22030350

info@novinic.com

تهران، بلوار آفریقا، بلوار گل آذین، شماره 23

تحلیل بنیادی شجم

معرفی شرکت

شرکت پتروشیمی تخت جمشید در نیمه اول سال 1394 به بهره برداری رسیده و پروانه تولید شرکت در سال 1399 در خصوص تولید لاستیک مصنوعی صادر شده است.

شرکت پتروشیمی تخت جمشید بزرگترین تولید کننده محصول استایرن بوتادین رابر(SBR) و پلی بوتادین رابر(PBR) در کشور با ظرفیت اسمی 92 هزار تن در سال می باشد که مواد اولیه صنایع لاستیک سازی و سایر صنایع الاستومری را تامین می نماید. رقبا شرکت در داخل کشور شرکت های پتروشیمی شازند با ظرفیت اسمی 26 هزارتن و پتروشیمی بندر امام با ظرفیت اسمی 40 هزار تن می باشند.

ظرفیت اسمی تولید PBR در دنیا برابر 5 میلیون تن می باشد که حدود 70 درصد آن فعال می باشد. منطقه شمال شرق آسیا با محوریت چین، 53% از ظرفیت اسمی تولید را به خود اختصاص داده است.

در حال حاضر سهامداران شرکت به شرح زیر می باشد:

دقت شود که سال مالی شرکت شهریور ماه می باشد.

تولید و فروش

پلی بوتادین رابر پس از استایرن بوتادین رابر دومین لاستیک مصنوعی پر مصرف دنیاست. این ماده از پلیمریزاسیون بوتادین به دست می آید به طوریکه سالانه 27% از بوتادین دنیا صرف تولید PBR می شود. عمده کاربرد PBR در صنایع تایر است اما مصارف دیگری همچون بهبود دهنده پلاستیک ها و رزین ها، اختلاط با پلی استایرن و ABS و همچنین تولید قطعات خودرو دارد.

روند تاریخی تولید شرکت و ظرفیت اسمی آن و پیش بینی سال آینده به شرح زیر می باشد:

در پایان سال مالی 1402، شرکت 2,967 تن استایرن بوتادین رابر موجودی دارد که برای سال 1403 فرض شده است 50 درصد آن به فروش برسد.

روند نرخ فروش محصولات از ابدای سال مالی 1399 به صورت نمودار زیر بوده است:

در حال حاضر ، قیمت محصولات در اوج قیمتی خود در چند سال اخیر قرار دارد.

روند تاریخی میانگین نرخ محصولات نیز به شرح جدول زیر است:

مواد اولیه

خوراک اصلی مصرفی مجتمع بوتادین 1-3 می باشد که عمدتا از شرکت های پتروشیمی امیرکبیر (با خط لوله) و پتروشیمی جم (با تانکر) بر پایه نرخ دفتر صنایع پایین دستی پتروشیمی (وابسته به شرکت ملی صنایع پتروشیمی) و قرارداد های فیمابین بلند مدت تامین می گردد. استایرن و سویل از دیگر خوراک های اصلی مجتمع می باشند که عمدتا از شرکت های پتروشیمی پارس و نفت ایرانول تامین می گردند.

جهت پیش بینی نرخ این دو خوراک اصلی، روند قیمتی این محصولات و فاصله قیمتی آن ها ( کرک اسپرد) با محصولات اصلی از سال 1395 بررسی شده است که روند آن به صورت نمودار زیر بوده است:

اسپرد فعلی بر مبنای قیمت های منتشر شده فوب خلیج فارس می باشد.

مفروضات تحلیل

جهت برآورد سود و زیان سال مالی 1403، مفروضات زیر درنظر گرفته شده است:

سود و زیان

سود و زیان و تاریخی و سود و زیان سال مالی بعد بر مبنای مفروضات عنوان شده به شرح زیر است:

تحلیل حساسیت

تحلیل حساسیت سود هر سهم سال 1403 بر مبنای مفروضات مختلف به شرح زیر است:

*تحلیل حساسیت سود 1403 ( افقی نرخ SBR، عمودی دلار)

*تحلیل حساسیت سود 1403 ( افقی نرخ بوتادین، عمودی دلار)

*تحلیل حساسیت سود 1403 ( افقی نرخ SBR، عمودی نرخ بوتادین)

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.