انتخاب شیوه های سرمایه گذاری برای سرمایه داران با هدف حفظ ارزش پول و سودآوری یکی از مهمترین تصمیمات آنها است. بغیر از عامل میزان ریسک پذیری سرمایه گذار، دلایل دیگری ممکن است وجود داشته باشد که سرمایه گذار بین تمامی گزینه های سرمایه‌گذاری، بهترین آن را با توجه به اهداف و شاخص های تصمیم گیری خود انتخاب کند. در ادامه به شرح برخی از دلایلی خواهیم پرداخت که ممکن است سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری به جای حضور مستقیم در بازار بورس ترجیح دهند:

1-شما مجبور به پیگیری اخبار مرتبط با سهام نیستید:
یکی از مزایای صندوق های سرمایه گذاری این است که شما مجبور به پیگیری اخبار و تحلیل های مرتبط با سهام برای تصمیم گیری نسبت به خرید و فروش آن نیستید زیرا این کار توسط مدیران با تجربه و متخصص صندوق انجام می شود. شما با سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری تقریبا از تمامی نگرانی ها و استرس های ناشی از افت یا افزایش قیمت سهام ها دور هستید و حتی اطمینان دارید که سرمایه شما با بهترین بازده توسط مدیران صندوق سرمایه گذاری مدیریت میشود

2- کاهش هزینه های سرمایه گذاری
با توجه به اینکه دارایی صندوق های سرمایه گذاری شامل سرمایه تمامی افرادی است که در صندوق ها سرمایه گذاری میکنند، لذا هزینه های مرتبط با نگهداری صندوق نیز بین تمامی سرمایه گذاران با توجه به مقدار سهم و سرمایه آنها تقسیم میشود به همین دلیل هزینه های مرتبط با سرمایه گذاری برای تمامی سرمایه گذاران صندوق کاهش پیدا میکند.

3-صرفه جویی در زمان
هرکسی در زمینه ی فعالیت خود متخص و حرفه ای است. در بازار بورس نیز متخصصان حرفه ای وجود دارند که با ارائه خدمات مختلف به سرمایه گذاران، علاوه بر حفظ ارزش دارایی انها باعث افزایش سودآوری سرمایه گذاران می شوند. از این رو کسانی که دانش و تخصص لازم برای سرمایه گذاری و مدیریت دارایی و سرمایه خود را ندارند، میتوانند از خدمات صندوق های سرمایه گذاری استفاده کنند و زمانی را که میخواهند به صورت مستقیم در بازار بورس فعالیت داشته باشند را به اوقات فراغت خود اختصاص دهند.