲,۰۱۲,۰۰۰ ریال رسید و همچنین طلای جهانی با کاهش ۱٫۸۵ درصد به ۱,۲۳۴ دلار در هر اونس رسید.

23

سکه آتی

قیمت تسویه سکه تحویل اسفند ماه ۹۵ با با کاهش یک درصدی همراه بود

24

بورس کالا

 

گزارش هفتگی بورس کالا منتهی به ۱۴ اسفند ماه

فعالیت بورس کالا ایران در زمینه های فلزات و مواد معدنی( کانی های فلزی) و فرآورده های نفتی و پتروشیمی  در هفته پیش  مورد بررسی قرارگرفته وبشرح زیر بیان می شود:

فلزات و مواد معدنی

فولاد                                 

شرکت فولاد مبارکه اصفهان

بنا به اعلام  بورس کالا، مجموع حجم معاملات شرکت فولاد مبارکه اصفهان در بورس کالا در هفته اخیر در محدوده ۱۳۰٫۴ هزار تن بوده است که نسبت به هفته گذشته حجم معاملات حدود ۸۰۵%  رشد یافته است و ارزش معاملات انجام شده نیز تقریبا برابر با ۲۴۹۰٫۸ میلیارد ریال بوده که نشاندهنده افزایش ۷۶۱ درصدی ارزش معاملات این شرکت نسبت به هفته ماقبل می باشد.

شرکت مذکور ۴۸٫۷ هزار تن ورق گرم C با قیمت ۱۹٫۸۵۵ هزار ریال بر تن (افزایش ۶۸۵% حجم معامله نسبت به هفته ماقبل) و ۴۶٫۹ هزار تن ورق گرم B به قیمت ۱۹٫۹۶۵ هزار ریال بر تن (افزایش ۴۷۱% حجم معامله) در طول هفته جاری به فروش رسانده است.  قیمت فروش این محصولات در هفته جاری نسبت به هفته ماقبل تغییری نداشته است. همچنین شرکت در این هفته موفق به فروش هزار تن ورق سرد B به قیمت ۲۵٫۴۳۴ هزار ریال بر تن و ۳۲٫۵ هزار تن تختال به قیمت ۱۶٫۰۵۵ هزار ریال بر تن و ۷۰۰ تن ورق قلع اندود به قیمت ۳۵٫۳۳۵ هزار ریال بر تن و ۵۰۰ تن ورق گالوانیزه به قیمت ۲۶٫۷۳۰ هزار ریال برتن گردید.

لازم به ذکر است که شرکت فولاد در بودجه ۹۵ قیمت محصولات سرد و گرم را به ترتیب ۱۸,۹۳۱ و  ۱۴,۸۰۷ میلیون ریال برتن پیش بینی کرده است.

شرکت فولاد خوزستان

این شرکت در هفته جاری موفق به ثبت فروش ۱۵٫۳ هزار تن شمش به قیمت میانگین ۱۳٫۶۰۰ هزار ریال بر تن و ۲۹٫۵ هزار تن تختال به قیمت میانگین ۱۶٫۷۳۲ هزار ریال بر تن گردید. حجم کل معاملات این شرکت ۴۴٫۸ هزار تن و ارزش معاملاتی آن برابر با ۷۰۲ میلیارد ریال گردید.

شرکت ذوب آهن

شرکت ذوب آهن در هفته ای که گذشت اقدام به فروش یک هزار تن تیرآهن به ارزش معاملاتی ۱۶٫۵ میلیارد ریال گردید که نسبت به هفته ماقبل با کاهش ۵۵ درصدی حجم و ارزش معاملات روبرو گردیده است.

مس

شرکت ملی صنایع مس ایران درهفته اخیر در بورس کالا موفق به فروش ۱٫۳ هزار تن مس کاتد (کاهش ۳۵ درصدی حجم معامله) با ارزش معاملاتی ۲۹۶٫۲ میلیارد ریال و همچنین ۱ هزار تن مس مفتول به ارزش ۲۵۹ میلیارد ریال به فروش رسانده است که در مقایسه با هفته گذشته تغییر چندانی نداشته است. ارزش کل معاملات این شرکت ۵۵۵ میلیارد ریال می باشد که در مقایسه با ارزش معاملات هفته گذشته نشاندهنده کاهش ۲۷ درصدی در ارزش کل معاملات این هفته این شرکت است.

آلومينيوم

شرکت آلومینیوم ایران در هفته جاری معامله  یک هزار تن شمش با قیمت میانگین ۷۷٫۳۵۷ هزار ریال بر تن و ارزش ۷۷٫۳ میلیارد ریال داشته است که در مقایسه با هفته گذشته حجم و ارزش معاملات شمش شرکت ۴۶ درصد افزایش یافته است. همچنین این شرکت در این هفته موفق به فروش ۲۰ تن بیلت با قیمت میانگین ۸۲٫۱۰۵ هزار ریال برتن به ارزش ۱٫۶ میلیارد ریال گردید.

