گزارش هفتگی منتهی به ۱۳۹۶/۰۵/۰۹

cropped-novin-ic-logoo555.png

مشاور سرمایه گذاری تأمین سرمایه نوین

– تورم مصرف کننده در تیر ماه

– بررسی اوراق بدهی

– بازار سرمايه

– عملکرد صندوق ها

– بازارهاي موازي

– بررسي جهاني فلزات ومحصولات  پتروشيمي

– بررسي بازار بورس کالا

 

چکيده مديريتی

با توجه به گزارش ارائه شده توسط بانک مرکزی شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در تیر‏ماه به عدد ۲۶۶٫۹ رسید که نسبت به ماه گذشته به اندازه ۰٫۱۵ درصد کاهش داشته است. در بررسي بازار بورس اوراق بهادار تهران در هفته‌اي که گذشت، که صنعت استخراج کانه‌های فلزی با کسب ۳٫۴۷ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۸۲ هزار میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت کاشی و سرامیک با کسب ۲٫۸۳ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۶ هزار میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است. در فرابورس که صنعت رایانه با کسب ۱۳٫۶۵ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۶ هزار میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت محصولات فلزی با کسب ۷٫۳۶ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۴۹۳ میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است.

قيمت جهاني نفت در طول اين هفته روندی افزایشی داشت. قیمت جهانی متانول، اوره و کائوچو کاهش و قیمت اتیلن افزایش یافته است. قیمت جهانی مس افزایش و قیمت آلومینیوم و روی ابتدا افزایش و سپس کاهش یافت.

نرخ دلار و نرخ یورو در این هفته افزایش پیدا کرده است.  قیمت سکه نقدی طی هفته گذشته با افزایش ۱٫۶۷ درصدی  به ۱۲,۱۹۳,۰۰۰ ریال رسید و قیمت طلای جهانی با افزایش ۱٫۲۱ درصد به ۱,۲۷۰ دلار در هر اونس رسید.

در بورس کالا نیز حجم و ارزش معاملات فولاد کاهش و مس افزایش یافته است. حجم و ارزش معاملاتی وکیوم باتوم، اوره و پلی اتیلن سنگین افزایش و حجم و ارزش معاملاتی لوبکات کاهش یافته است.

 

توقف رشد تورم در تیر ماه

با توجه به گزارش ارائه شده توسط بانک مرکزی شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در تیر‏ماه به عدد ۲۶۶٫۹ رسید که نسبت به ماه گذشته به اندازه ۰٫۱۵ درصد کاهش داشته است. به عبارت دیگر تورم نقطه به نقطه ماهیانه تیر‏ماه سال ۱۳۹۶ برابر با -۰٫۱۵ درصد می باشد. در واقع شاخص قیمت ها در تیرماه به طور میانگین کاهش پیدا کرده است. اما شاخص بهای کالای مصرفی نسبت به تیر ماه سال گذشته به اندازه ۹٫۹% افزایش پیدا کرده است. این در حالی است که این عدد در خرداد‏ماه برابر با ۱۱% بوده است. در واقع تورم سالیانه در تیر‏ماه به اندازه ۱٫۱درصد کاهش پیدا کرده است.

اما تورم کل نیز در تیر‏ماه با افزایش ۰٫۱۵ درصدی به ۱۰٫۳ درصد رسیده است.

نمودار زیر روند تورم را از فروردین ۱۳۹۴ نشان می‏دهد.

1

 

همانطور که در نمودار فوق مشخص است، تورم نقطه به نقطه سالیانه از اردیبهشت ماه سال جاری در حال کاهش بوده است تا آنجا که در تیرماه تورم نقطه به نقطه سالیانه با تورم کل تلاقی پیدا کرده است . بنابراین می توان انتظار داشت که روند رشدی تورم کل در ۲ تا ۳ ماه آینده متوقف گردد.

تورم نقطه به نقطه ماهیانه تیر‏ماه به اندازه ۰٫۱۵%- بوده است. به عبارت دیگر شاخص کالای مصرفی در کشور نسبت به خرداد‏ماه به اندازه ۰٫۱۵% کاهش داشته است. با بررسی گروه‌های مختلف مصرفی طبق گزارش ارائه شده توسط بانک مرکزی، آنچه مشخص است این است که کاهش ۱٫۵ درصدی شاخص قیمتی گروه خوراکی ها و آشامیدنی ها باعث شده است که تورم ماهیانه در تیرماه منفی گردد. البته لازم به ذکر است که گروه دخانیات نیز به اندازه نیم درصد کاهش قیمت داشته است. اما بیشترین افزایش قیمت در تیر ماه با توجه به اینکه در فصل تعطیلات قرار داریم، در گروه هتل و رستوران با افزایش قیمت ۱٫۴ درصدی می باشد.

