درباره عرضه اولیه شرکت مبین وان کیش (اوان) بیشتر بدانیم

بررسی شرکت مبین وان کیش (اوان)

این شرکت در تاریخ ۲۸/۱۰/۱۳۸۹ تاسیس و در اداره ثبت شرکتها و موسسات تجاری منطقه آزاد کیش به ثبت رسید. مرکز اصلی شرکت در جزیره کیش می باشد و شعبه ای از شرکت نیز در تهران قرار دارد. حوزه اصلی فعالیت شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) بوده و موضوع فعالیت شرکت طبق ماده دو اساسنامه “تامین و ارائه و توسعه خدمات ارزش افزوده مخابراتی- بازاریابی و توسعه خدمات داده ها، ارائه خدمات داده های تلفن همراه و ثابت، تاسیس و توسعه شبکه های مخابراتی، رایانه ای به عنوان اپراتور عرضه کننده خدمات مربوط، مشاوره، طراحی، مهندسی، نگاهداری و بهره برداری از شبکه های مخابراتی و الکترونیکی در ایران و خارج کشور، اجازه فعالیت و ارائه سرویس های ارزش افزوده بر روی موبایل در تمامی حوزه ها شامل تجمیع کننده سرویس و محتوا، توسعه دهنده پلتفرم و سرویس بوده و همچنین شرکت می تواند تامین کننده و مالک محتوا نیز باشد.

مبین‌وان کیش از سال ۱۳۹۰ با ارائه‌ی خدمات ‌ارزش‌ افزوده‌ از طریق اپراتور همراه ‌اول و شرکت مخابرات ایران فعالیت خود را آغاز نمود.

مبین‌وان کیش طی شش سال یکی از بزرگترین تجمیع‌کنندگان خدمات این دو اپراتور بوده است و با دارا بودن بیش از ‌۷۰ شرکت خصوصی همکار و تامین‌کننده‌ محتوا (CP) جزو اولین‌‌های کشور است. این شرکت در سال ۱۳۸۹ پلتفرم خود را با همکاری شرکت وان استار ایتالیا آغاز نمود.

گسترش الکترونیک مبین ایران در تمامی حوزه­های مخابراتی کشور، حداقل یک مجوز در اختیار دارد و در تمامی زمینه­های این بخش به فعالیت می­پردازد.

شرکت مبین‌وان‌ ‌‌کیش که زیر مجموعه هلدینگ مبین ایران است، همواره سعی در ارائه‌ی برترین خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات برای مشتریان سرویس‌های ارزش افزوده بر بستر شبکه موبایل و تلفن ثابت را داشته است.

مجوزهای شرکت مبین وان کیش عبارتند از:

 • تجمیع‌کنند‌ه‌ی خدمات ارزش افزوده
 • سامانه نمایش درخواستی ( VOD )
 • مجوز Air Media WiFi

این شرکت از شرکت­های رتبه ۱ انفورماتیک شرکت به شمار می­رود.

سرمایه شرکت  در حال حاضر ۱۰۰٫۰۰۰ میلیون ریال می باشد. و شرکت گسترش الکترونیک مبین ایران مالکیت ۹۹٫۹۹ درصدی این شرکت را داراست.

بررسی صورت سود وزیان :

1

درآمد عمده شرکت مربوط به ایجاد خدمات ارزش افزوده تلفن همراه از طریق قرارداد با شرکت ارتباطات سیار ایران می باشد.

در جسه معارفه شرکت که با حضور نمایندگان گروه توسعه اقتصادی تدبیر، شرکت گسترش الکترونیک مبین ایران و شرکت مبین وان کیش در تاریخ ۱۵ مرداد ماه ۹۶ برگزار گردید به سوالات حاضرین بدینگونه پاسخ داده شد:

پرسش و پاسخ:

 • سوال: در حوزه بین الملل چه فعالیت­های انجام شده است؟
 • پاسخ: سیاست مجموعه مبین توجه به تکنولوژی خارجی است، چرا که خواستگاه آن خارج از کشور می­باشد. خدمات ارائه شده توسط شرکت عموماً با ایده خارجی و بومی سازی آن انجام می­گیرد. از سوی دیگر، شرکت کمیته­­ای متشکل از متخصصین امر در حوزه بازار بین­الملل تشکیل می­دهد که افراد آن لزوماً تابعیت ایرانی ندارند. متخصصین کمیته مذکور در طراحی خدمات جدید شرکت را یاری می­دهند. در برخی حوزه­ها مصلحت آن است که بومی سازی انجام نشده و شریک خارجی به کار خود ادامه دهد. در سایر حوزه­ها، بومی سازی انجام می­گیرد. برخی اقدامات نیز در خصوص صادرات نرم­افزارهای شرکت به خارج از کشور صورت گرفته است.

