۱۳۹۵-۰۸-۲۶

مشاوره عرضه و پذیرش

👈🏿درخواست مشاوره عرضه و پذیرش👉🏿

تأمین مالی آسان و ارزان

مزایای پذیرش شرکت ها در بازار سرمایه

کارکرد اصلی بازارهای اوراق بهادار، تجهیز، جمع‌آوری و هدایت پس‌اندازهای کوچک مردم برای اجرای طرح‌های بزرگ اقتصادی است تا شرکت‌ها با شرایطی آسان‌تر بتواند از مزایای تأمین منابع ارزان قیمت از طریق بازار سرمایه، استفاده کنند. علاوه بر فروش سهام و افزایش سرمایه، راهکارهایی از قبیل انتشار اوراق مشارکت، انتشار گواهی سپرده سرمایه‌گذاری خاص و… برای شرکت‌های پذیرفته شده در بورس/ فرابورس پیش‌بینی شده است. لازم به توضیح است سهامدار عمده با عرضه درصدی از سهام، علی‌رغم فروش سهام خود به قیمتی بیش از بهای تمام شده و شناسایی سود معاف از مالیات، هم تأمین نقدینگی برای خود کرده است، هم همچنان مدیریت و کنترل شرکت را در دست دارد و هم ارزش سرمایه‌گذاری خود را با توجه به قیمت بازار، افزوده است.

 

  • افزایش نقد شوندگی سهام و نقل و انتقال آسان و کم هزینه
 تا پیش از فعالیت فرابورس فقط سهام شرکت‌هایی که در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده بود، امکان معامله در محیطی شفاف و رقابتی را داشتند و شرکت‌هایی که نمی‌توانستند شرایط پذیرش در بورس را احراز کنند از دسترسی به چنین امکانی محروم بودند. اما با ایجاد فرابورس ایران، شرکت‌ها، با شرایط ساده‌تر می‌توانند در این نهاد پذیرش شوند و از مزیت‌های بازار منسجم و شفاف بهره‌مند شوند. همچنین سهامداران عمده و خرد برای خرید و فروش سهام به چاپ آگهی و استفاده از روش‌های بازاریابی سنتی نیاز ندارند و به سهولت می‌تواند سهام خود را با مراجعه به کارگزاران با هزینه‌ای کمتر در این بازار بفروشند.

 

  • بهره‌مندی از فعالیت مالیاتی شرکت‌های پذیرفته شده در بورس/ فرابورس
بر اساس لایحه توسعه ابزراها و نهادهای مالی جدید، شرکت‌های پذیرش شده در فرابورس ایران یا بورس تهران تا ۱۰ درصد از مالیات بر درآمد، مشمول تخفیف خواهند شد.

 

  • شفافیت و اعتبار قیمت سهام
با توجه به نظارت و شفافیت مکانیسم عرضه و تقاضا قیمت سهام شرکت‌ها در بورس/ فرابورس مبین شرایط روشنی برای وضعیت مالی شرکت است و در همه معاملاتی که شرکت و یا سهامداران آن انجام می‌دهند، می‌تواند مبنای عمل قرار گیرد. همچنین می‌تواند اعتباردهی و افزایش برندینگ شرکت‌ها باشد.

 

  • بهره‌گیری از امکان وثیقه گذاری سهام و اخذ ساده‌تر تسهیلات بانکی
با توجه به اینکه هم اکنون بانک‌ها فقط سهام شرکت‌های بورسی را به عنوان وثیقه برای ارائه تسهیلات قبول می‌کنند، پس از پذیرش سهام شرکت‌ها در بورس/ فرابورس، امکان وثیقه‌گذاری سهام و اخذ تسهیلات بر روی سهام شرکت‌های پذیرفته شده در این بازار هم امکان‌پذیر می‌شود. چون با پذیرش سهام شرکت در بورس/ فرابورس، یک مرجع رسمی بر انجام معاملات شرکت نظارت دارد و قیمت سهام در شرایط عادلانه و تقاضا تعیین می‌شود، لذا سیستم بانکی با شرایط ساده‌تری اقدام به وثیقه گرفتن سهام شرکت می‌کند. زیرا در صورت وثیقه شدن سهام، امکان انجام معامله بر روی آن وجود ندارد و ارزش‌گذاری سهام وثیقه شده از سوی یک مرجع رسمی صورت گرفته است.

 

  • معرفی شرکت و محصولات به طیف وسیعی از اقشار جامعه
با توجه به اینکه بازار سرمایه مخاطبان گسترده‌ای دارد، ورود شرکت به بازار سرمایه موجب آشنایی قشر وسیعی از مصرف‌کنندگان با خریداران کالا و خدمات شرکت می‌شود و بی شک مخاطبان شرکت را افزایش خواهد داد.

 

  • صدور اوراق مشارکت و گواهی سپرده

 

در حال حاضر پذیره نویسی اوراق مشارکت و سپرده در شبکه بانکی هزینه‌های زیادی را برای ناشر در بر دارد، چرا که بخش قابل توجهی از منابع حاصله می‌بایست نزد بانک برای بازخرید اوراق سپرده‌گذاری شود و خریداران نیز از بازار دست دوم این اوراق بی‌بهره هستند.

بورس/ فرابورس تمهیدات لازم برای پذیره‌نویسی و انتشار اوراق مشارکت و ابزارهای مالی خاص برای تأمین مالی پروژه‌های مورد نظر اندیشیده است. از این رو انتشار اوراق مشارکت و گواهی سپرده سرمایه‌گذاری خاص در بورس/ فرابورس و انجام معامله دست دوم این اوراق در فرابورس هزینه تأمین مالی ناشر را به شدت کاهش می‌دهد و سرمایه‌گذاران را از یک بازار نقد پذیر و قابل اتکا برخوردار می‌کند.

  • پیش بینی فرایند ساده خروج از بورس/ فرابورس

 

در صورتی که به هر دلیل سهامداران عمده شرکتی تصمیم بگیرند، شرکت خود را از بورس/ فرابورس خارج کنند. در دستورالعمل پذیرش ساز و کاری به این منظور در نظر گرفته شده است که با گذراندن فرآیند مشخصی امکان خروج از این بازار و حتی تبدیل شرکت به شرکت سهامی خاص به سادگی امکان‌پذیر خواهد بود.

لازم به توضیح است شرکت‌های سهامی خاص می‌توانند هم زمان با فرآیند پذیرش در فر ابورس، فرآیند تبدیل به شخصیت سهامی عام و افزایش سرمایه را انجام دهد.

مدارک مورد نیاز ارسالی به هیئت پذیرش جهت پذیرش:

paziresh

paziresh-1

savabegh-paziresh