بولتن هفتگی منتهی به ۱۳۹۶/۰۱/۲۸

cropped-novin-ic-logoo555.png

مشاور سرمایه گذاری تأمین سرمایه نوین

تورم تولیدکننده سال ۹۵

– بررسی اوراق بدهی

– بازار سرمايه

– عملکرد صندوق‌ها

– بازارهاي موازي

– بررسي جهاني فلزات ومحصولات  پتروشيمي

– بررسي بازار بورس کالا

چکيده مديريتی

بر اساس آخرین آمارهای بانک مرکزی شاخص قیمت تولید کننده در اسفندماه سال ۹۵ به رقم ۲۳۵٫۴ واحد رسیده است. بررسی روند این شاخص در یک سال گذشته نشان می‌دهد که تغییرات ماهانه شاخص قیمت تولیدکننده از اسفند ماه ۹۴ تا پایان سال ۹۵ مثبت بوده است. این مثبت بودن تورم ماهانه به‌خصوص در ماه‌های پایانی سال که اتفاق بی‌سابقه‌ای بوده نویدبخش رونق در گروه صنعت است.

در بررسي بازار بورس اوراق بهادار تهران در هفته اي که گذشت، صنعت محصولات کاغذی با کسب ۱۶ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۲ هزار میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت قند و شکر با کسب ۱۰٫۵۶ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۰ هزار میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است. در فرابورس صنعت وسایل ارتباطی با کسب ۴۴٫۶۳ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۳۹۳ میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت پیمانکاری صنعتی با کسب ۴۱٫۶۲ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۲۲ هزار میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است.

بررسی عملکرد ۶۵ صندوق سرمایه گذاری در هفته منتهی به ۲۶ فروردین نشان می دهد که متوسط بازدهی صندوق ها ۵۱/۱ درصد بوده است. ۳۹ صندوق بازدهی بیشتری از شاخص بدست آورده و بازدهی ۵۴ صندوق مثبت بوده است. بیشترین بازدهی هفتگی صندوق ها ۷٫۱۸ درصد و کمترین بازدهی ۰٫۹۹- درصد بوده است.

قيمت جهاني نفت در طول اين هفته ابتدا روند افزایشی و سپس کاهشی داشته است. قیمت جهانی اوره، متانول، اتیلن کاهشی بوده است. قیمت جهانی مس و آلومینیوم و روی ابتدا کاهش و سپس افزایش یافته است.

نرخ دلار در طول این هفته کاهشی و به اندازه ۰٫۲۱ درصد کاهش یافته است. نرخ یورو کاهش و نرخ یوان در این هفته افزایش یافته است. قیمت سکه نقدی طی هفته گذشته با افزایش ۱٫۸۸ درصدی به۱۲,۲۲۶,۰۰۰ ریال رسید و همچنین طلای جهانی با افزایش ۲٫۴۸ درصد به ۱,۲۸۶ دلار در هر اونس رسید.

در بورس کالا نیز حجم و ارزش معاملات فولاد و مس و آلومینیوم افزایش یافت و این در حالی است که ارزش معاملات وکیوم باتوم و اوره کاهشی و ارزش معاملات لوبکات و پلی اتیلن در هفته گذشته افزایش یافته است.