گروه فرآورده های نفتی و پتروشيمی

بنا به اعلام بورس کالای ایران ، وکیوم باتوم معامله شده در هفته جاری توسط شرکت های پالایشی به میزان ۹۳ هزار تن با ارزش معاملاتی تقریبا ۷۱۳ میلیارد ریال در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران عرضه و معامله شد. حجم معاملات و ارزش معاملات این محصول نسبت به هفته ماقبل آن به میزان ۳۳% افزایش یافته است. بیشترین وکیوم باتوم را در هفته گذشته شرکت پالایش نفت بندرعباس به میزان ۴۰ هزار تن به قیمت ۷٫۸۶۶ هزار ریال بر تن و ارزش ۳۱۴ میلیارد ریال عرضه کرده است.

تالار مذکور همچنین در این هفته ۳۲ هزار تن لوب کات سنگین (افزایش ۶۴ درصدی) به ارزش فروش تقریبی ۳۵۹ میلیارد ریال (۶۴% افزایش ارزش معاملات)  را مورد معامله قرار داده است. قیمت میانگین لوب کات سنگین معامله شده به ازای هر تن ۱۱,۲۲۶ هزار ریال بر تن می باشد. لوب کات سبک نیز به میزان ۶ هزارتن (کاهش ۱۴ درصدی حجم معاملات) و قیمت میانگین ۱۱٫۶۴۷ هزار ریال بر تن و ارزش معاملاتی ۶۹٫۸ میلیارد ریال (۱۴% کاهش ارزش معاملات) مورد معامله قرار گرفته است. حجم کل معاملات لوب کات در هفته اخیر ۳۸ هزار تن می باشد که نسبت به هفته گذشته ۴۳% افزایش داشته است.

در هفته اخیر در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی، شرکت پتروشیمی جم حدود ۴۶۲ تن معامله پلی اتیلن سنگین (کاهش ۸۲ درصدی) به ارزش معاملاتی ۱۸٫۷ میلیارد ریال (کاهش ۸۲ درصدی) با قیمت میانگین ۴۰٫۵۱۲ هزار ریال بر تن و ۲۲ تن معامله پلی اتیلن سبک (حجم معامله ثابت) به ارزش ۰٫۹۴۰ میلیارد ریال (کاهش ۳ درصدی ارزش معامله) داشته است. مجموع ارزش معاملات این دو محصول از جانب شرکت پتروشیمی جم ۱۹٫۶ میلیارد ریال می باشدکه در مقایسه با هفته گذشته ۸۲ درصد کاهش یافته است.

در این هفته، شرکت پتروشیمی خراسان ۵۰۰ تن اوره صنعتی به قیمت میانگین ۹,۵۵۳ هزار ریال به ازای هرتن و ارزش معامله ۴٫۷ میلیارد ریال انجام داده است که در مقایسه با هفته گذشته ۹% کاهش در حجم معامله و ۹%  کاهش در ارزش معاملات داشته است. همچنین این شرکت موفق به فروش ۴۶۰ تن آمونیاک با کاهش ۳۲ درصدی نسبت به هفته گذشته و فروش ۲۰۰ تن کریستال ملامین شده است که در مقایسه با هفته قبل ثابت باقی مانده است. حجم کل معاملات این شرکت ۱٫۱ هزار تن ( کاهش ۲۱ درصدی) و ارزش کل معاملات آن ۱۹٫۲ میلیارد ریال ( کاهش ۱ درصدی) می باشد.

 

جمع بندی و نتيجه گيری

در هفته ای که گذشت، شاخص بورس ارواق بهادار نزولی بوده و بیش از یک درصد کاهش پیدا کرده است. کاهش شاخص بورس به دلیل باز شدن نماد گروه مپنا، شدت گرفت. این در حالی است که با باز شدن نماد پالایش نفت تهران در این هفته، شاخص مثبت خورده و اثر منفی قیمت سهام گروه مپنا خنثی شده است.  ارزش بسیاری از صنایع بورسی در این هفته کاهش پیدا کرده است. اما صنعت کاشی و سرامیک در فرابورس بازدهی مناسبی را کسب کرده است.

از شرکت های پالایشگاهی تنها نماد شرکت پالایش نفت تهران باز شده است. در سال گذشته در انتهای اسفند ماه، با باز شدن نماد شرکت های پالایشگاهی، شاخص بورس اوراق بهادار، کاهش شدیدی پیدا کرد. اما در سال جاری، نماد شتران با ۲۰درصد مثبت باز شده است. با این حال، این انتظار وجود دارد که تا انتهای سال نماد شرکت های پالایشگاهی باز شده و بر بازار تاثیر گذار باشند. این در حالی است که هنوز نماد برخی از بانک ها باز نشده و ممکن است قبل از آغاز سال جدید، شاخص بورس اوراق بهادار با کاهش شدیدی همراه باشد.

برای دانلود فایل گزارش کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید