گزارش هفتگي منتهي به ۱۳۹۶/۰۷/۰۳

cropped-novin-ic-logoo555.png

مشاور سرمایه گذاری تأمین سرمایه نوین

– قیمت پایه محصولات پتروشیمی

– بررسی اوراق بدهی

– بازار سرمايه

– بازارهاي موازي

– بررسي جهاني فلزات ومحصولات  پتروشيمي

– بررسي بازار بورس کالا

چکيده مديريتی

در هفته منتهی به ۰۲/۰۷/۱۳۹۶ ، قیمت پایه محصولات پتروشیمی بر اساس قیمت های اعلامی توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی، نسبت به هفته ی گذشته، افزایش پیدا کرده اند.  در بررسي بازار بورس اوراق بهادار تهران در هفته اي که گذشت، صنعت فنی و مهندسی با کسب ۷٫۱۱ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۷۱ هزار میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت وسایل ارتباطی با کسب ۶٫۲۹ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۲۶ هزار میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است. در فرابورس صنعت وسایل ارتباطی با کسب ۸٫۷۸ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۲۴۳ میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت محصولات کاغذی با کسب ۸٫۳۱ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۵ هزار میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است.

قيمت جهاني نفت در طول اين هفته افزایش یافت. قیمت جهانی متانول و اوره نیز افزایش و قیمت کائوچو کاهش یافت. قیمت جهانی مس و روی کاهش و آلومینیوم افزایش یافت.

نرخ دلار در این هفته کاهش و یورو افزایش پیدا کرده است.  قیمت سکه نقدی طی هفته گذشته با افزایش ۰٫۰۱ درصدی  به ۱۲,۴۱۳,۰۰۰ ریال رسید و قیمت طلای جهانی با کاهش ۰٫۸ درصد به ۱,۲۹۷ دلار در هر اونس رسید.

در بورس کالا نیز حجم و ارزش معاملات فولاد و مس افزایش یافته است. حجم و ارزش معاملاتی وکیوم باتوم، لوبکات سنگین و پلی اتیلن سنگین افزایش یافت، در حالیکه حجم و ارزش معاملاتی اوره کاهش یافته است.

 

قیمت پایه محصولات پتروشیمی

در هفته منتهی به ۰۲/۰۷/۱۳۹۶ ، قیمت پایه محصولات پتروشیمی بر اساس قیمت های اعلامی توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی، نسبت به هفته ی گذشته، افزایش پیدا کرده اند.

قیمت محصولات پلی اتیلن های سبک و سنگین در این هفته نسبت به هفته ی گذشته، تقریبا تغییر چندانی نداشته و کاهش اندکی را تجربه کرده اند.

قیمت کائوچوهای مصنوعی (SBR) در طول یک هفته ی اخیر به اندازه ۳٫۵ درصد رشد پیدا کرده و به قیمت بالاتر از ۶۰ هزار ریال به ازای هر کیلوگرم رسیده اند. اما بیشترین افزایش قیمت مربوط به محصول اوره صنعتی، می باشد که به طور میانگین در طول این هفته به اندازه ۱۲ تا ۱۸ درصد رشد قیمت داشته است.

در هفته منتهی به ۲ مهرماه، بنزن با قیمت ۳۴,۵۳۲ریال بر کیلوگرم، پلی وینیل کلراید (PVC) با قیمت ۳۸,۰۴۰ و منواتیلن گلایکول(MEG) با قیمت ۳۲,۰۶۳ ریال بر کیلوگرم معامله شده اند.

در بین محصولات پتروشیمی برخی از آن ها کاهش قیمت داشته اند. بیشترین کاهش قیمت مربوط به محصول متانول با کاهش تقریبا ۸ درصدی بوده است. این محصول در طول این هفته با قیمت ۱۰,۴۴۴ ریال بر کیلوگرم معامله شده است. در جایگاه بعدی EPS Oversize قرار دارد که به اندازه ۲٫۷ درصد نزول قیمت داشته است.

