مروری بر آنچه در مجمع بترانس گذشت / از تقسیم سود ۶۲ تومانی تا نحوه وصول مطالبات شرکت

جلسه مجمع عمومی سالیانه شرکت ایران ترانسفو در تاریخ ۱۱/۴/۹۶ با حضور حداکثری سهامداران برگزار گردید.

بر طبق گزارش هیئت مدیره شرکت در سال گذشته با چالش هایی نظیر تعرفه پایین واردات ترانسفورماتور و عدم وجود استاندارد و مقررات سختگیرانه کیفی در ارزیابی کالاهای ارزان قیمت و کم کیفیت وارداتی و همچنین مشکلاتی نظیر عدم اجرای کامل رفع تحریم های بین المللی در برخی کشورها و کمبود نقدینگی و تاخیر در وصول مطالبات مواجه بود که شرایط خرید مواد و کالا را برای شرکت دچار مشکل کرد. با این وجود این شرکت بزرگترین تولیدکننده ترانسفورماتورهای قدرت و فوق توزیع در منطقه است و بالاترین سهم بازار داخلی ترانسفورماتور متعلق به این شرکت می باشد.

شرکت در اسفند ماه ۹۵ سرمایه خود را ۱۵۰ درصد افزایش داده است که ۵۸ درصد آن از محل آورده نقدی و ۴۲ درصد آن از محل سود انباشته می باشد و اقدامات اجرای آن در حال انجام می باشد.

شرکت در سال ۹۵ درآمد عملیاتی معادل ۴۹۴ میلیارد تومان داشته است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹ درصد افزایش یافته است. با رشد سایر درآمدهای عملیاتی و کاهش هزینه های عمومی اداری در نهایت سود عملیاتی شرکت با رشدی ۲۳ درصدی به ۲۱۴ میلیارد تومان رسید. سود خالص شرکت نیز از ۱۱۲ میلیارد تومان به ۱۲۴ میلیارد تومان برای سال ۹۵ رسید که نشاندهنده رشدی ۱۱ درصدی در سود خالص شرکت می باشد.

از آنجاییکه نیاز بازار داخلی کاهش یافته است لزوم توجه به بازارهای صادراتی ضرورت دارد و لذا شرکت به دنبال جذب سرمایه‌گذار خارجی به منظور تولید ترانسفورماتورهای پیشرفته است. همچنین برنامه ساخت کارخانه در عراق و آفریقا به منظور تولید ترانسفورماتور را در دستور کار خود دارد.

در راستای وصول مطالبات شرکت از دولت بخشی از طلب به صورت اوراق خزانه و اوراق مشارکت دریافت شده است و مبلغ ۱۹ میلیارد تومان نیز مالیات شرکت با طلب دولت تهاتر شده است.

صادرات شرکت در سال ۹۵ نسبت به ۹۴ حدود ۹۰ درصد افزایش داشته است.

در ارتباط با سرمایه گذاری ۶۰ میلیارد تومانی در سهام مپنا که بدون اجازه سهامدار عمده انجام گرفته بود و با توجه به اینکه شرکت نقدینگی کافی ندارد و ارزش سرمایه گذاری انجام گرفته نیز کاهش یافته است مقرر گردید که سهام موردنظر به طور کامل به فروش برسد.

مصوبات مجمع:

  • موسسه حسابرسی نیک تدبیر به عنوان حسابرس و بازرس قانونی شرکت انتخاب گردید.
  • رزونامه اطلاعات به عنوان روزنامه کثیرالانتشار انتخاب گردید.
  • مقرر گردید به ازای هر سهم ۶۲۰ ریال سود نقدی تقسیم گردد.

دیدگاهتان را بنویسید