بولتن هفتگی منتهی به ۱۳۹۶/۰۱/۲۱

cropped-novin-ic-logoo555.png

مشاور سرمایه گذاری تأمین سرمایه نوین

بررسی تورم در سال ۱۳۹۵

– بررسی اوراق بدهی

– بازار سرمايه

– عملکرد صندوق ها

– بازارهاي موازي

– بررسي جهاني فلزات ومحصولات  پتروشيمي

– بررسي بازار بورس کالا

چکيده مديريتی

طبق بررسی صورت گرفته در سال ۱۳۹۵ تورم تقریبا با ۲% کاهش نسبت به سال گذشته به ۹درصد رسید و گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی ها بیشترین افزایش قیمت را در بین گروه های کالاهای مصرفی داشته است.

در بررسي بازار بورس اوراق بهادار تهران در هفته اي که گذشت، صنعت کاشی و سرامیک با کسب ۱۰٫۵۶ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۶ هزار میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت استخراج نفت گاز جز اکتشاف با کسب ۸٫۱۴ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۹ هزار میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است.  در فرابورس صنعت پیمانکاری صنعتی با کسب ۳۹٫۸۷ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۵ هزار میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت استخراج کانه های فلزی با کسب ۱۴٫۸ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۶۶۲ میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است.

در بازه ۲۱ اسفند ۹۵ تا ۱۹ فروردین ۹۶، بررسی عملکرد ۶۰ صندوق سرمایه گذاری بیانگر متوسط بازدهی ۴٫۱۱ درصدی صندوق هاست. ۵۰ صندوق بازدهی بیشتری از شاخص کسب نموده و بازهی ۵۷ صندوق مثبت بوده است. بیشترین بازدهی در این دوره ۱۳٫۵۴% و کمترین بازدهی ۴٫۷۳- درصد بوده است.

قيمت جهاني نفت در طول اين هفته افزایش یافت. قیمت جهانی اوره و اتلین کاهشی و قیمت جهانی متانول افزایشی بوده است. قیمت جهانی مس و آلومینیوم از روند افزایشی و روی نیز از روندی نزولی برخوردار بوده اند.

نرخ دلار در طول این هفته افزایشی و به اندازه ۰٫۵۶ درصد افزایش یافته است. نرخ یورو و نرخ یوان در این هفته کاهشی بوده است. قیمت سکه نقدی طی هفته گذشته با کاهش ۰٫۱۷ درصدی  به۱۲,۰۱۴,۵۰۰ ریال رسید و همچنین طلای جهانی با افزایش ۰٫۹۳ درصد به ۱,۲۵۵ دلار در هر اونس رسید.

 

نرخ ۹ درصدی تورم در سال ۱۳۹۵

با توجه به گزارش ارائه شده توسط بانک مرکزی شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در اسفند ماه سال ۱۳۹۵ به عدد ۲۶۲٫۸ واحد رسید که نسبت به ماه گذشته به اندازه ۱٫۹۸% افزایش داشته است به عبارت دیگر تورم نقطه به نقطه ماهیانه اسفند ماه تقریبا ۲ درصد می باشد. اما شاخص بهای کالای مصرفی نسبت به اسفند ماه سال گذشته به اندازه ۱۱٫۹% افزایش پیدا کرده است. این در حالی است که این عدد در بهمن ماه برابر با ۱۰٫۶ % بوده است. در واقع تورم نقطه به نقطه سالیانه به در انتهای سال ۱۳۹۵ بسیار افزایش پیدا کرده است. در ابتدای سال، تورم نقطه به نقطه سالیانه رقم ۶٫۸ درصد را نیز تجربه کرده بود.

اما تورم کل در سال ۱۳۹۵، تقریبا با ۲% کاهش نسبت به سال گذشته به ۹درصد رسید. تورم کل در اسفند ماه نسبت به بهمن ماه به اندازه ۰٫۳ درصد رشد داشته است.

نمودار زیر روند تورم را از فروردین سال ۱۳۹۴ نشان می دهد.

1

همانطور که در نمودار فوق مشخص است، تورم نقطه به نقطه سالیانه از مرداد ماه سال ۱۳۹۵ از تورم کل بالاتر رفته و در انتهای سال از آن فاصله گرفته است. بنابراین این انتظار وجود دارد که تورم کل نیز در ماه های آینده رشد پیدا کرده و تا مرز دو رقمی شدن پیش برود.