گزارش تورم توليدکننده سال ۹۵

تورم تولیدکننده یا شاخص بهای تولید‌کننده (Producer Price Index) که به شکل اختصار به PPI مشهور است، یکی از شاخص‌های قیمتی است که اطلاعاتی را در خصوص قیمت دسته‌ای از کالاها و خدمات ارائه می‌کند. این شاخص میزان تغییر قیمت کالا و خدمات را که از سوی تولیدکنندگان خرید و فروش می‌شود، اندازه‌گیری می‌کند. از این‌رو، برای برخی از سرمایه‌گذاران، صاحبان صنایع و سیاست‌گذاران اقتصادی شامل اطلاعات مفیدی خواهد بود، اما در ادبیات اقتصادی از این شاخص به‌عنوان یک شاخص پیش‌نگر (Leading Indicator) یاد می‌شود، به این معنی که هر افزایش یا کاهش قیمت در شاخص بهای تولید‌کننده می‌تواند با یک وقفه زمانی در شاخص بهای مصرف‌کننده نیز مشاهده شود، از این‌رو از تغییرات شاخص بهای تولید‌کننده به‌عنوان حسگر شاخص بهای مصرف‌کننده نیز یاد می‌شود. البته تاثیرپذیری شاخص بهای مصرف‌کننده از شاخص بهای تولید‌کننده با توجه به عوامل موثر در هر اقتصاد متفاوت است و جهت و اندازه آن باید مشخص شود. البته برخی از مطالعات نشان می‌دهد به‌دلیل اینکه در شاخص بهای تولیدکننده و مصرف‌کننده، کالا و خدمات مورد محاسبه دارای اشتراکات زیادی است، بنابراین تاثیر آنی تورم تولید‌کننده بر مصرف‌کننده بیشتر از اثر آن با وقفه زمانی است، هرچند می‌توان اثر آن را با یک یا دو وقفه زمانی نیز مشاهده کرد.

بر اساس آخرین آمارهای بانک مرکزی شاخص قیمت تولیدکننده در اسفندماه سال ۹۵ به رقم ۲۳۵٫۴ واحد رسیده است. بررسی روند این شاخص در یک سال گذشته نشان می‌دهد که تغییرات ماهانه شاخص قیمت تولیدکننده از اسفند ماه ۹۴ تا پایان سال ۹۵ مثبت بوده است. همچنین بررسی گروه‌های تشکیل دهنده شاخص بهای تولیدکننده نشان می‌دهد که تورم گروه صنعت نیز از مرداد ماه سال ۹۵ تا پایان سال مثبت بوده است. این مثبت بودن تورم ماهانه به‌خصوص در ماه‌های پایانی سال که اتفاق بی‌سابقه‌ای بوده نویدبخش رونق در گروه صنعت است. آمارهای رسمی حاکی از این است که این شاخص از رقم ۲۱۵٫۸ واحد در اسفند ماه ۹۴ با حدود ۲۰٫۸ واحد افزایش به رقم ۲۳۵٫۴ واحد در اسفندماه ۹۵ رسیده است. همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد که در یک سال منتهی به اسفند ماه سال ۹۵، بیشترین تورم ماهانه شاخص بهای تولیدکننده مربوط به آذرماه بوده و کمترین تورم ماهانه شاخص مذکور در فروردین ماه و بهمن ماه اتفاق افتاده است. از سوی دیگر، تورم متوسط این شاخص ( تورم کل)  نیز در اسفندماه رقم ۵ درصد را ثبت کرده که بیشترین مقدار در سال ۹۵ بوده است. تورم کل، تغییرات شاخص در ۱۲ ماه منتهی به اسفند ۹۵ نسبت به تغییرات آن در ماه منتهی به اسفند ۹۴ است. در بهمن ‌ماه نیز این رقم معادل ۴٫۵ درصد ثبت شده بود. همچنین، روند تورم متوسط این شاخص حاکی از صعودی بودن این شاخص در ۶ ماه دوم سال ۹۵ است. این در حالی است که در ۶ ماه نخست سال ۹۵، تورم متوسط شاخص بهای تولیدکننده از ۴٫۵ درصد در فروردین ماه به ۳٫۲ درصد در شهریور ماه رسید. به این ترتیب کمترین مقدار تورم متوسط این شاخص در شهریور و مهرماه بوده است و پس از آن سیر صعودی در پیش گرفته و در آخرین ماه سال ۹۵ به بیشترین مقدار خود رسیده است. همچنین، آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که نرخ رشد نقطه ‌به ‌نقطه شاخص بهای تولید‌کننده در اسفندماه به ۹٫۱ درصد رسیده است. این رقم در بهمن ماه معادل ۸٫۹ درصد گزارش شده بود. تورم نقطه ‌به ‌نقطه تولید‌کننده از خردادماه که معادل ۱٫۶ درصد گزارش شده بود (کمترین میزان از زمان انتشار آن) تا انتهای سال روند صعودی در پیش گرفته و ۵٫۷  واحد درصد افزایش یافته است. بنابراین، گزارش‌های جدید بانک مرکزی نشان می‌دهد که تورم نقطه به نقطه بهای تولید‌کننده نسبت به ماه‌های قبل همچنان افزایشی بوده است. در ادامه نمودار تورم کل و نقطه به نقطه سال ۹۴ و ۹۵ را مشاهده می‏کنید:

