گزارش معارفه شرکت چدن سازان

معرفی شرکت

شرکت چدن­ سازان در سال ۱۳۶۱ در منطقه صنعتی جی اصفهان تأسیس شد. این شرکت در سال ۱۳۶۲، از شرکت سهامی محدود به سهامی خاص تبدیل شد و در سال ۹۵/۱۱ در بورس اوراق بهادار پذیرفته شد.

 • بزرگترین تولیدکننده غلتک به روش گریز از مرکز در خاورمیانه
 • از معدود تولیدکنندگان غلتک‌های فوق سنگین در دنیا
 • تنها تولیدکننده غلتک HSS در خاورمیانه
 • دارای تکنولوژی تولید قطعات سنگین و فوق سنگین در کشور
 • دارای دانش فنی ساخت تجهیزات مورد نیاز کشور
 • طی ده سال گذشته، همواره رتبه اول واحد R&D کشور در صنایع فولادی و فلزی
 • محصول نمونه برتر در طی چندین دوره

سرمایه و ترکیب سهامداران

ترکیب سهامداران شرکت در حال حاضر شامل ۲۷ نفر سهامداران حقیقی و بشرح ذیل می­باشد:

 

1

 

2

 

سرمایه شرکت در بدو تأسیس، مبلغ یک میلیون ریال (شامل تعداد صد سهم به ارزش اسمی هر سهم ده هزار ریال) بوده که طی چند مرحله به شرح ذیل به مبلغ ۸۰۰٫۰۰۰ میلیون ریال (شامل تعداد هشتصد میلیون سهم به ارزش اسمی هر سهم هزار ریال) افزایش یافته است.

 

موضوع فعالیت شرکت

 1. تولید انواع غلتک­ ها، کوکیل­ ها و قطعات سنگین صنعتی از جنس چدن­ های آلیاژی – داکتیل و فولاد
 2. طراحی انواع غلتک، کوکیل، پاتیل ­های[۱] سرباره و کلیه قطعات سنگین صنعتی
 3. مشاوره در امور ریخته‌گری و مدل­ سازی
 4. انجام هرگونه فعالیت تولیدی، معاملاتی و بازرگانی و همچنین واردات و صادرات که بطور مستقیم یا غیر مستقیم به عملیات موضوع بندهای فوق مرتبط باشد.

[۱] . کالای مصرفی است. به میزان مشخصی ذوب که در این قالب‌ها می‌ریزند، از بین رفته و باید مجدداً پاتیل دیگری خریداری گردد.

 

حیطه فعالیت

3

ریخته­ گری: شركت توليدي چدن­ سازان براي ريخته­ گري غلتك­ هاي نورد از روش ­هاي ريخته ­گري استاتيك و گريز از مركز استفاده مي­كند.

عملیات حرارتی: يكي از مهم­ترين فرآيندهاي توليد غلتك ­هاي نورد، فرآيند عمليات حرارتي غلتك مي­باشد كه به دليل تعيين ساختار و خواص مكانيكي محصول نهايي، حساسيت ويژه­اي در پروسه توليد داشته و مستلزم كوره­ هاي خاص با دقت بالا مي­باشد. در سال ۸۴ شركت چدن­ سازان به منظور تكميل چرخه توليد غلتك و اطمينان از كيفيت عمليات حرارتي محصولات، اقدام به راه ­اندازي و تجهيز كارگاه عمليات حرارتي و نصب كوره­ هاي پيشرفته در ظرفيت­ هاي مختلف (تا حداكثر ۹۰ تن) و سيستم­ هاي كنترلي مكانيزه نمود.

4

 

5

 

 

 • ماشینکاری

ماشینکاری: با دارا بودن مجموعه ­اي از ماشين ­آلات دقيق، روش ­ها و تكنولوژي تخصصي، پرسنل با تجربه و متخصص و همچنين سازماندهي و برنامه ­ريزي دقيق، فرآيند ماشين­كاري غلتك را در مراحل خشن و ظريف ­تراشي، كوپلينگ ­زني، سنگ ­زني، مته ­زنی، كنترل نهايي و بسته ­بندي انجام داده و كليه سطوح و ابعاد محصول در تلرانس­هاي بسته در كارگاه­ هاي ماشينكاري آماده مي­شود.

