نگاهی بنیادی به پالایشگاه نفت بندرعباس (شبندر) / دسترسی آزاد

پالايشگاه نفت بندرعباس يكي از ۹ شركت پالايشي كشور است كه در زميني به وسعت تقريبي ۷۰۰ هكتار در كرانه شمالي آب هاي خليج فارس و مجاورت شهر بندرعباس احداث شده و در سال ۱۳۷۶ مورد بهره برداري قرار گرفت.اين پالايشگاه مدرن ترين و تنها پالايشگاه تصفيه نفت خام سنگين در سطح ايران و خاورميانه مي باشد. اين مجموعه به منظور تامين بخشي از فرآورده هاي نفتي مورد نياز كشور و امكان صدور فرآورده هاي مازاد با ظرفيت پالايش ۲۳۲ هزار بشكه در روز راه اندازي شد و سپس ظرفيت اسمي توليد خود را در مرداد ماه سال ۱۳۸۷ به ۳۲۰ هزار بشكه در روز افزايش داد.

خوراك اين پالايشگاه شامل نفت خام سبك جزيره هنگام ، نفت خام سنگين و ميعانات گازي استحصالي از منابع گازي سرخون و عسلويه مي باشد. در حال حاضر حدود ۱۸ درصد پالايش نفت خام داخل كشور و به تبع آن محصولات مورد نياز كشور در پالايشگاه بندرعباس توليد مي گردد.

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ یکصد میلیون ریال( شامل تعداد هزار سهم به ارزش اسمی هر سهم یکصد هزار ریال) بوده که طی چند مرحله به شرح زیر به مبلغ ۱۳٫۸۰۰٫۰۰۰ میلیون ریال (شامل تعداد ۱۳٫۸۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ سهم به ارزش اسمی هر سهم هزار ریال ) در پایان سال مالی ۱۳۸۲ افزایش یافته است.

1

ترکیب سهامداران شرکت:

2

شرکت در تاریخ ۲۷/۱۲/۱۳۹۰ در بورس اوراق بهادار تهران در گروه فرآورده های نفتی ، کک و سوخت هسته ای با نماد شبندر درج شده و ۵% سهام آن برای اولین بار در تاریخ ۴/۴/۱۳۹۱ مورد معامله قرار گرفته است .

در حال حاضر واحد بنزین سازی پالایشگاه بندرعباس به مرحله راه اندازی رسیده است. ظرفیت تولید بنزین پالایشگاه بندرعباس با راه اندازی واحد بنزین سازی و افزایش ٣,٥ میلیون لیتری، به ١٢ میلیون لیتر در روز می رسد.
افزون بر افزایش ظرفیت با تکمیل این طرح، هشت میلیون لیتر بنزین یورو ٤ به ظرفیت تولید کشور اضافه می شود. تولید روزانه بنزین یورو ٤ کشور با افزایش هشت میلیون لیتری بنزین تولیدی پالایشگاه بندرعباس، از ٢٨ میلیون لیتر فعلی به ٣٦ میلیون لیتر افزایش می یابد.

طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه نفت بندرعباس دارای ٩ واحد اصلی است که واحدهای تصفیه نفتای سنگین با ظرفیت ٢٥ هزار بشکه در روز، واحد تصفیه نفتای سبک با ظرفیت ٢١ هزار بشکه در روز، واحد تبدیل کاتالیستی با ظرفیت ٢٥ هزار بشکه در روز واحد تصفیه نفت گاز با ظرفیت ٥٠ هزار بشکه در روز و واحد بازیافت گوگرد با ظرفیت ١٢٠ تن در روز از واحد های مهم این طرح است.

عملکرد شرکت :

3

روند اسپردهای تاریخی و حاشیه سود ناخالص

4

شرکت در ۶ ماهه  سود عملیاتی معادل ۲۴۲۴ ملیارد ریال  داشت،  ولی در  گزارش ۹  ماهه این  عدد  به  ۶۸۵۲ میلیارد ریال  رسیده و در نهایت  سود خالص شرکت که در ۶ ماهه نزدیک  ۲۰۰۰ میلیارد ریال  بود در ۹ ماهه  به ۵۶۲۹ میلیارد ریال  رسیده است. شرکت در ۳ ماهه  پاییز ۴۴۲۸  میلیارد ریال  سود  عملیاتی داشته است. این افزایش سود به دلیل افزایش مبلغ فروش شرکت در سه ماهه سوم سال و انتظار آن تا پایان سال مالی می باشد که در راستای افزایش قیمت نفت صورت گرفته است. قیمت نفت در فصل پاییز رشد داشته و از قیمت های ۴۰ دلار که مبنای گزارش های شرکت در شش ماهه اول سال بوده به بیش از ۵۰ دلار در هر بشکه رسیده و از دلایل رشد قیمت فراورده های نفتی شرکت های پالایشگاهی در نیمه دوم سال شده است. در کنار افزایش قیمت نفت و به تبع آن افزایش نرخ فروش محصولات، قیمت دلار نیز روندی رشدی داشته است و از ۳۱،۳۸۲ ریال در گزارشات  قبلی به ۳۲،۳۸۲ ریال در گزارش جدید رسیده است که می تواند یکی دیگر از دلایل افزایش مبلغ فروش شرکت باشد.

مهمترین محصولات شرکت نفت گاز، بنزین و نفت کوره می باشند. نفت سفید، نفت گاز و نفت کوره در سه ماهه سوم سال هم راستا با افزایش قیمت نفت با رشد ۹، ۶ و ۱۰ درصدی نرخ فروش محصولات نسبت به نیمه نخست سال همراه بوده است که موجب افزایش کل فروش شرکت شده است.

شرکت در گزارش ۹ ماهه هم ۴۰ تومان سود به ازای هر سهم محقق کرد که نسبت به ۹ ماهه ۹۴ که سود ۳۵ ریالی محقق کرده بوده، ۱۰۶۶ درصد رشد داشته است.

شبندر بودجه ۹۵ را با ۱۰۶ درصد تعدیل مثبت نسبت به پیش بینی قبلی و سود ۵۰ تومانی اعلام کرد.

همچنین حاشیه سود ناخالص در سال ۹۴ یک درصد بوده در صورتیکه در گزارش ۶ ماهه به ۴% و در ۹ماهه به ۷% افزایش یافته است.

ترکیب تولید :

5

مهمترین محصولات شرکت نفت گاز، بنزین و نفت کوره می باشند. تولید بنزین در بودجه ۹۶ به علت بهره برداری از طرح افزایش ظرفیت بنزین افزایش داشته است.

ترکیب فروش :

6

حدود ۵۴ درصد فروش پالایشگاه را نفت کوره و گازوییل تشکیل می دهد که در فصل زمستان هر دو این فراورده ها به دلیل کاربردهای گرمایشی پر تقاضا می شوند. افزایش تقاضا قیمت این محصولات را نسبت به سایر فرآورده های پالایشی و قیمت نفت رشد بیشتری داده و حاشیه سود پالایشگاهها در ایران رشد می کند. دلیل اینکه معمولا پالایشگاههای ایران در ۳ ماهه پایانی سال سود خوبی میسازند همین موضوع است.

بهای تمام شده:

خوراك اين پالايشگاه شامل نفت خام سبك جزيره هنگام ، نفت خام سنگين و ميعانات گازي استحصالي از منابع گازي سرخون و عسلويه مي باشد.

7

مفروضات :

8

برای پیش بینی قیمت نفت برای سال ۹۵ همان مبلغ بودجه ۹۵ و برای پیش بینی ۹۶ از پیش بینی قیمت نفت خام World Bank استفاده شده است با لحاظ ۵% تخفیف.
برای پیش بینی فروش ۹۶ بر اساس میانگین اسپردهای تاریخی، با در نظر گرفتن اسپرد ۸% برای سال ۹۵ و اسپرد ۹% برای سال ۹۶ پیش بینی انجام شده است.

پیش بینی:

9

بودجه شرکت با لحاظ اسپرد ۱۱ درصدی برای سال ۹۵ و ۹۶ ارائه شده است.

بر اساس میانگین اسپردهای تاریخی شرکت و با فرض اسپرد ۸ درصدی برای سال ۹۵ سود ۳۲۵ ریالی و برای سال ۹۶ با درنظر گرفتن افزایش تولید و فروش بنزین و اسپرد ۹% در نظر گرفته شد لذا سود ۷۷۵ ریالی برای سال ۹۶  قابل تصور است.

پیش بینی قیمت سهم :

10

11

12

تجزیه و تحلیل ریسک های شرکت:

  • ریسک ناشی از احتمال تشدید تحریم های بین المللی بعنوان مانع جدی توسعه صنعت نفت و نیز تغییرات در مناسبات سیاسی و روابط اجتماعی کشورهای منطقه و تهدیدات ناشی از آن و اتخاذ تدابیر و سیاستهای مناسب در این ارتباط
  • ریسک ناشی از رفع تحریمها و ورود رقبای بین امللی به بازار کشور و همچنین حضور در یک بازار رقابتی با توجه به راه اندازی شرکت پالایش نفت ستاره خلیج فارس
  • عدم تناسب نوسان قیمت نفت خام و قیمت فروش فرآورده های تولید شده
  • ریسک ناشی از کاهش قیمت نفت خام بدلیل عرضه بیش از اندازه کشور های تولید کننده و اثر آن بر سود آوری شرکت
  • ریسک ناشی از تاخیر در اجرای پروژه های سرمایه گذاری و نتیجتا افزایش بهای تمام شده پروژه

دیدگاهتان را بنویسید