در مجمع پارس خودرو چه گذشت؟

#گزارش_مجمع_خپارس

جلسه مجمع عمومی سالیانه شرکت پارس خودرو در تاریخ ۹۶/۴/۲۸ برگزار گردید.

بر طبق گزارش هیئت مدیره این شرکت با رشد ۷۳ درصدی تولید از ۱۱۵۸۹۸ دستگاه در سال ۹۴ به ۲۰۰۴۱۵ دستگاه در سال ۹۵ توانسته به رشدی در حدود دو برابر متوسط صنعت خودرو دست یابد.

در سال ۹۵ شرکت توانست روند زیان دهی سنوات اخیر خود را متوقف نماید و به مرحله سودآوری برسد. در سال ۹۵ و پس از ۴ سال زیان پی در پی شرکت توانست با خروج از زیان، سودی بالغ بر ۲۴ میلیارد تومان کسب نماید.

همچجنین در سال مذکور شرکت توانست نسبت به یک افزایش سرمایه اقدام نماید. زیان شرکت طی سالهای ۹۱ تا ۹۴ منجر به زیان انباشته ای بالغ بر ۹۸۰ میلیارد تومان شده بود. لذا شرکت در سال ۹۵ برای اصلاح ساختار مالی خود و خروج از شمولیت ماده ۱۴۱ ق.ت اقدام به افزایش سرمایه ۲۳۵% از محل آورده نقدی، تجدید ارزیابی دارائیها و مطالبات سهامداران نمود و بدین ترتیب شرکت ضمن خروج از شمولیت ماده ۱۴۱ ق.ت از یک ساختار مالی مناسب نیز برخوردار گردید.

از جمله اقدامات دیگری که در سال ۹۵ انجام گردید می توان به اصلاح ساختار مالی (کاهش نسبت بدهی و بهبود نسبت مالکانه)، افزایش تولید ۷۳% نسبت به سال ۹۴، به کارگیری روشهای جایگزین تامین مالی، کاهش نرخ هزینه مالی پیش فروش ها، تسویه بدهی ها و تسهیلات گران قیمت و کاهش بی سابقه نرخ تامین مالی شرکت و ….. اشاره کرد.

رشد تقاضای بازار داخلی از یک سو و افزایش تنوع محصولات شرکت و تامین خواسته های مشتریان از سوی دیگر موجب گردید تا فروش تعدادی و ریالی شرکت در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ به ترتیب با رشد ۱۵۵ درصدی و ۱۶۶ درصدی مواجه شود و سهم بازار خودروهای سواری تولید داخل به میزان ۱۶ درصد برسد.

بر اساس گزارش شرکت، فروش شرکت از ۱۷۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۴ به ۴۳۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۵ رسیده که نشاندهنده رشدی ۱۵۵ درصدی در فروش شرکت می باشد. همچنین بهای تمام شده نیز ۱۵۰ درصد رشد نسبت به سال ۹۴ داشته است. شرکت در سال ۹۴ زیانی معادل ۴۱ میلیارد تومان داشته است که در سال جدید موفق به تحقق سود عملیاتی معادل ۲۷۰ میلیارد تومان شده است

طبق گفته مدیرعامل، تولید پراید در سال ۹۵ کاهش یافته و بنا شده است که تولید پراید در پارس خودرو به میزان صفر برسد. وی در ادامه از قرارداد با شرکت سیتروئن صحبت کرد و بیان کرد که اکنون پول مورد نیاز در بانک تجارت شعبه پاریس در حساب موجود می باشد و این قرارداد در آینده تاثیر ریالی خوبی برای پارس خودرو خواهد داشت.

به دلیل اینکه شرکت دارای زیان انباشته بود سودی تقسیم نکرد.

دیدگاهتان را بنویسید