 

6

 

 

7

 

شرکت­ های فوق، از لحاظ حجم سرمایه­ گذاری، اندازه جرثقیل ­ها، سایز تجهیزات ماشین­ ها و… تفاوت­ هایی با یکدیگر داشته و سطوح مختلف وزنی را پوشش می­دهند. کوچکترین قطعه تولیدی، در حدود ۱۵۰- ۱۰۰ کیلو و بزرگترین قطعه، ۸۵ – ۸۰ تن می­باشد.

مالکیت ۱۰۰ درصدی شرکت­ های فوق، با شرکت تولیدی چدن­ سازان می­ باشد. لازم به ذکر است، خریداری این شرکت­ ها، به مرور زمان صورت گرفته است.[۱] شرکت­های مذکور، مکمل یکدیگر بوده و با توجه به قیمت تمام شده هر یک، پراکندگی­ ها (در حیطه مدیریت)، هزینه­ های مشترک و … ، تصمیم بر آن شد تا شرکت­ های فوق ادغام گردند. بنابراین، با ادغام این شرکت‌ها در آینده‌ای نزدیک،  مدیریت واحد شده و در یک مجموعه قرار خواهند گرفت.

 • بازرگانی

محصولات و خدمات شرکت

مواد مصرفی جهت تولید محصولات، شامل قراضه، نیکل، منیزیم، انواع فروآلیاژ و … می‌باشد. محصولات و خدمات اصلی شرکت شامل موارد ذیل می­باشد:

– غلتک­

شرکت در چند سال اخیر، در تمامی صنایع مختلف، سرمایه­ گذاری تحقیقاتی انجام داده است. در بازار آرد صنایع غذایی، در حدود ۲۰ درصد وارد شده و به تازگی نیز در صنعت لاستیک نیز حضور داشته است. لازم به ذکر است، به مرور زمان، شرکت در صدد ورود به حیطه سایر صنایع نیز می­ باشد.

 • غلتک­ های نورد صنایع فولاد
 • غلتک­ های صنایع غذایی
 • غلتک­ های سایر صنایع (سیمان، خردایش، آجر، کاغذ، لاستیک و …)

غلتک مانند لاستیک خودرو، مصرفی است (خرید یکبار برای همیشه نیست). به طور مثال، غلتک شرکتی که تولیدکننده فولاد است، متناسب با نوع و مقدار مشخصی از محصول، از بین می­ رود در نتیجه شرکت ناچار می­ گردد، غلتک دیگری را خریداری کند.

دلیل اهمیت غلتک در نورد

 • غلتک، درصد بالایی از هزینه ­های نورد را به خود اختصاص داده است و در واقع، یکی از گران­ترین ابزار مصرفی نورد است.
 • حوادث غلتک باعث خسارت تجهیزاتی و توقفات تولیدی می­ شود.
 • ۸ تا ۱۲ درصد توقفات، ناشی از تعویص یا حوادث غلتک است.
 • تهیه مجدد آن برای نورد، زمانبر و پرهزینه است (سفارش غلتک­ ها ۲- ۱ ساله است و اگر مشتری غلتک نداشته باشد، منجر به توقف خط تولید می­ گردد. در نتیجه از یک سال قبل ظرفیت تولید شرکت پر می­ شود.
 • تأثیر مستقیم بر کمیت نورد دارد.
 • تأثیر مستقیم بر کیفیت نورد دارد.

– سایر محصولات شرکت چدن­ سازان (علاوه بر غلتک نورد)

 • قالب­ های شمش ­ریزی و متعلقات آن
 • پاتیل سرباره صنایع فولاد
 • قالب­ های بدنه صنایع خودرو
 • شمش و شمشاد
 • غلتک­ های صنایع غذایی نیشکر

قطعات ریخته­ گری

 • قالب بدنه خودرو
 • کوکیل و متعلقات
 • پاتیل سرباره

 

[۱] . شرکت صنعت کوشان آریا، سال گذشته خریداری شده است.

 

میانگین تعداد کارکنان

در نمودار ذیل، میانگین تعداد پرسنل شرکت، طی سال­ های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۵ ارائه شده است:

 

 

 

400

 

 

 

500

 

 

600

 

سرانه آموزش در سال ۹۵، در حدود ۲۰٫۷ ساعت بوده که برای سال ۹۶، ۲۵ ساعت هدفگذاری شده است.

 

روند سود وزیان سه سال گذشته

درآمدهای عملیاتی شرکت در سال ۹۳، ۹۴ و ۹۵ به ترتیب ۷۹۸، ۹۱۵ و ۶۱۴ میلیارد ریال بود که از محل این درآمدها، در سال ۹۳، ۱۴۹ ریال، در سال ۹۴، ۱۰۸ ریال و در سال ۹۵، ۲۱۷ ریال سود هر سهم بوده است.

 

 

 

300

 

 

روند سود تقسیمی و سود هر سهم

سیاست تقسیم سود مبنی بر این است که بین ۴۰ تا ۵۰ درصد از سود تقسیم گردد. تا قبل از سال ۹۳، به دلیل وجود برخی طرح و توسعه­ های بسیار حیاتی و عمده، تقسیم سودی صورت نگرفت اما در سال ۹۴، از ۱۰۸ ریال سود هر سهم، ۵۰ ریال و در سال ۹۵، از ۲۱۷ ریال سود هر سهم، ۱۰۰ ریال تقسیم گردید (حدود ۴۶ درصد).

 

12

 

سود هر سهم برای سال ۹۶، در حدود ۲۵۱ ریال پیش­ بینی شده است.

 

13

 

درآمد عملیاتی شرکت در سال ۹۵، بالغ بر ۶۱۳ میلیارد ریال بوده است. جدول فوق حاکی از آن است که پیش ­بینی شرکت برای سال ۹۶، ۷۸۴ میلیارد ریال می­ باشد. سود هر سهم سال ۹۶ نیز ۲۵۱ ریال برآورد شده است.

مقایسه نسبت­ های سودآوری در سه سال گذشته

با توجه به نمودار ذیل، نسبت بازده فروش در سال ۹۵، ۳۳٫۲ درصد می­ باشد.

 

200

 

 

 

مقایسه نسبت­ های سرمایه­ گذاری در سه سال گذشته

 

 

15

 

نمودار ذیل حاکی از آن است که شرکت از تسهیلات عمده بسیاری استفاده نکرده است، در نتیجه، نسبت مالکانه در حدود ۷۷ درصد و نسبت بدهی­ ها، ۲۳ درصد می­باشد.

 

16

 

 

روند فروش طی سنوات آتی

میزان فروش شرکت در سال ۹۵، در حدود ۶۱۳ میلیارد ریال بود که پیش ­بینی شده در سال ۱۴۰۰ به ۱٫۵۵۴ میلیارد ریال خواهد رسید.

 

17

 

 

گروه صنعتی چدن­ سازان

گروه صنعتی چدن‌سازان متشکل از شرکت‌های زیرمجموعه همکار (شرکت سخت سابان جی، شرکت فولاد قالب و شرکت نرم‌افزاری ویرا افزار) و نیز شرکت‌های زیر مجموعه تولیدی است. دو شرکت عمده، شرکت چدن‌سازان و شرکت غلتک‌سازان هستند که زیر مجموعه های آنها شامل شرکت‌های، سنگین صنعت کوهپایه، سنگین‌کاران جی و صنعت‌کوشان آریا می‌باشد.

روند افزایش زیربنای کاری گروه از سال ۱۳۸۰ تا کنون

زیربنای شرکت چدن‌سازان در سال ۱۳۸۰، ۱۱٫۰۰۰ متر بوده که این میزان در طول ۱۶ سال، با رشدی ۸ برابری به ۸۸٫۰۰۰ مترمربع رسیده است.

 

 

 

100

 

روند افزایش تعداد پرسنل گروه از سال ۱۳۸۰ تاکنون

در حال حاضر تعداد نیروی انسانی گروه در حدود ۶۰۰ نفر می­ باشد.

 

 

700

 

 

روند افزایش تعداد مشتریان گروه از سال ۱۳۸۰ تاکنون

شرکت چدن­ سازان در سال ۱۳۸۰، در حدود ۵۰ مشتری داشته است، این در حالی است که اکنون، تعداد مشتریان این شرکت بالغ بر ۱۵۰ مشتری می ­باشد.

 

20

 

 

شرکت غلتک­ سازان نیز دارای ۸۰  مشتری بالقوه و بالفعل می­ باشد.

 

 

روند افزایش تعداد تکنولوژی‌های در اختیار گروه از سال ۱۳۸۰ تاکنون

مواردی که در ذیل ارائه شده است، تکنولوژی صنعتی­ شده بوده (و نه تکنولوژی آزمایشگاهی) و تمامی آنها به تولید محصول می­ پردازند.

 

21

 

 

22

 

 

این تکنولوژی­ ها و محصولات متفاوت، منجر به ایجاد تفاوت قیمت فروش بین غلتک­ های مختلف می­ گردند. بطور مثال، یک غلتک در یک نورد، ۲٫۰۰۰ تن و در تکنولوژی دیگر در حدود ۸٫۰۰۰ تن کار می­کند. مشتریان تمایل دارند ۳- ۲ برابر، بابت محصولی که بیشتر کار می­ کند، پرداخت کنند. در نتیجه هر یک از این تکنولوژی ­ها، ارزش افزوده متفاوتی برای کارخانه ایجاد می­ کنند.

روند رشد تولید فولاد در جهان

در سال ۲۰۱۶، تولید فولاد در جهان، بالغ بر ۱٫۶۲۹ میلیون تن بود که ایران با تولید ۱۸ میلیون تن فولاد، در حدود ۱ درصد از تولید جهانی را به خود اختصاص داده است. میانگین رشد تولید فولاد جهان در طی سال­ های ۲۰۱۰- ۲۰۰۵، در حدود ۴٫۵ درصد و ۲۰۱۶- ۲۰۱۰، ۲٫۵ درصد بوده است.

 

23

 

چشم‌انداز تولید فولاد در ایران تا افق ۱۴۰۴، تولید ۵۵ میلیون تن فولاد می­ باشد. در حال حاضر، تولید فولاد در ایران نزدیک به ۱۸ میلیون تن است. بررسی­ های صورت گرفته و طرح ­های احداث شده که بالای ۸۰ درصد رشد فیزیکی داشته ­اند (با توجه به سیاست­ های دولت که به دنبال سرمایه­ گذاری بر روی پروژه­ هایی است که بالای ۶۰ درصد پیشرفت داشته باشند) حاکی از آن است که میزان تولید فولاد تا افق ۱۴۰۴، قطعاً به ۳۶ میلیون تن خواهد رسید. هرچند اعتقاد وزارت صنایع و ایمیدرو، بر این است که ایران تا سال ۱۴۰۴، به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد دست خواهد یافت.

صادرات فولاد نیز بعد از برجام، روند صعودی را طی کرده بطوریکه در سال گذشته، میزان صادرات در حدود ۵ میلیون تن بوده اما برای سال جاری، ۸ میلیون تن هدفگذاری شده است.

با توجه به اینکه، فعالیت اصلی شرکت چدن‌سازان، تولید غلتک می‌باشد (غلتک‌هایی که وابسته به صنایع فولاد است)، رشد تولید فولاد در ایران می‌تواند تأثیر بسزایی بر بازار شرکت داشته و آن را گسترش دهد.

پیش­ بینی میزان مصرف غلتک در ایران

با توجه به اینکه میزان مصرف غلتک به طور مستقیم وابسته به میزان تولید فولاد است و اینکه تولید فولاد در افق ۱۴۰۴ به میزان ۵۵ میلیون تن می­باشد، در نتیجه مصرف غلتک بیش از سه برابر حال حاضر خواهد بود (بیش از ۱۶ هزار تن در سال). لازم به ذکر است، با توجه به چالش موجود بر سر راه تحقق چشم انداز ۱۴۰۴، این شرکت پیش ­بینی های انجام شده را براساس تولید ۳۶ میلیون تن در سال مذکور انجام داده است.

 

24

با توجه به اینکه میزان تولید شرکت چدن­سازان در حدود ۸۵۰۰- ۸۰۰۰ تن در سال است، در نتیجه، در چند سال آینده، جهت پاسخ به مصرف داخل تا مرز ۳۶ میلیون تن فولاد، نیاز به ظرفیت ۲ برابری تولید غلتک می­ باشد.

سهم بازار چدن­ سازان

سهم شرکت در بازار فعلی (میزان تولید فعلی فولاد)، در حدود ۸۳ درصد از بازار تأمین غتلتک می باشد و ۱۷ درصد باقیمانده مربوط به غلتک­ ساز دیگری است که در ایران به تولید این محصول می­ پردازد.

 

 

27

 

در میان گریدهای مختلف، سهم ورق شرکت بیشتر می­ باشد. تکنولوژی برتر شرکت چدن­ سازان، وابسته به تولید محصولات تخت (ورق) و به روش گریز از مرکز[۱] می­باشد. این قطعه با تکنولوژی بالا تولید شده و سود بیشتری نیز دارد (در نتیجه بیشترین سهم شرکت در غلتک­ های تولید ورق است).

[۱] . در ایران روش گریز از مرکز وجود نداشته و در محدوده خاورمیانه نیز به تعداد کمی وجود دارد.

 

28

 

 

لازم به ذکر است، در سطح جهان و همینطور در ایران، چشم­ انداز توسعه به سمت تولید بیشتر ورق می­ باشد تا مقاطع دیگر (میلگرد، تیرآهن، نبشی و…) در نتیجه، استراتژی شرکت، بیشتر به سمت تولید غلتک­ هایی است که برای تولید ورق بکار می­ روند.

مشتریان داخلی شرکت

تمامی تولیدکنندگان فولاد در ایران در حوزه مشتریان داخلی شرکت قرار دارند. از جمله این مشتریان، شرکت فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، فولاد خراسان، ذوب آهن اصفهان، آلیاژی ایران، فولاد اکسین و… می­ باشند.

پیش­ بینی فروش شرکت اصلی در سال ۹۶

در سه ماهه اول سال ۹۶، میزان فروش در حدود ۱۴ میلیارد پیش ­بینی شده بود که کمی فراتر از این میزان محقق گردید. پیش ­بینی فروش برای سه ماهه دوم نیز ۱۹ میلیارد برآورد شده بود اما تا نیمه اول شهریور ماه سال ۹۶ بالغ بر ۱۶ میلیارد آن پوشش داده شد. تلاش شرکت بر این است که تا پایان شهریورماه سال جاری به ۱۹ میلیارد تن پیش ­بینی شده، دست یابد.

 

29

 

 

30

براساس قرارداد منعقد شده، شرکت تعهد دارد، ۵۱ میلیارد تا پایان سال ۹۶ تحویل دهد. پیش­ بینی فروش برای سال ۹۷ نیز، حدود ۱۰۰ میلیارد بود که در حال حاضر، ۸۱ میلیارد آن محقق شده است (در واقع ۱٫۵ سال دیگر فرصت باقی است تا ۲۰ میلیارد مابقی را به لحاظ قرارداد تحقق بخشد). بطورکلی، پروسه تولید طولانی می ­باشد. معمولاً قراردادهایی که منعقد می ­گردند، بدین صورت است که در سال ۹۶ شرکت به انعقاد قرارداد اقدام کرده و در سال ۹۷ نیز به تحویل کالا می ­پردازد.

پیش ­بینی فروش شرکت غلتک­ سازان در سال ۹۶

پیش­ بینی ذیل، در اسفندماه سال ۱۳۹۵ صورت گرفته است. این در حالی است که در سال ۹۶، نرخ فولاد با جهش چشمگیری همراه بود. البته در ۳ ماهه اول، قیمت­ های فولاد رشد چندانی نداشت، اما در ۳ ماهه دوم، بازار فولاد شاهد رونق بیشتری بود، در نتیجه میزان فروش شرکت از عدد پیش ­بینی شده فراتر رفته است (به دلیل تغییر قیمت­ ها).

 

 

31

 

 

تهدیدات و فرصت­ ها

به منظور کاهش زمان تحویل و توسعه بازارهای صادراتی، اقداماتی صورت گرفته است (حضور در بازارهای صادراتی، نیاز به سخت افزارهای خاص خود دارد). یکی از این اقدامات انجام شده، خرید ماشین­ های یکی از رقبا در کشور اسپانیا است. در حال حاضر، ماشین­ های خریداری شده در حال نصب می­ باشند. لازم به ذکر است که این فرآیند، در حدود یک سال به طول انجامید.

در رابطه با تولید فولاد در ایران طی سال ­های آینده، می­توان چشم ­اندازی مطلوب و روبه رشدی را متصور شد (با در نظرگرفتن برجام و لغو تحریم ­ها). به اضافه اینکه پیش ­بینی می­شود، نرخ ارز نیز روند رو به رشدی را طی کند، در نتیجه، فرصت­ های مناسبی در پیش روی شرکت وجود خواهد داشت.

 

32

 

 

استراتژهای شرکت با توجه به SWTO

در حوزه ارتقاء توان بازاریابی، تمرکز بر کاهش قیمت، خدمات پس از فروش[۱] و افزایش رضایت مشتری می­ باشد.

[۱] . گارانتی کلیه محصولات تولیدی تا آخر عمر کاری

 

33

 

 

رقبای شرکت

رقبای شرکت شامل رقبای داخلی و خارجی می­ باشد.

– رقبای داخلی

در حال حاضر در زمینه تولید غلتک، تنها یک شرکت داخلی فعال است که از لحاظ تکنولوژی تولید، حجم تولید و تجهیزات، توان پائینی داشته و حداکثر تا ۱۷ درصد از بازار را در اختیار دارد. ضمن آنکه، دارای تکنولوژی تولید غلتک­ های ورق نیز نمی­ باشد.

– رقبای خارجی

در زمینه تولید غلتک در خاورمیانه، تولیدکننده­ای وجود ندارد. تنها در کشور ترکیه، پنج تولیدکننده وجود دارند که هیچیک از آنها، غلتک­ های نورد گرم ورق را تولید نمی ­کنند. رقبای اصلی اروپایی، آمریکایی و ژاپنی نظیر Marichal Ketin، Walzen irle innsecilindri و villares می­ باشند که محصولات این تولیدکنندگان، کیفیت و کارکرد مناسبی دارند ولی از لحاظ قیمتی، دارای قیمت بالاتری هستند. نکته بسیار مهم دیگر اینکه، این قیمت بالا، صرف نظر از هزینه حمل و نقل می­ باشد. لذا برای شرکت­ های نورد داخلی، خرید از این تولیدکنندگان با هزینه بسیار بالاتری نسبت به چدن­ سازان همراه است. تولیدکنندگان چینی، ترکی ه­ای و هندی، در رتبه­ های بعدی چدن­ سازان قرار دارند. این شرکت­ ها، محصولات خود را با قیمت مناسب ارائه می­ دهند ولی کیفیت و کارکرد آنها در مقایسه با چدن­ سازان بسیار پائین­تر می­ باشد. ضمن آنکه از لحاظ تکنولوژی­های جدید، در سطح پائین­ تری قرار دارند.

موانع ورود رقبا به صنعت

 • هزینه­ های زیاد ناشی از آزمایش محصول جدید توسط مشتریان
 • دانش فنی نیمه انحصاری
 • سرمایه­ گذاری سنگین
 • عدم دسترسی به نیروی متخصص
 • عدم دسترسی آسان به شبکه­ های فروش در خارج از کشور
 • گارانتی و خدمات پس از فروش

 

ریسک­های شرکت

 

34

 

 

نکات کلی در مورد وضعیت آتی شرکت

فعالیت شرکت برمبنای تولید محصولات سفارشی می باشد. با توجه به این نکته، فروش سال ۹۷ نیز انجام شده و قراردادهای مربوط به آن نیز منعقد شده است. این در حالی است که فرآیند تولید، فرآیندی زمانبر است.

شرکت تجهیزات و ماشین ­آلات رقیب اسپانیایی خود را خریداری کرده و در ایران در حال نصب می­ باشد. در نتیجه انتظار می­ رود، اثر آن بر سودآوری شرکت مثبت بوده و منجر به تعدیلات مثبت در این سهم گردد. در واقع، در سال ۹۷، با راه ­اندازی خطوط جدید، میزان تولید و فروش، بالاتر از میزان پیش­ بینی شده خواهد بود.

فعالیت دیگری که در حال انجام است، مشارکت در تأسیس شرکت مشابه در خارج از ایران است. این اقدام در راستای توسعه صادرات محصولات شرکت می­ باشد اما به دلیل عدم قطعیت در تکمیل این پروژه، هنوز در صورت­ های مالی لحاظ نشده است.

نکته دیگری که حائز اهمیت است، ظرفیت­ های مازاد شرکت می ­باشد (خصوصاً در شرکت غلتک­ سازان) که این مورد با توجه به قیمت­ های فعلی، می­ تواند محل مناسبی برای سودآوری شرکت در نظر گرفته شود.

در زمینه نرم افزاری و سیستمی، مهمترین پروژه، پیاده‌سازی مدیریت دانش در سیستم چدن‌سازان می‌باشد (در حال مذاکره).

در حوزه محصولات جدید، در حدود ۲۰۰ تن محصول جدید در صنایع دیگر از جمله غذایی، لاستیک‌سازی، نیشکر و … (جدای از غلتک‌سازان) برای تولید شرکت چدن‌سازان پیش‌بینی شده است که در حال حاضر در نیمه اول سال ۹۶، در حدود ۱۴۰ تن آن محقق شده است (البته به بالاتر از ۲۰۰ تن نیز خواهد رسید).

……………………………………………………………..

پرسش و پاسخ

– دلیل کاهش فروش سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴؟

فروش شرکت اصلی نسبت به سال ۹۴ کاهش داشته است اما در فروش کل گروه، سیر صعودی مشاهده می ­شود. دلیل آن نیز انتقال برخی از قطعات از قبیل پاتیل­ های سرباره، قالب­ های شمش ریزی و… از شرکت چدن سازان به شرکت غلتک سازان می باشد در نتیجه در شرکت مادر (چدن­ سازان) منجر به کاهش فروش شرکت شده اما در فروش کل گروه، روند صعودی مشاهده می­ گردد.

– چرا میزان سود پائین است؟ ۱۷ میلیارد تومان با ۸۰ میلیارد تومان سرمایه؟ ضمن آنکه میزان سرمایه چندان قابل توجه نیست؟

۸۰ میلیارد، سرمایه ثبتی است. ضمن آنکه تکنولوژی شرکت، بسیار ارزشمند بوده و دستیابی رقبای بالقوه به تکنولوژی در اختیار شرکت چدن­ سازان، به سادگی امکان پذیر نیست. تعداد تولیدکنندگان برخی از محصولات شرکت در سطح دنیا بسیار اندک است (کمتر از ۱۰ شرکت و حتی در مورد برخی محصولات در حدود ۴ شرکت).

– برنامه شرکت بعد از ریزش عرضه اولیه با توجه به میزان سود پائین چیست؟

در سال ۹۳، ۹۴ و ۹۵ تغییر چندانی در فروش شرکت مشاهده نمی­ شود، در واقع فروش شرکت تقریباً ثابت است اما نسبت سودآوری شرکت بسیار متفاوت می­ باشد. در سال ۹۳، سود هر سهم در حدود ۷۰ ریال بود. در سال ۹۴، ۱۰۸ ریال و در سال ۹۵ نیز به ۲۱۷ریال رسید. پیش ­بینی برای سال ۹۶ نیز ۲۵۱ ریال است. در گذشته این شرکت، شرکتی سهامی خاص و خانوادگی بود اما در طول سال­ ها رشد داشته و رسیدن سود از ۱۰۸ ریال به ۲۱۷ ریال جهش کمی نیست.

– چرا غلتک ورق بیشتر از بقیه غلتک­هاست؟

هر نوردی، غلتکی می­خواهد و تفاوتی نمی­ کند که ورق است یا میلگرد، تیرآهن، نبشی و… مقدار مصرف هم بستگی به تکنولوژی نورد و شرایط استفاده از غلتک دارد. در نوردهای میلگرد، متناسب با تکنولوژی نورد، بین ۰٫۲ تا ۰٫۳۵ میلی­گرم به ازای هر تن محصول، غلتک مصرف می­ شود. در نوردهای ورق، این عدد بین ۰٫۴ تا ۰٫۴۵ بوده و در نوردهای تیرآهن، این عدد تا ۱٫۵ کیلیوگرم به ازای هر تن فولاد می­ رسد. در ذوب آهن، به ازای هر یک تن فولادی که تولید می­کنند، ۱٫۵ کیلوگرم غلتک مصرف می­ شود.

در ایران در حدود ۱۷ میلیون تن فولاد تولید می­ شود که تقریباً نیمی از آن ورق است. به همین دلیل، مصرف بیشتر برای غلتک­ های ورق می­باشد. در دنیا نیز روند تولید فولاد از مقاطع کوچک به سمت ورق سوق پیدا کرده است (به دلیل ارزش افزوده بالاتر).

نحوه قیمت­ گذاری محصولات در بازار؟

صرف نظر از بهای تمام شده محصول، شرکت در مناقصه­ های بین­ المللی شرکت می­ کند، در عین حال از قیمت­ های بازار نیز تبعیت می­ کند. قیمت­ های جهانی نیز از طریق منابع و مشاوران مختلف پیگیری می­ شود. ضمن آنکه قیمت فولاد نیز بطور غیرمستقیم بر قیمت محصولات شرکت اثرگذار است.

قیمت قراضه وابستگی به قیمت فولاد دارد اما قیمت تمام شده شرکت در حدود ۱۲- ۱۰ درصد وابسته به قراضه است. می­ توان گفت، بیشتر وابستگی­ ها به فروآلیاژها از قبیل نیکل، مولیبدن و… است. بخشی از مواد آلیاژی با واردات تأمین می­ گردد (در حدود ۳ درصد وزنی محصولات نهایی)، برای پوشش مالی این ارز، شرکت ۲ برابر این میزان، منابع صادراتی دارد که به راحتی با افزایش نرخ ارز می­تواند از آن بهره­ مند گردد. البته مواردی که وارد می­کند، بخش کوچکی از هزینه تمام شده را در برمی ­گیرد اما بر روی قیمت فروش (چون فعالیت شرکت بیشتر در حوزه صادرات است تا واردات) تأثیر مثبتی می­ تواند داشته باشد. بیشتر فروش شرکت به ترکیه و اروپا به یورو است (مبنا یورو است، ۴۰۰۰ هزار تومان) در نتیجه افزایش یورو تأثیری مثبت تلقی می­ شود (از جهت صادرات).

ضمن آنکه شرکت در طول ۴-۳ سال گذشته به تکنولوژی بازیافت و استفاده از غلتک­ های مستعمل دست یافته است. در نتیجه در حدود ۱۲- ۱۰ درصد از قراضه استفاده می­ شود اما در مورد مابقی آن، از غلتک­ های مستعمل استفاده می­شود. استفاده از این غلتک­ ها منجر به کاهش بهای تمام شده می­ گردد.

– ارزش جایگزینی شرکت در حال حاضر؟

ارزش جایگزینی شرکت منهای تکنولوژی تولید. دانش فنی و برند و تکنولوژی شرکت نیز ارزشگذاری نشده است. اما کارشناسی­ های صورت گرفته جهت تبدیل شرکت به سهامی عام، ارزش دارایی ­ها، ساختمان، زمین، ماشین­ آلات و… در حدود ۳۰۰ میلیارد تومان است.

– بعد از این عرضه، عرضه دیگری وجود خواهد داشت؟ آیا سهم بازارگردان دارد؟

در خصوص سهم، در حال حاضر سهامداران برنامه ­ای برای عرضه سهم ندارند. اگر قرار باشد سهمی فروخته شود، احتمالاً به یکی از مشتریان بزرگ انجام می­ گیرد تا کنترل شرکت از دست سهامداران خارج نگردد. سهم بازارگردان دارد که متعهد عملیات بازارگردانی است در نتیجه، در این زمینه مشکل و نگرانی وجود ندارد.

– با توجه به کوچک بودن سهم، آیا افزایش سرمای ه­ای در دستور کار قرار دارد؟

شرکت در حال حاضر، برنام ه­ای برای افزایش سرمایه ندارد.

– توضیح بیشتر در مورد خرید ماشین آلات و تجهیزات رقیب اسپانیایی؟

این اقدام در جهت تکمیل چرخه تولید صورت گرفته است. نصب این تجهیزات تا پایان سال ۹۶ به اتمام خواهد رسید در نتیجه تأثیرات آن بر فعالیت­های سال ۹۷ خواهد بود. البته بیشترین تأثیر در حوزه زمان تحویل و توسعه بازارهای صادراتی می­باشد. در بحث توسعه صادرات، شرکت باید به ۳۰ درصد از فروش خود دست یابد. ۳۰ درصد افزایش سود نیز برابر با سود است.

– با توجه به افزایش قیمت­ها برای سال آینده، قیمت در قراردادهایی که منعقد می­شود، قطعی است یا خیر؟

در حال حاضر، شرکت در حال انعقاد قرارداد برای سال ۹۷ می­باشد (البته ۸۰ درصد از قراردادهای سال آینده انجام شده است) اما نه با قیمت ۹۶ بلکه با قیمت­های سال ۹۷

– آیا در تهران دفتر مرکزی دارید؟

خیر

دیدگاهتان را بنویسید