1

 

کارشناسان معتقدند افزایش مجدد سطح تورم تولیدکننده می‌تواند نشانه‌ای از خارج شدن تولید از حالت انقباضی بوده و به‌عنوان تحرک در بازار فروش، محصولات تولیدی و نیز افزایش سطح عمومی قیمت‌ها تفسیر می‌شود رشد شاخص صنعت بر اساس اطلاعات بانک مرکزی، در بین گروه‌های ۸ گانه‌ای که شاخص قیمت تولیدکننده را تشکیل می‌دهد، ۶ گروه با رشد مثبت، یک گروه با رشد منفی و یک گروه نیز بدون تغییر بوده است. بیشترین رشد قیمتی در اسفند ماه متعلق به گروه «هتل و رستوران» بوده که نسبت به ماه قبل ۲٫۲ درصد رشد داشته است. طبق آمار بانک مرکزی، پس از گروه «آموزش»، تنها نرخ تورم گروه «سایر فعالیت‌های خدمات عمومی، اجتماعی و شخصی» بالای یک درصد گزارش شده است(۱٫۴ درصد) و ۴ گروه مابقی تورم ماهانه کمتر از یک درصد داشته‌اند. در این میان، تورم گروه صنعت در اسفند ماه ۰٫۸ درصد گزارش شده است در حالی که در بهمن ماه سال ۹۵، تورم این شاخص بدون تغییر بوده است. همچنین بررسی روند تورمی این گروه نشان می‌دهد که از ابتدای انتشار شاخص بهای تولیدکننده، این اولین‌بار است که در دو ماه پایانی سال تورم گروه صنعت مثبت بوده است. علاوه بر این، بررسی‌ها نشان می‌دهد که تورم ماهانه این گروه از مرداد ماه سال ۹۵ تا پایان سال مثبت بوده است، در نتیجه مثبت شدن نرخ تورم گروه صنعت می‌تواند نشانه خوبی برای خروج از رکود باشد.

بررسی اوراق بدهی

در جدول زیر اسناد خزانه اسلامی معامله شده در بازار مورد بررسی قرار گرفته است.

 

2

3

نمودار فوق نشان دهنده ی بازدهی اوراق اخزا با افزایش روزهای باقیمانده تا سررسید آن ها است.

نمودار زیر نیز بازدهی تا سررسید اخزا ۷ را در روز های مختلف نشان می دهد.

4

جدول زیر نشان دهنده قیمت و بازدهی انواع اوراق مشارکت و اجاره معامله شده در بازار می باشد.

5

همانطور که در جدول فوق مشخص است، گلگهر ۱۱ بهترین بازدهی تا سررسید را عاید خریداران خود می کند.

بازار سرمايه

پی به ای صنایع در دو تاریخ ۲۰ و ۲۷ فروردین

جدول زیر، پی به ای ۱۸ صنعت مهم بازار را در دو تاریخ ۲۰ و ۲۷ فروردین به نمایش می گذارد. میانگین پی به ای این صنایع در تاریخ ۲۰ فروردین، ۱۲٫۱۴ بود که این رقم در تاریخ ۲۷ فروردین به ۱۲٫۶۶ رسید. صنایع خودرو و قطعات با پی به ای ۳۲٫۳۱، بانکها و موسسات اعتباری با پی به ای ۲۶٫۷ و فلزات اساسی با پی به ای ۲۱٫۵۹، به ترتیب بیشترین میزان شاخص پی به ای را به خود اختصاص داده اند.

6

 

7

بررسی ارزش و بازدهی صنایع در بورس – ۲۰ تا ۲۷ فروردین

بررسی عملکرد ۳۰ صنعت مهم بازار بورس در هفته منتهی به ۲۷ فروردین ماه نشان می دهد که صنعت محصولات کاغذی با کسب ۱۶ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۲ هزار میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت قند و شکر با کسب ۱۰٫۵۶ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۰ هزار میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است. صنعت محصولات فلزی نیز با کسب ۷٫۸۲ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۲۲ هزار میلیارد ریال ارتقا داده و جایگاه سوم صنایع پربازده را به خود اختصاص داده است. در مقابل، صنعت وسایل ارتباطی با ۲٫۷- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۴۰ هزار میلیارد ریال کاهش داده و کم بازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت فلزات اساسی با اکتساب ۱٫۲۸- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۳۲۳ هزار میلیارد ریال تقلیل داده و در جایگاه دوم صنایع کم بازده قرار گرفته است. صنعت مخابرات نیز با کسب ۱٫۱- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۴۴ هزار میلیارد ریال رسانده و سومین صنعت کم بازده هفته به شمار می رود. صنعت شیمیایی که بیشترین ارزش بازار را در اختیار دارد، با کسب ۰٫۵۷ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۶۷۲ هزار میلیارد ریال رسانده است. بیشترین افزایش نرخ بازدهی مربوط به صنعت قند و شکر و بیشترین کاهش مربوط به صنعت کاشی و سرامیک می باشد.

8

9

بررسی ارزش و بازدهی صنایع در فرابورس – ۲۰ تا ۲۷ فروردین

بررسی عملکرد ۲۹ صنعت مهم بازار فرابورس در هفته منتهی به ۲۷ فروردین ماه نشان می دهد که صنعت وسایل ارتباطی با کسب ۴۴٫۶۳ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۳۹۳ میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت پیمانکاری صنعتی با کسب ۴۱٫۶۲ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۲۲ هزار میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است. صنعت ماشین آلات و تجهیزات نیز با کسب ۳۴٫۰۴ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۴ هزار میلیارد ریال ارتقا داده و جایگاه سوم صنایع پربازده را به خود اختصاص داده است. در مقابل، صنعت محصولات کاغذی با ۴٫۴۶- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۴ هزار میلیارد ریال کاهش داده و کم بازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت کاشی و سرامیک با اکتساب ۳٫۸۵- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۳۳۹ میلیارد ریال تقلیل داده و در جایگاه دوم صنایع کم بازده قرار گرفته است. صنعت فرآورده های نفتی نیز با کسب ۱٫۰۲- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۵۰ هزار میلیارد ریال رسانده و سومین صنعت کم بازده هفته به شمار می رود. صنعت شیمیایی که بیشترین ارزش بازار را در اختیار دارد، با کسب ۱٫۱۹ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۲۴۷ هزار میلیارد ریال رسانده است. بیشترین افزایش نرخ بازدهی مربوط به صنعت وسایل ارتباطی و بیشترین کاهش مربوط به صنعت فرآورده های نفتی می باشد.

10

11

عملکرد صندوق ها

بررسی بازدهی صندوق ها در هفته منتهی به ۲۶ فروردین

بررسی عملکرد ۶۵ صندوق سرمایه گذاری در هفته منتهی به ۲۶ فروردین نشان می¬دهد که متوسط بازدهی صندوق¬ها ۵۱/۱ درصد بوده است. ۳۹ صندوق بازدهی بیشتری از شاخص بدست آورده و بازدهی ۵۴ صندوق مثبت بوده است. بیشترین بازدهی هفتگی صندوق ها ۷٫۱۸ درصد و کمترین بازدهی ۰٫۹۹- درصد بوده است.

بررسی­ جهانی­فلزات­ ­و محصولات  پتروشيمی

12

13

14

15

16

17

 

18

19

بازارهای موازی

ارز

قیمت دلار در هفته گذشته با کاهش ۰٫۲۱ درصد  به ۳,۷۵۵ تومان رسید . همچنین قیمت دلار مبادله ای ۳۲,۴۴۰ ریال می باشد.

20

قیمت یورو  در هفته گذشته با ۰٫۰۲ درصد کاهش  به ۴،۰۶۰ تومان رسید .

21

قیمت یوان در هفته گذشته با افزایش ۱٫۰۴ درصد  به ۵۸۵ تومان رسید .

22

سکه نقدی و طلای جهانی

قیمت سکه نقدی در هفته گذشته با افزایش ۱٫۸۸ درصدی  به۱۲,۲۲۶,۰۰۰ ریال رسید و همچنین طلای جهانی با افزایش ۲٫۴۸ درصد به ۱،۲۸۶ دلار در هر اونس رسید .

23

سکه آتی

قیمت تسویه سکه تحویل اردیبهشت ماه ۹۶ با افزایش ۱٫۰۹ درصدی همراه بود .

24

بورس کالا

 

گزارش هفتگی بورس کالا منتهی به ۲۶ فروردین ماه

فعالیت بورس کالا ایران در زمینه های فلزات و مواد معدنی( کانی های فلزی) و فرآورده های نفتی و پتروشیمی  در هفته پیش  مورد بررسی قرارگرفته وبشرح زیر بیان می شود:

فلزات و مواد معدنی

فولاد                                 

شرکت فولاد مبارکه اصفهان

بنا به اعلام  بورس کالا، مجموع حجم معاملات شرکت فولاد مبارکه اصفهان در بورس کالا طی هفته گذشته در محدوده ۷۸٫۴ هزار تن بوده است که رشدی ۸۷ درصدی نسبت به فروش هفته ماقبل را به ثبت رسانیده است و ارزش معاملات انجام شده نیز تقریبا برابر با ۱۸۹۷ میلیارد ریال بوده است که نشانگر افزایش ۱۲۳ درصدی ارزش معاملات این شرکت می باشد.

شرکت مذکور ۶٫۷ هزار تن ورق گرم C (کاهش ۶۶ درصدی حجم معامله) با قیمت ۱۹٫۸۵۵ هزار ریال بر تن و ۱۵ هزار تن ورق گرم B (کاهش ۲۴ درصدی حجم معامله) به قیمت ۱۹٫۹۶۵ هزار ریال بر تن به فروش رسانده است. همچنین شرکت در این هفته موفق به فروش ۵۱٫۶ هزار تن ورق سرد B به قیمت ۲۵٫۴۳۴ هزار ریال بر تن گردیده که نسبت به فروش ۳۰۰ تنی هفته گذشته رشد چشمگیری داشته است. شرکت  ۱٫۷ هزار تن ورق قلع اندود (افزایش ۲۴۰ درصدی) به قیمت ۳۵٫۳۳۵ هزار ریال بر تن و ۳٫۱ هزار تن ورق گالوانیزه (با افزایش ۱۸۲ درصدی) به قیمت ۲۶٫۷۳۰ هزار ریال برتن به فروش رسانده است.

شرکت فولاد خوزستان

از ابتدای سال  هیچ فروش محصولی برای این شرکت به ثبت نرسیده است.

شرکت ذوب آهن

این شرکت که در هفته کاری ابتدای سال هیچگونه فروشی نداشته است در هفته گذشته موفق به فروش ۳۰هزار تن سبد میلگرد و تیر آهن به ارزش ۴۸۸ میلیارد ریال گردید.

مس:

شرکت ملی مس ایران که از ابتدای سال هیچ فروشی را به ثبت نرسانیده بود در هفته گذشته موفق به فروش ۱ هزار تن مس مفتول به ارزش ۲۳۷٫۸  میلیارد ریال و همچنین ۲ هزار تن مس کاتد به ارزش ۴۶۴ میلیارد ریال گردید.

آلومینیوم:

شرکت آلومینیوم ایران طی هفته گذشته فروشی معادل ۷ هزار تن شمش به قیمت میانگین ۷۹٫۴۳۷ هزار ریال برتن و ارزش ۵۵۶ میلیارد ریال داشته است که نسبت به ارزش معاملاتی ۴ میلیاردی هفته ما قبل آن از افزایش چشمگیری برخوردار می باشد.

 

گروه فرآورده های نفتی و پتروشيمی

 

بنا به اعلام بورس کالای ایران ، وکیوم باتوم معامله شده طی هفته گذشته توسط شرکت های پالایشی به میزان ۶۷ هزار تن با ارزش معاملاتی تقریبا  ۴۵۲٫۹ میلیارد ریال در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران عرضه و معامله شد که حجم معاملات نسبت به هفته ماقبل آن کاهش ۳٫۵ درصدی و ارزش معاملات با کاهش ۱٫۵ درصدی مواجه گردیده است . بیشترین وکیوم باتوم را در هفته گذشته شرکت پالایش نفت بندرعباس به میزان ۳۵ هزار تن به قیمت میانگین ۶٫۹۲۷ هزار ریال بر تن و ارزش ۲۴۲ میلیارد ریال عرضه نموده است.

 

تالار مذکور همچنین در این هفته ۲۷ هزار تن لوب کات سنگین ( افزایش ۵۸ درصدی) به ارزش فروش تقریبی ۲۷۳ میلیارد ریال ( افزایش ۵۸ درصدی ) را مورد معامله قرار داده است. قیمت میانگین لوب کات سنگین معامله شده به ازای هر تن ۱۰٫۱۲۱ هزار ریال بر تن می باشد. لوب کات سبک نیز به میزان ۴ هزارتن ( با رشد ۶۶ درصدی در حجم معامله) و قیمت میانگین ۱۰٫۴۶۹ هزار ریال بر تن و ارزش معاملاتی ۴۱٫۸ میلیارد ریال ( با رشد ۱۶۶ درصدی ارزش معاملات) مورد معامله قرار گرفته است. حجم کل معاملات لوب کات در هفته اخیر ۳۱ هزار تن می باشد.

 

در هفته اخیر در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی، شرکت پتروشیمی جم حدود ۲٫۴ هزار تن معامله پلی اتیلن سنگین به ارزش معاملاتی ۵۹٫۴ میلیارد ریال با قیمت میانگین ۴۰٫۷۹۱ هزار ریال بر تن داشته که نسبت به هفته گذشته با افزایش ۷۱ درصدی در حجم معاملات و افزایش ۶۸ درصدی در ارزش معاملات مواجه گردیده است. در هفته گذشته فروشی بابت پلی اتیلن سبک به ثبت نرسیده است.

 

در این هفته، شرکت پتروشیمی خراسان فروش  ۱٫۲ هزارتن اوره صنعتی (کاهش ۷ درصدی) به قیمت میانگین ۸٫۱۷۵ هزار ریال به ازای هرتن و ارزش معامله ۹٫۹ میلیارد ریال (کاهش ۱۰ درصدی) انجام داده است. همچنین این شرکت موفق به فروش ۵۵۰ تن آمونیاک (کاهش ۷ درصدی حجم معامله) و فروش ۳۰۰ تن کریستال ملامین (افزایش ۵۰ درصدی حجم معامله) شده است. حجم کل معاملات این شرکت ۲ هزار تن (ثابت نسبت به هفته ماقبل) و ارزش کل معاملات آن ۳۰٫۹ میلیارد ریال می باشد که نشاندهنده رشد ۱۶ درصدی ارزش کل معاملات این شرکت می باشد.

 

جمع بندی و نتيجه گيری

در هفته ای که گذشت شاخص بورس اوراق بهادار به اندازه نیم درصد افزایش پیدا کرده و ارزش بسیاری از صنایع در این هفته رشد پیدا کرده اند. در بین صنایع، صنعت محصولات کاغذی و قند و شکر که از سهام بسیار کوچکی برخوردارند بالاترین میزان بازدهی را کسب کرده اند. اما صنعت محصولات فلزی و خودرو نیز از استقبال خوبی برخوردار بوده اند.

بسیاری از تحلیلگران اقتصادی رشد شاخص قیمت ها را برای سال پیش رو، خصوصا بعد از انتخابات ریاست جمهوری، افزایشی تصور کرده و نرخ تورم بالاتر از ۲۰ درصد را دور از انتظار نمی دانند. همچنین نرخ دلار نیز به نظر بسیاری از صاحبنظران در سال جاری رو به افزایش بوده و ارقام بالاتر از ۴ هزار تومان پیش بینی شده است. بنابراین با افزایش تورم انتظاری و نرخ سود پایین سپرده بانکی، نقدینگی به سمت سرمایه گذاری هایی پیش می رود که انتظار نرخ سود بالاتری را ایجاد کند. با افزایش نرخ دلار و تورم، شرکت ها، سود اسمی بالاتری را محقق می کنند. بنابراین، شاید قیمت پایین بسیاری از سهام شرکت ها در بورس اوراق بهادار برای سرمایه گذاران جذاب باشد.

دانلود فایل گزارش

دیدگاهتان را بنویسید