1

بررسی اوراق بدهی

در جدول زیر اسناد خزانه اسلامی معامله شده در بازار مورد بررسی قرار گرفته است.

2

3

 

نمودار فوق نشان دهنده ی بازدهی اوراق بدهی با افزایش روزهای باقیمانده تا سررسید آن ها است.

نمودار زیر نشاندهنده بازده تا سررسید اخزا ۱۱ می باشد.

4

جدول زیر نشان دهنده قیمت و بازدهی انواع اوراق مشارکت و اجاره معامله شده در بازار می باشد.

5

همانطور که در جدول فوق مشخص است، مشهد۹۷۳ بهترین بازدهی تا سررسید را عاید خریداران خود می کند.

 

بازار سرمايه

پی به ای صنایع در دو تاریخ ۲۶ شهریور و ۲ مهر

جدول زیر، پی به ای ۱۸ صنعت مهم بازار را در دو تاریخ ۲۶ شهریور و ۲ مهر به نمایش می گذارد. میانگین پی به ای این صنایع در تاریخ ۲۶ شهریور، ۹٫۷۹ بود که این رقم در تاریخ ۲ مهر به ۱۰ رسید. صنایع حمل و نقل انبارداری و ارتباطات  با پی به ای ۳۰٫۶۶، خودرو و قطعات با پی به ای ۲۰٫۸۵ و انبوه سازی املاک و مستغلات با پی به ای ۱۳٫۷۸، به ترتیب بیشترین میزان شاخص پی به ای را به خود اختصاص داده اند.

6

7

 

بررسی ارزش و بازدهی صنایع در بورس – ۲۶ شهریور تا ۲ مهر

بررسی عملکرد ۳۰ صنعت مهم بازار بورس در هفته منتهی به ۲ مهر ماه نشان می دهد که صنعت فنی و مهندسی با کسب ۷٫۱۱ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۷۱ هزار میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت وسایل ارتباطی با کسب ۶٫۲۹ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۲۶ هزار میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است. صنعت خودرو و قطعات نیز با کسب ۵٫۶۴ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۵۷ هزار میلیارد ریال ارتقا داده و جایگاه سوم صنایع پربازده را به خود اختصاص داده است. در مقابل، صنعت استخراج نفت گاز جز اکتشاف با ۱٫۷۶- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۶ هزار میلیارد ریال کاهش داده و کم بازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت رایانه با اکتساب ۱٫۱۸- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۳۸ هزار میلیارد ریال تقلیل داده و در جایگاه دوم صنایع کم بازده قرار گرفته است. صنعت محصولات کاغذی نیز با کسب ۰٫۶- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۲ هزار میلیارد ریال رسانده و سومین صنعت کم بازده هفته به شمار می رود. صنعت شیمیایی که بیشترین ارزش بازار را در اختیار دارد، با کسب ۱٫۳۳ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۶۹۴ هزار میلیارد ریال رسانده است. بیشترین افزایش نرخ بازدهی مربوط به صنعت فنی و مهندسی و بیشترین کاهش مربوط به صنعت محصولات کاغذی می باشد.

8

 

9

 