 

بررسی اوراق بدهی

در جدول زیر اسناد خزانه اسلامی معامله شده در بازار مورد بررسی قرار گرفته است.

 

2

3

 

نمودار فوق نشان دهنده‌ی بازدهی اوراق اخزا با افزایش روزهای باقیمانده تا سررسید آن‌ها است.

نمودار زیر نشاندهنده بازده تا سررسید اخزا ۸ می باشد.

 

4

جدول زیر نشان دهنده قیمت و بازدهی انواع اوراق مشارکت و اجاره معامله شده در بازار می باشد.

 

5

 

همانطور که در جدول فوق مشخص است، پارس۹۶۰۷۱ بهترین بازدهی تا سررسید را عاید خریداران خود می کند.

بازار سرمايه

پی به ای صنایع در دو تاریخ ۱ و ۸ مرداد

جدول زیر، پی به ای ۱۸ صنعت مهم بازار را در دو تاریخ ۱ و ۸ مرداد به نمایش می گذارد. میانگین پی به ای این صنایع در تاریخ ۱ مرداد، ۱۰ بود که این رقم در تاریخ ۸ مرداد به ۹٫۹۹ رسید. صنایع حمل و نقل انبارداری و ارتباطات با پی به ای ۲۷٫۲۴، خودرو و قطعات با پی به ای ۱۹٫۳۳ و انبوه‌سازی املاک و مستغلات با پی به ای ۱۵٫۰۹، به ترتیب بیشترین میزان شاخص پی به ای را به خود اختصاص داده‌اند.

6

 

 

 

7

 

بررسی ارزش و بازدهی صنایع در بورس – ۱ تا ۸ مرداد

بررسی عملکرد ۳۰ صنعت مهم بازار بورس در هفته منتهی به ۸ مرداد ماه نشان می دهد که صنعت استخراج کانه های فلزی با کسب ۳٫۴۷ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۸۲ هزار میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت کاشی و سرامیک با کسب ۲٫۸۳ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۶ هزار میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است. صنعت فلزات اساسی نیز با کسب ۱٫۸۸ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۳۵۱ هزار میلیارد ریال ارتقا داده و جایگاه سوم صنایع پربازده را به خود اختصاص داده است. در مقابل، صنعت ماشین آلات و تجهیزات با ۶٫۶- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۸ هزار میلیارد ریال کاهش داده و کم بازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت محصولات کاغذی با اکتساب ۴٫۷۶- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۲ هزار میلیارد ریال تقلیل داده و در جایگاه دوم صنایع کم بازده قرار گرفته است. صنعت حمل و نقل انبارداری و ارتباطات  نیز با کسب ۳٫۹۷- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۶۳ هزار میلیارد ریال رسانده و سومین صنعت کم بازده هفته به شمار می رود. صنعت شیمیایی که بیشترین ارزش بازار را در اختیار دارد، با کسب ۱٫۵۷- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۶۵۲ هزار میلیارد ریال رسانده است. بیشترین افزایش نرخ بازدهی مربوط به صنعت منسوجات و بیشترین کاهش مربوط به صنعت رایانه می باشد.

 

8

 

9

بررسی ارزش و بازدهی صنایع در فرابورس – ۱ تا ۸ مرداد

بررسی عملکرد ۲۹ صنعت مهم بازار فرابورس در هفته منتهی به ۸ مرداد ماه نشان می دهد که صنعت رایانه با کسب ۱۳٫۶۵ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۶ هزار میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت محصولات فلزی با کسب ۷٫۳۶ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۴۹۳ میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است. صنعت خرده فروشی نیز با کسب ۶٫۲۹ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۹ هزار میلیارد ریال ارتقا داده و جایگاه سوم صنایع پربازده را به خود اختصاص داده است. در مقابل، صنعت شیمیایی با ۸٫۶۸- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۲۲۴ هزار میلیارد ریال کاهش داده و کم بازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت وسایل ارتباطی با اکتساب ۷٫۳- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۲۶۷ میلیارد ریال تقلیل داده و در جایگاه دوم صنایع کم بازده قرار گرفته است. صنعت غذایی بجز قند وشکر نیز با کسب ۷٫۲۱- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۶ هزار میلیارد ریال رسانده و سومین صنعت کم بازده هفته به شمار می رود. صنعت شیمیایی که بیشترین ارزش بازار را در اختیار دارد، با کسب ۸٫۶۸- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۲۲۴ هزار میلیارد ریال رسانده است. بیشترین افزایش نرخ بازدهی مربوط به صنعت رایانه و بیشترین کاهش مربوط به صنعت وسایل ارتباطی می باشد.

