رونمایی از عرضه اولیه ای جذاب با یک روش جدید

رونمایی از عرضه اولیه ای جذاب با یک روش جدید- راهپیمایی چراغ خاموش سانتافه و اکسنت کرمان خودرو در جاده فرابورس

گروه اقتصادی کرمان خودرو با مشارکت تأمین سرمایه نوین روش جدیدی را در عرضه اولیه سهم در فرابورس ایران رقم زدند.

از روز گذشته نماد کرمان خودرو در بازار عادی فرابورس ایران بازگشایی شد با این روش که سهامداران اصلی این گروه با سلب حق تقدم از خود و گرفتن مجوز افزایش سرمایه از سازمان بورس و اوراق بهادار اجازه پذیره نویسی بخشی از سهام این شرکت ۵۰۰ میلیارد تومانی را در بازار سرمایه به فعالان اقتصادی و سهامداران دادند. بدین ترتیب پای خودروهای پرطرفداری مثل سانتافه، اکسنت، النترا، توسان و آی ۲۰ به جاده بازار سهام البته به شکل چراغ خاموش باز شد.

این روش عرضه اولیه با پیگیری ها و مشاوره تأمین سرمایه نوین و موافقت فرابورس ایران انجام شد و در حالی کرمان خودرو اولین شرکتی است که با این روش جدید در بازار سهام حاضر می شود که در دنیا ۳۰ درصد عرضه ها با این روش صورت می گیرد و به همین دلیل عدم دخالت سهامدار عمده در عرضه هایی که پذیره نویسی انجام می شود سهم ها اغلب شانس بیشتری برای رشد دارند.

جریان فرابورسی شدن( کرمان خودرو) با روش جدید

مدیر عامل گروه اقتصادی کرمان خودرو که در این باره با خبرنگاران رسانه های گروهی سخن می گفت از افزایش سرمایه این شرکت در بازار سرمایه به عنوان روش جدیدی در عرضه اولیه در بازار سهام نام برد که به موجب این روش جدید، با بازگشایی نماد شرکت در بازار عادی فرابورس در قالب نماد (کرمان خودرو) ۹۷ میلیارد تومان سهم در قالب پذیره نویسی ناشی از سلب حق تقدم عرضه عمومی شد.

مهران امیرزاده دلایل عرضه اولیه سهم به روش افزایش سرمایه این گروه اقتصادی را فعال نمودن ظرفیت های خالی مجموعه های تولیدی در منطقه ویژه ارگ بم عنوان کرد.

این فعال صنعتی به وجود چهار کارخانه خودرو سازی و تعداد زیادی قطعه ساز در منطقه اقتصادی ویژه ارگ بم اشاره کرد که به رغم وجود این کارخانجات، ظرفیت سنجی مناسبی در آن ها صورت نگرفته است و ظرفیت های بالقوه استفاده نشده زیادی در آن ها وجود دارد.

وی که افزایش ظرفیت در این مجموعه ها را نیازمند منابع مالی مناسبی عنوان می کرد، از خط رنگ خودرو به عنوان یکی از این ظرفیت ها نام برد. در این راستا، این گروه اقتصادی مذاکره ای را با شرکت آلمانی DURR به عنوان بهترین کمپانی تجهیزات خط رنگ در جهان برای سرمایه گذاری در این امر انجام داده است.

به گفته مدیر عامل گروه اقتصادی کرمان خودرو، منابع مالی مورد نیاز برای تهیه تجهیزات این خط بالغ بر ۵۰ میلیون یورو است که گروه اقتصادی کرمان خودرو بخشی از آن را از منابع خود و الباقی را از طریق این افزایش سرمایه تأمین کرده است.

وی ادامه داد: طبق تفاهم صورت گرفته با شرکت کرمان موتور، حدود ۲۰ درصد تولید در سال به تدریج به این گروه اقتصادی با قیمت معادل با هزینه عملیاتی تحویل داده خواهد شد.

بی رنگی در منطقه ویژه اقتصادی ارگ بم!

این مقام مسئول در گروه اقتصادی کرمان خودرو با تاکید بر کمبود خط رنگ در این منطقه ویژه اقتصادی، به نیاز دیگر گروه های خودروسازی به این خط در این منطقه اشاره کرد.

وی با بیان این که محصولات این خط از قابلیت صادرات برخودار است، ادامه داد: این خط در ۳۰۰ هزار متر مربع  و دو طبقه سرپوشیده احداث خواهد شد. ظرفیت این خط ۲۰ واحد در ساعت است. در واقع به ازای هر سه دقیقه یک ماشین رنگ زده می شود، همچنین می توان از بالا بودن سطح اتوماسیون، در سیستم های تولیدی و کنترل کیفی و سازگاری با محیط زیست به عنوان مزایای این پروژه نام برد. با توجه به مزایای این پروژه، تلاش شد تا با انجام این عرضه اولیه در قالب افزایش سرمایه، مردم هم در منافع حاصل از آن مشارکت یابند. بر این اساس در این عرضه اولیه، سهم با ارزش اسمی عرضه شد و از سهامداران فعلی نیز حق تقدم سلب شد. در واقع دلیل عرضه سهم با قیمت اسمی جذابیت و سود کردن شرکای جدید شرکت است.

وی خطاب به سهامداران جدید این شرکت گفت: پس از ورود به این پذیره نویسی، حق تقدم بلافاصله به سهم تبدیل خواهد شد و منابع جمع آوری شده، بلافاصله صرف پروژه های شرکت خواهد شد.

بحث شیرین سود

امیرزاده با بیان اینکه نقدینگی حاصله، باعث جهش بزرگی در فعالیت این شرکت خواهد بود، ادامه داد: به موجب اجرای این پروژه، سود هر سهم گروه مالی اقتصادی کرمان خودرو برای سال مالی ۹۶، ۱۴۰ ریال ، سال ۹۷ به ۲۸۷ ریال، سال ۹۸ به ۴۰۳ ریال و در نهایت در سال ۹۹ به ۴۷۸ ریال افزایش خواهد یافت.

وی از تأمین سرمایه نوین به عنوان مشاور عرضه و متعهد پذیره نویس کرمان خودرو نام برد.

 

دیدگاهتان را بنویسید