بررسی ارزش و بازدهی صنایع در فرابورس – ۲۶ شهریور تا ۲ مهر

بررسی عملکرد ۲۹ صنعت مهم بازار فرابورس در هفته منتهی به ۲ مهر ماه نشان می دهد که صنعت وسایل ارتباطی با کسب ۸٫۷۸ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۲۴۳ میلیارد ریال رسانده و پربازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت محصولات کاغذی با کسب ۸٫۳۱ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۵ هزار میلیارد ریال افزایش داده و دومین صنعت پربازده هفته بوده است. صنعت کاشی و سرامیک نیز با کسب ۷٫۱۵ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۶۸۵ میلیارد ریال ارتقا داده و جایگاه سوم صنایع پربازده را به خود اختصاص داده است. در مقابل، صنعت پیمانکاری صنعتی با ۹٫۹۲- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۱۳ هزار میلیارد ریال کاهش داده و کم بازده ترین صنعت هفته بوده است. صنعت خرده فروشی با اکتساب ۳٫۵۵- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۷ هزار میلیارد ریال تقلیل داده و در جایگاه دوم صنایع کم بازده قرار گرفته است. صنعت اطلاعات و ارتباطات نیز با کسب ۲٫۶۹- درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۶ هزار میلیارد ریال رسانده و سومین صنعت کم بازده هفته به شمار می رود. صنعت شیمیایی که بیشترین ارزش بازار را در اختیار دارد، با کسب ۲٫۸۲ درصد بازدهی، ارزش روز خود را به ۲۴۳ هزار میلیارد ریال رسانده است. بیشترین افزایش نرخ بازدهی مربوط به صنعت وسایل ارتباطی و بیشترین کاهش مربوط به صنعت پیمانکاری صنعتی می باشد.

 

10

11

 

بررسی جهانی فلزات و محصولات پتروشيمی

12

 

13

 

14

 

15

 

16

 

17

 

18

 

19

 

بازارهای موازی

ارز

قیمت دلار در هفته گذشته با کاهش ۰٫۱۳ درصد  به ۳,۸۹۲ تومان رسید. همچنین قیمت دلار مبادله ای ۳۳,۶۰۵ ریال می باشد.

20

 

قیمت یورو  در هفته گذشته با ۰٫۲۱درصد افزایش  به ۴,۷۰۹ تومان رسید .

21

 

قیمت یوان در هفته گذشته با کاهش ۱٫۵۸ درصدی به قیمت ۶۲۳ تومان رسید.

22

سکه نقدی و طلای جهانی

قیمت سکه نقدی در هفته گذشته با افزایش ۰٫۰۱ درصدی  به۱۲,۴۱۳,۰۰۰ ریال رسید و همچنین طلای جهانی با کاهش ۰٫۸ درصد به ۱,۲۹۷ دلار در هر اونس رسید .

23

 

سکه آتی

قیمت تسویه سکه تحویل آبان ماه ۹۶ با کاهش ۰٫۲۹ درصدی همراه بود .

24

بورس کالا

 

گزارش هفتگی بورس کالا منتهی به ۱ مهر ماه

فعالیت بورس کالا ایران در زمینه های فلزات و مواد معدنی( کانی های فلزی) و فرآورده های نفتی و پتروشیمی در هفته پیش  مورد بررسی قرارگرفته و بشرح زیر بیان می شود:

 

فلزات و مواد معدنی

فولاد                                 

شرکت فولاد مبارکه اصفهان

بنا به اعلام بورس کالا، در این هفته حجم معاملات شرکت فولاد مبارکه اصفهان در بورس کالا در حدود ۱۲۰هزار تن و ارزش معاملات انجام شده نیز تقریبا برابر با ۳۱۲۵ میلیارد ریال بوده است که حجم معاملات نسبت به هفته قبل ۲/۱درصد و ارزش معاملات ۶/۰ درصد افزایش داشته اند.

شرکت مذکور در هفته جاری ۲۲ هزار تن ورق گرم C به ارزش معاملاتی ۵۲۴ میلیارد ریال  با قیمت ۲۳٫۴۹۲ هزار ریال بر تن که حجم معاملات نسبت به هفته گذشته ۶۹ درصد و ارزش معاملات ۶۲ درصد افزایش داشته است. این شرکت ۱۸هزار تن ورق سرد B  به ارزش معاملاتی تقریبا ۵۲۸ میلیارد ریال به قیمت ۲۷۹۷۷ هزار ریال بر تن که حجم معاملات آن نسبت به هفته گذشته ۶۶ درصد و ارزش معاملاتی آن ۶۴ درصد کاهش داشته است.

