تحلیل بنیادی شرکت شیر پاستوریزه پگاه گلپایگان

تاریخچه شرکت

کارخانه شیر پاستوریزه پگاه گلپایگان در سال ۱۳۵۲ تأسیس و در بهمن ماه سال ۱۳۶۲ با مدیریت شرکت سهامی صنایع شیر ایران و ظرفیت روزانه ۳ تن پنیر به بهره‏برداري رسید و در تاریخ ۲۶/۱۱/۸۲ تحت عنوان شرکت شیر پاستوریزه پگاه گلپایگان به ثبت رسید. در ســال ۱۳۷۳ طرح توسعه شرکت با ظرفیت تولید روزانه ۲۵ تن پنیر و با خریداري خط آلمانی با حضور معاون اول رییس جمهور آغاز به کار کرد. در حال حاضر شرکت با ظرفیت روزانه فرآوري ۲۵۰ تن شیر در زمینی به مساحت ۱۴٫۵ هکتار و زیربناي ۱۳ هزار متر مربع به عنوان اولین واحد صنعتی تولید پنیر در کشور به کار تولید انواع فرآورده‏هاي شیري پاستوریزه و استریل فعال است و به طور متوسط روزانه ۱۷۶ تن شیر دریافت و فرآوري میکند.

موضوع فعالیت شرکت

بر اساس اساسنامه، موضوع فعالیت شرکت خرید، فروش، فرآوري و توزیع شیر و انواع فرآورده‏هاي شیري به صورت فله و بسته بندي، واردات و صادرات شیر و کلیه فرآورده هاي آن، کمک به افزایش کیفیت شیر در سطح کشور، برقراري ارتباط عملی و فنی و تحقیقاتی با مراکز داخلی و خارجی مرتبط با صنعت شیر، تأسیس واحدهاي مرتبط با موضوع این ماده و توسعه واحدهاي موجود به صورت مستقل یا با مشارکت اشخاص حقیقی و حقوقی در داخل و خارج از کشور، انجام هر گونه فعالیت تولیدي یا بازرگانی مرتبط با موضوع این شرکت و توسعه فعالیت هاي موجود، خرید و فروش اوراق بهادار از قبیل مشارکت با اشخاص حقیقی و حقوقی در داخل و خارج کشور، و اقدام به کلیه اموري که جهت حفظ ارزش منافع سهامداران و رعایت صرفه و صلاح آنها در موقعیت‏هاي مختلف لازم بوده و مغایر با قوانین جاري جمهوري اسلامی ایران نباشد.

ترکیب سهامداران

ترکیب سهامداران شرکت به صورت زیر می‏باشد:

1

2

سرمایه

روند افزایش سرمایه شرکت به صورت زیر می‏باشد:

3

4

تولید شرکت و پیش بینی میزان تولید در سال‏های آتی

روند تولید شرکت از سال ۹۲ تا سال ۹۵ در جدول زیر مشاهده می‏شود. برای پیش بینی تولید سال ۹۶ از بودجه شرکت استفاده شده است و در سال‏های آتی به طور متوسط مقدار تولید ۳% رشد کرده است. لازم به ذکر است که شرکت در حدود ۳۳% درصد ظرفیت اسمی خود تولید می‏کند.

5

فروش شرکت

مقدار فروش شرکت با استفاده از نسبت فروش به تولید و نسبت فروش صادراتی و داخلی هر محصول پیش بینی شده است.

6

نرخ فروش محصولات نیز بر اساس نسبتی از قیمت شیر خام پیش بینی شده است. رشد قیمت محصولات لبنی در سال گذشته حدود ۵٫۵% درصد بوده است و بودجه شرکت رشد قیمت شیر خام را ۷% در نظر گرفته است. با توجه به اینکه قیمت شیر خام در سال گذشته افزایش چندانی نداشته است، پیش بینی می‏شود در سال ۹۶ قیمت آن افزایش یابد. در این تحلیل رشد قیمت شیر خام به صورت میانگین ۶% در نظر گرفته شده است.

7

پیش بینی مبلغ فروش شرکت در سال‏های آینده بر اساس مواردی که ذکر شد به صورت زیر می‏باشد. نکته حائز اهمیت این است که فروش و سود شرکت به شدت تحت تأثیر نرخ و مقدار فروش محصول پنیر می‏باشد.

8

مواد مستقیم

مواد مستقیم مصرفی شرکت شامل شیر خام، مواد بسته‏بندی و مواد اولیه جانبی می‏باشد. برای پیش‏بینی مقدار شیر خام مصرفی از نسبت تبدیل شیر خام به مقدار فروش محصولات استفاده شده است. همچنین برای پیش بینی مواد بسته‏بندی نرخ آن برای هر تن محصول (فروش) بدست آمده و سپس برای کل فروش محاسبه گردیده است. مواد اولیه جانبی نیز نسبتی از شیر خام در نظر گرفته شده است.

در جداول زیر پیش بینی بهای تمام شده مواد مصرفی را مشاهده می‏کنید.

9

بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی

در این بخش برای پیش بینی دستمزد مستقیم از نرخ رشد تعداد کارکنان به طور میانگین و نرخ رشد دستمزد هر فرد استفاده شده است. نرخ رشد تعداد کارکنان ۳٫۴% و نرخ رشد دستمزد هر فرد برابر با تورم در نظر گرفته شده است. همچنین دستمزد غیر مستقیم نیز درصدی از دستمزد مستقیم در نظر گرفته شده است.

هزینه استهلاک و حق بیمه اموال با توجه به دارایی‏های ثابت و در نظرگرفتن درصدی از آن با پیش بینی دارایی ثابت سال‏های آینده بدست آمده است. هزینه انرژی نیز با تورم رشد داده شده است. برای پیش بینی هزینه تعمیر نگهداری، لوازم یدکی مصرفی، خدمات قراردادی و ملزومات مصرفی از نرخ آن‏ها با توجه به فروش مقداری و نرخ رشد آن استفاده شده است.

10

هزینه اداری،عمومی و فروش

در این بخش هزینه پرسنلی و استهلاک به روش قسمت قبل محاسبه و پیش بینی شده است. هزینه حمل و نقل نیز با توجه به نرخ آن به مقدار فروش و رشد آن پیش بینی گردیده است و هزینه تبلیغات نسبتی از فروش در نظر گرفته شده است.

11

خالص سایر درآمدهای عملیاتی

در این بخش فروش ضایعات نسبتی از فروش در نظر گرفته شده است.

12

خالص درآمدهای غیرعملیاتی

در این قسمت سود سپرده بانکی نسبتی از وجه نقد در نظر گرفته شده است و وجه نقد نیز برای سال‏های آتی پیش بینی شده است. سایر درآمدها نیز برابر با بودجه در نظر گرفته شده است.

13

صورت سود و زیان

صورت سود و زیان شرکت در سال‏های ۹۶، ۹۷ و ۹۸ با توجه به پیش بینی‏های انجام شده در بخش‏های قبل به صورت زیر می‏باشد:

14

لازم به ذکر است که به علت کاهش چشمگیر هزینه مالی و میزان تسهیلات اندک شرکت، هزینه مالی در سال ۹۶ برابر با بودجه و در سال‏های بعدی با تورم رشد داده شده است.

ارزشگذاری به روش DDM

مفروضات تحلیل انجام شده به شرح جدول زیر می‏باشد:

15

با توجه به اینکه از ورود سهام شرکت پگاه گلپایگان به بورس کمتر از یک سال می گذرد، برای تعیین بتای مورد استفاده در فرمول نرخ تنزیل، از میانگین وزنی بتای شرکت‏های مشابه فعال در بورس استفاده شده است(لازم به توضیح است که بتای غیر اهرمی بدست آمده از شرکت های مشابه بورسی تفاوت چندانی با بتای بدست آمده در محاسبات نداشته است). همچنین میزان تقسیم سود نقدی نیز بر اساس نسبت تاریخی این سهم ۹۰% در نظر گرفته شده است.

ارزش هر سهم به روش DDM و با مفروضات بیان شده طبق جدول زیر می‏باشد.

16

ارزشگذاری به روش ضرایب

میانگین وزنی ضریب P/E شرکت‏های بورسی این صنعت بر اساس ارزش بازار طبق جدول زیر می‏باشد:

17

بر اساس P/E بدست آمده و EPS کارشناسی، ارزش هر سهم به روش ضرایب برای غگلپا به صورت زیر می‏باشد:

18

تحلیل حساسیت

در نمودارهای زیر تحلیل حساسیت EPS سال ۹۶ و ارزش هر سهم به روش ضرایب را به ازای تغییرات نرخ فروش پنیر (داخلی) مشاهده می‏کنید.

19

در نمودار زیر تحلیل حساسیت ارزش هر سهم به روش DDM را برای نرخ‏های مختلف تنزیل مشاهده می‏کنید.

20

در نمودار زیر تحلیل حساسیت EPS سال ۹۶ و ارزش هر سهم به روش ضرایب را به ازای تغییرات مقدار فروش پنیر (داخلی) مشاهده میکنید.

21

 

دیدگاهتان را بنویسید