تورم نقطه به نقطه ماهیانه اسفند ماه به اندازه ۱٫۹۸% بوده است. به عبارت دیگر شاخص کالای مصرفی در کشور نسبت به اسفند ماه تقریبا به اندازه دو درصد افزایش داشته است. این عدد در ماه گذشته برابر با ۱٫۱% بوده است. بررسی گروه های مختلف مصرفی طبق گزارش ارائه شده توسط بانک مرکزی، نشان می دهد که گروه خوراکی ها و آشامیدنی ها که سهم بسزایی در تغییرات تورم در اختیار دارند، بیشترین افزایش قیمت را در بین گروه های کالاهای مصرفی داشته است. این گروه در اسفند ماه به طور میانگین به اندازه ۴٫۹ درصد نسبت به ماه گذشته افزایش قیمت داشته اند. گروه تفریح و امور فرهنگی نیز در اسفند ماه با توجه به تعطیلات عید به اندازه ۳٫۹% رشد داشته است.

 

بررسی اوراق بدهی

در جدول زیر اسناد خزانه اسلامی معامله شده در بازار مورد بررسی قرار گرفته است.

 

2

3

نمودار فوق نشان دهنده ی بازدهی اوراق اخزا با افزایش روزهای باقیمانده تا سررسید آن ها است.

نمودار زیر نیز بازدهی تا سررسید اخزا ۷ را در روز های مختلف نشان می دهد.

4

جدول زیر نشان دهنده قیمت و بازدهی انواع اوراق مشارکت و اجاره معامله شده در بازار می باشد.

5

همانطور که در جدول فوق مشخص است، گلگهر ۱۱ بهترین بازدهی تا سررسید را عاید خریداران خود می کند.

 

بازار سرمايه

پی به ای صنایع در دو تاریخ ۱۴ و ۲۰ فروردین

جدول زیر، پی به ای ۱۸ صنعت مهم بازار را در دو تاریخ ۱۴ و ۲۰ فروردین به نمایش می گذارد. میانگین پی به ای این صنایع در تاریخ ۱۴ فروردین، ۱۱٫۹۶ بود که این رقم در تاریخ ۲۰ فروردین به ۱۲٫۱۴ رسید. صنایع خودرو و قطعات با پی به ای ۳۰٫۶۴، بانکها و موسسات اعتباری با پی به ای ۲۶٫۷ و سیمان آهک گچ با پی به ای ۲۰٫۵، به ترتیب بیشترین میزان شاخص پی به ای را به خود اختصاص داده اند.

6

7

بررسی ارزش و بازدهی صنایع در بورس – ۱۴ تا ۲۰ فروردین

بررسی عملکرد ۳۰ صنعت مهم بازار بورس در هفته منتهی به ۲۰ فروردین ماه نشان می دهد که صنعت کاشی و سرامیک با کسب ۱۰٫۵۶ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۶ هزار میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت استخراج نفت گاز جز اکتشاف با کسب ۸٫۱۴ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۹ هزار میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است. صنعت خودرو و قطعات نیز با کسب ۷٫۵۲ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۷۵ هزار میلیارد ریال ارتقا داده و جایگاه سوم صنایع پربازده را به خود اختصاص داده است. در مقابل، صنعت قند و شکر با ۲٫۰۷- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۹ هزار میلیارد ریال کاهش داده و کم بازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت مخابرات با اکتساب ۱٫۹۲- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۴۵ هزار میلیارد ریال تقلیل داده و در جایگاه دوم صنایع کم بازده قرار گرفته است. صنعت بانکها و موسسات اعتباری نیز با کسب ۱٫۴۹- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۳۱۰ هزار میلیارد ریال رسانده و سومین صنعت کم بازده هفته به شمار می رود. صنعت شیمیایی که بیشترین ارزش بازار را در اختیار دارد، با کسب ۰٫۶۴- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۶۶۸ هزار میلیارد ریال رسانده است. بیشترین افزایش نرخ بازدهی مربوط به صنعت محصولات فلزی و بیشترین کاهش مربوط به صنعت قند و شکر می باشد.