شرکت فولاد مبارکه اصفهان ۶۹ هزارتن ورق گرم B به ارزش معاملاتی ۱۷۱۲ میلیارد ریال به قیمت ۲۴۶۰۲ هزار ریال فروش رسانده است که حجم  و ارزش معاملاتی آن نسبت به هفته گذشته با رشد۵۰ درصدی همراه بوده است . همچنین این شرکت در هفته جاری موفق به فروش ۵٫۵ هزار تن به ارزش معاملاتی ۱۸۵ میلیارد ریال ورق گالوانیزه با قیمت ۳۳۲۴۰ ریال بر تن شده است که حجم معاملاتی آن نسبت به هفته گذشته ۱۲۹ درصد افزایش و ارزش معاملاتی آن ۶۵ درصد رشد داشته است. این شرکت ۴ هزار تن ورق قلع اندود به ارزش معاملاتی ۱۷۴ میلیارد ریال و قیمت ۳۹۵۶۱ هزار ریال بر تن به فروش رسانیده است. که حجم معاملات آن ۵۳ درصد افزایش و ارزش معاملاتی آن ۶۵٫۷ درصد افزایش داشته است.

شرکت فولاد خوزستان

این شرکت در هفته جاری ۱۰ هزار تن تختال به ارزش معاملاتی ۱۹۶ میلیارد ریال با قیمت میانگین ۱۹۶۰۰ریال بر تن به فروش رساند. شرکت در این هفته فروشی بابت شمش فولادی و شمش بلوم به ثبت نرسانیده است.

شرکت ذوب آهن

برای این شرکت در این هفته فروشی به ثبت نرسیده است.

 

مس

شرکت ملی مس ایران در هفته ای که گذشت موفق به فروش ۸۴۰ تن مس مفتول به ارزش معاملاتی ۲۲۰ میلیارد ریال (افزایش ۱۳۰۰ درصدی در حجم و کاهش ۱۲۷۵ درصدی ارزش معامله)، هزار تن مس کاتد به ارزش ۲۵۳ میلیارد ریال (کاهش ۴٫۱ درصدی ارزش معامله) و ۳٫۵ هزارتن مس کم عیار (افزایش ۷۵ درصدی) به ارزش ۲ میلیارد ریال (افزایش ۵۳ درصدی) گردید. حجم کل معاملات این شرکت ۵٫۳ هزار تن به ارزش معاملاتی ۴۷۶ میلیارد ریال می باشد که حجم معاملات افزایشی ۷۴ درصدی داشته و ارزش معاملات نیز ارزشی ۶۹ درصدی را نشان می دهد.

آلومينيوم

برای این شرکت در این هفته فروشی به ثبت نرسیده است.

گروه فرآورده های نفتی و پتروشيمی

 

بنا به اعلام بورس کالای ایران، وکیوم باتوم معامله شده طی هفته گذشته توسط شرکت های پالایشی به میزان ۱۱۰ هزار تن با ارزش معاملاتی تقریبا ۸۳۵ میلیارد ریال در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران عرضه و معامله شد که حجم معاملات افزایش ۳٫۷ درصدی و ارزش معاملات نیز نسبت به هفته ماقبل ۳٫۳درصد افزایش داشته است. بیشترین وکیوم باتوم را در هفته گذشته شرکت پالایش نفت تهران به میزان ۱۸ هزار تن به قیمت میانگین ۷۶۴۵ هزار ریال بر تن و ارزش ۱۳۷ میلیارد ریال عرضه نموده است.