10

 

11

 

بررسی بازدهی صندوق ها در هفته منتهی به ۶ مرداد

بررسی عملکرد ۲۷ صندوق سرمایه¬گذاری در هفته منتهی به ۶ مرداد نشان می¬دهد که متوسط بازدهی صندوق¬ها، ۰٫۵۷ درصد بوده است. ۸ صندوق بازدهی بیشتری از شاخص کسب نموده و ۱۷ صندوق بازدهی مثبت داشته¬اند. بیشترین بازدهی هفتگی صندوق¬ها ۴٫۳۹ درصد و کمترین آن ۳٫۹۱- درصد بوده است.

بررسی جهانی فلزات و محصولات پتروشيمی

12

 

13

 

14

 

15

 

16

 

17

 

18

 

19

 

بازارهای موازی

ارز

قیمت دلار در هفته گذشته با افزایش ۱٫۰۶ درصد  به ۳,۸۱۲ تومان رسید . همچنین قیمت دلار مبادله ای ۳۲,۷۲۰ ریال می باشد.

20

 

قیمت یورو  در هفته گذشته با ۲٫۸۸ درصد افزایش  به ۴,۵۷۲ تومان رسید.

21

 

قیمت یوان در هفته گذشته با افزایش ۰٫۳۵ درصد به قیمت ۵۷۹ تومان رسید.

 

22

 

سکه نقدی و طلای جهانی

قیمت سکه نقدی در هفته گذشته با افزایش ۱٫۶۷ درصدی  به۱۲,۱۹۳,۰۰۰ ریال رسید و همچنین طلای جهانی با افزایش ۱٫۲۱ درصد به ۱,۲۷۰ دلار در هر اونس رسید.

 

23

 

سکه آتی

قیمت تسویه سکه تحویل شهریور ماه ۹۶ با افزایش ۱٫۴۹ درصدی همراه بود.

 

24

 

بورس کالا

 

گزارش هفتگی بورس کالا منتهی به ۸ مرداد ماه

فعالیت بورس کالا ایران در زمینه های فلزات و مواد معدنی( کانی های فلزی) و فرآورده های نفتی و پتروشیمی در هفته پیش  مورد بررسی قرارگرفته و بشرح زیر بیان می شود:

 

 

فلزات و مواد معدنی

فولاد                                 

شرکت فولاد مبارکه اصفهان

بنا به اعلام  بورس کالا، برای این شرکت در این هفته هیچگونه فروشی به ثبت نرسیده است.

 

شرکت فولاد خوزستان

این شرکت در هفته جاری ۲۰ هزار تن شمش به ارزش معاملاتی ۳۳۶٫۸ میلیارد ریال با قیمت میانگین ۱۶۸۴۳ هزار ریال بر تن به فروش رساند.

 

شرکت ذوب آهن

این شرکت در این هفته موفق به فروش ۱۱٫۳ هزار تن سبدمیلگرد و تیرآهن به ارزش معاملاتی ۲۱۶٫۸ میلیارد ریال گردید که نسبت به هفته گذشته کاهشی ۴۵ درصدی در حجم و ارزش معاملات داشته است. شرکت در این هفته فروشی بابت شمش به ثبت نرسانیده است.

 

مس

شرکت ملی مس ایران در هفته ای که گذشت موفق به فروش ۵۹۵ تن مس مفتول (افزایش ۱۹ درصدی حجم معامله) به ارزش معاملاتی ۱۴۲ میلیارد ریال (افزایش ۱۴ درصدی ارزش معامله)، ۱٫۵ هزارتن مس کاتد به ارزش ۳۴۸ میلیارد ریال (کاهش ۳ درصدی ارزش معامله) و ۳ هزار تن مس کم عیار ( با افزایش ۵۰ درصدی در حجم) به ارزش ۱٫۴ میلیارد ریال (با افزایش ۴۰ درصدی ارزش معامله) گردید.

 

 

آلومينيوم

برای شرکت آلومینیوم ایران در این هفته نیز همانند هفته ما قبل هیچگونه فروشی به ثبت نرسیده ست.