8

9

بررسی ارزش و بازدهی صنایع در فرابورس – ۱۴ تا ۲۰ فروردین

بررسی عملکرد ۲۹ صنعت مهم بازار فرابورس در هفته منتهی به ۲۰ فروردین ماه نشان می دهد که صنعت پیمانکاری صنعتی با کسب ۳۹٫۸۷ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۵ هزار میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت استخراج کانه های فلزی با کسب ۱۴٫۸ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۶۶۲ میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است. صنعت دستگاههای برقی نیز با کسب ۸٫۷۴ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۵۹۸ میلیارد ریال ارتقا داده و جایگاه سوم صنایع پربازده را به خود اختصاص داده است. در مقابل، صنعت سرمایه گذاریها با ۸٫۲۵- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۳۱ هزار میلیارد ریال کاهش داده و کم بازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت فنی و مهندسی با اکتساب ۷٫۹۲- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۲۳۴ میلیارد ریال تقلیل داده و در جایگاه دوم صنایع کم بازده قرار گرفته است. صنعت وسایل ارتباطی نیز با کسب ۵٫۸۱- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۲۷۱ میلیارد ریال رسانده و سومین صنعت کم بازده هفته به شمار می رود. صنعت شیمیایی که بیشترین ارزش بازار را در اختیار دارد، با کسب ۱٫۵۷- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۲۴۴ هزار میلیارد ریال رسانده است. بیشترین افزایش نرخ بازدهی مربوط به صنعت پیمانکاری صنعتی و بیشترین کاهش مربوط به صنعت فنی و مهندسی می باشد.

10

11

 

عملکرد صندوق ها

بررسی بازدهی صندوق ها در بازه ۲۱ اسفند تا ۱۹ فروردین

در بازه ۲۱ اسفند ۹۵ تا ۱۹ فروردین ۹۶، بررسی عملکرد ۶۰ صندوق سرمایه گذاری بیانگر متوسط بازدهی ۴٫۱۱ درصدی صندوق هاست. ۵۰ صندوق بازدهی بیشتری از شاخص کسب نموده و بازهی ۵۷ صندوق مثبت بوده است. بیشترین بازدهی در این دوره ۱۳٫۵۴% و کمترین بازدهی ۴٫۷۳- درصد بوده است.

بررسی‌جهانی فلزات و محصولات پتروشيمی

12

13

14

15

16

17

18

19

بازارهای موازی

ارز

قیمت دلار در ده روز دوم فروردین ماه با افزایش ۰٫۵۶ درصد  به ۳,۷۶۳ تومان رسید . همچنین قیمت دلار مبادله ای ۳۲،۴۳۵ ریال می باشد.

20

قیمت یورو در در ده روز دوم فروردین ماه با ۱٫۶۴ درصد کاهش  به ۴،۰۶۰ تومان رسید

21

قیمت یوان در در ده روز دوم فروردین ماه با کاهش ۲٫۳۵ درصد  به ۵۷۸ تومان رسید .

22

سکه نقدی و طلای جهانی

قیمت سکه نقدی در ده روز دوم فروردین ماه با کاهش ۰٫۱۷ درصدی  به۱۲,۰۱۴,۵۰۰ ریال رسید و همچنین طلای جهانی با افزایش ۰٫۹۳ درصد به ۱،۲۵۵ دلار در هر اونس رسید .

23

سکه آتی

قیمت تسویه سکه تحویل اردیبهشت ماه ۹۶ با افزایش ۰٫۰۹ درصدی همراه بود

24

 

بورس کالا

 

گزارش هفتگی بورس کالا منتهی به ۱۹ فروردین ماه

فعالیت بورس کالا ایران در زمینه های فلزات و مواد معدنی( کانی های فلزی) و فرآورده های نفتی و پتروشیمی  در هفته پیش  مورد بررسی قرارگرفته وبشرح زیر بیان می شود:

 

فلزات و مواد معدنی

فولاد                                 

شرکت فولاد مبارکه اصفهان

بنا به اعلام  بورس کالا، مجموع حجم معاملات شرکت فولاد مبارکه اصفهان در بورس کالا در سال جدید در محدوده ۴۱٫۸ هزار تن بوده است و ارزش معاملات انجام شده نیز تقریبا برابر با ۸۴۹ میلیارد ریال بوده است.

شرکت مذکور ۲۰٫۱ هزار تن ورق گرم C با قیمت ۱۹٫۸۵۵ هزار ریال بر تن و ۱۹٫۸ هزار تن ورق گرم B به قیمت ۱۹٫۹۶۵ هزار ریال بر تن از ابتدای سال به فروش رسانده است. همچنین شرکت در این هفته موفق به فروش ۳۰۰ تن ورق سرد B به قیمت ۲۵٫۴۳۴ هزار ریال بر تن و ۵۰۰ تن ورق قلع اندود به قیمت ۳۵٫۳۳۵ هزار ریال بر تن و ۱٫۱ هزار تن ورق گالوانیزه به قیمت ۲۶٫۷۳۰ هزار ریال برتن گردید.

شرکت فولاد خوزستان

از ابتدای سال  هیچ فروش محصولی برای این شرکت به ثبت نرسیده است.

 

شرکت ذوب آهن

از ابتدای سال هیچ فروش محصولی برای این شرکت به ثبت نرسیده است.

مس

هیچگونه فروشی برای این محصول از ابتدای سال جاری به ثبت نرسیده است.

آلومینیوم

شرکت آلومینیوم ایران از ابتدای سال جاری ۶۰ تن شمش با قیمت میانگین ۷۸٫۸۰۵ هزار ریال بر تن و ارزش ۴ میلیارد ریال داشته است.

گروه فرآورده های نفتی و پتروشيمی

 

بنا به اعلام بورس کالای ایران ، وکیوم باتوم معامله شده طی هفته گذشته توسط شرکت های پالایشی به میزان ۶۹٫۵ هزار تن با ارزش معاملاتی تقریبا  ۴۶۰ میلیارد ریال در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران عرضه و معامله شد که حجم معاملات نسبت به هفته اول کاری سال جاری کاهش ۱ درصدی و ارزش معاملات با افزایش ۳٫۵ درصدی مواجه گردیده است . بیشترین وکیوم باتوم را در هفته گذشته شرکت پالایش نفت بندرعباس به میزان ۴۲ هزار تن به قیمت میانگین ۶٫۷۴۹ هزار ریال بر تن و ارزش ۲۸۳ میلیارد ریال عرضه کرده است.

 

تالار مذکور همچنین در این هفته ۱۷ هزار تن لوب کات سنگین ( افزایش ۴۶۶ درصدی) به ارزش فروش تقریبی ۱۷۲ میلیارد ریال (افزایش ۴۷۴ درصدی ) را مورد معامله قرار داده است. قیمت میانگین لوب کات سنگین معامله شده به ازای هر تن ۱۰٫۱۲۰ هزار ریال بر تن می باشد. لوب کات سبک نیز به میزان ۱٫۵ هزارتن و قیمت میانگین ۱۰٫۴۶۹ هزار ریال بر تن و ارزش معاملاتی ۱۵٫۷ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفته است. حجم کل معاملات لوب کات در هفته اخیر ۱۸٫۵ هزار تن می باشد..

 

در هفته اخیر در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی، شرکت پتروشیمی جم حدود ۱٫۴ هزار تن معامله پلی اتیلن سنگین به ارزش معاملاتی ۵۹٫۴ میلیارد ریال با قیمت میانگین ۴۱٫۸۹۷ هزار ریال بر تن داشته که نسبت به هفته گذشته تغییری نداشته است و ۵۵ تن معامله پلی اتیلن سبک به ارزش ۲٫۳ میلیارد ریال داشته است. مجموع ارزش معاملات این دو محصول از جانب شرکت پتروشیمی جم ۶۱٫۸ میلیارد ریال می باشد.

 

در این هفته، شرکت پتروشیمی خراسان که در هفته گذشته معامله ای نداشته است ۱٫۳ هزارتن اوره صنعتی به قیمت میانگین ۸٫۵۴۴ هزار ریال به ازای هرتن و ارزش معامله ۱۱٫۱ میلیارد ریال انجام داده است. همچنین این شرکت موفق به فروش ۵۹۰ تن آمونیاک و فروش ۲۰۰ تن کریستال ملامین شده است. حجم کل معاملات این شرکت ۲ هزار تن و ارزش کل معاملات آن ۲۶٫۷ میلیارد ریال می باشد.

 

 جمع بندی و نتيجه گيری

در هفته ای که گذشت، شاخص بورس ارواق بهادار تغییر چندانی نداشته است. در بازار بورس صنایع کاشی و سرامیک و در فرابورس صنعت استخراج کانه فلزی و پیمانکاری صنعتی بهترین بازدهی را در این هفته کسب کرده اند.

در ابتدای سال جدید، معمولا استقبال چندانی از بازار صورت نمی گیرد. اما اخبار حاکی امکان معاملات سهام شرکت ها قابل معامله در بازار پایه باعث شده است که این سهام از استقبال بالایی برخوردار بوده و اکثر آن ها صف خرید باشند.

اما در کل بازار سهام با نزدیک شدن به نامزد شدن کاندیداهای انتخاباتی و جو حاصل از ورود احزاب مختلف که سیاست های مختلفی را از شرایط اقتصادی در نظر دارند، محتاط عمل کرده و این انتظار وجود دارد که استقبال سرمایه گذاران تا انتخابات ریاست جمهوری چندان قوی نباشد. قیمت های جهانی نیز تغییر چندانی نداشته اند و تنها نفت و شاخص جهانی دلار با افزایش اندکی همراه بوده اند.

دانلود فایل گزارش

دیدگاهتان را بنویسید