 

تالار مذکور همچنین در این هفته ۱۸هزار تن لوب کات سنگین به ارزش فروش تقریبی ۱۹۳ میلیارد ریال را مورد معامله قرار داده است که نسبت به هفته ماقبل حجم ۳۸ درصد افزایش و ارزش معاملات ۳۳درصد افزایش داشته است. قیمت میانگین لوب کات سنگین معامله شده به ازای هر تن ۱۰۸۱۳هزار ریال بر تن می باشد. طی هفته جاری هم چنین هزار تن لوب کات سبک به ارزش ۱۱ میلیارد ریال معامله گردیده است که حجم کل معاملات لوب کات در هفته اخیر ۱۹ تن با ارزش معاملاتی۲۰۴ میلیارد ریال می باشد .

 

در هفته اخیر در تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی، شرکت پتروشیمی جم حدود ۲هزار تن معامله پلی اتیلن سنگین به ارزش معاملاتی ۱۱۱ میلیارد ریال داشته که نسبت به هفته گذشته ۹۹ درصد افزایش در حجم و ۱۳۶درصد افزایش در ارزش معاملات داشته است. در این هفته شرکت فروشی بابت پلی اتیلن سبک به ثبت نرسانده است.

 

در این هفته، شرکت پتروشیمی خراسان اقدام به فروش ۲۵۰ تن کریستال ملامین با ارزش معاملاتی ۱۲٫۷ میلیارد ریال نموده است که نسبت به هفته گذشته ۵۱ درصد افزایش درحجم فروش و ۵۳ درصد افزایش در ارزش معاملات داشته است. شرکت در این هفته اقدام به فروش ۱۵۰۰ تن اوره پریل با ارزش معاملاتی ۱۳٫۴ میلیارد ریال که نسبت به هفته گذشته کاهشی ۱۶ درصدی در حجم معاملات و کاهش ۸ درصدی در ارزش معاملات داشته است. همچنین شرکت پتروشیمی خراسان حجمی حدود ۱۹۰ تن آمونیاک (مایع) به ارزش معاملاتی ۱٫۴ میلیارد ریال به فروش رسانده است که نسبت به هفته گذشته کاهشی ۶۸ درصدی در حجم معاملات و کاهشی ۶۶ درصدی در ارزش معاملاتی داشته است.

 

جمع بندی و نتيجه گيری

در هفته ای که گذشت شاخص بورس اوراق بهادار صعودی بوده و در انتهای هفته نسبت به هفته ی گذشته به اندازه دو درصد رشد پیدا کرده است. در بین صنایع مختلف صنایع فنی مهندسی، وسایل ارتباطی و خودرو بازدهی مناسبی را نسبت به دیگر صنایع کسب کرده اند. همچنین در این هفته سهم شرکت تولید و صادرات ریشمک در فرابورس عرضه اولیه شده است. قیمت­های جهانی تغییر خاصی نداشته و ثبات داشته­اند، تنها قیمت جهانی مس با کاهش همراه بوده است.

اما در هفته­ای که گذشت، شایعه فروش محصولات پالایشگاهی به نرخ ارز آزاد، بسیاری از سهام شرکت­های پالایشی و پتروشیمی را تحت تاثیر قرار داده بود. این خبر هنوز از سوی مقام­های رسمی مورد تایید قرار نگرفته و مصوب نشده است. اما در صورت تصویب، نرخ خوراک برخی از شرکت­های پتروشیمی که از سوی پالایشگاه­ها تامین می­شود، با نرخ ارز آزاد خریداری شده و باعث کاهش سودآوری آن­ها می­گردد. لازم به توضیح است که تنها نرخ خوراک محصولات صادراتی شرکت­های پتروشیمی تحت تاثیر این تغییر خواهند بود.

آنچه که مشخص است این است که دولت به منظور افزایش بازدهی و بهره­وری بازارها سعی در یکسان سازی نرخ بازار ارز کشور می­باشد. اما با توجه به اینکه سودآوری بسیاری از شرکت­ها تحت تاثیر تغییرات نرخ ارز مبادلاتی قرار می­گیرند، این تصمیم هنوز محقق نشده و تصویب آن در سال جاری دور از انتظار است.

جهت دانلود فایل گزارش کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید