نگاهی بنیادی به شرکت داده گستر عصر نوین (های وب)

معرفی شرکت

شرکت داده گستر عصر نوین(سهامی عام) در تاریخ ۱۰/۰۹/۱۳۸۲ در اداره کل ثبت شرکت­ها و مالکیت صنعتی تهران، با سرمایه اولیه ۱۰ میلیون ریال به ثبت رسید. با اخذ پروانه فعالیت از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، به عنوان یکی از شرکت­های ارائه دهنده خدمات انتقال داده(PAP) به ارائه سرویس دسترسی اینترنت پرسرعت (ADSL) به صورت واگذاری پروانه بر روی بستر ارتباطی ( شبکه سیم مسی) پرداخت و طی شش سال نخست فعالیت خود (از سال ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۸)، موفق به جذب بیش از ۵۰ هزار نفر مشترک خدمات اینترنت پرسرعت گردید. در سال ۱۳۸۸ و با عنایت به رویکرد ملی خصوصی­ سازی و آزادسازی اقتصادی در صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات، شرکت داده گستر عصرنوین توسط سهامداران فعلی خریداری شد. پس از انتقال مالکیت شرکت به بخش خصوصی در سال ۱۳۸۸ و به موجب مصوبه مجمع عمومی فوق­ العاده، آدرس قانونی شرکت به استان گلستان، شهر گرگان، انتقال یافته و در اداره ثبت شرکت­ها و موسسات غیر تجاری این شهر ثبت شد.

شرکت داده­ گستر عصر نوین در مدتی کوتاه پس از تغییر مالکیت، نسبت به روزآمدسازی فناوری و تجهیزات و یکپارچه­­ سازی شبکه ارتباطی خود در سراسر کشور اقدام نمود و موفق شد ظرف مدت دو سال، عملیات نصب و راه ­اندازه شبکه جدید خود را به پایان برساند. این اقدام که با هدف گسترش پوشش جغرافیایی و ایجاد زیرساخت فنی برای ارائه خدمات جدید سازمانی صورت گرفته بود، همراه با تحولات صورت گرفته در حوزه ساختار فروش و برندینگ، شرکت داده گستر عصر نوین را قادر ساخت که با معرفی نام تجاری جدید «های وب» “HiWEB” و ارائه سرویس­های متنوع، به سرعت رشد نموده و با ارائه خدمات در بیش از ۳۴۰ شهر در پایان سال ۱۳۹۳ توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به عنوان دارنده بالاترین نرخ رشد درآمد در بازار ارتباطات ثابت کشور و یکی از ۳ شرکت برتر در این حوزه، انتخاب گردد.

«های وب» در مسیر توسعه خود در سال­های ۱۳۹۳، ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ موفق به گسترش جغرافیای «پروانه انتقال داده مبتنی بر فناوری بی سیم ثابت (FWA)»، اخذ «پروانه بهره ­برداری از شبکه ترانک عمومی»، اخذ «پروانه ایجاد و بهره­ برداری از شبکه ارتباطات ثابت(FCP)»، اخذ «پروانه ایجاد و بهره­ برداری شبکه بی­سیم برای ارائه خدمات عمده فروشی»(عضو پیشرو کنسرسیوم با ۴۰% سهم) و دریافت موافقت اصولی « اپراتور مجازی تلفن همراه(MVNO) »، از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شد و با  اتکا به دانش و توانایی فنی نیروی انسانی متخصص توانست علاوه بر موفقیت در مناقصه برگزار شده توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با موضوع «ارائه اینترنت پرسرعت به بیش از ۳۱,۲۵۰ روستا در سراسر کشور» (مناقصه USO) و انعقاد یکی از بزرگترین قراردادهای ارائه خدمات شبکه ارتباطی کشور به مدت ۱۰ سال به صورت انحصاری، بر اساس ارزیابی­های انجام­ شده توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، در سال ۱۳۹۵ مجددا به عنوان یکی از ۳ شرکت برتر کشور در حوزه ارائه خدمات ارتباطات ثابت، انتخاب گردد.

«های وب»همچنین در سال ۱۳۹۵ به منظور بهره­ گیری از تجربیات بین­ المللی و ارتقای سطح کمی و کیفی خدمات خود، اقدام به عقد قرارداد همکاری با شرکت بین­المللی Vodafone نمود و هم­ اکنون به صورت انحصاری، نماینده رسمی و شریک تجاری این شرکت بزرگ در ایران می­باشد.

در مجمع عمومی فوق­ العاده مورخ ۱۴/۰۴/۱۳۹۶، شخصیت حقوقی شرکت داده گستر عصر نوین از سهامی خاص به سهامی عام تغییر یافت و نام شرکت در تاریخ ۲۸/۰۵/۱۳۹۶ با شماره ۱۱۵۲۲ نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت شد.

سرمایه و ترکیب سهامداران

سرمایه شرکت در بدو تاسیس ۱۰ میلیون ریال بوده که طی چند مرحله افزایش به ۴,۰۰۰ میلیارد ریال رسیده است.

1

همچنین سهامداران شرکت مطابق جدول زیر می باشد:

2

جایگاه شرکت در صنعت

شرکت های وب در زمینه ارائه اینترنت پهن باند با سیم (ADSL) کار خود را آغاز کرده است و در حال حاضر عمده درآمدهای این شرکت از این محل می­باشد.

با توجه به آمار ارائه شده توسط شرکت، از بیش از ۹ میلیون پورت ADSL در کشور، شرکت های وب دارنده ۳۵۰ هزار پورت می باشد که نشان­ دهنده سهم ۳٫۸ درصدی این شرکت در ارائه این نوع اینترنت در کشور می­ باشد. اما لازم به توضیح است که از بین ۹ میلیون مشترک اینترنت ADSL در کشور بیش از ۵ میلیون مشترک در اختیار شرکت مخابرات ایران است که از قابلیت انحصاری خود در ارائه خدمات تلفن ثابت استفاده می­کند. بنابراین سهم بازار شرکت های وب در بین سایر شرکت­های ارائه دهنده خدمات اینترنت پهن باند ثابت باسیم، برابر با ۸٫۷۵ درصد خواهد بود.

آنچه که مهم است این است که شرکت های وب از سال ۱۳۹۳ به بعد سعی در تنوع در سبد محصولاتی خود داشته و در حال حاضر تنها شرکت ارائه خدمات اینترنتی اجباری روستایی (USO) به ۳۱,۲۵۰ روستا است. همچنین این شرکت خدمات اینترنتی با شرکت­ها و موسسات به صورت B2B داشته و در حال گسترش آن می­باشد.

بررسی درآمدهای شرکت

درآمدهای شرکت داده­ گستر عصر نوین از سال ۱۳۹۰ به صورت جدول زیر می­باشد.

3

همانطور که در جدول فوق مشخص است، درآمد حاصل از خدمات اینترنتی ADSL تا سال ۱۳۹۳ بیشترین سهم از کل سبد درآمدی شرکت را در اختیار داشته است. اما در ادامه در سال­های آینده سبد درآمدی شرکت های وب گسترده­ تر شده و خدمات متنوع دیگری توسط این شرکت عرضه شده­ اند.

نمودارهای زیر، سبد درآمدی شرکت های وب در سال ۱۳۹۵ و پیش­ بینی ارائه شده این شرکت برای سال ۱۳۹۶ را نشان می­دهد.

45

همانطور که در نمودارهای فوق مشخص است، در بودجه اعلامی توسط شرکت برای سال ۱۳۹۶ درآمدهای شرکت های وب متنوع ­تر شده و سهم درآمد حاصل از خدمات ADSL که در سال ۱۳۹۵ به اندازه ۴۴ درصد بوده  کاهش پیدا کرده است.

ضریب نفوذ اینترنت پهن­ باند ثابت در کشورهای مختلف و ایران با توجه به آمار ارائه شده توسط بانک جهانی به صورت جدول زیر است:

6

همانطور که در جدول فوق مشخص است ضریب نفوذ اینترنت پهن­ باند ثابت در کشورهای اشاره شده از ایران بالاتر می باشند. در این گزارش پیش ­بینی می شود که ضریب نفوذ اینترنت پهن ­باند ثابت کشور ایران تا سال ۱۳۹۸ به اندازه سال ۲۰۱۵ در ترکیه یعنی معادل ۱۲٫۴ درصد باشد.

با توجه نرخ رشد جمعیت ایران که بر سنوات آتی معادل ۱٫۲ درصد در نظر گرفته شده است، تعداد مشترکین پهن­ باند ثابت کشور و شرکت های وب برای سنوات آتی به صورت زیر برآورد می­گردد:

7

لازم به توضیح است که با توجه به اینکه شرکت سعی در گسترش و پیشرفت سایر منابع درآمدی خود و ایجاد تنوع در درآمدهای عملیاتی خود است، سهم بازار اینترنت پهن باند ثابت شرکت های وب برای سال­های آینده یکسان در نظر گرفته شده است.

وضعیت سایر خدمات اینترنتی شرکت های­وب و همچنین پیش بینی شرکت برای سنوات آتی به صورت زیر می­باشد:8

همانطور که در جدول فوق مشخص است شرکت های­ وب در نظر دارد که تعداد شهرهای تحت پوشش شبکه ۴G خود را از ۳۱۲ شهر در سال ۱۳۹۵ به ۱۲۴۵ شهر در سال ۱۳۹۸ برساند که رشد ۴ برابر را نشان می­دهد. در این گزارش با برآورد احتیاطی پیش­ بینی می­شود که تعداد شهرهای تحت پوشش شبکه ۴G شرکت های­ وب در سال ۱۳۹۵ به ۴۵۰ و تا سال ۱۳۹۸ به ۹۰۰ شهر برسد. جدول زیر وضعیت برآوردی اینترنت ۴G برای شرکت های­ وب در سال­های آینده را نشان می­دهد:

9

سایر درآمدهای شرکت های­ وب با توجه به پیش­بینی­های انجام شده در خصوص تعداد آنتن های BTS، تعداد شهرهای تحت پوشش شبکه ۴G و تعداد مشترکین ۴G برآورد شده است.

به منظور پیش­ بینی نرخ درآمد حاصل از هر مشترک اینترنت(ARPU) شرکت های­ وب از تورم گروه ارتباطات در سبد کالاها و خدمات مصرفی کل کشور استفاده شده است که با توجه به تورم برآوردی ۱۰ درصدی در سنوات آتی به صورت زیر خواهد بود:

10

با توجه به مفروضات فوق، درآمدهای شرکت های وب برای سال­های آینده به صورت زیر پیش­ بینی می­گردد.

11

پیش بینی بهای­ تمام ­شده درآمدها

بهای­ تمام­ شده درآمدهای عملیاتی شرکت های­ وب در سال­های گذشته به صورت زیر بوده است:

12

به منظور پیش­بینی بهای­ تمام­ شده پهنای باند از درآمد حاصل از خدمات اینترنت ADSL استفاده شده است. همچنین بهای­ تمام­ شده تجهیزات فروخته شده با درآمد حاصل از فروش آنها مورد مقایسه قرار گرفته است. به منظور برآورد هزینه ­های مخابراتی نیز از کلیه درآمدهای حاصل از فروش محصولات اینترنتی مانند ADSL، USO، FAW و TRUNK استفاده شده است.

به منظور پیش­بینی هزینه استهلاک، دارایی­ های ثابت شرکت های ­وب با توجه به تعداد آنتن­های BTS و پوشش شهری اینترنت ۴G رشد داده شده و در نتیجه آن هزینه استهلاک پیش­بینی شده است.

13

شرکت های­ وب در صورت­های مالی سال ۱۳۹۵ اعلام کرده است که تعداد کارکنان شرکت به اندازه ۸۰۰ نفر می­باشد. اما در بودجه اعلامی خود برای سال ۱۳۹۶ اعلام کرده است که قصد دارد برخی از هزینه ­های خود را برون­ سپاری کرده و تعداد کارکنان خود را به ۱۸۵ نفر کاهش خواهد داد. هزینه هریک از پرسنل شرکت نیز با تورم برآوردی پیش­بینی می­گردد:

14

پیش بینی سایر موارد

سایر هزینه ­های سربار عمدتا با رشد درآمدهای شرکت، نرخ تورم و همچنین وضعیت عملکرد ۳ماهه این شرکت­ها و با در نظر گرفتن هزینه­ های برون­ سپاری در نظر گرفته شده­ اند. هزینه تبلیغات در گروه هزینه­ های عمومی، اداری و فروش نیز با رشد درآمدهای شرکت برآورد شده است

با توجه به اینکه شرکت های­ وب به منظور خرید تجهیزات جدید خود و راه­ اندازی اینترنت­های جدید، نیاز به اخذ تسهیلات بانکی دارد، تسهیلات و هزینه مالی آن­ها و همچنین هزینه ­مالی ضمانت­نامه ­ها با خرید تجهیزات و دارایی­های ثابت جدید در سال­های آینده پیش­بینی شده است.

صورت سود و زیان

با توجه به تمامی مفروضات فوق، صورت سود و زیان شرکت از سال ۱۳۹۳ به صورت زیر ارائه می گردد:

15

شهریور ۹۶

دیدگاهتان را بنویسید