 

 • سوال: آیا شرکت تحت تأثیر تحریم­های خارجی قرار می­گیرد؟
 • پاسخ: خیر.

 

 • سوال: چند درصد سهام شرکت عرضه می­شود؟ آیا شرکت تعدیلی در سود بودجه خود متصور است؟ قیمت عرضه چگونه خواهد بود و آیا باید در انتظار ظهور مجدد «برکت» باشیم؟ اگر استقبال بالا باشد، برنامه­ای برای عرضه بیشتر دارید؟
 • جواب: ۱۰% سهام عرضه می­شود. شرکت تعدیلی متصور نیست و بودجه کنونی در ۴ ماهه نخست سال پوشش داده شده است. برنامه مجموعه عرضه سهام با قیمتی جذاب خواهد بود. قیمت عرضه توسط فرابورس اعلام خواهد شد. شرکت مبین برنامه دارد در یک سال آینده ۱۰% دیگر سهام را عرضه نماید. بیش از آن نه تعهد و نه برنامه­ای وجود ندارد.

 

 • سوال: در خصوص سرویس ۸* لطفا توضیح دهید. از منظر سودآوری.
 • پاسخ: بحث اول درآمدزایی شرکت مبین وان، خدمات ۲G، ۳G و LTE همراه اول است که ۹۰% فروش را تشکیل می­دهد. ۸*، بین ۶ الی ۷ درصد فروش را تشکیل می­دهد که با توجه به تبلیغات انجام شده، این درآمد افزایش خواهد یافت. همچنین با رشد درآمدها، هزینه­ها هم رشد خواهد یافت. ۸* از این منظر منحصربفرد است که از هر نقطه از کشور می­توان بدان متصل شد. در سال­های گذشته این خدمات درآمدی برای شرکت نداشتند، اما تا سال گذشته این خدمات تقریباً رایگان بودند. با رگولاتوری و مخابرات بر قیمت این خدمات توافق نشده بود که سال گذشته این توافق حاصل گردید.

 

 • سوال: با توجه به اینکه ۹۰% سودآوری شرکت از همراه اول است، چه تضمینی وجود دارد در صورت ایجاد تغییراتی در شرکت همراه اول، سود شرکت مبین وان دچار تغییر نشود؟
 • پاسخ: در حال حاضر، هم در بازه ۳ ماهه و هم در بازه ۴ ماهه، بودجه شرکت محقق شده است. در سال گذشته نیز، روند تغییر تکنولوژی بودجه شرکت را محقق نگرداند و این امر ناشی از عملکرد مبین وان و یا همراه اول نبود. در بودجه سال جاری، این روند تغییر تکنولوژی در نظر گرفته شده و نیز عملکرد شرکت به سمت حرکت به LTE می باشد.

 