گروه فرآورده های نفتی و پتروشيمی

 

بنا به اعلام بورس کالای ایران ، وکیوم باتوم معامله شده طی هفته گذشته توسط شرکت های پالایشی به میزان ۱۲۸٫۳ هزار تن با ارزش معاملاتی تقریبا  ۹۲۹٫۸ میلیارد ریال در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران عرضه و معامله شد که حجم و ارزش معاملات نسبت به هفته ماقبل ۱۷۰ درصد افزایش یافته است. بیشترین وکیوم باتوم را در هفته گذشته شرکت پالایش نفت بندرعباس به میزان ۵۷ هزار تن به قیمت میانگین ۷٫۲۹۲ هزار ریال بر تن و ارزش ۴۱۵٫۶ میلیارد ریال عرضه نموده است.

تالار مذکور همچنین در این هفته ۱۱ هزار تن لوب کات سنگین به ارزش فروش تقریبی ۱۱۶٫۷ میلیارد ریال را مورد معامله قرار داده است که نسبت به هفته ماقبل حجم معاملات ۱ درصد و ارزش معاملات ۴ درصد افزایش داشته است. قیمت میانگین لوب کات سنگین معامله شده به ازای هر تن ۱۰٫۴۳۵ هزار ریال بر تن می باشد. طی هفته جاری  ۴٫۲ هزار تن لوب کات سبک به ارزش تقریبی ۴۶٫۱ میلیارد ریال با قیمت میانگین ۱۰٫۸۵۸ هزار ریال بر تن مورد معامله قرار گرفت که نسبت به هفته گذشته حجم و ارزش معاملات ۳۰ درصد کاهش داشته است. حجم کل معاملات لوب کات در هفته اخیر ۱۵٫۳ هزار تن با ارزش معاملاتی ۱۶۲٫۹ میلیارد ریال می باشد که حجم معاملات ۱۰ درصد و ارزش معاملات نسبت به هفته ماقبل آن ۷ کاهش یافته است.

در هفته اخیر در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی، شرکت پتروشیمی جم حدود ۱٫۲ هزار تن معامله پلی اتیلن سنگین به ارزش معاملاتی ۴۶٫۹ میلیارد ریال داشته که نسبت به هفته گذشته از افزایشی ۵۰ درصدی در حجم و افزایش ۵۷ درصدی در ارزش معاملاتی برخوردار بوده است. در هفته جاری شرکت موفق به فروش پلی اتیلن سبک نگردید.

در این هفته، شرکت پتروشیمی خراسان اقدام به فروش ۱٫۵ هزار تن اوره به ارزش معاملاتی ۱۱٫۵ میلیارد ریال کرده است. همچنین این شرکت اقدام به فروش ۲۹۰ تن آمونیاک و فروش ۲۱۰ تن کریستال ملامین نموده است. حجم کل معاملات ۱٫۳ هزار تن بوده است که نسبت به هفته گذشته افزایشی ۵۳ درصدی داشته است. ارزش کل معاملات نیز با افزایشی ۱۴ درصدی به ۲۳٫۴ میلیارد ریال رسید.

جمع بندی و نتيجه گيری

در هفته ای که گذشت شاخص بورس اوراق بهادار افزایشی بوده و نسبت به هفته ی گذشته بیش از نیم درصد رشد داشته است. در بین صنایع مختلف صنایع کاشی و سرامیک، استخراج کانه فلزی و محصولات فلزی بازدهی مناسبی را کسب کرده اند.

قیمت جهانی نفت در هفته ای که گذشت بالغ بر ۹ درصد رشد پیدا کرده و تقریبا به ۵۰ دلار به ازای هر بشکه رسیده است. از دلایل رشد قیمت نفت در هفته ای که گذشت می توان به افت شدیدتر از انتظار ذخایر نفت امریکا اشاره کرد که باعث شده است امیدواری پیرامون کاهش مازاد عرضه جهانی نفت خام را افزایش دهد. افزایش بهای قراردادهای آتی بنزین نیز موجب تداوم تقویت بهای نفت شد. لازم به توضیح است که کویت و امارات متحده عربی نیز به کاهش صادرات متعهد شده اند. بانک سرمایه‌گذاری کردیت ‌سوئیس پیش بینی می کند که بهای نفت خام تا سال ۲۰۲۰ زیر ۶۰$ در هر بشکه باقی بماند. همچنین تحلیلگران شرکت سرمایه گذاری Coutts & Co معتقدند که با وجود رشد تولیدات نفت شیل از جانب امریکا، بهای نفت در بازارهای جهانی ظرف دو سال آینده در محدوده ۴۰$ تا ۶۰$ باقی خواهد ماند.

جهت دانلود فابل گزارش کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید