22030350

info@novinic.com

تهران، بلوار آفریقا، بلوار گل آذین، شماره 23

تحلیل بنیادی شاروم

معرفی شرکت

شرکت پتروشیمی ارومیه در تاریخ 16/12/1377 به صورت سهامی خاص تاسیس شد. شرکت پتروشیمی ارومیه یک واحد تولیدی است که در زمینه تولید انواع محصولات شیمیایی از قبیل کریستال ملامین، سولفات آمونیوم و پتاسیم و اسید سولفوریک فعالیت می‌کند.

از اهداف آتی مدیریت در خصوص تولید و فروش محصولات میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اضافه نمودن پلی آلومینیوم کلراید به سبد محصولات شرکت
  • مطالعه و بررسی و امکان سنجی طرح های توسعه ای سودآور صنعت پتروشیمی مرتبط با خوراک اتیلن و خوراک گاز طبیعی

سهامداران شرکت به شرح زیر است:

محصولات شرکت

  • کریستال ملامین: ملامین کاربرد های فراوانی به عنوان مواد اولیه در صنایع دارد. کریستال ملامین که از کود اوره مذاب و امونیاک تولید میشود، در کارخانه های چسب و چرم سازی، تولید رنگ، صنایع کاغذی و … کاربرد دارد. در ایران تولید کننده اصلی این محصول پتروشیمی خراسان میباشد. پتروشیمی مکران نیز بعد از بهره برداری در سال های آتی به جمع تولید کنندگان خواهد پیوست.
  • سولفات آمونیوم: این محصول یک نمک معدنی با مصارف صنعتی میباشد. از این محصول به عنوان کود کشاورزی برای خاک های قلیایی استفاده میشود. همچنین از این ترکیب در کشاورزی به عنوان اسپری کمکی برای حشره کش هاف قارچ کش ها، و علف کش های محلول در آب استفاده میشود. مواد اولیه برای تولید محصول شامل کربنات آمونیوم و آمونیاک مایع میباشد.
  • اسید سولفوریک: این محصول به جوهر گوگرد یا هیدروژن سولفات نیز معروف است. اسیدی است با چگالی بالا، بی رنگ و بسیار قوی که با هر درصدی در آب حل میشود.این ماده یکی از مهمترین مواد شیمیایی موجود در جهان است .از اسید سولفوریک در تهیه کودهای شیمیایی، مواد منفجره، آب باتری اتومبیل، چرم سازی ، لاستیک سازی و … استفاده میشود. ماده اولیه این محصول گوگرد میباشد.
  • سولفات پتاسیم: سولفات پتاسیم، به عنوان کودی که خاصیت اسیدی دارد کاربرد دارد. سولفات پتاسیم در صنعت کشاورزی و به عنوان کود کشاورزی برای تامین پتاسیم و سولفور خاک میباشد. مصرف سولفات پتاسیم معمولا برای تنباکو، برخی میوه ها و سبزیجات ترجیح داده میشود.

تولیدات شرکت

روند تاریخی و پیش بینی تولید شرکت به شرح جدول زیر است:

طرح تولید سولفات پتاسیم با ظرفیت اسمی 40 هزار تن در سال، از نیمه دوم سال 1399 شروع به فعالیت نموده است. پیش بینی شرکت برای تولید این محصول در سال 1401، 20 هزار تن می‌باشد.

مواد مصرفی

مواد مصرفی شرکت و تامین کنندگان انها عبارتند از:

مفروضات تحلیل

مفروصات تحلیل جهت برآورد سود و زیان سال های آتی به صورت زیر درنظر گرفته شده است:

میانگین نسبت نرخ بلند مدت کریستال ملامین به اوره 5.3 بوده است اما در فصل سوم این نسبت برای پتروشیمی ارومیه به عدد 10 رسیده است و علت آن پایین بود نرخ مصرف اوره شرکت می‌باشد. احتمال می‌رود این شرکت از موجودی اوره خود در فصل سوم استفاده کرده باشد

سود و زیان

سود و زیان برآوردی شرکت با استفاده از مفروضات عنوان شده در بالا به شرح زیر است:

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.