 • سوال: گزارشات شرکت بسیار مبهم هستند. منظور از خدمات ۲G و ۳G و نیز شیفت به ۴G چیست؟ سیستم ۸* و ۲۰۸* از سال ۹۰ راه­اندازی شده­اند، ۶ سال زمان برای ورود به این بازار بسیار زیاد است. این سیستم­ها همچنان به درستی فعالیت نمی­پردازند. در خصوص ویدیو استریمینگ، فیلم­های ارائه شده توسط شرکت بسیار قدیمی هستند. سیستم VAS نیز تقریباً تکنولوژی تغییر یافته­ای است که قابلیت سودآوری زیادی ندارد اما همچنان بدان تمرکز می­شود. در خصوص استارتاپ ها و سرمایه­گذاری­ها در این حوزه نیز توضیحاتی ارائه فرمایید.
 • پاسخ: رویکرد شرکت­ها دائماً در حال تغییر است. به عنوان مثال، ADSL به این دلیل به بازار آمد که سرمایه­گذاری هنگفتی در سیم کشی تلفن ثابت انجام شده بود و با به بازار آمدن موبایل، این سرمایه­گذاری عملاً سودآوری خود را از دست داد. برای احیای آن ADSL ابداع گردید. در شرکت مبین وان نیز این تغییر رویکرد در حال انجام است. سطح توقع مشتریان از خدمات ۲G به سمت ۴G در حال افزایش است که نیازمند پهنای باند زیادی است. در حوزه ۲G مبادلات متنی و پیامکی مورد انتظار بود و اکنون انتظار مشتریان انتظارات گرافیکی است که توسط ۴G قابل پیاده سازی است. استراتژی آتی نیز حرکت به سمت واقعیت مجازی است. همچنین شرکت با انعقاد قراردادی با شرکت سروش تمامی محتوای آن را در اختیار مشتریان قرار خواهد داد و آپارات رقیب شرکت به شمار نمی­رود. در حوزه ۸*، زمانی که به بازار آمد نیاز آن وجود داشت و چند سرویس آن در حال اجرا است. اما وظیفه شرکت ایجاد زیرساخت آن بوده است و تولید محتوا وظیفه شرکت نیست. در حال حاضر، ۸* تعمداً به دلیل ایجاد درخت اطلاعاتی از دسترس خارج شده است. در زمینه استارتاپ­ها نیز نماینده فرابورس به شرکت اختیار داد تا به دلیل محرمانه بودن برخی اطلاعات، به افشای همه سیاست­ها نپردازد.

 

 • سوال: آیا نقش شرکت همان اگریگیتور پیشین است؟
 • جواب: بله نقش شرکت همان اگریگیتور هست. تلاش می­شود تا دانش CPها افزایش پیدا کند و CP های فعال بالقوه بالفعل شود و تعداد آن­ها افزایش یابد. در حال حاضر ۵ مجوز اگریگیتور داده شده و ۲ شرکت دیگر درخواست داده­اند. شرکت با ۷۰ CP قرارداد دارد. سهم بازار اگریگیتورها تقریباً برابر است. رقابت در این حوزه، بزرگ کردن بازار است که از این طریق رشد درآمد به وجود آید و سهم بازار عموماً دستخوش تغییر نمی­شود. مزیت رقابتی شرکت مبین وان، انجام به موقع پرداخت­ها به CP هاست و رفتارهایی که اعتماد عمومی را از بین ببرد از شرکت مشاهده نمی­شود.

 

زمان عرضه اولیه سهم چهارشنبه ۱۸ مرداد ماه ۹۶ می باشد. اطلاعات شرکت به صورت مختصر به قرار ذیل می باشد.

نماد: اوان

نام شرکت: مبین وان کیش (به عنوان صد و چهل و ششمین )

نام گروه: اطلاعات و ارتباطات

سهامدار اصلی: شركت گسترش الكترونيك مبين ايران

روش عرضه: بوک بیلدینگ(ثبت سفارش)

محل عرضه: بازار دوم فرابورس

میزان عرضه: ۱۰ درصد

میزان سرمایه: ۱۰۰ میلیارد ریال

تعداد سهام: ۱۰۰ میلیون سهم

میزان عرضه: ۱۰ میلیون سهم

متعهد عرضه: شرکت مشاور سرمایه‌گذاری دیدگاهان نوین

متعهد خرید: شرکت مشاور سرمایه‌گذاری دیدگاهان نوین

حداکثر سهام قابل خرید: ۴۵۰

دامنه قیمت: ۳۴۰۰ تا ۳۴۷۰  ریال

نقدینگی مورد نیاز:  حداکثر ۱۵۸ هزار تومان

سهم با p/e در محدوده ۶٫۵  قیمت گذاری شده است و این در حالی است که هم گروهی این شرکت یعنی سهم آتیه داده پرداز (اپرداز) در حال حاضر با p/e در محدوده ۱۴٫۱۸ و با قیمت ۱۱٫۵۰۰ ریال در حال دادوستد می باشد.

شرکت آتیه داده پرداز که در تاریخ ۱۲ مرداد ماه با قیمت ۳۶۵۰ ریال و p/e در محدوده ۵ عرضه و پس از رشدی ۱۰۰ درصدی در قیمت ۷۴۸۰ ریال با p/e در محدوده ۱۰ متعادل گردید.

2

مرداد ۹۶

دیدگاهتان را بنویسید