22030350

info@novinic.com

تهران، بلوار آفریقا، بلوار گل آذین، شماره 23

تحلیل بنیادی شرکت فاسمین

تحلیل بنیادی فاسمین

شرکت کالسیمین در سال 1141 با موضوع اکتشاف، استخراج و بهره برداری از معادن، تغلیظ و ذوب مواد معدنی، تأسیس شده است. 51 سال است که فعالیت اصلی و عمده شرکت، استحصال روی و سرب از ماده معدنی معدن سرب و روی انگوران و تولید و فروش کنسانتره و شمش روی و سرب میباشد.
معدن سرب و روی انگوران، در شهرستان ماهنشان و در 115 کیلومتری غرب شهر زنجان واقع شده است. اینمعدن در مالکیت دولت جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و از نظر عیار بالای فلز محتوی، از معادن نادر در جهان است. میزان ذخایر معدن انگوران در بخش روباز هشت میلیون تن و در بخش زیرزمینی چهار میلیون تن روی با عیار بالاست. فلز روی که محصول عمده شرکت است؛ پس از مس و آلومینیوم از مهمترین و پرمصرفترین فلزات غیرآهنی است و به خاطر خواص مطلوب آن در صنایع متعدد مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد روی، بیشتر در گالوانیزاسیون و ترکیب آلیاژهای مختلف است. کاربرد فلز سرب به عنوان افزودنی نرمکننده سوخت، آلیاژهای بلبرینگ و لوله کشی، باتریهای ذخیرهکننده و ابزارهای شیمیایی است. با ظهور خودرو، مواد شیمیایی و صنایع ماشینی، گسترش فراوان یافت. کاربردهای مدرن این عنصر شامل اسلحهسازی، تولید شیشه، عایق صدا و محافظ تشعشات در نیروگاههای اتمی می باشد. فلز روی روی (Zinc) عنصری است شیمیایی با علامت اختصاری Zn که دارای عدد اتمی 11 است. روی فلزی است به رنگ سفید متمایل به آبی که بر اثر رطوبت هوا تیره رنگ میشود و در حین احتراق رنگ سبز براقی تولید میکند.
روی بعد از آهن، آلومینیوم و مس چهارمین فلز مورد استفاده در دنیا میباشد. از موارد استفاده روی میتوان آلیاژهای مختلف از جمله برنج و فولاد گالوانیزه را نام برد.
حدود 51 درصد روی تولید شده در دنیا، برای پوشش فولاد به منظور جلوگیری از زنگزدگی و خوردگی مصرف میشود. کاربرد روی در ریختهگری ) Die Casting ( با سهم 17 درصدی دومین کاربرد مهم فلز روی است. استفاده از روی در آلیاژ ) مانند برنج ( و مواد شیمیایی بر پایه روی )مانند کودهای شیمیایی، مواد محافظ پوستی و …) از موارد مصرف این فلز مهم در بازارهای جهانی است.

 

تحلیل گر: یونس پاسبان

صنعت سرب و روی در ایران ایران چهارمین تولیدکننده بزرگ ماده معدنی سرب و روی در آسیا بعد از چین، قزاقستان و هند می‌باشد.
شرکت صنعت روی زنگان (سهامی عام) عملیات احداث کارخانه کلسیناسیون در پاییز سال 1171 آغاز گردید و با همت مهندسین داخلی در زمستان سال 1179 به منظور تولید اسمی 51 هزار تن کنسانتره کلسینه شده به بهره برداری رسید
چشم انداز آتی صنعت برای بررسی بازار جهانی فلز روی چند نکته مهم است. اول اینکه همچنان منابع فلز روی فراوان است، اکتشافات و استخراج معادن جدید در دستور کار است و ذخایر این فلز در حال افزایش است.
بازار جهانی روی در حال حاضر منابع روی دنیا در حدود 1.9 میلیارد تن تخمین زده می‌شوند.
معدن انگوران معدن سرب و روی انگوران و کارخانه تولید سرب و روی انگوران در شهرستان ماهنشان استان زنجان، بزرگترین تولیدکننده سرب و روی ایران و بزرگترین معدن سرب و روی خاورمیانه است.
معدن مهدی آباد معدن سرب و روی مهدی آباد در نزدیکی یزد قرار دارد. این معدن با داشتن ذخیره 142 میلیون تنی سرب و روی بزرگترین معدن در نوع خود در جهان به شمار میآید.

نرخ فروش

به منظور پیشبینی نرخهای فروش محصولات شرکت، از نسبتهای تاریخی نرخ هر محصول با نرخهای روی و سرب LME استفاده شده است. برای سالهای 1191 و 1199 از پیشبینیهای بانک جهانی استفاده شده و برای سال 1197 با توجه به روند 5 ماه گذشته بازار کامودیتیها پیشبینیهای بانک جهانی تعدیل شدهاند. شایان ذکر است با توجه به گزارش عملکرد سهماهه شرکت، نرخهای فروش صادراتی پایینتر از نرخهای فروش داخلی هستند. با توجه به اثر تحریمها پیشبینی میشود شرکت درصدی تخفیف برای مشتریان خود لحاظ کند. این میزان تخفیف نسبت به قیمتهای جهانی میزان 5 درصد در نظر گرفته شده است.

بهای تمام شده کالای فروشرفته

برای سالهای آتی، طبق فرضیات و برآوردهای عنوان شده در بخشهای قبل، صورت سود و زیان شرکت کالسیمین (سهامی عام) مطابق جدول زیر تهیه شده است.

محاسبات صورتگرفته با فرض عدم تأثیرگذاری منفی تحریمها بر مقدار فروش شرکت است. شایان ذکر است با فرض کاهش مقداری فروش صادراتی سال 1197 به میزان 21 درصد نسبت به سال گذشته، میزان سود خالص شرکت در سال 1197 برابر 2،515،157 میلیون ریال و سود هر سهم ( EPS ) برابر 1،251 ریال برآورد شده است.

ارزشگذاری به روش تنزیل سود تقسیمی

ارزشگذاری شرکت کالسیمین )سهامی عام( با روش تنزیل سود تقسیمی مطابق جدول شماره 19 است. برای ارزشگذاری به این روش، سود نقدی سالانه شرکت برآورد گردیده و سپس با استفاده از نرخ بازده مورد انتظار سهامداران تنزیل میگردد. برای سالهای پس از آخرین دوره پیش بینی، سود نقدی آخرین دوره بر اساس فرمول رشد ثابت گوردن محاسبه میگردد. نرخ رشد بلندمدت شرکت، در جدول شماره 21 محاسبه شده است. مطابق سابقه دو سال اخیر شرکت، نسبت تقسیم سود برای سالهای بعدی نیز برابر 91 % در نظر گرفته شده است.

EPS =
P/E =
ROI =

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.