تحلیل بنیادی رتاپ / دسترسی آزاد

تحلیل بنیادی

شرکت تجارت الکترونیک پارسیان

2

معرفی شرکت

شرکت تجارت الکترونیک ایرانیان در سال ۱۳۷۹ به عنوان یکی از شرکت های تابعه بانک پارسیان به صورت شرکت سهامی خاص تأسیس شد و نام آن در سال ۱۳۸۲ به تجارت الکترونیک پارسیان تغییر یافته و در سال ۱۳۸۹ نوع شرکت به شرکت سهامی عام تبدیل گشت و در شهریور همان سال در فرابورس تهران و از مرداد سال ۱۳۹۰ در بورس اوراق بهادار پذیرفته شد. مرکز اصلی شرکت در تهران بوده و فعالیت اصلی آن ارائه انواع خدمات پرداخت الکترونیکی، تولید نرم افزار، نصب و پشتیبانی از دستگاه های کارتخوان فروشگاهی و خودپردازهای بانکی، ارائه خدمات پرداخت مجازی از طریق اینترنت و موبایل  و … می باشد. شرکت پککو در حال حاضر در جمع ۱۰ شرکت برتر PSP آسیا بوده و رتبه ۴۷ جهانی را در بین شرکت های PSP دارا  می باشد. پککو دارای دو شرکت فرعی می باشد:

شرکت تجارت الکترونیک پارسیان کیش که در سال ۸۷ به منظور نصب و ارائه دستگاه های کارتخوان فروشگاه، خودپرداز و سایر تجهیزات بانکداری الکترونیکی در فروشگاه ها و سایر مراکز خدمات تاسیس شد. میزان مالکیت پککو ۹۹% می باشد.

شرکت تامین خدمات سیستم های کاربردی کاسپین نیز در سال ۸۲ به منظور ارائه خدمات نرم افزاری و ایجاد زیرساخت های لازم سخت افزایو نرم افزاری برای خدمات بانکداری الکترونیکی تاسیس شد. لازم به ذکر است که تجارت الکترونیک پارسیان مالک ۵۱% این شرکت می باشد.

سرمایه و ترکیب سهامداران

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ ۱ میلیون ریال بوده که طی چند مرحله افزایش سرمایه به ۲۷۳۳ میلیارد ریال رسیده است.

2

همچنین سهامداران بیش از یک درصد شرکت مطابق جدول زیر می باشد:

3

جایگاه شرکت در صنعت

در بین ۱۲ شرکت ارائه دهنده خدمات پرداخت، در سال ۹۵ شرکت تجارت الکترونیک پارسیان دارای سهم ۱۴% از تعداد تراکنش ها و ۸٫۸۵% از مبلغ تراکنش های کل کشور بوده است.

3-1

3-2

همچنین روند سهم بازار شرکت از لحاظ تعداد تراکنش به تفکیک نوع ابزار پرداخت در ۵ ماهه ابتدای سال ۹۵ به شرح زیر است:

4

همان طور که مشاهده می شود سهم بازار پککو در تعداد تراکنش های ابزار اینترنتی از سایر ابزار ها بیشتر می باشد. اما به لحاظ مبلغی، این شرکت در تراکنش های فروشگاهی، وضعیت بهتری در اختیار دارد.

بررسی درآمدهای شرکت

درآمد اصلی شرکت ، از اجاره دستگاه های کارتخوان و فروش تجهیزات رایانه ای، خالص کارمزد دریافتی از عملیات شاپرک و شتاب و درآمد حاصل از فروش شارژ تلفن همراه می باشد که در این بین سهم درآمد فروش پین حدود ۶۳% است که بالاترین جایگاه را به خود اختصاص داده است. همچنین سهم اجاره دستگاه ها ۲۰% و درآمد از شاپرک حدود ۱۵% از در آمد کل می باشند.

4-1

  • درآمد حاصل از کارتخوان

مجموع کارتخوان های فروشگاهی نصب شده توسط شرکت برای بانک های طرف قرار داد شامل بانک های پارسیان، تجارت، سپه،حکمت، توسعه تعاون ، سینا ، دی ، مسکن، رفاه کارگزان، قرض الحسنه مهر ایران و رسالت بوده و تا پایان سال ۹۴ به بیش از ۸۰۰ هزار دستگاه رسیده است. شرکت در بودجه خود برای سال ۹۵ نصب ۵۴ هزار دستگاه را پیش بینی نموده است. تعداد دستگاه های کارتخوان شرکت و کشور مطابق جدول زیر می باشد.

5

در سالهای ۹۶ تا ۹۸ پیش بینی می گردد که تعداد کارتخوان های کشور سالانه به اندازه ۱۹ درصد رشد پیدا کند، به منظور برآورد تعداد کارتخوان های واگذار شده توسط شرکت تجارت الکترونیک پارسیان،  از سهم بازار بودجه شده برای سال ۹۵ یعنی ۱۷% استفاده شده است. نرخ متوسط درآمد هریک از کارتخوان ها، بیش بیینی می گردد که نرخ سال ۱۳۹۵، سالانه ۳ درصد کاهش پیدا کند.

  • درآمد حاصل از فروش شارژ تلفن همراه

برای محاسبه درآمد حاصل از فروش شارژ، برای سال ۱۳۹۶ معادل بودجه، و برای سالهای آتی معادل آخرین رشد این درآمد، یعنی سالانه ۳ درصد در نظر گرفته شده است.

  • درآمد کارمزد دریافتی از شاپرک

برای محاسبه تعداد تراکنش ها ، از میزان نقدینگی و نسبت تعداد تراکنش ها به نقدینگی استفاده شده است. افزایش نقدینگی سالانه ۲۰% در نظر گرفته شده است.

6

تعداد تراکنش های کشور با توجه به نوع ابزار و نوع تراکنش در سال ۹۵ و با ثابت در نظر گرفتن نسبت های بدست آمده از بانک مرکزی و شاپرک برای سالهای آتی محاسبه گردیده است. تعداد تراکنش های شرکت رتاپ نیز با توجه به سهم بازار شرکت در همین مدت و فرض ثبات آن برای سالهای بعدی محاسبه گردیده است. با توجه به توضیحات فوق سهم رتاپ از تراکنش های سالهای ۹۵ تا ۹۸ به شکل جدول زیر می باشد:

7

کارمزد های دریافتی تراکنش های خرید مربوط به شرکت های ارائه دهنده خدمات پرداخت پیش از آذر سال ۱۳۹۴ مبلغ ۲۰۶ ریال  به عنوان کارمزد ثابت و ۱% مبلغ تراکنش های خرید بود که پس از مصوبه ابلاغ شده در این تاریخ تغییر یافت و تبدیل به کارمزد ۱% ( حداقل ۵۰۰ ریال حداکثر ۲۵۰۰ریال ) از بانک های پذیرنده پس از کسر مبلغ ۲۵۰ ریال سهم عوامل اجرایی شد.

8

در خصوص محاسبه تراکنش های خرید با توجه به اطلاعات بولتن شاپرک در کل ۱۳۹۵ تراکنش های خرید به طور میانگین به اندازه ۱,۴۳۳ هزار ریال بوده است، با در نظر گرفتن اختلاف سهم بازار رتاپ از مبلغ و تعداد، مبلغ برآوردی تا ۹۹۰ هزار ریال کاهش پیدا می کند. اما در این گزارش به منظور حفظ محافظه کاری  برای سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸  متوسط مبلغ تراکنش برابر ۱۲۰،۰۰۰ ریال در نظر گرفته شده است.

سایر درآمدهای شرکت با توجه به روند نزولی که از ابتدا داشته اند، سالانه به اندازه ۲۱ درصد کاهش پیدا کرده است.

با توجه به اینکه شرکت گزارش ماهانه اسفند سال ۱۳۹۵ را منتشر کرده است، مبلغ درآمدهای شرکت در این سال به صورت واقعی بوده و درآمد حاصل از کارتخوان و شاپرک باهم گزارش شده است.

درآمد محقق شده شرکت تجارت پارسیان از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ و همچنین برآورد آن تا سال ۱۳۹۸ به صورت جدول زیر ارائه می باشد:

9

بررسی بهای تمام شده درآمدها

با توجه به اینکه فروش شارژ تلفن همراه به صورت کارمزدی می باشد، عمده ترین بهای تمام شده درآمدهای شرکت تجارت الکترونیک پارسیان، قیمت خرید کارت شارژهای تلفن همراه می باشد. با توجه به اطلاعات تاریخی شرکت، تقریبا ۹۷ درصد درآمد فروش شرکت از این منبع، به منظور خرید کارت شارژها پرداخت شده و حاشیه سود ناخالص شرکت از این منبع تنها ۳ درصد می باشد.

با در نظر نگرفتن بهای تمام شده شارژ تلفن همراه، عمده هزینه های مستقیم شرکت رتاپ مربوط به استهلاک، نمایندگی و حقوق و دستمزد بوده است.

شکل زیر، نسبت اقلام بهای تمام شده درآمدهای شرکت را در ۹ ماهه سال ۱۳۹۵، بدون در نظر گرفتن بهای تمام شده شارژ تلفن همراه فروخته شده، نشان می دهد:

9-1

پیش بینی بهای تمام شده درآمدها

به منظور پیش بینی هزینه استهلاک برای سال های آینده، با توجه به افزایش تعداد کارتخوان های شرکت، داراییهای شرکت رشد پیدا کرده و به نسبت موثر، هزینه استهلاک برآورد می گردد.

هزینه های پرسنلی نیز معادل تورم برآوردی، یعنی ۱۰ درصد، در سال های آینده رشد پیدا می کند.

هزینه های نمایندگی با ۱۶ درصد رشد درسال برای سنوات آتی پیش بینی شده است.

لازم به توضیح است به منظور پیش بینی بهای تمام شده درآمدهای شرکت در سال ۱۳۹۵، از هزینه های تحقق یافته در ۹ماهه این سال، استفاده شده است.

سایر عوامل نیز با توجه به تغییرات کارتخوان ها، درآمدهای فروش و … پیش بینی می گردد.

بنابراین بهای تمام شده محصولات شرکت تجارت الکترونیک پارسیان از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ و پیش بینی آن برای سنوات آتی به صورت زیر می باشد:

 

10

پیش بینی سایر موارد

هزینه های عمومی اداری شرکت تجارت الکترونیک پارسیان، عمدتا مربوط به هزینه های حقوق و دستمزد، هزینه تبلیغات می باشد. برخی از هزینه های عمومی، اداری و فروش، مانند تبلیغات با توجه به تغییر درآمدهای شرکت تغییر و برخی مانند حقوق و دستمزد با تورم ۱۰ درصد، رشد پیدا می  کنند.

درآمد حاصل از سرمایه گذاری های شرکت برای سال ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ معادل آخرین بودجه ارائه شده توسط شرکت در نظر گرفته شده اند، اما برای سال ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ این بخش به همراه درآمد حاصل از سود سپرده های بانکی، با توجه به تغییر درآمد شرکت در سالهای آتی، برآورد می گردد.

شرکت تجارت الکترونیک پارسیان برای سال ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ تسهیلات ثبت نکرده و در سال ۱۳۹۵ هزینه مالی نداشته است. با در نظر گرفتن اینکه، افزایش سرمایه تصویب شده در مجمع فوق العاده، طی دو مرحله، صورت خواهد گرفت. بنابراین، پیش بینی می گردد که شرکت به منظور تامین سرمایه در گردش خود برای سنوات آتی، تسهیلات دریافت نکرده و هزینه مالی نداشته باشد.

صورت سود و زیان

با توجه به تمامی مفروضات فوق، صورت سود و زیان شرکت از سال ۱۳۹۳ به صورت زیر ارائه می گردد:

11

ارزش شرکت تجارت الکترونیک پارسیان

به منظور ارزش خرد سهام شرکت تجارت الکترونیک پارسیان از دو روش DDM و نسبت های ارزشگذاری استفاده شده است.

نسبت تقیسم سود شرکت تجارت الکترونیک پارسیان معادل میانگین نسبت سود نقدی این شرکت از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۴ می باشد.

12

نرخ بازده مورد انتظار از جدول زیر استخراج شده است.

13

ارزش هر سهم با استفاده از نسبت P/E و P/BV :

به منظور تعیین نسبت های مد نظر برای ارزشگذاری، از دو شرکت کاملا مشابه که سهام آن ها در بورس اوراق بهادار مورد معامله قرار می گیرند، استفاده شده است. این شرکت ها، کارت اعتباری ایران کیش و آسان پرداخت پرشین می باشند.

14

اردیبهشت ۹۶

 

 

دیدگاهتان را بنویسید